Sprawdź nas też tutaj

News

28-proc. wzrost polskiego rynku muzycznego

Roczne podsumowanie ZPAV.

Opublikowany

 

mata skute bobo
fot. Jacek Kurnikowski, Mieszko Piętka/AKPA

Związek Producentów Audio Video przygotował raport podsumowujący 2021 rok na polskim rynku muzycznym. Łączna wartość sprzedaży osiągnęła poziom prawie 486 mln zł, co stanowi wzrost w porównaniu do roku poprzedniego o 28% i daje Polsce 22. miejsce w światowym rankingu.

Wzrosty zostały odnotowane zarówno w sprzedaży cyfrowej, jak i fizycznej. O prawie 40% wzrosła sprzedaż muzyki poprzez platformy internetowe, wypracowując przychód na poziomie 318 mln zł. Sprzedaż muzyki na nośnikach fizycznych wzrosła o 10,4%, osiągając poziom 167 mln.

Sukcesywny wzrost rok do roku sprzedaży cyfrowej przełożył się na ponad 65,5-proc. udział tej formy dystrybucji muzyki w całościowych rocznych wynikach. Umacniająca się sprzedaż cyfrowa to stale rosnąca tendencja, widoczna zarówna na polskim, jak i światowym rynku muzycznym od kilku już lat.Polacy stawiają na streaming

Najpopularniejszą formą konsumpcji muzyki wśród Polaków jest streaming, który stanowi prawie 65% wszystkich nośników i formatów. Na drugim miejscu tego zestawienia znalazła się płyta CD z 24,7% udziału, a następnie płyta winylowa, która w łącznym zestawieniu stanowi 9,3%.

Wzrost sprzedaży winyli

Rok 2021 to także kolejny rok wzrostu sprzedaży płyt winylowych. Przychód na poziomie ponad 45 mln powiększył udział czarnych płyt do 27% sprzedaży fizycznej i 9,3% sprzedaży całkowitej.Najpopularniejszą płytą winylową ubiegłego roku był ostatni studyjny album zespołu Kult, zatytułowany Ostatnia płyta. Wydawnictwo miało swoją premierę w maju ubiegłego roku. Miejsce drugie rocznego zestawienia OLiS Winyle zajmują Kayah i Bregović z albumem wydanym w 1999 roku i zremasterowanym w 2015 – Kayah i Bregović. Na ostatnim miejscu na podium ponownie znalazło się ubiegłoroczne wydawnictwo – długo wyczekiwany album Adele – 30.

Wydaliśmy prawie 70 mln zł na polskie płyty

Wzrosty sprzedaży nośników fizycznych dotyczyły w dużej mierze katalogu rodzimych artystów. Na płyty polskich artystów wydaliśmy w 2021 roku ponad 69,7 mln zł i jest to wzrost o 54% w stosunku do roku ubiegłego. Nadal jednak większość sprzedaży płyt stanowi katalog artystów zagranicznych, który przyniósł przychód na poziomie 82,8 mln zł.

OLiS: Mata zaraz za sanah

Najchętniej kupowaną płytą na nośnikach fizycznych w ubiegłym roku był album sanah Irenka i nie jest to jedyna płyta tej wokalistki na podium rocznego zestawiania OLiS: na miejscu trzecim uplasowało się jej poprzednie wydawnictwo, Królowa dram. Miejsce drugie zajmuje Mata z albumem Młody Matczak.

W pierwszej dwudziestce zestawienia OLiS 2021 tylko jedna pozycja należy do artystów spoza Polski i jest to wydana po prawie sześcioletniej przerwie płyta Adele 30, która uplasowała się na miejscu 7. Kolejny zagraniczny album pojawia się na miejscu 23. Tu dotarli zwycięzcy Eurowizji 2021, zespół Måneskin z albumem Teatro D’Ira Vol. 1.

Airplay

W pierwszej dwudziestce listy najpopularniejszych utworów radiowych znajdują się jeszcze tylko dwie polskie produkcje: na pozycji 4. uplasował się ubiegłoroczny hymn Męskiego Grania Orkiestry I Ciebie też, bardzo, przygotowany przez Darię Zawiałow, Dawida Podsiadłę i Vita Bambino, oraz singiel Bez Ciebie Dawida Kwiatkowskiego, który dotarł do 12. miejsca. Łącznie w top 100 zestawiania Airplay 2021 polscy artyści zajmują 26 pozycji, z czego aż 5 należy do sanah.

Co to OLiS?

