Sprawdź nas też tutaj

Felieton

4 lata działalności Eripe (cz. 1) |FELIETON

Opublikowany

 

Przez ostatnie lata wypłynęło wielu ciekawych raperów. Niektórzy osiągnęli całkiem fajny poziom, drudzy kontynuują swoją karierę bardziej lub mniej udanie, inni po prostu zmarnowali swój potencjał i odeszli w zapomnienie. Wśród nich pojawił się ktoś nieprzeciętny. Nastawiony na mordercze linijki – dopracowane do granic możliwości, bez parcia na fejm, kładąc nacisk na styl i manifestację swoich poglądów. Mowa tu oczywiście o Eripe –  reprezentancie Krakowa, który  bezpardonowo rozliczał i wytykał błędy konkurencji.

Jego ostatni album Podium EP to podsumowanie 4 lat działalności na scenie. Uznałem, że to dobry moment, by również podsumować jego karierę w felietonie, czy też lepiej przypomnieć jego dokonania i opisać jak wyglądały w poszczególnych latach. Zacznę od początku- nie było burzy, od razu sztorm i tsunami.   

2012

Tak, właśnie w tym roku pojawia się znikąd – nieznany raper reprezentujący Kraków. Rok przełomowy dla rap gry, mimo, że jest to osoba związana z podziemiem.  Jego pierwszym kawałkiem w życiu (jak można przeczytać pod trackiem na YT) są Miłosne historie. Dla wtajemniczonych, utwór powstały trochę przed 2012 rokiem. Znalazł się on również na składance macierzystego składu rapera − Zamknij mordę jak gra rap bootleg. Patokalipsa na projekcie tym zamieściła luźne zwrotki jak i całe gotowe numery. Ogólnie, przekrój rapowo-melanżowej działalności z lat  2009-2012. Na ten rok przypada również premiera Chamskich Rzeczy oraz pierwszej części trylogii Odium EP.  

Można rzec iście królewskie przywitanie z kulturą, w której uczestniczymy. Nic bardziej mylnego. Tu nie ma mowy o uprzejmościach. Jakość sceny w porównaniu z jego skillsami to przepaść. Raperzy wiodący prym w tzw. umiejętnościach składania wieloznacznych wersów, w tamtych czasach nie byli gotowi na Eripe i chyba dalej nie są. Nikt wcześniej wrzucając swoje pierwsze tracki do sieci nie reprezentował takiej techniki. Doskonale dopracowane zwrotki, nagromadzenie rymów wielokrotnych, to już można rzec – "wizytówka" stylu. Nie można zapomnieć o najważniejszym − punchline'ach. Oczywiście gdy Eripe pojawiał się na scenie królami punch'y byli: Reno, Peerzet, Jimson, VNM, Tetris czy Muflon. On z miejsca stanął na równi z nimi, a dla innych – wręcz ich przeskoczył. Obecnie, przenosząc się z powrotem do teraźniejszości, to on bezapelacyjnie panuje na scenie. Pojawiło się kilku dobrych składaczy punch'y, ale jednak piłka jest po stronie reprezentanta Krakowa. A co z klasykami? Jedni już nie rapują, a drudzy przeszli w zupełnie inny klimat.

 

 Rap tworzony przez Eripe to przede wszystkim mocne i bezkompromisowe linijki. Obrazoburcze bragga, w którym umiejętnie manifestuje swoje kontrowersyjne poglądy. Jest także świetnym twórcą mrocznych, szokujących, wchodzących w konwencję horrocore storytellingów Arogancki rap budzący skrajne emocje, lecz najlepszej jakości. Zaraz parę przykładów dla udowodnienia powyższych słów. Mam nadzieję, że akolici Eripe nie zlinczują mnie za wybór i nie zarzucą mi braku tych najtrafniejszych linijek. Oczywiście będę posiłkował się tekstami z Chamskich Rzeczy i Odium EP, które ukazały się w pierwszym roku działalności Eripe.  

