Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Eminem cz.3

Opublikowany

 

Album ”The Marshall Mathers LP” został nagrany w ciągu dwóch miesięcy, które raper spędził niemalże wyłącznie w studio wraz ze swoimi producentami – Dr. Dre, The 45 King, Bass Brothers, i Mel-Man’em. Chociaż Eminem tworzył kolejne piosenki jeszcze w trasie koncertowej promującej poprzedni album, to podczas takich właśnie kreatywnych sesji z nimi powstało najwięcej materiału, który zdecydował się zamieścić na płycie. Sprawdź też cz.1 i cz.2

Wytwórnia płytowa Aftermath/Interscope wiązała z ”The Marshall Mathers LP” wielkie nadzieje – szefowie labelu byli pewni, że może to być pierwszy album, który sprzeda się w ilości miliona egzemplarzy w pierwszym tygodniu od dnia premiery. Jednocześnie jednak żadna z piosenek na płycie nie wydawała im się godnym kandydatem na hit pokroju ”My Name Is”, w czym upatrywali spory problem. Na początku planowano żeby pierwszym utworem promującym płytę był ”Who Knew?”, ale Eminem zdołał zmobilizować się do napisania i nagrania szczerego, poważnego, i przepełnionego negatywnymi emocjami utworu ”The Way I Am”, o którym powiedział szefom wytwórni: ”Zobaczcie, to jest najlepsze, co mogę zrobić. Nie mogę dać wam kolejnego ”My Name Is”, po prostu usiąść nad kartką i pozwolić dziać się czarom.”. O dziwo, w ciągu kilku następnych godzin raper zdołał opracować utwór ”The Real Slim Shady”, który jako pierwszy promował album, i stał się przebojem równym swojemu poprzednikowi.

Sprzedaż albumu znacznie przekroczyła oczekiwania szefów labelu – ”The Marshall Mathers LP” rozeszło się w liczbie 1.700.000 kopii w ciągu tygodnia od premiery, bijąc rekord ustanowiony przez album ”Doggystyle” Snoop Dogga dla najszybciej sprzedającego się rapowego albumu, i Britney Spears za najlepiej sprzedający się album solowy (”Oops!…I Did It Again”). Do dzisiaj album sprzedał się w samych tylko stanach zjednoczonych w ponad 10 milionach egzemplarzy, za co Recording Industry Association of America przyznało mu status diamentowej płyty. 

Warstwa tekstowa ”The Marshall Mathers LP” jest jeszcze ostrzejsza niż poprzedniego albumu – każda piosenka promuje jakąś formę zła, jak chociażby przemoc wobec kobiet, potencjalnie homofobię, wulgarność, morderstwa, zażywanie narkotyków. Eminem przy okazji rozliczał się w nich z problemów osobistych (trudnych relacji z żoną i matką) oraz tego, jak sława zmieniła jego życie, tak jak na poprzednim albumie, dostało się również kilku popowym gwiazdkom muzycznym, jak chociażby boysband N’Sync, Britney Spears, czy Chrisitna Aguilera. Warto przytoczyć chociażby kilka przykładów jego ciętego języka. W ”I’m Back” rapuje: ”Jeśli kiedykolwiek zadurzę się w jakiejś gwieździe szołbiznesu będzie to Jennifer Lopez, i Ty dobrze o tym wiesz Puff/Przepraszam, ale mam to w chuju, nawet gdyby była moją własną matką/Nadal ruchałbym ją bez kondoma, i spuścił się w niej/Dorabiając się za jednym zamachem syna i brata/I tak utrzymując potem, ze to nie moje”. ”Under The Influence”: ”Złapię nóż za ostrze i zadźgam Cię pierdoloną rączką”. W ”Criminall”: ”Gińcie kurwy! Bękarty, mamisynki i pupilki/Ten tu szczeniak ma szczęście, że nie odstrzeliłem mu jeszcze dupska/Jeśli kiedykolwiek przestanę mieć wypierdolone – zgolę swoje jaja/Schowam chuja między kolanami, i zacznę gdakać/Wy pierdolone kurzątka, nie starcza wam odwagi by powiedzieć to co ja i tyle/Kurwa, połowę z tego całego pierdolenia wymyśliłem, żeby was wkurzyć/Więc pocałujcie mnie w moją gołą, białą dupę”. O swojej matce rapuje w tytułowym utowrze ”Marshall Mathers”: ”Moja pierdolona dziwkarska matka pozwała mnie o 10 milionów dolarów/Chyba chce jednego dolara od każdej piguły jaką zażyłem” wspominając proces o naruszenie dóbr osobistych który wytoczyła mu po tym jak w ”My Name Is” zarapował: ”Przez 99 procent swojego życia byłem okłamywany/Odkryłem, ze moja matka ładuje w siebie znacznie więcej towaru niż ja/Powiedziałem jej, ze gdy dorosnę, zostanę sławnym raperem/I nagram album o robieniu narkotyków, który nazwę jej imieniem” (sąd przyznał jej zadośćuczynienie w wysokości zaledwie 1600 dolarów). W ”Criminall” nawija jeszcze: ”Moje słowa są jak sztylet z wyszczerbionym ostrzem/Którym będę dźgał Cię po głowie/Nie ważne, czy jesteś ciotą czy lesbą/Homoseksualistą, hermafrodytą, czy też transwestytą/Nosisz spodnie czy dres, czy nienawidzę pedalstwa? Odpowiedź brzmi TAK!”. W ”Kill You” fantazjuje na temat okaleczania, gwałcenia oraz mordowania kobiet, zaś ”Kim’’ stanowi mroczną opowieść o tym, jak awanturuje się ze swoją byłą żoną, a potem podrzyna jej gardło.