To cykliczne zestawienie najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w formacie fizycznym, opracowane na podstawie danych dotyczących sprzedaży detalicznej, raportowanych przez sieci największych sklepów muzycznych w Polsce, sklepy niezależne, sklepy firmowe wytwórni fonograficznych i prowadzące sprzedaż na koncertach. Lista jest kompilowana co tydzień przez Kantar Polska.

Co to Airplay?

To zestawienie najpopularniejszych utworów granych w polskich stacjach radiowych, przygotowywane przez firmę MicroBe na zlecenie Związku Producentów Audio Video. System MicroBe jest nowoczesnym narzędziem do automatycznego monitorowania i analizy strumieni audio-wideo w oparciu o autorskie algorytmy rozpoznawania utworów.

Na mocy umowy pomiędzy ZPAV i MicroBe monitorowanych jest 76 stacji radiowych (lokalne i ogólnopolskie) oraz 14 telewizyjnych kanałów muzycznych.

Co to ZPAV?

Związek Producentów Audio Video (ZPAV) jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 roku ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce. Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

29 komentarzy
29 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
DJ KURWA WYPIERDALAJ
4 miesięcy temu

Szkoda tylko, że wzrost rynku nie idzie z jego jakością.

DILDO BAGGINS
4 miesięcy temu

Wypiłem puszkę napoju gazowanego MIDAS i mój fiut zrobił się wiotki jak guma, wypadł mi odbyt ale za to mam białe zęby które wyglądają jak sedes Cersanit. Też tak macie?

Młody pszczelarz
4 miesięcy temu
Reply to  DILDO BAGGINS

Ja mam problem z trzymaniem stolca a minęła juz niemal doba od spożycia…miał tak ktoś?

Redakcja glamrap.pl
4 miesięcy temu
Reply to  DILDO BAGGINS

My tak mamy nawet bez picia Midasa.

ObozowyKapo
4 miesięcy temu

WU-CWELU
CO TAK NAGLE ZAMILKŁEŚ?
WYDYGAŁEŚ PARÓWO? TO DOPIERO POCZĄTEK TY POJEBAŃCU.

WU-TANG
4 miesięcy temu
Reply to  ObozowyKapo

przestraszylem sie ze mnie obrazisz i mi bedzie smutno

WU-TANG
4 miesięcy temu
Reply to  WU-TANG

po za tym kurwa tranzole to nie zapisana oficjalnie w regulaminie czesc glamrapu

ObozowyKapo
4 miesięcy temu
Reply to  WU-TANG

ZOSTAŁEŚ ROZJEBANY W PYŁ I JESZCZE SIĘ TŁUMACZYSZ. NIKT TERAZ CIĘ NIE BĘDZIE BRAŁ NA POWAŻNIE. NO CHYBA, ŻE TAKI KTO JAK TY LUBUJE SIĘ W TRANZOLACH.

WU-TANG
4 miesięcy temu
Reply to  ObozowyKapo

o tym czy zostalem rozjebany w pyl decyduje ja poniewaz po kazdym tekscie mozez napisac ze mnie rozjebales a tak sie nie czuje wiec probuj dalej

aha i podtrzymuje moja opinie z mojego przytoczonego komentarza
kariera na glamrapie nie istnieje wiec nikogo nikogo nie udupisz ani sie nie „wybijesz” ponad innych uzytkownikow

a jesli boisz sie wrzucic dla beki baby z kutasem w obawie ze ktos cie nazwie pedalem to jestes pizda

cydży
4 miesięcy temu
Reply to  WU-TANG

MAM DOBRA PAMIEC A SZCZEGOLNIE JAK KTOS WRZUCA TU TAKIE ZBOCZENIA JAK TY I ROBI TO Z OFICJALNEGO KONTA TO SIE ZAPAMIETUJE ZBOCZENCU I BARDZO LATWO TO ZNALESC WYSTARCZY WPISAC W GOOGLE GRAFIKA WU-TANG GLAMRAP
CHWILA CIERPLIWOSCI I JUZ MAMY ZBOCZKA

I JEDYNE CO TY PODKRECASZ TO AKTYWNOSC NA ZBOCZONYCH STRONACH

Młody pszczelarz
4 miesięcy temu

Sanah, mata, keke, ekipa… creme a la creme xddddd

Edzio tiktokowiec śpiewa
4 miesięcy temu

Proponuje pośpiewać kilka nowości. Wkrótce wywiad ze mną. Zaprawszam buraki hirigoł:
-NOWOŚĆ!!!! Aczekiro wojsys indo e cunajc e bijorajc
-NOWOŚĆ!!! Dubi dubi dubi dub dub dub dubi dubi jeje
-NOWOŚĆ!!! Ulelelele bebe
-NOWOŚĆ!!! Bija bija akabo akabo

kozlebro
4 miesięcy temu

Wszystko zasługa Sentino i jego nie spilowanych tureckich zębów z AliExpress z materiału używanego również w klozetach i bidetach marki Cersanit . Koszty związane z uzębieniem znacznie podniosła wartość polskiego rapu

