Sprawdź nas też tutaj

Felieton

ROZKMINA: Eminem cz.2

Opublikowany

 

Pewnego dnia do Eminema zadzwonił Proof z inicjatywą założenia dwunastoosobowego składu złożonego z najlepszych raperów z Detroit, który będzie rapował o najbardziej chorych rzeczach. Dwunastoosobowego, bo chciał go nazwać ”Dirty Dozen” (”Parszywa Dwunastka”), zainspirowany filmem pod tym samym tytułem. Niestety, udało mu się zebrać tylko szóstkę, wtedy wpadł na pomysł, żeby każdy z nich wymyślił sobie dodatkową osobowość, alter-ego, co, jak wspomina Eminem, ”Dałoby mu siłę dwóch MC’s”. To dzięki Proofowi raper wpadł na pomysł wykreowania Slim Shady’ego, swojego gorszego ja. ”Ksywa ta przyszła mi do głowy kiedy siedziałem na sraczu. Dosłownie. Właśnie srałem, i po prostu mnie trafiła. Sam wiesz, że myślisz o naprawdę wielu rzeczach podczas korzystania z toalety. Kiedy jestem w niej, mam zawsze w zasięgu ręki długopis oraz notes” – powiedział w swojej autobiografii. Slim Shady od samego początku miał być czymś więcej, niż tylko sztucznie wykreowanym bytem – raper chciał, żeby był on realnym ujściem jego frustracji oraz pogardy dla świata, lirycznym człowiekiem-demolką.

I to był strzał w dziesiątkę. Eminem po raz pierwszy zaprezentował szerszej publiczności swoje alter-ego podczas występu w Detroit w miejscu zwanym The Phat House, w 1997 roku. Dał wtedy mini koncert wraz z dwoma swoimi kolegami z D12, Bizzare oraz Bugzem. Rapował wtedy zdenerwowany jak nigdy wcześniej, co bardzo spodobało się publiczności. Raper od razu zrozumiał, że tak właśnie musi zachowywać się na scenie, żeby ludzie chcieli go słuchać. Jeszcze w tym samym roku nagrał mini-album ”The Slim Shady EP”, pokazując swój pazur. Tekstowo album skrajnie różnił się od swojego poprzednika, był bowiem znacznie ostrzejszy, dzięki czemu lokalne środowisko zaczęło zwracać na niego coraz większą uwagę.

 

Wiele kontrowersji wywołała znajdująca się na płycie piosenka pt. „‚Just The Two of Us”, w której raper snuł szokującą opowieść o tym, jak wywozi w bagażniku zwłoki swojej, zamordowanej przez niego wcześniej, żony, czemu przygląda się ich mała córka. ”Weź swoje zabawki, tata posadzi Cię w foteliku/Usiądziemy w samochodzie, a gdzie jest mamusia?/Śpi sobie w bagażniku/Ach, co to za odór? Tatuś musiał przejechać skunksa/Wiem co sobie myślisz, jest za późno na pływanie/Ale znasz mamę, jest jedną z tych zwariowanych kobiet/Które lubią czasami trochę zaszaleć”. – rapuje do zupełnie nieświadomego mającej miejsce tragedii dziecka. Piosenka kończy się wrzuceniem ciała Kim do wody (zapewne scenę poprzedzającą ten wyczyn ilustruje okładka albumu ”The Slim Shady LP”, na którym piosenka ukazała się w lekko zmienionej wersji i pod tytułem „’97 Bonnie & Clyde”). Zapytany w jednym z wywiadów o ten numer, odpowiedział: ”Bywały takie chwile w pożyciu moim i Kim, kiedy chciałem ją zabić w pełnym znaczeniu tego słowa. Napisałem przez ostatnie pięć lat wiele piosenek o mordowaniu jej, których nikt nie słyszał. Zabiłem ją w nich około 11 razy. Piosenka „Bonnie & Clyde Part II” [ukazała się ostatecznie na albumie ”Marshall Mathers LP” pod tytułem ”Kim” – przyp. Z.L.] opowiada o tym, co wydarzyło się zanim ją zabiłem i ukryłem jej zwłoki w bagażniku auta. Robiąc ten numer, czułem się jak na haju, a kiedy odsłuchiwałem go następnego dnia, moją reakcją było ”Łał!”. Kim uważa że jestem szalony, ze totalnie ochujałem. Kiedy zrobiłem „’97 Bonnie & Clyde” była na mnie wściekła, bo wziąłem do studia nagraniowego naszą córkę pod pretekstem zabrania jej na lody i wykorzystałem w piosence jej głos.”.

