Sprawdź nas też tutaj

News

12 NAJWIĘKSZYCH „PAŁ” POLSKIEJ SCENY HIP-HOPOWEJ

Opublikowany

 

W ostatnim czasie w naszym kraju modne stało się hasło tzw. ”farbowanych lisów” dotyczy ono głównie nowych reprezentantów polskiej reprezentacji w piłce nożnej, ale my dziś nie będziemy się tym zajmować i dyskutować o tym czy Polański i Arboleda powinni grać w naszej kadrze tylko omówimy kwestię polskich raperów(?) którzy pod przykrywką robienia rapu chcieli się wypromować i zarobić full hajsu.

 

 

12. DNA & GAL

W 2006 roku hip-hopowy duet podpisał umowę z wielka wytwórnią MyMusic i postanowił pójść drogą 18L czy Verby i nagrać kilka fajnych singli ”żeby to w radiu i telewizji puszczali” niestety trafili akurat na okres upadku popularności rapu w mediach i ani single nie zrobiły medialnego szumu a sam album sprzedał się naprawdę marnie. Po czym duet który nagrywał że sobą kilka lat i podobno to były nie tylko kontakty zawodowe ale także przyjacielskie rozstał się, towarzyszyła temu krytyka ”stajni” Remika gdyż GAL uważał że niedostali odpowiedniej promocji, po czym Remigiusz postanowił na te zarzuty odpowiedzieć zarzucając chłopakom ”byli bardzo napaleni na sławę i robienie hitów, jednak nie każdy ma do tego taki talent jak Mezo”. Z tonącego okrętu uciekł producent DNA który oskarżył o taki a nie inny wyraz płyty swojego kolegę z duetu i zaczął współpracę między innymi z Pihem i Poznańską sceną. GAL od tego czasu już nie rapuję. No cóż panowie nawet jak się robi tanie hity to one muszą być na jakimś poziomie a kawałki typu ”Budzić świat” na pewno do nich nie należą. Posłuchaj wacka.

 

11. Lerek

Choć sam Lerek zbytnio nie nalegał na początku aby nazywano go hip-hopowcem to jednak w końcu dał się przekonać że tak będzie dla niego lepiej niż nazywanie go ”artystą R’n’B” gatunku który u nas był kompletnie nie modny przynajmniej w wykonaniu polskich artystów no i zaczął chodzić do różnych programów rozrywkowych typu ”Dubi Du” udając rapera. W 2005 wyszedł jego album z hitem ”Moja Panienka”, oraz innym singlem ”Bo bez Ciebie(?)” który jest jednym z gorszych kawałków które dane było nam słyszeć. Dzisiaj tak naprawdę nie wiadomo co słychać u Lerua (jak lubił siebie nazywać) ostatnio grał nawet w telenoweli ”Samo Życie” (która na szczęście już została zdjęta) rapera. Miał kilka dobrych refrenów jak w np. ”Pieprzyć szary beton” czy ”Nie ma innego miejsca dla nas” ale ten jego solowy album – ehh szkoda gadać. Posłuchaj wacka.

 

10. Jeden Osiem L

Jeśli ktoś mówi o ”One Hit Wonder” w polskim rapie to nie sposób nie wymienić tej grupy, któż nie zna ”Jak Zapomnieć?” ten kawałek był wszędzie udało się mu nawet dostać na rotację w Radiu Zet i innych popularnych radiach. Ich album ”Wideoteka” doszedł do pierwszego miejsca na OLIs i pokrył się złotem potem już tylko popularne festiwale, duety z Marylą Rodowicz i to było na tyle jeśli chodzi o ich sukces. Kolejny album to już klapa tylko kilka tygodni na OLIs, bez większych hitów, źle podziało dla nich na pewno odejście od UMC, gdzie niebyli mili widziani przez Poznańskich raperów. W 2007 roku próbowali jeszcze powrócić próbując zrobić hit w stylu ”Jak Zapomnieć?” ale jedyne co było ciekawe w ”Wierzyłem Tak” to Joanna BICZ, singiel nigdzie nie leciał a album nie wbił się nawet na OLIs. Potem już tylko rozstanie i diss byłego członka zespołu Chiwasa na Łukasza. Posłuchaj wacka.