W ”Drug Ballad” promuje prowadzenie lekkomyślnego stylu życia przepełnionego zażywaniem alkoholu i narkotyków rymując między innymi tak: ”Co jest złego w małym zatruciu alkoholowym?/Albo w małej bójce pomiędzy Tobą i przyjacielem?/Jutro i tak znowu będziecie kumplami/(…) Jesteś jeszcze młody, masz dużo dragów do wzięcia/Dziewczyn do zruchania, imprez do rozbicia, to przejebane być Tobą”. Treści jego tekstów wywołały masę kontrowersji, paradoksalnie przyczyniając się do wzrostu popularności albumu.

 

Ponieważ Eminem często odnosi się w swoich tekstach do Amerykańskiej popkultury, Polski słuchacz może mieć niekiedy problemy ze zrozumieniem ich, warto więc zagłębić się w kilka takich nawiązań. W ”Kill You” rapuje: ”W porządku, jestem gotowy do gry/Mam maczetę od O.J.’a/Jestem gotów przyprawić was wszystkich o ból gardła”. Tajemniczy O.J. to w istocie Orenthal James Simpson – słynący z rewelacyjnej gry zawodnik futbolu Amerykańskiego, który został w 1994 roku oskarżony o zaszlachtowanie swojej byłej żony oraz jej kochanka, i chociaż wszystkie poszlaki wskazywały na jego winę, zdołał wybronić się dzięki wydaniu fortuny na najlepszych adwokatów którzy przekonali ławę przysięgłych do przyjęcia założenia, iż sportowiec został wrobiony w morderstwo przez rasistowskich funkcjonariuszy policji. W 2007 roku, uzbrojony w pistolet, w asyście kilku osiłków wtargnął do pokoju hotelowego w którym kilku handlarzy pamiątkami przetrzymywano mające dla niego tak sentymentalną, jak i materialną wartość przedmioty związane z jego karierą, i zabrał je, za co został skazany rok później na karę 33 lat więzienia.

W trzeciej zwrotce utworu ”I’m Back” padają wersy, których pewne słowa (ujęte przeze mnie w nawiasie kwadratowym) zostały wycięte: ”Biorę siedmioro [dzieci] z [Columbine] i ustawiam je w rzędzie/Załadowuję Ak-47, rewolwer i pistolet kaliber 9 milimetrów/Mac-11 i to powinno rozwiązać cały mój problem/Odstrzelę całą szkołę łobuzów za jednym zamachem”. Wersy tyczą się jednego z największych masowych zabójstw dokonanych na terenie szkoły w USA – strzelaniny w Columbine High School w stanie Kolorado, 20 kwietnia 1999 roku. Tego dnia dwoje szkolnych kolegów, Eric Harris i Dylan Klebold, przynieśli do placówki broń palną, i zastrzelili 12 rówieśników oraz jednego nauczyciela, ranili 24 inne osoby, a potem popełnili samobójstwo zanim do budynku wkroczyła policja. Sprawa ta po dziś dzień wywołuje w mieszkańcach USA skrajnie silne emocje. W ”Criminall” nawija: ”Hej to ja, Versace, ups! Ktoś mnie zastrzelił!”, mając na myśli Gianni Versace, słynnego kreatora mody, założyciela firmy Versace. Został on zastrzelony przed swoją rezydencją w Miami Beach przez seryjnego, pięciokrotnego mordercę, Andrewa Cunana, który kilka dni później popełnił samobójstwo. Nie przypadkowo wspomnienie w piosence osoby Versacego poprzedza nabijanie się przez Eminema z homoseksualistów – słynny twórca mody był bowiem gejem.