 

”Prawdopodobnie skończyłbym rapować, gdyby nie Dre. Moja córka miała wtedy trochę ponad roczek, a mnie nie stać było nawet na kupienie jej pieluszek. Miałem jedną pracę za drugą, i ciągle byłem zwalniany. Nie miałem dyplomu ukończenia szkoły wyższej, zawaliłem dziewiątą klasę trzy razy, zmierzałem donikąd. Więc kiedy mówię, że Dre uratował mi życie, to znaczy to że dosłownie tak było, i czuję jak wiele mu zawdzięczam”. – powiedział w jednym z wywiadów. Eminem miał 27 lat w chwili, kiedy Dr. Dre podpisał z nim kontrakt płytowy. Praca nad ”The Slim Shady LP” od samego początku szła im bardzo gładko, bywały dni, kiedy nagrywali po 3 utwory (chociażby ”My Name Is” oraz ”Role Model” powstały w ciągu jednej doby). Dre po latach wspominał: ”Z nikim nie pracowało mi się tak dobrze jak z Eminemem. No, chyba że ze Snoop Doggiem”, dodając, że większość albumu została opracowana, kiedy muzycy znajdowali się pod wpływem Extasy: ”Zaszywamy się naćpani w studio na dwa jebane dni, potem przez trzy kolejne jesteśmy jak zdechli. Następnie budzimy się z letargu, odtwarzamy nagrania z myślą: no, zobaczmy, co tam zmajstrowaliśmy” – podsumowuje proces twórczy producent. ”The Slim Shady LP” rozeszło się podczas pierwszego tygodnia od daty premiery w 283.000 egzemplarzy, do dzisiaj osiągając nakład sprzedanych 4 milionów sztuk w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Album był chwalony zarówno przez przeciętnych odbiorców jak i krytyków muzycznych, narobił również wiele szumu za sprawą specyficznego poczucia humoru Eminema, tekstów traktujących o przemocy, gloryfikujących zażywanie substancji psychoaktywnych oraz obrażających znanych celebrytów. Kierownictwo wytwórni Interscope od samego początku nie było zadowolona z kontrowersyjnych treści kilku piosenek na albumie (w tym mocno ocenzurowanego w teledysku ”Role Model”), ale Eminemowi ostatecznie udało się przekonać zespół przepchnięcia ich. Co ciekawe, całe zdarzenie zostało potem odtworzone w trochę podkoloryzowanej wersji w teledysku do piosenki ”The Way I Am” promującej następny album rapera. Eminem wydając ”The Slim Shady LP” spełnił swoje marzenie: stał się sławny, i bogaty, oraz zyskał należne mu uznanie w środowisku hip-hopowym.

