Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

4P: „TO CZAS BY PRZYPOMNIEĆ O SOBIE”

Opublikowany

 

4P to koszaliński raper, z kulturą Hip-Hop związany od 1999 roku.

Obecnie zawodnik Diil Gangu, jest w trakcie przygotowywania kolejnego solowego projektu.

 

Siemano, zaczniemy od tego, że wracasz z płytą po pięciu latach niebytu muzycznego. Co było spowodowane przerwą?

4P: Witam, dokładnie premiera ostatniego krążka była w 2010 roku. Musiałem zająć się sprawami osobistymi. Jednak muszę przyznać, że do końca się nie odciąłem. W międzyczasie powstało kilka pojedynczych kawałków, nie przerwałem też akcji związanej z organizacją koncertów Koszaliński Hip Hop Koszalińskim Dzieciakom – ostatnio odbyła się 11-ta edycja. Poza tym, wszystko sobie poukładałem i mam czas oraz ochotę się intensywniej zająć muzyką.

 

Poza zmianą wytwórni, coś zmieniło się w Twojej twórczości?

4P: Chyba nie. Dalej poruszam tematy, które mnie dotyczą w jakiś sposób. Oczywiście staram się to robić jak najlepiej potrafię i myślę, że jest progres w stosunku do produkcji z ostatniej płyty.

 

Powiedziałeś mi, że płyta wyjdzie na wiosnę 2016 – planowo miała być to jesień – skąd zmiana terminu?

4P: Okazało się, że Diil miał wcześniej zaplanowany kalendarz wydawniczy. Z drugiej strony mi się nie spieszy. Trochę przez te lata zmieniło mi się podejście odnośnie emisji nagrań. Jest też czas, aby przypomnieć o sobie przypomnieć i przedstawić się tym, którzy mnie wcześniej nie znali .

 

Chciałbym teraz zapytać, o utwór „Mam biało-czerwone serce ”. Napisałeś go by upamiętnić rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Co było impulsem do napisania tego numeru?

4P: Utwór został napisany z okazji 90- lecia odzyskania niepodległości, czyli 7 lat temu. Bezpośrednim impulsem była moja historia rodzinna, dziadek walczył z bolszewikami w legionach Piłsudskiego. Był szeregowym żołnierzem, został dwukrotnie ranny. Postanowiłem napisać utwór o historii Polski, oddając hołd wszystkim tym, którzy oddali życie za wolną Polskę.

 

Twoja twórczość – mam na myśli ten konkretny numer, trafił do podręczników języka polskiego. Było to dla Ciebie duże zaskoczenie?

4P: Nie ukrywam, że było to dla mnie zaskoczenie. Utwór nie ukazał się na żadnej płycie, nie był promowany w żaden sposób. Po prostu został ,,wrzucony'' do sieci. Tam ktoś zrobił klipa z grafik i zdjęć nawiązujących do tekstu i okazało się, że w sumie na kilku kanałach licząc razem ma około milion wyświetleń. Po kilku latach odezwali się do mnie autorzy podręcznika – oczywiście się zgodziłem. Ostatnio miałem przyjemność zagrać ten numer z żywym bandem, podczas 35-lecia Solidarności w Stoczni Gdańskiej przy 30-tysięcznej publiczności.

 

Ostatnio popularnym tematem jest patriotyzm, wyrażany w różny sposób. Jak 4P rozumie definicję miłości do ojczyzny?

4P: 4P wyraził swoja miłość do ojczyzny nagrywając właśnie ,,Mam biało-czerwone serce''. Stara się zachowywać przyzwoicie, kupuje polskie produkty jeśli ma do wyboru w sklepie wybiera polskie, wspiera w ten sposób polską gospodarkę i namawia wszystkich do tego, również poprzez ten wywiad. Pamięta o ważnych datach, wywiesza flagę w święta narodowe – ogólnie jest  dumny z bycia Polakiem.