 

Na początek styl braggadacio rozumiany w podstawowym znaczeniu, czyli wychwalanie swoich umiejętności i udowadnianie wyższości nad innymi. Zacznę od tego jak Rip ładnie się przedstawił i zapowiedział czym będzie rozpieszczał swoich słuchaczy: Mów mi Timothy Mcveigh, przez sposób w jaki działam // Typ znikąd wchodzi i od kopa wszystko rozpierdala // Dam wam hardcore, bragga i storytellingi // jak w jednym ciele Vinnie Paz,    K-rino i Slick Rick // Połącze flow Rugged'a z siłą Freddie'go Foxx'a // zgarnę debiut roku jak La Coka Nostra. Odnośnie jakości i ilości swoich punchy: Na razie spłukany tak, że dla wielu jestem zerem // Daj mi grosz za każdy punch, a będę tu milioneremScenie też się dostałoProszę, nie porównuj mnie do nikogo w tym kraju // Jestem one'n'only jakbym kładł zwrotki w języku MajówSkurwysyny chcą  mój poziom osiągnąć nie ma co gadać // Całe życie by się wspinali ja bym musiał wciąż spadaćNie wiem, kurwa, ile oni myślą nad panczem // Ale dłużej Mel Gibson rozkminiał jak zakończyć Pasję // Tu masz dopracowane do granic linijki zawsze // Nawet Stephen Hawking robi stojącą owację. Barsy mocne, bezkompromisowe i kontrowersyjne. Również w tym roku padły sławetne linijki uderzające w zmarłego MagikaTacy jak ty skaczą z okien, jak się odurzą lekami // Jeden już nazwał się Bogiem, a nie pofrunął z ptakami. Obrazoburcze, jednak w kawałku Gardzę samobójcami doskonale wyjaśnił swoje poglądy na temat ludzi, którzy nie radzą sobie z "presją" życia.  

 

Jak już jestem przy poglądach, to te również są bardzo wyraziste. Rip ma sobie za nic poprawność polityczną. Nie godzi się na narzucanie zdania przez większość czy po prostu śmieje się z idiotów. Kontestuje nowoczesne poglądy i nie przebierając w słowach drwi z otaczającego go świata. Teraz parę luźnych wstawek. Zacznę cynicznie i brutalnie: Mam dzisiaj chujowy humor, rozkleiły mi się nike'i // Te jebane chińskie dzieci chyba znów za dużo zjadły. Jest to jedynie chamski dwu wers, a może dwuznaczność − na co świat przymyka oko, bo ekonomia musi się zgadzać. Coś o nowoczesnym stylu życia, proszę bardzo: Dalej kontempluj życie i jedz zbożowe jogurty // Po śmierci zgnijesz tak samo jak te przydrożne kurwyDostaje się też Unii i polskiej polityce. Trochę sztampowo, bo większość raperów uderza negatywnie w polityków. Tutaj jednak jest to trafnie ujęte: Unia ciągle stara się by żyło nam się lepiej // Zmienili kształt bananów i próbują z Internetem // W sejmie wszystko gra, Monty Python ciągle z nami // Baby z kutasami albo pojeby z kadzidełkamiNo i jeszcze o "kwiecie narodu", który zamienił się w głuchy pęd ciżby: Gwiazdy tańczą z gwiazdami w telewizji o tej porze // Maciek tak wkurwiony, że się wyżywa na monitorze // Z każdej strony wciskają mi jakieś z dupy racje // Co mam robić, kiedy, z kim i dlaczego to tak ważne // Słuchając ich pierdolenia, bym przestał myśleć wkrótce // A nie mam zamiaru tu skończyć z wypranym mózgiem // Ale patrzę w koło i widzę, że nie każdy tak ma // Może to nie wszystko jest spierdolone, tylko ja.

 

Gdyby tego było mało, to proszę – tu kwintesencja jakości wersów, których budowy nie powstydziliby się najwięksi twórcy. Linijki oprócz niedoścignionej konstrukcji opisują trafnie ludzkie zachowania czy też degrengoladę społeczną. Zastosowany zabieg to oczywiście aliteracja, która również wpływa na dźwięczność, ot tak zastosowana figura retoryczna.  

 

POlityczna POprawność, POpulizm na każdym kroku, 
POpulacja POjebów PO studiach bez własnych POglądów.

czy

Lepiej PRZEstać i PRZEspać życie, PRZEklinając siebie,

PRZEz strach i PRZEz fakt, że to PRZEjebane wiedzieć,

Że nie PRZEznaczenie PRZEszkodziło, tylko sam PRZEgrałem,

I to PRZEświadczenie PRZEmieniło Twe życie w kabaret,

PRZEcież PRZEszkody PRZEskoczyć ciężej niż PRZEwrócić się

Możesz być PRZEchujem, i tak PRZElejesz niejedną łzę.