 

Niewiele brakowało, żeby nie doszło do wydania pierwszego wielkiego komercyjnego histu Eminema – piosenki ”My Name Is” promującej ”The Slim Shady LP”. Beat piosenki wycięty został bowiem z piosenki pewnego muzyka działającego na rzecz tolerancji osób homoseksualnych, i zezwolił on artystom na użycie go pod warunkiem usunięcia z tekstu piosenki wersów: ”My english teacher wanted to fuck me in junior high/The only problem was, my english teacher was a guy” (”Mój nauczyciel angielskiego chciał mnie zerżnąć w podstawówce/Jedynym problemem było to, że był facetem”). Ostatecznie Eminem zmienił drugi wers na ”Thanks a lot, next semester I’ll be 35”, ale nie był z tego powodu zadowolony. Wcześniej Dr. Dre starał się skomponować nowy podkład do piosenki, ale obydwoje doszli do wniosku że piosenka w pierwszej wersji stanie się wielkim hitem i poszli na ustępstwo, chociaż z czasem utwór z pierwszą wersją tekstu zdołał wyciec do internetu, dając początek kontrowersjom wokół rzekomej homofobii rapera. ”Z czasem stałem się strasznie zmęczony ciągłym tłumaczeniem się w wywiadach z tego żartu, więc na ”The Marshall Mathers LP” zacząłem używać słowa pedał do woli, mając w dupie co kto sobie pomyśli” – powiedział lata później.

Chociaż Eminem jawnie promował w swoich piosenkach zażywanie narkotyków, do czasu wyruszenia w trasę koncertową promującą ”The Slim Shady LP” zażywał je niemalże wyłącznie podczas pracy w studio. Jak sam przyznał jakiś czas potem, nie sądził, że ktokolwiek weźmie na poważnie fragmenty tekstów mówiącej o jego rzekomych doświadczeniach z substancjami psychoaktywnymi, miały one wydźwięk wyraźnie czysto humorystyczny. W ”Bad Meets Evil” rapuje: ”Dajcie mi dwie wielkie tablety i trzy grzybki/A nie zobaczycie mnie podobnie jak grubi ludzie nie widzą siebie nawzajem w saunie”, w ”Just Don’t Give A Fuck” rapuje: ”Ćpam kwas, crack, browna, koks, jaram też zielsko”, w ”Role Model”: ”Naśladujcie mnie robiąc dokładnie to, co zostało powiedziane w piosence: jarajcie trawę, bierzcie prochy, wylatujcie ze szkół, zabijajcie ludzi i pijcie”, z kolei w ”I’m Shady” nawija: ”Mam grzybki, mam kwas, mam pastylki i aspirynę/Jestem twoim bratem kiedy potrzebujesz trawki by poczuć się wolnym”, zaraz potem przekornie dodając: ”Wy głupi matkojebcy myślicie, że udaję kiedy to mówię/Biorę pigułki, nie biorę speedu/Nie biorę cracku, koki, palę trawkę/Nie biorę hery, jem grzybki/Piję piwo, chcę tylko wyjaśnić kilka spraw”. Raper dopiero podczas pobytu w Amsterdamie przekonał się o tym, jak literalnie ludzie odbierają jego muzykę, bowiem po każdym koncercie podchodzili do niego jacyś fani wręczając mu rozmaitych rodzajów narkotyki – grzyby halucynogenne, tabletki extasy, marihuanę, które przyjmował ze zmieszaniem, od czasu do czasu zażywając je. Podczas trasy koncertowej zaczął również dużo pić, ale mimo wszystko nie stracił w tym czasie kontroli nad używkami, chociaż był na tyle zafascynowany Amsterdamem, że zastanawiał na poważnie się nad nadaniem takiej właśnie nazwy swojemu kolejnemu albumowi.

 

Bardzo ciekawym utworem na albumie był promujący go jako trzeci ”Guilty Conscience” nagrany wraz z Dr. Dre. Piosenka składała się z trzech zwrotek, zaczynających się od wprowadzenia słuchacza przez narratora w sytuację, w której ktoś musiał dokonać wyboru pomiędzy dobrem i złem, potem zaś raperzy udzielali mu porad – Eminem wcielając się w rolę szatańskiego podszeptu, Dre sumienia. Pierwsza część piosenki opowiada o facecie zamierzającym napaść na sklep, druga o kolesiu zastanawiającym się nad zgwałceniem pijanej nieletniej dziewczyny, trzecia to historia faceta który wracając wcześniej do domu po całym dniu ciężkiej harówki zastaje swoją żonę w łóżku z innym facetem. Koncepcja piosenki wpadła Eminemowi do głowy podczas oglądania filmu ”Animal House”, gdzie w jednej ze scen na ramiionach pewnego młodego mężczyzny przysiadają aniołek oraz diabeł, udzielając mu wskazówek dotyczących dalszego postępowania.

