Sprawdź nas też tutaj

ranking

16 najlepszych #hot16challenge pierwszej edycji

„Jak to ujął sam Quebonafide, od tego filmu zaczęło się QueQuality”.

Opublikowany

 

Podczas gdy kolejna edycja #hot16challenge trwa w najlepsze, my postanowiliśmy zebrać nasze ulubione gorące szesnastki edycji sprzed 6 lat.

1. Diox

Michał Michalak: Diox, jak powszechnie wiadomo, nie jest i w owym czasie również nie był szczególnie lubiany w branży. Dosyć uliczny i lekko hardcorowy charakter, zaczął tracić po rozpadzie Hifi Bandy, którą tworzył z Czarnym i Hadesem. Złośliwi mówią o nim per „kasztan”, a to zasługa między innymi Koldiego i jego legendarnych już telefonów do rapera. Dlatego luźny styl, narzucony przez samo wyzwanie, mógł poprawić morale Dioxa, a może nawet pomóc zaskarbić mu rzeszę fanów. I coś tutaj zaskoczyło. Charakterystyczne dla niego makaronizmy z języka angielskiego, wraz z całkiem ciekawym flow i błyskotliwym bragga zdały egzamin. Ludzie w komentarzach nie kryli dużego zaskoczenia wyczynem warszawiaka, a co niektórzy nawet zaczęli wycofywać się ze swojego negatywnego nastawienia. A tekst „Moje rakiety #Nasa, #kosmos, Twoje rakiety – nara mordo”, był całkiem chwytliwy i, dobrze wykorzystany, mógł stać się hasłem rapera. Niestety, album wydany niewiele po wyzwaniu „Nowy Testament”, na którym znalazła się rozszerzona wersja „Hot32”, całkowicie zmarnował efemeryczny potencjał.

2. Słoń

Michał Michalak: Słoń, którego słuchacze głównie kojarzyli z „Love Forever”, jednak słuchacze rapu, zawsze cenili jego składanie rymów i naturalistyczne, horrorcorowe opisy, które niejednego mogły przyprawić o ciarki. To jest gość, który oprócz rapowania, jest znawcą popkultury i co bardziej kumaty człowiek, słysząc jego follow-upy w kawałkach nie raz ryknął ze śmiechu albo po prostu poczuł niemały podziw dla Słonia. No i w jego #hot16 tego nie zabrakło. Brudny bit, z samplami, rodem z amerykańskiego kina grozy lat 80-tych, bragga i masa follow upów do niszowych raperów, ale też do znanych filmów, były bardzo mocną mieszanką, która pozwoliła Słoniowi na trafienie do szerszego grona odbiorców. 5 milionów odsłon w ramach wyzwania, robiło wrażenie.

3. Solar

Mikołaj Kmiecik: W zestawieniu najbardziej pochłaniających szesnastek nie mogłaby się nie pojawić ta pierwsza, inicjująca – od Solara. Warto przypomnieć, że cała inicjatywa powstała na fali #icebucketchallenge, która zaangażowała lwią część internetu. Cała akcja polegała na wylaniu na siebie lub z pomocą kogoś innego, kubła lodowatej zimnej wody oraz wpłaceniu datku na osoby cierpiące na stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Nieprzyjemne, kilkusekundowe uczucie miało reprezentować codzienne zmagania się osób chorych na ALS. Ale do rzeczy – po wytłumaczeniu przez Solara zasad zaczyna się naprawdę wrzące szesnaście wersów, które ustawiają wysoką poprzeczkę całej akcji. Gęste rymy, mocny bit od Lanka, który zdominował nie tylko tę zwrotkę, ale też i kilka innych. Mi osobiście bardziej przypadła do gustu rozszerzona wersja extended – wzbogacona o refren i kolejną zwrotkę – o wysokim repeat value zatytułowana „Czarny Koń”, która to później ukazała się na mixtape „Iskry”. Nikt nie mógł się spodziewać takiego rozmachu i sukcesu całej inicjatywy.