 

9. Norbi

Tak naprawdę nie można mieć pretensji do Norberta że nie umiał śpiewać więc w swoich hicie ”Kobiety są Gorące” próbował rapować. Jego single bujały on sam zbytnio nie identyfikował się z kulturą hip-hopową, nawet nie chciał być uznawany za rapera, jednakże do dziś trochę osób uważa Norbiego za Old-Schoolowca. Posłuchaj wacka.

 

8. Kabu/Majk

Kolejny tego typu duet co DNA&GAL tylko Kabu/Majk nie mieli nawet na swoim koncie ani jednego nielegala w porównaniu z tamtymi. Pojawili się z utworem”Zaufaj mi” gdzie gościnie rapował oprócz nich Nowator i to byłoby na tyle, podobnie jak panowie z miejsca dwunastego nie osiągnęli satysfakcjonującej ich sprzedaży i popularności i skończyli swoją zabawę z rapem. Posłuchaj wacka.

 

7. Sycha

Do dziś nie wiem jak doszło do jego kolaboracji z Patrycją Markowską bo trzeba przyznać że nagrali wspólnie hita który zdobył dużą popularności w stacjach telewizyjnych i jest tam emitowany do dnia dzisiejszego. Oprócz ”4 Ścian” Sycha ngrał jeszcze dwa kawałki, o których pewnie mało kto słyszał i zaginął, tak jak szybko się pojawił tak i szybko znikł. Posłuchaj wacka.

 

6. Mleko

Mleko swoją karierę rozpoczął jeszcze w latach 90s w takiej grupie która próbował robić Gangsta Rap po polsku, później odszedł od swoich ziomków i trochę o nim ucichło. Aż do roku 2005 gdzie powrócił z swoich solowym albumem ”Ogólne Tematy” który to promował singiel ”Kto dogoni Psa”, kawałek ten zrobił przez chwilę z Mleka gwiazdę zapraszali go nawet do popularnych programów rozrywkowych by wykonał ten utwór live. Na szczęście raper ulitował się nad publiką hip-hopową i już więcej takich kawałków nie robił i ogólnie zamilknął na lata. Tak trzymać proszę pana. Posłuchaj wacka.

 

5. Kaczy

Piąte miejsce należy do Kaczego (nie tego ulicznika) rapera który miał dwa hity ”Kocham” z featem. Mezo (szkoda tak dobrej zwrotki Mejgera na tak marny kawałek) i ”Gorąca Noc” z jakąś dupą w refrenie. O ile kawałek z Lajnerem był słuchalny o tyle ”Gorąca Noc” przypomniał hity rodem z Disco Relax. Raper podobnie jak jego poprzednicy przestał nagrywać i zapewne już nie powróci. Powód jego porażki podobny jak DNA&GAL i Kabu/Majk trafił na okres gdzie media nie przyjmowały już chętnie wszystkiego co ktoś podpisał mianem hip hopu. Posłuchaj wacka.

 

4. Pewex/Tocci Variacci

Miejsce czwarte to specjalne wyróżnienie dla Gorzkiego, Bezika i Karramby którzy pod wpływem marnej sprzedaży ich albumu postanowili wziąć się za Disco Hity. O ile Pewexowi udało się osiągnąć jako taki medialny sukces z ”Dziunią” o tyle Gorzki&Bezik z swoim ”Bogiem Lansu” nie lecą nawet na ITV. Posłuchaj wacka.

 

3. Nagły Atak Spawacza

Tak, tak legendy (jaaasne), twórcy pierwszego polskiego dissu, ale tak naprawdę NAS wypromowali się na roli hip-hopowych klaunów takie kawałki jak ”Pedał Roman” to wstyd nawet słuchać po pijaku i jeśli ktoś sprzedaję tysiące egzemplarzy swojego albumu z takimi oto utworami to jak go nie umieszczać na tej liście? Posłuchaj wacka.