Mf dum
4 miesięcy temu

Polski rynek muzyczny to największy producent gówna. Same gatbate nosy i garbate kurwy od robienia loda wzamian za kariere

NieWiszePieniedzySentino
4 miesięcy temu

A o rumuńskim tamburyniarzu nie ma nawet wzmianki. Pierdolony mitoman żyje sztucznymi cyferkami ze spotiffy i musi chalturzyc w reklamach gównianej kawy albo chywytac się produkcji jakiegoś ścieku. Wielki kurwa miliarder a chywyta się śmieciowego biznesu gdzie zwykły Janusz może wypuścić energetyk ze swoim ryjem

Yp ma rację
4 miesięcy temu

Dzisiaj po 5 latach zakończyłem #zwiazki z #rozowypasek. Dowiedziałem się że mnie zdradzała, widziałem rozmowy i zdjęcia jak się rucha z innym na jej telefonie. Była mnie tak pewna, że trzymała to u siebie, nigdy nie kontrolowałem i nie sprawdzałem. Podjąłem jedyną słuszną dezycję, chociaż seerce mam złamane. Kobieta, z którą planowałem dzieci i wspólny dom, która wydawało się że jest moim najlepszym kompanem, przyjacielem, przy której rozwinąłem skrzydła, która mnie wspierała w chujowych sytuacjach. Jestem zdruzgotany, to jest niesamowite że ktoś, z kim codziennie spałeś i mieszkałeś, kłamał ci w ryj i pluł na morde. Nadal to do mnie nie dotarło, szukałem usprawiedliwenia, obwiniam siebie ale kurwa ostatecznie musiałem to zakonczyć. To co piszą o #p0lka za granicą, to jest kurwa szczera prawda. Zawsze się z tego śmiałem ale nigdy nie przypuszczałem, że sam tego doświadczę. Jeśli chciałby ktoś poważnie pogadać,

Yp ma rację
4 miesięcy temu
Reply to  Yp ma rację

 to proszę napisać priv. Kurwa ludzie, naprawdę uważajcie, i tyczy się to różowych jak i niebieskich.

osamabarak
4 miesięcy temu

70 mln w innych branżach zarabiają pojedyncze jednostki, a tu cały rynek. To pokazuje jak ściemniają jacy to z nich nie są bogacze. Jeszcze wytwórnie i pośrednicy wezmą kosmiczne prowizje

bob
4 miesięcy temu

Jestem uzalezniony od kobiecych posladkow.

Ziominho
4 miesięcy temu

Jebie mnie to. Dalej slucham muzy ktora trzeba samemu poszukac i ktora nie cieszy sie masowa popularnoscia

Xbox Nintendo Steam Samsung 666
4 miesięcy temu

Ta stara kurwa Regina Czeneszewa oraz chuj Sławomir Skowronek. From Lidzbark Warmiński and Olsztyn! Fuck all teachers! Nauczyciel katolicki oraz nauczycielka katolicka!

DAWID OZDOBA official
4 miesięcy temu

MATA NA MIESCIE CHODZA SLUCHY, ZE BEDZIESZ POLAMANY KURWO BANANOWA I BETONOWE SKARPETY NA DNO ODRY. ZOSTANIESZ NALICZONY Z PROCENTEM. KONIEC PEDALSTWA W TYM KRAJU

Xbox Nintendo Steam Samsung 666
4 miesięcy temu

Wy polaczkowe gówna zwane shit!

Bit
4 miesięcy temu

Jakość muzyki maty jest taka sama jak jakość jedzenia w McDonald’s.

Grzesiu
4 miesięcy temu

Jebać szmate ćpuna, fundacje leczą uzależnienia a nie je stwarzają. Ćpunów trzeba jebać prądem od spoduuu!

Naczelnik Barszczyk
4 miesięcy temu

Świadomość słuchacza spada z każdym rokiem coraz bardziej…

Prawda i gówno prawda
4 miesięcy temu

Wzorst sprzedaży i spadek jakość. Kiedyś był wzrost jakości i spadek sprzedaży

Lubię mężatki
4 miesięcy temu

Ostatnio miałem fajną Mariolke z Warrington u siebie, mąż akurat szedł na zmiane do magazynu. Dumny jak paw, gdzie on to nie pracuje, a jego widok był komiczny. No to on na ciężką tyrke a my do łóżka, przyjechała od razu po jego wyjsciu. Poezja 😉

Popularne