4. Tede

Mikołaj Kmiecik: Chyba najpopularniejsza hot16. Najwięcej, bo aż 12 milionów wyświetleń na YouTube, (najwięcej bo) ponad 130 tysięcy wyświetleń tekstu na rapgenius i chyba najbardziej kontrowersyjna wtedy nominacja adwersarza z Poznania. 6 lat temu może i było „trochę szkoda tego bitu na hot16challenge”, ale po takich wynikach i kolosalnych zasięgach na pewni nikt nie żałuje tej decyzji. Mocna, niebanalna zwrotka, wychodząca w okolicach epickiego #kurta_rolsona tylko kwituje sławetne odkucie się warszawskiego rapera. Na rapgeniusie jest co sprawdzać zdecydowanie – bo ilość followup’ów i technicznie złożonych wersów jest wprost proporcjonalna to jakości unikatowego, ówczesnego stylu TDF’a.

5. Guzior

Bartłomiej Ciepłota: Jak to ujął sam Quebonafide, od tego filmu zaczęło się QueQuality. Gorące 16 wersów Guziora rozpoczęło jego przygodę w tej wówczas raczkującej wytwórni. Dzisiaj QQ to potęga na rynku muzycznym, a sam w/w raper może się pochwalić platyną na ścianie. Tak jak większość, odkryłem Mateusza właśnie poprzez hot16challenge. Z miejsca mnie, jak i całą scenę, uderzył zupełny ewenement flow muzyka. Niepodrabiany vibe, prawdopodobnie jedyny taki styl na świecie. Guzior to świetny przykład artysty poniekąd “narodzonego” poprzez udział w zabawie Solara. “To  pandemonium mordooo!”

6. Rahim

Bartłomiej Ciepłota: Zanim jeszcze ubzdurałem sobie, że będę krytykiem muzycznym. Zanim moje nazwisko po raz pierwszy ukazało się na łamach Glamrapu. Zanim sfrustrowani raperzy zaczęli grozić mi na portalach społecznościowych – popularne w polskim rapie były hashtagi. Hot16 Rahima jest na swój sposób znakiem tamtych czasów, kiedy to „tak jak” raperzy zamienili na „#”. Jak to zwykle bywa, z czasem nastał przesyt tegoż patentu i umarł on śmiercią naturalną. Jednak w 2014 ciężko było o zwrotkę bez tego zabiegu. Warto również wspomnieć, że do całej zabawy legendę śląskiej sceny zaprosił już śp. Ymcyk. “Słabi liczą # tagi, chodź się z Rahem fachem bawić”.

7. VNM

Kinga Mazurek: W pierwszą edycje zaangażowało się wielu raperów, jednak ja odniosę się do jednego, który moim zdaniem podsumował wszystkich. „the one and only” – nikt inny jak VNM, który wyszedł trochę poza ramy #hot16challange. 100 wersów bragga, bez kartki, tylko z głowy, co udowodnił nie tylko na klipie, ale też podczas audycji w audycji WuDoo. Ponadto nawiązał do raperów, którzy nawet nie potrafili nagrać 16 bez sklejana video lub poprawek w tekście.
„A typy pchają klipy z szesnastkami, jakby nagrywali na raz je/ Myślisz, że nie widać, że synchro tam chuja zgadza się?/ Mam z tego beczkę, tu pięknie nagrywam setkę na setkę”.

8. Waldemar Kasta

Oskar Brzostowski: Hotka Kasty to kawał hip hopu w czystej postaci. Na dodatek zrobił drugą zwrotkę po angielsku – gdzie niektórzy mieli problem zrobić to dobrze po polsku. Nie ma co tu dużo więcej mówić – majstersztyk Waldek Kasta szacunek 4life!

9. Ks. Jakub Bartczak

Oskar Brzostowski: Ks.Jakub Bartczak, chyba go nie trzeba przedstawiać. Ciekawy i wyróżniający się pomysł na swoje szesnaście wersów.

10. Planet ANM

Kuba Jędryka: Planet nagrał jedno z bardziej emocjonalnych szesnastek. Choć samą ideą Hot16 było raczej pokazanie skillsów to raper zafundował słuchaczom emocjonalny roller coaster. Wszyscy zauważyli że Planet wygląda na smutnego i już nie tylko swoją muzyką przekazuje sporą dawkę emocji co sam przyznaje w swoim utworze. “Mam depresję, bywam smutny […] Jak będę chciał to nagram death metal”. Ale mimo swojej depresji raper pokazał że swoim flow też nie odstaje od czołówki sceny a jego teksty mogą wzbudzić sporo emocji. Osobiście uważam to za jedno z lepszych hot16.