 

Ostatnie pytanie niezwiązane z muzyką. Równie popularny ostatnio jest temat przyjęcia uchodźców z regionów świata objętych wojną. Twój stosunek do tematu?

4P: Jestem przeciwko przyjmowaniu tzw. islamskich uchodźców. Są bogate kraje arabskie, które nie chcą pomóc tym ludziom. Poza tym na zdjęciach i filmach widać, że w większości są to wyrośnięte chłopy nie uciekające przed wojną, a jadące po zasiłki do bogatych krajów europejskich. Powinno się zamknąć granice Unii i pomagać im w krajach ościennych. Takie moje zdanie.

 

Wracamy do rozmowy o płycie – wypuściłeś dotychczas cztery single, sporo jak na jeden krążek – nie masz obaw, że braknie materiału do promocji w późniejszym terminie?

4P: Nie obawiam się tego. Cały czas nagrywam nowe kawałki i klipy. Mam dobry kontakt z człowiekiem, który zajmuje się kręceniem moich teledysków – Tomaszem Kanione. Koleżka ten to fachowiec na bardzo wysokim poziomie. Obecnie jesteśmy w trakcie kręcenia następnego, do numeru ,,Przedsiębiorcy z ulicy '' – premiera za jakiś czas.

 

„Życie po życiu” , tak zatytułowałeś nowy album – możesz rozwinąć ten tytuł?

4P: Każdy z nas przechodzi różne etapy życia. Mówią, że człowiek zmienia się co siedem lat, zmieniamy spojrzenie na świat, swój światopogląd itd. Ja ostatnio miałem zamieszanie spowodowane sprawami, o których nie chciałbym pisać. Obecnie wszystko poukładałem i mam czas zająć się moją pasją, która pojawiła się przecież w poprzednim życiu.

 

O jakim okresie swojego życia, o którym Tobie będzie ten krążek – co chciałeś / chcesz zawrzeć w numerach, które się tworzą?

4P: Nawinę o rożnych etapach życia. Zarówno o tym co było dawniej, jak i o tym co się dzieje teraz.

 

Kto odpowiada za muzykę na krążku?

4P:  Na płycie będzie jeden producent PSB.

 

Dlaczego zdecydowałeś się na współpracę z jednym producentem i akurat mało znanym w kraju?

4P: Przyznam szczerze, że chyba z lenistwa. Znalazłem w sieci grupę producencką w Stanach, za przyzwoite pieniądze mam do wyboru od chuja dobrze brzmiących bitów. Tu widzę pozytywną zmianę.

 

Jakiś czas temu pojawiły się informacje, w których opowiadałeś o akcji upamiętnienia Onila – muralem na kamienicy, w której mieszkał. Akcja zakończyła się powodzeniem? (red.: rozmowa przeprowadzona 22.10.2015)

4P: Mural właśnie powstał. Oglądać go można na żywo w Koszalinie przy ulicy Morskiej 23. Chciałem dać możliwość ludziom złożenia się poprzez portal polakpotrafi.pl, by mieli wkład w powstanie muralu.
Początkowo wszyscy entuzjastycznie podeszli do tej inicjatywy, deklarowali chęć wsparcia finansowego. Po jakimś czasie entuzjazm opadł… Ja staram się wywiązywać z danego słowa, więc doprowadziłem temat do końca – przy pomocy kilku ludzi, którym dziękuje.

 

Miasto w jakikolwiek sposób wspiera akcję, za którą stoisz?

4P: Tak, miasto przygotowało ścianę, dało niezbędne pozwolenia, konserwator zabytków też nie był przeciwny. Wszystko poszło szybko i sprawnie.

 

Skąd pomysł aby upamiętnić w taki akurat sposób pamięć Onila?

4P: Od jakiegoś czasu myślałem, żeby w jakiś sposób uczcić pamięć Grześka. Wpadłem na pomysł, że najlepszą forma byłby mural. Onil zawsze mocno związany był z kulturą Hip-Hop, dlatego graffiti idealnie pasuje do całej koncepcji. Współpracowaliśmy kilka ładnych lat, był bardzo utalentowany jeżeli chodzi o rap. Prywatnie również był bardzo w porządku, przyjaźniliśmy się.