 

Interesująca jest historia powstania imidżu rapera z tamtego okresu czasu. Gdy Eminem pewnego dnia naćpany tabletkami Extasy spacerował ulicami Amsterdamu z Royce Da 5’9′ z którym stworzył duet Bad Meets Evil, wstąpił do sklepu kupując butelkę rozjaśniacza do włosów. Obudziwszy się następnego dnia, ze zdziwieniem odkrył patrząc w lustro, iż wylał sobie jej zawartość na głowę, czego zupełnie nie pamiętał. Kiedy tego samego dnia pojawił się w studio, czekający tam na niego Dr. Dre przywitał go stwierdzając z zachwytem: ”To jest to! To będzie właśnie Twój wizerunek!”.

0 0 vote
Article Rating
 
40 komentarzy
40 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
kat
8 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=q13SIG0yHRU[/youtube]

CANABIS
8 lat temu

[img]https://rapfix.mtv.com/wp-content/uploads/2011/03/em-s-xxl.jpg[/img]

EMINEM NAJLEPSZY

BOLEK
8 lat temu

MAM DVD ZPIETE W HDMI NR1

fggffg
8 lat temu

eminem to po polsku jezdze autoem

ALEKOTY
8 lat temu

CORAZ HUJOWSZY TEN GLAMRAP. NIKT JUZ NIE ROBI SMIESZNYCH PRODUKCJI, ZADNYCH BEK. CI CO JE ROBILI JUZ DOSTALI DAWNO BANY. ALE HUJOWO SIE TERAZ TE KOMENTARZE PRZEGLADA

Wiraszka
8 lat temu

[img]https://www.glamrap.pl/images/stories/f6/kaen-rap-3568935689.jpg[/img]
EMINEM TA PIZDA ODGAPIŁ DO MISZCZA KAENA

xzcvxcv
8 lat temu

[img]https://cdn14.se.smcloud.net/t/photos/thumbnails/137094/anna_grodzka_ruch_palikota_640x0_rozmiar-niestandardowy.jpg[/img]

bezbkeson
8 lat temu

czek dis nał bijacz
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZoTLRHb41qw[/youtube]

BOOOSGI
8 lat temu

[quote name=”xzcvxcv”][img]https://cdn14.se.smcloud.net/t/photos/thumbnails/137094/anna_grodzka_ruch_palikota_640x0_rozmiar-niestandardowy.jpg[/img][/quote]
MOGLIBYSCIE SOBIE DAROWAC WRZUCANIE ZDJEC MATKI SMARKI AKA TONY SPERMY AKA GALIK AKA SPJ… TROCHE SZACUNKU… JEJ WYBOR.

DJBUHHwe
8 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RKyNR33Y_9M[/youtube]

taliber
8 lat temu

[quote name=”kat”]https://www.youtube.com/watch?v=q13SIG0yHRU[/quote]
Czolowka polskiego freestyle’u…props Solar, props 3-6, props Tetris, Props Pe, props Bialas, props Czeski, props Edzio, props Bonez

Remi
8 lat temu

[img]https://img202.imageshack.us/img202/4776/kaeni.jpg[/img]

B
8 lat temu

Eldo podoba Ci się ta rozkimna?
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZsIjtD0aaLU[/youtube]

Skarpejs
8 lat temu

Glamrap jest najciekawszym elementem polskiego rapu. Wszyscy truskulowcy, erpekowcy i onaniści zaprzeczą, prawda jest taka, że obudzili się z ręką w nocniku. Dziś rap to te rozkminy, przeróbki eldoki, beka z rapsów i komentarze Albańskeigo. Chwała im za to.