Wyprodukowana przez producenta The 45 King piosenka ”Stan” z gościnnym udziałem wokalistki Dido była trzecim singlem promującym album. Tekst utworu opowiadał fikcyjną historię obsesyjnego fana rapera, który stara się zwrócić na siebie jego uwagę, w desperacji zabijając swoją ciężarną dziewczynę. Jak przyznał sam Eminem, inspiracją do napisania piosenki była dla niego fanatyzm niektórych sympatyków jego twórczości, z którym zdarzało mu się stykać co jakiś czas. Utwór doczekał się interesującego teledysku, i zyskał niezwykle silną popularność. Co ciekawe, śpiewająca w refrenie utworu Dido nie została zaproszona do udzielenia się w piosence – jej partia wokalna została wycięta z jej solowego utworu ”Thank You”. Dido wspominała później: ”Dostałam pewnego dnia list. Było w nim napisane: ”Podoba nam się Twój album, użyliśmy jednej z piosenek na nim do opracowania własnej. Mamy nadzieję, iż nie obrazisz się, i Ci się spodoba. Kiedy wysłali mi ”Stan”, odtworzyłam piosenkę w swoim pokoju hotelowym, i od razu wiedziałam, że jest niesamowita”.

Bardzo odważnym i niespodziewanym posunięciem ze strony Eminema było zaproszenie Elhona Johna – otwarcie przyznającego się do homoseksualizmu muzyka – do wspólnego odegrania piosenki ”Stan” na festiwalu rozdania nagród Grammy w 2001 roku. Eminem nominowany był wtedy w 4 kategoriach – w 3 za album ”The Marshall Mathers LP” (Album of the Year, Best Rap Album, Best Rap Solo Performance – zdobył dwie ostatnie) i w jednej za nagranie z Dr. Dre utworu ”Forgot About Dre” w kategorii Best Rap Performance by a Duo or Group (wygrał statuetkę). Zabieg ten wywołał szok i niedowierzanie nie tylko wśród jego fanów, ale przede wszystkim protestujących przeciwko nominowaniu go do nagród homoseksualistów. ”Elton i ja – jesteśmy przyjaciółmi! On jest w związku małżeńskim z innym facetem, a my jesteśmy przyjaciółmi! Ale kto na to zwraca uwagę? Ludziom sprawia trudność zrozumienie prostego faktu, że dla mnie słowo ”pedał” nie ma nic wspólnego z preferencją seksualną, używam go jako synonimu słowa dupek albo ocip. Kiedy ludzie zaczęli robić wielką sprawę z tego, postanowiłem wymawiać je jeszcze częściej żeby bardziej ich zdenerwować.  (…) Uważam ze to, z kim chcesz zawierać jakie relacje oraz co z kim robisz w sypialni to wyłącznie Twoja sprawa” – powiedział później.

 

Interesująca historia kryje się również za powstaniem Kena Kaniffa – fikcyjnego alter-ego rapera którego właśnie imieniem i nazwiskiem sygnowane są skity na ”TSSLP” i ”TMMLP” (po jednym na każdym albumie). Eminem wspomina: ”Ja i mój wujek Ronnie dorastąjac razem, lubiliśmy dzwonić do przypadkowych ludzi i wykręcać im różne kawały. Na przykład mówiąc: ”Witam, tu pański doktor, ma pan opryszczkę”, ”Witam, tutaj straż pożarna, pański dom stoi w ogniu”, (…) jesteś w ciąży, wkrótce umrzesz, cokolwiek w tym stylu. Staraliśmy się być najbardziej pojebani jak to tylko możliwe jednocześnie utrzymując rozmówcę jak najdłużej przy telefonie. (…) Jest takie miejsce w Detroit nazywające się Cannif Street, i pamiętam ze kiedyś wałęsałem się tam samochodem starając się zestawiać ze sobą słowa zaczynające się na tą samą literę [tzw. Aliteracja – przyp. Z. L.]. Zacząłem właśnie od słowa ”Kannif”, dodając ”Ken”. Potem dodałem: ”Made a couple of prank calls collect”, bo ten właśnie temat temat [mianem ”Prank Calls” określa się dowcip telefoniczny] zechciałem poruszyć w utworze ”Cum on Everybody” na ”The Slim Shady LP”. Sumowałem ze soba kolejne słowa na literę ”K”, aż wyszło mi zdanie: ”Made a couple of crank calls collect/”Ken Kaniff from Connecticut, can you accept?”. I odkąd tylko dokonałem tego, Ken Kannif przeniknął do prawdziwego świata.”

42 komentarze
42 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
EMINEM
9 lat temu

EMINEM NAJLEPSZY KURWY !!!!!

kjC
9 lat temu

drugi, eminem sprzedajna świnia

PogromcaKoziołkaMatołka
9 lat temu

[img]https://www9.zippyshare.com/scaled/70845209/file.html[/img]

polska rzondzi
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=z2AEe4IwQjM[/youtube]
Tylko Polski rap ps tede na propsie

skurwysynu blau
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=mn15RhSPpFU[/youtube]

Grześ
9 lat temu

[img]https://www.picshot.pl/pfiles/295329/moda.jpg[/img]

Rutkowski!
9 lat temu

Galik Gej!

