Sprawdź nas też tutaj

Felieton

5 powodów, dla których powinniście sprawdzić „Pandemicznie” Daliego

Rap o roku epidemicznym, lecz nie tylko o wirusie.

Opublikowany

 

Znowu znalazłem coś ciekawego i znowu się z wami tym podzielę. To kolejny felieton z cyklu “5 powodów”, czyli segmentu na naszej strony, który to powstał, aby prezentować wam albumy, które najprawdopodobniej pominęliście. W natłoku premier i wychodzących singli niemalże codziennie, o śledzenie całej sceny wcale nie łatwo. Przeważnie w tej serii omawiam więc krążki o niższowym zasięgu, aczkolwiek brałem również na warsztat takie generujące ostatecznie milionowe wyświetlenia. Dzisiejszym bohaterem tekstu będzie Dali, który to dziesiątego kwietnia (data przypadkowa?) wydał album “Pandemicznie”. 

1. Płyta krótka lecz spójna

Zaledwie dziewięć numerów, na co składa się również intro i outro pozbawione wokalu. Z właściwych utworów nie pozostaje nam nawet pół godziny muzyki. Dali wykorzystuje ten fakt, aby skupić się na przejściach między utworami. Dzięki czemu całość pozostaje nadzwyczajnie płynna. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że “Pandemicznie” powstało w taki sposób, aby słuchać je od deski do deski. Jak rzadko oddzielne ścieżki dla wprowadzenia i zakończenia krążka, zdały egzamin. Nie są jedynie zapychaczami próbującymi na siłę przedłużyć album, jak to przeważnie bywa przy stosowaniu takiego patentu. Szanuję to i doceniam.

2. Bity zrobił jeden producent

Za wszystkie bity na “Pandemicznie” odpowiada Czoper. To zresztą kolejny aspekt potwierdzający spójność tego krążka, o czym mówiłem w poprzednim akapicie. Tłumaczę to już zapewne po raz setny, jednak najwyraźniej jestem zmuszony się powtórzyć, skoro scena nadal tego nie pojęła. Album tworzony przy współpracy rapera z beatmake’rem zawsze będzie brzmiał lepiej niż przy dobieraniu podkładów z paczki. Stała interakcja w pracy na linii tych dwóch osób pozwala realizować niestandardowe, a więc i ciekawsze projekty. Dowodem na to jest właśnie nowy album Daliego, będący pokręconą wariacją brzmień i zabiegów. Bez takiej formy współpracy, byłoby to niewykonalne. Jedynym gościem wokalnym również okazał się Czoper i to nawet dwukrotnie!

3. Bez cenzury

Kiedy cała scena dba jak tylko może, aby ich prywatne poglądy nie ujrzały światła dziennego, to Dali nagrywa “Martwię się”. Raper nie ma żadnych oporów, aby wyrażać swoje zdanie, na wszystkie kontrowersyjne tematy, których w dobie pandemii nie brakuje. “Rząd nasz uprawia praworządną prostytucję, robią zamach na konstytucję”, “wszystko w normie drodzy panowie i panie, skoro w normie to na chuj nam każą nosić ten kaganiec”, “chcą nas zaczipować, a ziemia jest płaska, czy ty siebie słyszysz, co to za pierdolenie”: to tylko pojedyncze z przykładów, zajęcia wyraźnego stanowiska przez muzyka. Już pomijając moje prywatne poglądy, czy się z nimi zgadzam z raperem, czy neguję jego zdanie – trzeba docenić tę niecodzienną szczerość w liryce.