 

Konkludując pierwszy rok działalności Eripe, nie muszę chyba więcej pisać. Dwa ostatnie cytaty odpowiednio z Apogeum wkurwienia oraz z Prędzej martwy niż słaby doskonale odzwierciedlają jakość wersów. Pozostało mi jeszcze dopowiedzieć parę mocnych słów. Inwazja na rap czyli 100 linijek szaleństwa 2, to bezkompromisowe rozliczenie sceny i kryptodissy, gdyż nie pada tam żadna ksywka, jednak wersy są tak skonstruowane, że i bez pseudonimów czy nazwisk wiadomo o kogo chodzi. Ja tylko wspomnę, iż najbardziej dostało się Vnm'owi. Na melanżach dla beki leci niejedna znana ksywka, Ktoś kiedyś o tym nawijał – karma to dziwka. Zręczny follow up do tracku Skąd spadli autorstwa Venoma. Jeszcze w Balladzie o Marianie dostało się ówczesnemu reprezentantowi Prosto.  Venom uważał się w tamtych czasach za najlepiej składającego rymy wielokrotne. W bekowych szesnastu wersach, Rip udowodnił mu, że pisanie takich zwrotek nie jest niczym trudnym. Pamiętajcie, chcąc rzucać wielokrotne to z sensem, a nie w taki sposób: Weź pierdol jakość sprawdź bity i rymy // Daje rapier burakom smak grypy anginy // Drzwi Gerdą jakąś trzym cichy i silny // A wpadnę z werwą na to, bo flow niszczy futryny. Tymi oto zabawnymi wersami kończę tę część podsumowania działalności Eripe. Niedługo pojawi się kolejna, a w niej rok 2013.  

19 komentarzy
19 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
ObozowyKapo
5 lat temu

Co tu dużo mówić – Eripe to dobry gracz. Ma zajebiste teksty, flow mogłoby być lepsze, ale nie jest źle. Propsuję i szanuję.

qweqwrds
5 lat temu

JARAM SIE ERIPE OD POCZĄTKU JEGO „KARIERY” I NADAL UWAZAM ZE W POLSCE KAZDY MOZE MU CHUJA LIZAĆ. TYP MA TALENT W CHUJ I GO WYKORZYSTUJE. PROPSY W CHUJ, FAJNIE JAKBY ZROBIŁ PLYTE Z KSYWABEZDJA ALBO TAXKIM.

PROPS RIP

GMLL
5 lat temu

jeden kawałek sentino > działalność pato

KD35
5 lat temu
Reply to  GMLL

Arka Gdynia zui bedoes.
Pozdro dla kumatych

ObozowyKapo
5 lat temu
Reply to  KD35

Nawet śmiechłem 😀
Wyszło Ci
Również pozdrawiam!

krolnocy
5 lat temu
Reply to  ObozowyKapo

no jak wyszło ci jak to podpierdolił z komentarzy pod jakimś kawałkiem?

prop s
5 lat temu

props

bekazgre
5 lat temu

[img]https://www.bankfotek.pl/image/2044956.jpeg[/img]

PRZED

bekazgre
5 lat temu
Reply to  bekazgre

PO:
[img]https://bankfotek.pl/image/2044955.jpeg[/img]

CO TEN ERIPE ODJEBAŁ AMBASADORA

BZBK NA WOLNO
5 lat temu

DOBRY GRACZ, ALE WKURWIAJACA KOZA Z NIEGO

THUGGA THUGGA
5 lat temu

JAKIE? ARIPE? CO TO?

Nakurwiam salto
5 lat temu

Zamknij morde jak rap gra znawco.

https://www.youtube.com/watch?v=NuvVQZPDbf4

F*ck pedałówadminów
5 lat temu

Co to za farmazony, Janusz co to PiS ał to chyba się brandzluje pod tego łaka, macie tu kurwy i śmiecie kawałek, który zjada całą tą waszą pedalską scenę, sprawdzać szmaty https://youtu.be/N-zNj_kzIHw

thereserbax
5 lat temu

If you love writing code, maybe I will help you python quiz: https://quizbucket.org/quiz/python