A ode mnie nie przepadam za Eminemem uosabia dla mnie zblazowaną amerykańską białą młodzież walącą konia do zdjęć wypadków samochodowych co nie zmienia faktu że był świetnym raperem.

DIX
8 lat temu
MagicznyEldo
8 lat temu

GDZIE WYWIAD ZE MNĄ PAKOLU PATOLU?
[img]https://userserve-ak.last.fm/serve/500/42153443/Eldo+l.jpg[/img]
PS. PAKOL TO JAKAŚ ALBAŃSKA CZAPKA, ZOBACZCIE W GOGLE GRAFIKA
[img]https://www.storm-airsoft.eu/images/BXPAKO-LIT_1.jpg[/img]

Orzeł
8 lat temu

[quote name=”BOOOSGI”]MOGLIBYSCIE SOBIE DAROWAC WRZUCANIE ZDJEC MATKI SMARKI AKA TONY SPERMY AKA GALIK AKA SPJ… TROCHE SZACUNKU… JEJ WYBOR.[/quote]
PRZYCZEPILES SIE DO NIEGO JAK DO KUTASA STAREGO

bREEE2
8 lat temu

[quote name=”CANABIS”][img]https://rapfix.mtv.com/wp-content/uploads/2011/03/em-s-xxl.jpg[/img]

EMINEM NAJLEPSZY[/quote]
Wiadome, wraz z Yelawolf’em(pierwszy z prawej) props od czasów Jezusa!

dumin123
8 lat temu

[quote name=”BOOOSGI”]MOGLIBYSCIE SOBIE DAROWAC WRZUCANIE ZDJEC MATKI SMARKI AKA TONY SPERMY AKA GALIK AKA SPJ… TROCHE SZACUNKU… JEJ WYBOR.[/quote]
Kurde wyprzedził cię w statach lajków na glamrapie i beczysz do tego stopnia?
Na moje gość jest git majonez, dodaje czasami dobre beki…
Najlepiej i tak cisnąć innych z noł-nejma

głosnik
8 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Fu_RxH58up4[/youtube]

sex
8 lat temu

[img]https://distilleryimage0.instagram.com/c92204c6672b11e2bc2222000a1f98f9_7.jpg[/img]

HejtaSkejta
8 lat temu

[img]https://userserve-ak.last.fm/serve/252/45387621.jpg[/img]

GDZIE JEST MTV CRIBS Z JĘDKEREM???

sex
8 lat temu

[img]https://distilleryimage3.s3.amazonaws.com/ba736d8660c611e28e5d22000a1f979a_7.jpg[/img]
[img]https://distilleryimage7.s3.amazonaws.com/b711c740572b11e285b022000a9f15de_7.jpg[/img]
[img]https://distilleryimage4.s3.amazonaws.com/46bc6cee4eec11e291e622000a1f9d57_7.jpg[/img]

Shady2.0
8 lat temu

Eminem i 2Pac na wiecznym propsie!

EHe/
8 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Hxl4o3JKavU[/youtube]

Propsy/

eee
8 lat temu

[img]https://images.tinypic.pl/i/00258/nawytuobbmi9.jpg[/img]

Bady
8 lat temu

Po miescie hodzo pogloski ze marysia S. miala romans z PONO

BIAŁAS
8 lat temu

[quote name=”kat”]https://www.youtube.com/watch?v=q13SIG0yHRU[/quote]

PROPS W CHUJ ZAJEBISTA WALKA, PROMOWAĆ POLSKI FREE TĘPE KURWY , JAJA TRZEBA MIEĆ ALE NIE NA BRODZIE ! NIE MA BATA A JAK !

murzas
8 lat temu

LEPIEJ
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2aDe–M-r_c[/youtube]

