Sprawdź nas też tutaj

Felieton

10 lat po premierze „Press Play” Diddy’ego |WSPOMINKI

Opublikowany

 


Dzisiaj mija 10 lat od premiery czwartego studyjnego albumu Seana Combsa.

Raper, producent, biznesmen? Gdybyśmy mieli przyjrzeć się postaci Puff Daddy'ego, to jaką profesję w pierwszej kolejności wypadałoby mu przypisać? Raperem – delikatnie mówiąc – w zasadzie nigdy wybitnym nie był, a słuchając jego krążków, czasami można było zapomnieć z czyją płytą tak naprawdę mamy do czynienia – w końcu jego solowe numery wypuszczone w trakcie całej muzycznej przygody można byłoby pewnie policzyć na palcach maksymalnie dwóch rąk. Cóż, przynajmniej jest świadomy swoich braków w klejeniu tekstów i na tym polu zdecydowanie daje wykazać się swoim kolegom i koleżankom po fachu. Diddy podczas tworzenia swoich krążków zdecydowanie bardziej odnajduje się na etapach produkcyjnych i niekoniecznie chodzi o samo klepanie bitów, ale o produkcję wykonawczą, co może nie do końca jest wdzięcznym zajęciem, ale chyba jednym z najbardziej istotnych, w końcu to właśnie Pan Producent dba o to jak materiał finalnie brzmi. 

Raper z niego słaby, producent dobry, a z kolei o biznesie mógłby zapewne wykładać na każdej uczelni świata. Już w 1998 roku założył własną firmę odzieżową, jakiś czas później rozpoczął podbój gastronomii i otworzył w Nowym Jorku i Atlancie dwie restauracje, a poza tym wypuścił na rynek także linię perfum. Obecnie jednak flagową marką Diddy'ego jest naturalnie wódka Ciroc, której stylowe butelki przewijają się w niemal każdym rapowym amerykańskim klipie, a z kolei najmłodszym dzieckiem rapera jest Aquahydrate, czyli firma produkująca niskokaloryczne napoje dla sportowców. Dzięki tym i innym biznesom uzbierał majątek w wysokości – bagatela – ponad 700 milionów dolarów.

No dobra, ale skąd pojawił się nagle temat Seana Combsa? Otóż dzisiaj, 17 października, mija dokładnie 10 lat od premiery czwartego studyjnego albumu, zatytułowanego „Press Play”. Album w zasadzie ani jakimś klasykiem nie jest, ani pewnie zbyt wielu słuchaczy do niego nie wraca, ale swoje mocne momenty zdecydowanie miał. Głównie to dzięki wspomnianemu konikowi Puff Daddy'ego, czyli produkcji, a za potwierdzenie tego wystarczy odświeżyć sobie chociażby „Diddy Rock”, „Tell Me”, „Wanna Move”, „After Love”, czy największy hit z albumu i w ogóle jeden z największych w karierze P. Diddy'ego, czyli naturalnie „Last Night”. W 2006 roku zachwytów nad materiałem raczej zbyt wielkich nie było – co prawda recenzenci docenili przede wszystkim fakt, że Sean podciągnął się w pisaniu tekstów, co raczej było spowodowane zatrudnieniem lepszych ghostwriterów i spadkiem poziomu innych raperów w Stanach niż faktycznemu olśnieniu Combsa, a ponadto pojawiały się głosy, że „Press Play” jest jednym z najlepiej, o ile nie najlepiej, wyprodukowanym krążkiem 2006 roku. Biorąc pod uwagę, że wówczas swój ultraklasyk „Future Sex/Love Sound” na bitach szalejącego wówczas Timbalanda, wypuścił Justin Timberlake to jest to całkiem spore wyróżnienie.

 

Główną osią (bo w zasadzie ciężko mówić w przypadku Puff Daddy'ego o żelaznym koncept – albumie) wokół której oscylowały numery z „Press Play” były tematy związane z relacjami damsko – męskimi, co też ma swoje odzwierciedlenie w popowym sznycie nadanym albumowi. Nie tylko produkcyjnie, bo do wspólnego pośpiewania Diddy zaprosił m.in. Nicole Scherzinger, Christinę Aguilerę, Keyshię Cole, Brandy, czy Keri Hilson.

 

Po wjechaniu na sklepowe półki, pojawiły się głosy, że jest to najlepszy album, który wypuścił Diddy od 1997 roku, czyli od momentu, kiedy ukazał się debiutancki krążek „No Way Out” i co ciekawe – miał być zamknięciem jego muzycznej kariery, jednak jak to zwykle w takich sytuacjach bywa – na zapowiedziach się skończyło. Puff Daddy nagrywa nadal, wypuścił jeszcze kilka projektów (chociażby ubiegłoroczne, świetne „MMM”), ale z zapowiedziami o końcu kariery powrócił kilkanaście miesięcy temu, kiedy to zapowiedział „No Way Out 2”. Natomiast jeśli rzekomy koniec kariery po premierze „Press Play” miał być zaledwie sprytnym zabiegiem marketingowym to udało się go wykorzystać w 100%, bowiem krążek nieco ponad miesiąc po premierze pokrył się złotem.

 

 
5 komentarzy
5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Policja
6 lat temu

Pierwszy. Podemna cipy

RatunekDlaRapGry
6 lat temu
Reply to  Policja

[img]https://img.jbzd.pl/2016/01/54586f75641f99182560a747129bee5c.gif[/img]

RatunekDlaRapGry
6 lat temu
Reply to  Policja

[img]https://img.jbzd.pl/2016/10/07826cb26dacc0893c95616d1c5a3120.png[/img]

cocieto
6 lat temu

Kiedy info o nowym mixtapie od tego zioma?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=UbSDXjtI0t8[/youtube]

mmbmnbmn
6 lat temu

I WYBIŁ SIĘ NA LEGENDZIE WBIJAJAC SIE W KAZDY JEGO KLIP[img]https://thesource.com/wp-content/uploads/2016/05/biggie.jpg[/img]

Popularne