 

2. Verba

Po sukcesie i odejściu 18L, Remik postanowił sprawdzić czy drugi raz taki manewr mu się uda? No i się udało może nie z tak wielką pompą jak w przypadku zespołu z Płocka, ale Bartas i Ignac swojego pięć minut mieli. Na plus na pewno należy im zapisać że powiedzieli że nie robią hip hopu tylko się w niektórych kawałkach nim inspiruję, oraz to że gdy upadł medialny szum na hip hop i tego typu grupy dalej robili swoje w przeciwieństwie do 18L. Może przez to że oni umieli chociaż zrobić więcej niż jeden hit? Posłuchaj wacka.

 

1. Funky Filon

Najgorszy polski mainstreamowy raper, jego singiel z Kają Paschalską przebija nawet ”Jak Zapomnieć?” może jedynie ”Kto dogoni psa” był bardziej irytujący. Problem Funky’ego był taki że ”Mała Czikulinka” był tak żałosna że nawet stacje telewizyjne wstydziły się emitować ten singiel w dzień. Na szczęście Filon dał sobie już dziś spokój z swoją solową karierą. Podsumowując co łączy tych raperów?? to że większość z nich wykorzystała/próbowała wykorzystać hip hop jako zrobienie własnej kariery i zarobienie szmalu, jednym to się udawało (18L, Verba) inni polegli już na samym początku (DNA&GAL, Kaczy), co ciekawe oprócz Verby, NAS (ale to już trochę inny profil) i nie dawno powstałych Pewexów reszta po nieudanych próbach powtórzenia/zrobienia sukcesu zrezygnowała z robienia nowych albumów, na pewno wpływ na to miało przesycenie rynku hip-hopem.

 

Kaja Paschalska ft. Funky Filon – Mała Chinka Cikulinka

https://www.youtube.com/watch?v=49zVdQ7XuRY

 

 

Natalia Kukulska & Funky Filon  (Festiwal Opole’99) podesłal: cokajoe

 
82 komentarze

82
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Yorap

Przepraszam a gdzie jest Bonus RPK, Donos DDK, i tym podobni? To dopiero paly ktore zarabiaja na marnym rapie sprzedajac dzieciakom ubrania i promujac patologiczne wartosci

Pyskaty

Jakby się dało, to dałbym Ci za to 5 plusów. :>

Fals

z tej listy wykreśliłbym
Kaczego- bo jeszcze w przyszłym roku pokaże na co go stac jak tylko wyjdzie z paki.

Jeden Osiem L- dozgonny szacun za to co robili!

DNA & GAL-Bo Lubie

Reszta to Nie rap 100% Komery! i nieudanych celebrytów !!!

Elo Elo

DOBRZE ZE TERAZ DO 6 KLASY ZDALES, MOZE WKONCU NAUCZA CIE CZYTAC

kozak

Gdzie na tej liscie jest tede pytam sie?

hahah

Tede jest na liście top10 zawodników pierwszej ligi polskiej sceny dziffko !

Elo Elo

TEDE JEST NA LISCIE 10 NAJBARDZIEJ SPRZEDAJNYCH KURW

bWc

ZGODA, ALE 1 MIEJSCE NALEZY DO PEJI A 2 DO HEMP GRU.

Elo Elo

MAM WYJEBANE NA SLU, WIEC NIE TRAFILES GAMONIU

bWc

A JA NIE CHCIALEM W CIEBIE TRAFIC TYLKO STWIERDZAILEM FAKT HAHAHAHAHAHAHA!