_dxN
8 lat temu

[img]https://www.iv.pl/images/91850378508429118130.jpg[/img]

chadasynbogdana
8 lat temu

[quote name=”_dxN”][img]https://www.iv.pl/images/91850378508429118130.jpg[/img][/quote]

ROZJEBAŁEŚ SYSTEM, TEŻ MI SIE SKOJARZYŁ Z WUJKIEM HITLEREM

PogromcaKoziołkaMatołka
8 lat temu

[img]https://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/201211/1352222064_e58qyf_600.jpg[/img]
[img]https://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/201210/1351235210_o325nb_600.jpg[/img]
[img]https://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/201208/1345769965_nuujvp_600.jpg[/img]

dssdsf
8 lat temu

PROPSY ZIOMEK ZA TE ROZKMINY. CIEKAWE I FAJNIE SIE CZYTA.

PIS
8 lat temu

dokladnie propsy szczegolnei za eminema bo bez kitu to jakis fenomen

TedeKingSize
7 lat temu

Kolejna ciekawa rozkmina. Dobrze się czytam, czekam na kolejne. Pozdro.

compton
7 lat temu

[quote name=”sex”][img]https://distilleryimage3.s3.amazonaws.com/ba736d8660c611e28e5d22000a1f979a_7.jpg[/img]
[img]https://distilleryimage7.s3.amazonaws.com/b711c740572b11e285b022000a9f15de_7.jpg[/img]
[img]https://distilleryimage4.s3.amazonaws.com/46bc6cee4eec11e291e622000a1f9d57_7.jpg[/img][/quote]

Sokół ma na sobie koszulkę ssg ??

Meelrele
7 lat temu

Ta pizda Kaen ściągnął od Ema styl. Nawet ta kurwa próbuje rapować tak samo jak Eminem (wtedy bardziej Slim Shady) Wymyśl swój własny styl a nie ściągaj od innych jebany matole. Jeszcze mówi, że on sam go wymyślił. Zrobił sobie praktycznie taką samą dziare (lewe ramię) Wiedz chuju, że nigdy mu nie dorównasz a widać na pierwszy rzut oka, że próbujesz go naśladować obesrańcu.

Big L
7 lat temu

[quote name=”Meelrele”]Ta pizda Kaen ściągnął od Ema styl. Nawet ta kurwa próbuje rapować tak samo jak Eminem (wtedy bardziej Slim Shady) Wymyśl swój własny styl a nie ściągaj od innych jebany matole. Jeszcze mówi, że on sam go wymyślił. Zrobił sobie praktycznie taką samą dziare (lewe ramię) Wiedz chuju, że nigdy mu nie dorównasz a widać na pierwszy rzut oka, że próbujesz go naśladować obesrańcu.[/quote]
Propsy za to,nie rozumiem fenomenu tego kserowanego gówna co robi kaen, wiedz kaen że cię przejrzeliśmy już dawno.Kaen może co najwyżej buty Eminemowi czyścić. Propsy Eminem król białego rapu joł

Big L
7 lat temu

[quote name=”Meelrele”]Ta pizda Kaen ściągnął od Ema styl. Nawet ta kurwa próbuje rapować tak samo jak Eminem (wtedy bardziej Slim Shady) Wymyśl swój własny styl a nie ściągaj od innych jebany matole. Jeszcze mówi, że on sam go wymyślił. Zrobił sobie praktycznie taką samą dziare (lewe ramię) Wiedz chuju, że nigdy mu nie dorównasz a widać na pierwszy rzut oka, że próbujesz go naśladować obesrańcu.[/quote]
Propsy za to,nie rozumiem fenomenu tego kserowanego gówna co robi kaen, wiedz kaen że cię przejrzeliśmy już dawno.Kaen może co najwyżej buty Eminemowi czyścić. Propsy Eminem król białego rapu joł

eminem fan pl
7 lat temu

mam kolegę który mówi ze kaen jest fajnieszy od eminema i dlatego jest dziwny

Popularne