4. Rap o roku epidemicznym, lecz nie tylko o wirusie

Ewidentnie krążę między różnymi walorami albumu “Pandemicznie”, więc przejdźmy już do meritum, czyli lirycznej zawartości krążka. Zgodnie z tytułem, ta płyta zarówno została napisana, jak i zrealizowana w trakcie pandemii koronawirusa. Tematyka również skupia się wokół naszej covid’owej codzienności. Nie myślcie jednak, że Dali trzydzieści minut rapuje o wirusie. Faktycznie, jest to ważny element płyty, bynajmniej artysta odnajduje w ubiegłym roku wiele innych kwestii, które postanawia przeanalizować na bicie. Nie porównywałbym może zbytnio “Pandemicznie” do “Exit2020” od VNMa, jednak trzeba przyznać, iż panów łączy rzadki przypadek udanego albumu podpartego Covid-19. Podkreślę to może raz jeszcze. Wyjątkowo rzadki przypadek.

5. Nadzwyczajna dbałość o szczegóły

Skoro zawartość płyty mamy już omówioną, to przejdźmy do tego, co ją otacza. Intrygująca dla mnie pozostaje okładka płyty, której symbolikę poznajemy dopiero po zapoznaniu się z samym materiałem. Może być to dla wielu błahy aspekt, jednak ukazuje on wyjątkową dbałość o nawet najmniejszy szczegół przy tym wydawnictwie. Takich smaczków mógłbym tutaj wymienić wam więcej, jednak zainteresowanym nie będę odbierał zabawy z ich poznawania. Zapewniam, trochę tam tego jeszcze znajdziecie.

 
6 komentarzy
6 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Mordziaty Wojtyła Do Papy i Od Tyła
6 miesięcy temu

Wiem od wspólnego znajomego, że TPS faktycznie może nie trafił do wora, bo to tylko taki zwrot, ale że został zgwałcony w celi przez jakichś dwóch zwyrodnialców, opowiadał o tym jego kolega z dzielnicy tzw. Zielonka (popytajcie sami), kilka lat leczył się psychiatrycznie po tym, no a potem jakoś stanął na nogi i rapował dalej, ale w kuluarach każdy o tym doskonale wie, nikt go też o to nie pyta, bo to drażliwy temat jak można się domyśleć, ale z perspektywy ZK został więziennym cwelem i raczej jego ponowna wizyka w ZK nie będzie dla niego przyjemna… Nie piszę tego złośliwie czy coś, tak po prostu wyszło, a TPS miał pecha, że trafił na silniejszych i nic nie mógł zrobić, sami sobie zadajcie pytanie czy jakby was dwóch zwyroli dorwało czy byście sie obronili, wątpię. Jeden może tak, ale dwóch to już kiepska sprawa. Nie śmieję się z tego, bo nie ma się z czego śmiać, dobry chłopaczyna miał pecha po prostu i tyle. A za co siedział? Za drobne kradzieże i rozbój. Pozdro dla kumatych.
Zapytajcie o Zielonkę (Tomek Z.) to jego kolega, ja nic nie muszę udowadniać, TPS miał po prostu pecha i źle trafił, ale sam też na ten los zasłużył swoim postępowaniem, że tam się w ogóle znalazł. Raczej pozdrowień do więzienia nie będzie słał w swoich klipach.

Szparagowy odbycik Sentina jak paĺąca parafina
6 miesięcy temu

Co to za sojboje?

gowno
6 miesięcy temu

„Znowu znalazłem coś ciekawego i znowu się z wami tym dzielę?”

Jakie kurwa „znowu znalazłem”? Recenzowałeś tego noname’a dwa tygodnie temu więc na chuj idiotę strugasz jakbyś przypadkiem teraz trafił na tę płytę? Ten chuj co to go masz w uszach już tak nabrzmiał, że oczom widok zasłania czy cierpisz na zanik pamięci Ciepłota?

pryma sort
6 miesięcy temu

JEDEN powód, dla których nie powinniście sprawdzić „Pandemicznie” Daliego – GWARANTOWANY RAK i ciężki wylew.

Odb
6 miesięcy temu

5 powodów, dla których powinniście wyrzucić do śmieci „Pornograficznie” Sraliego

SKURWYSYN JEBANY
6 miesięcy temu

KURWA KOGO???

Popularne