TwójStary

„Piąte miejsce należy do Kaczego (nie tego ulicznika)” wystarczyło doczytać cymbale

Yebiemieto

Falas wacku za 1 grosz…naucz sie odrozniac Kaczego od Kaczego.
I lec lepiej do Tesco rzeczy do gimnazjum kupic

Fals

ok pomyłka 😀 niedoczytałem o innym kaczym nawet nie słyszałem 😀

aahhhaaaa

idź bo teraz wyprawka dla gimboli o 50% taniej

Peja

a mezo?

edek

mezo robil kiedys dobry rap, a tutaj widze sa ci ktorzy od samego poczatku byli nastawieni na robienie gowna

HEJTEROD1410

JAK TO POWIEDZIAŁ MÓJ IDOL VNM – A PO KONCERCIE PIONE CI FANKI ZBIJA, JAKIE FANKI? CHYBA KURWA FUNKY FILON

karmazynowyzlocisz

a gdzie Chada i Jędker?

karmazynowyzlocisz

Chada marny komercyjny „gangster” pojawił się na scenie nie wiadomo skąd a wcześniej lizał dupę Tedzikowi a na dodatek zjadła go kobieta. Nie wiem co w tej liście robi też N.A.S bo oni do dzisiaj są w podziemiu i się nie wychylają ani nie prują do nikogo. Czyżby redakcja nie miała jaj?

io

a nie spruli sie do Mieszka ;)?

NAS lubie… Klimat „Ławka” tenutwor zapamietam dobrze:):)

a reszty nie lubie i zgadzam sie.

karmazynowyzlocisz

Fakt gdzieś tam były jakieś pojazdy i nie tylko diss w stronę tego pedałka Mieszka, ale IMO słusznie no i nie była to żadna promocja w takim stylu jakim dzisiaj się to robi. A to że wybili się na anty to też był czysty przypadek na tamte lata a nie żadne zamierzone działanie komercyjne. Jednak i tak szacun dla nich za to że nie odpierdolili żadnej chorej akcji i nie odjebało im od sławy w tamtych czasach, a dzisiaj cały ich skład oprócz Cycki i Krew na legalu działają gdzieś tam w podziemiu, i za to szacunek.

ja jebie

Kaczy Proceder Na Zawsze JLB

slu

Jędkerowi dobrze szło w rapie,lecz wybrał disco-polo,ale każdy chyba wie że wydał dobre płyty z wwo…

Plinp

DOBRY RANKING JAZDA Z KURWAMI 1

clemenza

glaby nauczcie sie czytac ze zrozumieniem! Pisze wyraznie, ze nie chodzi o kaczego z procederu!

potwierdzam

chodzi o DJ’a Kaczego tego od kawałka z Shotem i Lehem „Kłamca Kłamca”! Raperem był marnym ale DJ’em i producentem jest niezłym!

roman27

największą pałą jest autor tego zestawienia od n-a-s się odpierdol

juhh

A gdzie doniu liber i ta cała drużyna a!!!!!!???????????????

juhhh?

Tworzyli historię rapu dzieciaku. I oprócz Libera, który powiedział, że nie robi już rapu. Robią rap nadal. Dobry rap. Stul pysk i przestań pierdolić jak każdy inny populista w tym kraju. Modnie nie lubić Donia. Ale prawda jest taka, że Doniu wie więcej o rapie niż całe to forum.

Yorap

Nie wydaje mi sie aby Doniu wiedzial wiecej o rapie niz to cale forum, fakt, ze jakos wybitnie sie jego karierze nie przygladam ( pozdro Ewa Farna Piotr Kupicha i Doda nagracie jeszcze cos z Doniem, wierze) ale jakos nie przypominam sobie jego nawiazan do dobrego amerykanskiego rapu wiec z ta jego rzekoma wiedza to bym nie szarzowal

TenTypTamten
pfffff

historie.. wielkie slowo

maru12

A gdzie kaczy ? bonus rpk ? hudy hzd ? i reszta no-nemów

Realias

No właśnie no-nemów 😀

Czekamy na waszej propozycje na jaki temat chcielibyście zobaczyć zestawienia.

szejdi

10 największych hipokrytów – teksty i wywiady sprzed lat, a to co robią i nawijają dzisiaj.

W sumie chyba można by zrobić więcej niż 10…

Realias

Jakieś propozycję??? nie licząc Jędkera

Marek Węzełek

!0 najbardziej „gimbusowych” raperów .