11. O.S.T.R.

Kuba Jędryka: Ostry w swojej szesnastce zaserwował nam swoje czysto raperskie umiejętności. Na klipie, w którym wystąpił w swoim synem pokazał że można łączyć zawód rapera z obowiązkami rodzica. O.S.T.R pokazał swoje kozackie flow, dykcję i pomysłowe teksty czyli mieszankę, której wielu raperów może pozazdrościć. “Jak liście na wietrze, język polski, szeleszczę/Selekcję bitów mam w ręce, cały dysk, cały w tym tempie/Chuj ci w hashtag, e, turbo gwiazdka” Mimo że był to czas jeszcze przed wypadkiem Adama to od tylu lat nic w tej kwestii się nie zmieniło. Dla mnie technicznie zdecydowanie topowe hot16.

12. Łona

Na naszym Instagramie również wypowiedzieliście się na temat Waszych ulubionych gorących szesnastek sprzed 6 lat. Tutaj, zdecydowaną ilością głosów zadecydowaliście o wyższości zwrotki Łony wyprodukowanej oczywiście przez Webbera.

13-16. Gural, Bedoes, Sarius i Świnia

Na wyróżnienie zasługują także szesnastki od takich graczy jak Gural, Bedoes, Sarius i Świnia. Każdy z nich zaprezentował swój unikalny styl i większość z nich możemy usłyszeć także w drugiej odsłonie akcji.

16 komentarzy
16 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Winicjusz III
2 lat temu

NAJLEPSZA JEST BEZDYSKUSYJNIE 16-KA JANUSZA KORWINA-MIKKE

żENADA
2 lat temu

NAJLEPSZA DLA PRAWICZKÓW

WnukTedego /Norbi
2 lat temu
Reply to  żENADA

Korwin zmiażdżył i poleciał lepiej niż większość dukaczy. A ten ranking to możecie sobie w pizdę wsadzić skoro nie ma Apogeum wkurwienia Ripa

JACEK GRANIECKI
2 lat temu

ALE NIE UPRZEDZAJMY FAKTÓW

Minister Szumowiński
2 lat temu

NAWET TIGER BONZO I RAFAŁ BRZOZOWSKI LEPIEJ NAWINĘLI OD ADRIANA MALINIAKA

Pandragora
2 lat temu

Artykuł jest o pierwszej edycji…

Pogromca kurew
2 lat temu

Wszystkie te cwele udowadniają, że polski rap to wysrywy dla idiotów. Jak ktos mowi, ze slucha tapu to wiadomo, że to debil.

Capybara
2 lat temu

Najgorsze to kaczy stary siwy cap z przesłaniem jebac policje jebac sąd i wolność dla jego ziomeczka też patusa bonusa haha ja pierdole pozadnie wersu to sklecić nie umie ale wielkie rapery bo w 90 latach dukał coś przez rajtuzy babci do kalkulatora
P. S przegryw

Odb
2 lat temu

16 najchujowszych #shit69 cwelenge pierwszej kąpieli

beesha
2 lat temu

A Mielzky? Patafiany?

Wojtek
2 lat temu

Normalnych ale tych mniej też,zapraszam do odsłuchania mojej 16stki

https://youtu.be/ItxivVCq3Ao

król Karol
2 lat temu

czemu tu kurwa nie ma 16 eswuha, to był bengier

Boczek
2 lat temu

Proponuje wspólną akcję całej społeczności Glamrapu z nominacją do czelendzu dla Rafalala, który oficjalnie zakończy i przypieczentuje ten festiwal żenady!

Pandragora
2 lat temu

A gdzie BUKA, chyba ktos nie redaktor nie sprawdzil wszystkich 16tek

CoolKról
2 lat temu

W pierwszej edycji Tede był najlepszy. Bujający, liryczny pogrom. Elson.

Samozwaniczy celebryta
2 lat temu

Najgorsze 16 challenge polskich dukaczy, wieprz masakra, ostr co on nie pierdoli szok, bodopies co za shit, fajne mu mama firanki założyła w pokoju, polskie niedorozwoje,żeby to nazywać rapem to trzeba miec nieźle najebane w głowie, tfu kurwy wam na mordy i andrzejowi też sie nie obejdzie, jebsć kurwy podrabiane

Popularne