Grześ
9 lat temu

JEBAĆ

[img]https://i2.pinger.pl/pgr88/bc0c537e001ab30b500567bf[/img]

Anal_Ban
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kOPpA04mC18[/youtube]

VinsanitysynubekaSLG
9 lat temu

[img]https://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/563494_447324635339267_1846898561_n.jpg[/img]

mezo
9 lat temu

marnie skończyłeś, em ty kurwo.

SOKÓŁ PALI BOCIANA
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=AzMufdcdEkM[/youtube]

88
9 lat temu

Chyba chce jednego dolara od każdej piguły jaką zażyłem BŁAD powinno byc chyba chce dolara za kazda pigułe jaka jej ukradłem

h5
9 lat temu

[img]https://img94.imageshack.us/img94/3972/69225334115290034038811.jpg[/img]

Sokół Chwali Pana
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5GgflscOmW8[/youtube]

SMARKI AKA TONY FLEGMY
9 lat temu

[img]https://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/419625_394243437314261_294667261_n.jpg[/img]

nouzkjl
9 lat temu

EMINMEN NAJLEPRZY CHIPOWIEDZ WSPULNIE Z 50CENTEM I SNUPDOGIEM POZDRO SERWIS GLAMRAP!

porobaniec
9 lat temu

Eminem jest pierdolonym Białym geniuszem rapu i tak już zostanie !!!!

jest gites
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=07kSrhhT5ew#![/youtube]

hejterfejs.fuck
9 lat temu

[quote name=”PogromcaKoziołkaMatołka”][img]https://www9.zippyshare.com/scaled/70845209/file.html[/img][/quote]
czysta brudna prawda
-props

Taaaaaa
9 lat temu

Ciekawe czy wiecie jakie ma zdanie o Polakach jebany frajer … Jebac gimbusow pis jol

█▬█ █ ▀█▀
9 lat temu

Siema niestety okazalo sie ze jestem charlawym gejem pozdrawiam fokurahimmagik1999

maciejek
9 lat temu

[img]https://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/308795_364182743668743_970853701_n.jpg[/img]

korek
9 lat temu

[img]https://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/535515_411494985604185_1166647919_n.jpg[/img]
tede krul

Bąsą to cwel
9 lat temu

[img]https://static.nme.com/images/2012EminemPress171012.jpg[/img]

EMINEM KRÓL AND LEGEND.

polip
9 lat temu

Beka z tłumaczenia wersów, bezcelowe, gimby tak czy inaczej nie rozumieją.

P.S
Eminem krul na zawsze.

błahaha
9 lat temu

[img]https://memytutaj.pl/media/created/gvmgv5.jpg[/img]

lamusynet
9 lat temu

Patrzcie ile LAMUSÓW ! Hahahaha
Wchodzcie!! Hahahaah

!!!! https://tnij.org/twn7 !!!!

DAWAJ LAJKA LAMUSIE !!

https://www.facebook.com/Lamusynet

[img]https://tnij.org/twn6[/img]

sdfsfd
9 lat temu

chuj mnie obchodzi twoja rozkimna o eminemie dziwko jak slucham go juz ponad 10 lat pajacu

M&M
9 lat temu

Tak tu łądnie piszesz o Szejdim.
A jestem ciekaw czy wgl. masz chociaż 1 jego płytke
Patrze gimby o tej płytce mowa, pozdro600.
[img]https://www36.zippyshare.com/v/26992192/file.html#[/img]

POZA KONTROLOM
9 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=cfua2O0HwwA&feature=youtu.be[/youtube]

das
9 lat temu

bedzie część czwarta?

PERZOTsolariumPEIAKRUL
9 lat temu

JEST GRANE NA DZIELNI HUJE [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=EOCvzPUNXKE[/youtube]

shadydfsd
9 lat temu

dawaj cz. 4 😀

bilonbpp
9 lat temu

Gdzie ta rozkmina? Przekładasz terminy jak Rychu Peja premiery płyt…

bilonbpp
9 lat temu

Bardzo się cieszę! 🙂

fanema
9 lat temu

Fajny admin co tyle to sprawdza

kupa
9 lat temu

kurwa mac ile jeszcze czekac

bilonbpp
9 lat temu

Proszę, wrzućcie to już, codziennie tu zaglądam i nie ma części czwartej! Nie lećcie w chuja, tylko powiedzcie lepiej kiedy to zamieścicie.

Rap464
9 lat temu

[img][IMG=https://img716.imageshack.us/img716/2269/eminemwiecznyprops.jpg][/IMG]: https://imageshack.us/photo/my-images/716/eminemwiecznyprops.jpg/ Uploaded with ImageShack.us: https://imageshack.us[/img%5D

Popularne