KEU KEU RADOL
5 lat temu

NIE WIEM SERIO SKĄD SIĘ BIERZE TAKI ZACHWYT NAD TYM GOŚCIEM I ZUPEŁNIE NIE ROZUMIEM PRZEDSTAWIONYCH W TEKŚCIE ARGUMENTÓW. A JAKĄ ON NIBY MIAŁ TECHNIKĘ, KTÓREJ NIE MIAŁ NIKT PRZED NIM?„DOSKONALE DOPRACOWANE ZWROTKI” W SENSIE, ŻE SIĘ RYMUJĄ, CZY CO W NICH JEST TAKIEGO DOPRACOWANEGO?„NAGROMADZENIE RYMÓW WIELOKROTNYCH” – ZABIEG ROZKMINIANY CHYBA TYLKO WŚRÓD POLSKICH SŁUCHACZY, NIE CZYNIĄCY ŻADNEJ RÓŻNICY W ODSŁUCHU; ZASTANAWIAM SIĘ ILE TYCH PODWÓJNYCH RYMÓW BYŚ WYŁAPAŁ NIE PATRZĄC W TEKST, NO ALE NIECH BĘDZIE, ŻE WYMAGA TO JAKICHŚ UMIEJĘTNOŚCI PISARSKICHPUNCHLINE’Y – NO SORRY, ALE JEŚLI „Na razie spłukany tak, że dla wielu jestem zerem // Daj mi grosz za każdy punch, a będę tu milionerem” ALBO „Dalej kontempluj życie i jedz zbożowe jogurty Po śmierci zgnijesz tak samo jak te przydrożne kurwy” TO SĄ DLA KOGOŚ IMPONUJĄCE PUNCHE TO RÓWNIE DOBRZE ODNAJDZIE SIĘ W UTWORACH KAENA I SŁONIA.KOLEJNE TO TE JEGO „BEZKOMPROMISOWE I KONTROWERSYJNE” WERSY. CO JEST KURWA KONTROWERSYJNEGO W TYCH TEKSTACH, KLASYCZNE „OOO SCENA JEST CHUJOWA, ALE JA JESTEM DOBRY I JA JEDYNY PRAWDZIWY HIP HOPOWIEC”, CIESZY MNIE CHOCIAŻ, ŻE WIDZISZ, ŻE DOPIERDOLENIE POLITYKOM TO NIEMAL SZABLON POLSKICH TEKSTÓW RAPOWYCH.„Nie godzi się na narzucanie zdania przez większość” – TEKSTY, W KTÓRYCH RAPER MÓWI, ŻE ON SIĘ NIE DA MAINSTREAMOWI I ŻE PIERDOLI OBECNY ŚWIAT TO JUŻ MOŻNA SPOKOJNIE LICZYĆ W SETKACH, ELDO PELSON I OSTRY NAWET CAŁE KARIERY NA TYM OPARLI. JAK TO RAPOWAŁ ŁONA „Mówisz, że cenisz prawdę, owszem. Zwłaszcza gdy brzmi z tylu gardeł jednogłośnie”.A „GARDZĘ SAMOBÓJCAMI” TO PADAKA STRASZNA I IGNORANCJA GODNA NAGRODY,… Czytaj więcej »

dasda
5 lat temu
Reply to  KEU KEU RADOL

Props, jakaś normalna opinia na tym portalu

1221dx
5 lat temu
Reply to  KEU KEU RADOL

To ma sens.

MiWash
5 lat temu
Reply to  KEU KEU RADOL

NO HEJ
Ja tam jestem fanem Ripa, ale no kurwa ziomek co to pisał chyba się modli do niego. Jest dobrym raperem(oczywiście cały czas mówimy o Polsce, żeby nikt nie wyjebał czegoś w stylu „oooooo byle murzyn go wpierdala”) no ale kurwa nie ma co pierdolić że jest najlepszy. Chłop daje fajne teksy z dużym stężeniem dwuznaczności, rozkmin, gier słownych, ale też trafiają mu się gorsze wersy jak i kawałki. Więc jak ktoś lubi takie klimaty to polecam, jak nie(no bo rap to nie tylko bragga, ale co ja wiem) to niech sobie słucha kogoś innego.

bREEE2
5 lat temu
Reply to  KEU KEU RADOL

Wypierdalaj leszczu, a nie swoje wypociny na glamrap wrzucasz. W 2012 Z NIKĄD pojawił się gość wpierdalający niemal całą polską scenę, a Ty się pytasz skąd taki zachwyt? Bez komentarza, spierdalaj dalej łapać pokemony.

Popularne