Marek Węzełek

10

szejdi

Chcecie robić zestawienia i nie wiecie z czego? 😀

Hint: „na plakatach chce zobaczyć nasze logo, a nie twarz. Promuję muzyką a nie sobą” – mordy Sokoła i Pono w okularach. Pih – „Nie dla mnie” – dziś „Szyja” i „Seks w wielkim mieście”.
Małolat – „maturę zdam po tej płycie” – 5 lat temu tak mówił haha

Takich smaczków jest pełno. Płyty Piha, Pezeta, Rysia, Borixona, Fu, Fokusa i innych nieudaczników to kopalnia.

Realias

Wiemy, wiemy 😀
Tylko jeśli mają być to zestawienia w miarę obiektywne to wolimy przed ich zrobieniem spytać się innych o ich propozycje raperów jacy mogliby znaleźć na danej liście.
W końcu w naszym zespole są 4 osoby a nie 40 więc zawsze może nam coś umknąć 😀

hahah

Rychu Peja Surufka Pucio Pucio i tak by to wygrał. youtube go dobił, stare wywiady i wypowiedzi…

Marek Węzełek

Ja proponuję listę „10 najbardziej gimbusowych reperów”.. Czyli tych którzy mają popularność dzięki nastolatką którzy nie wiedza nic o rapie , chłoną wszytko to co jest obecnie i myślą ,ze to jest spoko.
Można do tej listy dać Nowicjuszy ale również dinozaurów ! którzy kiedyś potrafili ruszyć tłumy i nieśli przesłanie na którym się ludzie wychowywali. Dzisiaj podpisują płyty i robią zdjęcia z dzieciakami i pchają więcej koszulek niż płyt.Wyśle ,ze raperzy ze steprecords, Ciemnejstrefy . itp wiedzą coś na ten temat 😀 Jest to coś kontrowersyjnego i prześmiewczego … Ale kurwa , taka jest prawda. Ta scena stałą się marna i zakłamana.

hahah

podbijam

gy

u tdfa wiecej

hahah

fleia nie owija w cotton dziffko

kubek

jeżeli dla ciebie bonus i hudy zaliczają sie do tej listy to pozdrawiam 🙂

Komentarza

Ludzie przecież to nie chodzi o tego kaczego z JLB, jak sie nie znacie to zajżyjcie na hiphopedie.info

peja

taki sam wack jak inni

peja

taki sam wack jak inni

PP

ty fals ale to nie ten kaczy (masz napisane w nawiasie )

TenTypTamten

Dobry artykuł.
W zasadzie można przyczepić się do niekonsekwencji PIHa – „Nie biorę producentów których bity to przypał” i współpracuje z DNA, ale przytaczając Pyskatego, który stwierdził, że producenci to hip-hopowe dziwki mogę to wybaczyć. Z resztą oboje nagrywali z Lerkiem 😀
Mam pytanie: Czy poza:
-Paluch – Dj Story
-Pih – DNA
-Pyskaty – Tabb
-Peja – Doniu (tak, wiem tylko instrumenty, ale zawsze)
znacie inne „kolaboracje”?
Pzdr

mielony

Grupa Mozarta – Peja

marco

Peja- Mezo

Haha

JEBAĆ ICH WSZYSTKICH

PROCEDER

„5. Kaczy( NIE PROCEDER!!!)

Piąte miejsce należy do Kaczego (nie tego ulicznika)”

EMC2

Verba to nie hip-hop wiec wypierdalac

jjjj

Ler. Kelly

kkkk

Zamiast Norbiego powinien być Kasa. On przynajmniej nazywał samego siebie „RAPEREM” ;]

PolskiStyl

Brakuje DKA

pfffff

w dupie byles gowno widziales

maTeo

Oo , a gdzie Tede ?