 

Pamiętasz Wasze wspólne początki z rapem, kiedy przecięły się Wasze drogi i kto wyszedł z inicjatywą wspólnych nagrywek?

4P: Mijaliśmy się z Onilem podczas nagrywek, braliśmy bity od tych samych producentów. Postanowiliśmy połączyć siły i nagraliśmy demo ,,Fuzja”. Dogadaliśmy się z Fonografiką w sprawie dystrybucji .

 

Twoja dyskografia jest bogata, masz z nielegalami 5 albumów. Onil tylko dwa, w tym jeden nagrany w duecie z Tobą – jak myślisz, dlaczego nagrywał tak mało?

4P: Fakt, Grzesiak mało nagrywał, ale jak już wszedł do kabiny, numery wychodziły zawsze zajebiście. Przychodziło mu to bardzo łatwo, był zajebiście utalentowany. W sumie nie wiem czemu mało nagrywał. Może dlatego, że po jakimś czasie już mu się nie chciało intensywnie pracować. Wspomnę, że jego pierwsza płyta ,,Jeden dla wszystkich'' ukazała się już w 2001 roku i niestety nie powstał do niej żaden klip. Onil zawsze mówił, że nie była dostatecznie promowana. Myślę, że to wpłynęło na jego dalsza karierę.

 

Grzesiek zmarł nagle, wiesz czy zachowały się jakieś numery z jego udziałem i czy ewentualnie jest szansa, żeby ujrzały światło dzienne?

4P: Z tego co wiem są jakieś pojedyncze wokale, z których być może coś uda się zmontować. Prawdopodobnie materiał ma Mahyn, u którego nagrywaliśmy całą płytę Zorganizowana Grupa Rapowa.

 

Dzięki za rozmowę, wrócimy do niej przy premierze „Życie po życiu”.

4P: To ja dziękuje – 4pozdro!

12 komentarzy
12 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
SokółPALIJana
6 lat temu

Tylko Sb Maffija, co to za pierdolony łak, poza tym kurwa pierwszy gimby.

ssij miecza geju
6 lat temu

FB Gayfija? marne prowo gayu

dsa
6 lat temu

[img]https://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_zIVVQko1xr13VImUTUQsGhPi6xgtk3xA.gif[/img]
gejs

Wojownik Wódy
6 lat temu

Chyba przedstawić
Nie znam

Zay-J
6 lat temu

MAGNUM LEWAKUM ALE DOBRY KAWAŁEK

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6f-Yc7LSBYo[/youtube]

propsy
6 lat temu

4P PROPSY ZAWSZE

JOPEG
6 lat temu
Reply to  propsy

TO TEN CO CHCIAL KASE OD OBCYCH LUDZI NA MURAL DLA KOLEGI, KTORY PIERDOLNAL W KALENDARZ?:-D SMIECH!

NAJPIERW 10 TYSI, POZNIEJ 6 TYSI, HOTEL DLA WYKONAWCOW…KABARET W CHUJ. TAKI KOLEGA, NA TELEDYSKACH TYLU SIE ICH BUJALO I PARU TYSIECY NIE CHCIELI WYLOZYC.:-D

WALLANDER
6 lat temu

KTO ? NIE ZNAM PEDAŁA

say no more
6 lat temu
Reply to  WALLANDER

good job 80.55.249.36

BUCZER NR. 1 W PL
6 lat temu

TO FAJNO 😀
[img]https://promo.glamourdollars.com/viparea/lela-star-082009-p01/01.jpg[/img]

JOPEG
6 lat temu

FAJNO, NIE?:-D
CZAS KONCZYC KARIERE:-D

dsfs
6 lat temu

FORUM Z POLSKIM RAPEM +18
https://LPR.CBA.PL/

Popularne