DJ DECKS

W dziesiątce najlepszych raperów

Lakers

az dziwne ze nie ma w zestawieniu Nowatora i Libera o.O

PolskiStyl

Co do Libera, to przesłuchaj jego starszych płyt kolego a później wpisuj komenty

furido

WIĘKSZOŚCI NIE ZNAM

,,,

Zamiast DNA GAL , JEDEN OSIEM L , VERBA , Powinien się znaleść sokół

Aśka

Pff nie wiem co za burak wsadził by tu Hudego itp.Nie pamiętam kto z was zrobił pojazd na HG tylku oni przynajmniej robią coś dla młodych ludzi i się wybili.Nigdy ich nie widziałam w tv więc od nich wara.Nie jestem fanką Rycha no ale już bez przesady żeby pewien dekiel chciał go wsadzić na 1miejsce on dużo zrobił dla PL rapu GAMONIU.Zapewne jesteś fanem Tedzika więc,co on zrobił dla tej sceny??Nic:/

nemezis

No ale kogo to obchodzi ?

„HG tylku oni przynajmniej robią coś dla młodych ludzi” haha 😀 beka … oprócz 12 hempszopów i masy hajsu na marnych szmatach to , jakoś nie widać ,żeby robili coś na poziomie. :/ Patol to patol zawszę będzie propsował patoli nawet jeśli to wszytko to kpina, klapki na oczach ;/
Ale nie ma nic gorszego niż dziewczyna patol

guziktraba

DOBRZE, ŻE MEZA, OWALA I ASCETÓW NIE MA, BO ONI SĄ OGARNIĘCI, W PRZECIWIEŃSTWIE DO TAKIEGO POPKA, BONUSA, CZY DIOXA.. POZDRO.

Aśka

Asuhahaha gdybyś nie wiedział to są sponsorami w różnych turniejach baranie,patol to patol hmm mówisz o sobie spoko.

WTF?!

Dna & Gal – Budzić Świat
To dobra nuta z przesłaniem. Hip hop ma łączyć i nauczać ! A jeżeli redakcja glamrap.pl słucha tylko o seksie i alkoholu to przestańcie pisać .

Kurde

Jestem zawiedzony brakiem Gandziora.

Fre

za wjebanie tu NAS zdymam wasze stare, 18l? kurwa czlowieku to byly klasyki za małolata, DNA przechuj bity robi. na reszte sram. NAS PAŁĄ RAPU? PAŁĄ TO CI STARY PO MORDZIE PRZEJEZDZA

ginger

https://www.youtube.com/watch?v=aTqJQHE2rec hahahah co za remix, testujcie gorące gówno, chinka czikulinka fly like a g6

ghjh

a jędker

SIN

18L naprawdę ma spoko muzę tylko trzeba być rozgarniętym, żeby skumać przekaz.

Np. kawałek 00:00 jest genialny

polecam ich całą dyskografię bo nie wydali jednej ani dwóch płyt ale więcej

Lerek – o co wam kaman? a co Weźźź to Poczuj się nie słuchało i nie baunsowało przy tym na imprach? a jego udział cały na płycie Osobiście to co? Rybka? taa kiedyś to szacun studio camey wspólny track z Pihem i inne motywy a teraz to gej i wypierdalaj? Bo Bez Ciebie mega kawałek jak się chce z panienką pobrykać 🙂

od Nagłego Ataku Spawacza proszę się odpieprzyć mam ich wszystkie kasety/płyty i jestem z tego dumny

Co do Peweza – Karramba jaja sobie robi przecie, ale jemu to już wolno się powygłupiać – taki wiek 😀

adsd

wiem że tekst stary ale jak tu kurwa można N.A.S wrzucać razem z jakimiś ciotami no pojebało was do końca

GO

A GDZIE GRUPA OPERACYJNA DO CHUJA?

Tede fuck

A gdzie do chuja jest ten frajer Tede co pały osrane nie dorżnięte kurwy !!!

hurtownia azbestu

[quote name=”Tede fuck”]A gdzie do chuja jest ten frajer Tede co pały osrane nie dorżnięte kurwy !!![/quote]
NIE WIEM, ALE CHUJ CI W DUPE

twuj stary

gdzie jest tede,peja i kula

jdjd

a gdzie smuta??

Popularne