Sprawdź nas też tutaj

Felieton

5 powodów, dla których warto sprawdzić nowy album Karima Koszmara

To rap od Polaka, lecz prosto z Chin.

Opublikowany

 

Jeśli spytasz się mnie, kim jest Karim Koszmar, to nie zdziw się, iż zasugeruję, że rapu to słuchasz od Taconafide. Jeszcze parę lat temu, kiedy zwrot podziemie posiadał jakąkolwiek wartość, mówiliśmy o budującej go gwardii. Jednym z jej południowych reprezentantów był właśnie Karim. Od początku pod własnym szyldem Underground Renoma Records, wyraźnie zaznaczał swoją hip-hopową obecność w Bielsku-Białej. Jednak po trzecim albumie wydanym w 2015 roku „Wszystko ch*ja warte” słuch o nim tymczasowo zaginął. Mamy marzec 2021 i ku mojemu zaskoczeniu Konrad wrócił do słuchaczy z nową płytą. Postanowiłem sprawdzić ten materiał… i bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Dlatego właśnie powstał ten tekst, aby również i Was przekonać do przesłuchania “Kaprikorna”.

To rap od Polaka, lecz prosto z Chin

Pochodzenie Bielsko-Biała, zamieszkanie Hongkong. Na pozór błahy aspekt, jednak mający monumentalny wpływ na twórczość rapera. Nie mówię już nawet o egzotycznych kadrach na klipach, chociaż one również dokładają pewnej unikalnej cegiełki do albumu. Przede wszystkim, muzyk styka się na co dzień z zupełnie innymi bodźcami niż koledzy reprezentujący „brudne południe”. To zupełnie nowa perspektywa, w tak hedonistycznym lirycznie gatunku muzycznym. Nadaje to już u podstaw zupełnie odrębnego charakteru twórczości Karima Koszmara. Ten egzotyczny akcent, był przecież jednym z głównych powodów, dla których umieściłem Golina i jego „Ogrody Drzewek Bonsai” z mianem płyty 2020 roku. Quebonafide także zrozumiał to już dobrych parę lat temu, jednak ten przypadek jest z lekka odmienny. Konrad to mniej podróżnik jak swoisty rezydent polskiego hip-hopu w Chinach. Nie da się ukryć, będąc również oddalonym od naszej sceny fizycznie tysiące kilometrów, mógł się on swobodnie zdystansować od niej. Można powiedzieć nawet, że pływ naszej branży go nigdy nie dotyczyły. Tak powstał swoisty ewenement muzyki Karima.

Karim Koszmar, nie Vladimir Cauchemar, ale bity też są dobre

Pamiętacie jeszcze topowe produkcje z lat 2009-2014? Karim Koszmar poprzez bity przenosi nas brzmieniowo do tego okresu. “Kaprikorn” to album rodem wyjęty z tych misternych czasów sprzed popularyzacji trapu, cykaczy i wszelkich ich pochodnych produkcji. Jeśli dobrze jeszcze pamiętam, to zanim do Polski dotarł fenomen “Finally Rich”, to jak brzmiała scena, wyznaczał między innymi WhiteHouse, RX lub SoDrumatic. Z biegiem lat oczywiście, zmieniło się jednak zapotrzebowanie rynku. Przyszedł czas na sukces takich ksywek jak Lanek, Kubi Producent i Deemz, których muzyka wyraźnie stroniła od tych wyżej wymienionych producentów. Jeśli jednak podobnie jak ja, odczuwacie już przesyt tejże „świeżości”, to zalecam właśnie sprawdzenie “Kaprikonu”. Tutaj bity wyszły spod palcy: 4Money, Delaylama, JazBrothers, Krzysztof Maciejowski, Markos Molope, Michos a.k.a. LoseMind, Młody, PSR oraz wspomnianego już SoDrumatica. To już na samym papierze nie ma prawa się nie udać.

Muzyka na własnych zasadach

Karim Koszmar od początku działa na własnych zasadach pod szyldem autorskiej marki Underground Renoma. Wszystkie sukcesy i porażki tego kolektywu to jego prywatny rachunek, który prowadzi od przeszło 12 lat. Definicja słowa niezależność. Nikt za nim / nad nim nie stoi. Nikt mu nigdy niczego nie kazał i za rączkę nie prowadził, także nie mam zbytnich obaw o autentyczność jego linijek. Sam z resztą rapem zaczął się zajmować u schyłku zeszłego milenium. Nie da się ukryć, za nim stoi długa droga, której to właśnie kontynuacją jest czwarty solowy krążek „Kaprikorn”. Takie kariery to pojedyncze przypadki na naszej scenie, chociażby dlatego warto sprawdzić najnowsze wydawnictwo Karima. Dalej nieprzekonani? Wokalnie Konrada wspierają muzycy, którzy o własnych zasadach także mogą powiedzieć parę słów: Bu, HK Rufijok, Majkel, MsLolo oraz Skorup.

Bez parcia na szkło

Karim o tym, co prawda rapuje, lecz i bez tego idzie to zauważyć. Konrad robi taką muzykę, jaką lubi, a parcie na mainstream przeszło mu już dobrych parę lat temu. W 2021 roku, kiedy utwory skraca się do absurdalnych długości i wypycha po brzegi fajerwerkami, aby tylko utrzymać uwagę słuchacza, raper z Bielska Białej zwalnia tempo. Album zaczyna się od półtora minutowego pokazu umiejętności Michos aka Lose Minda na intrze. Doliczmy jeszcze trzy skity i dwa remixy, na widok czego management z dowolnej dużej wytwórni by się popłakał. Trzeba w końcu zatrzymać tego nastolatka na naszej piosence, dopóki nie nabije się odsłuch i broń boże nim przeklika do kolejnego artysty. Karim w opozycji do tego wydłuża 8 numerów, do 14 pozycji na traciliście, dających łącznie 47 minut muzyki. To się chwali.

Dje za deckami!

Poruszam ten temat w każdym możliwym wywiadzie, jak i prywatnej rozmowie z artystami. Co się stało ze scratchami? Niegdyś nieodzowny element hip-hopu, zanikł w dobie tak zwanej „młodej szkoły”. Weterani sceny również zdają się znudzeni tematem, umieszczając je dość sporadycznie, żeby nie powiedzieć wybiórczo, na swoich materiałach. A szkoda. Dlatego doceniam „Kaprikorn” za ich, kolokwialnie rzecz ujmując, tłuste nawarstwienie. Każdy utwór okraszony został pracą Dj Hwr, Dj Ure lub Dj Hopbeat. Szczególnie cieszy mnie ten pierwszy pseudonim, o którym to już po raz to kolejny mam okazję napisać w tym roku, a mamy dopiero marzec! 

 
49 komentarzy
49 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Jędker
6 miesięcy temu

Nosz kurwa mać! Przecież ten cały Karim kupił ostatnio z 5 sponsorowanych postów na glamrapie i… TAK! Chuja to dało!

Na allegro jak było do sprzedaży 50 egzemplarzy tej chujowej płyty tak nadal jest. Czacie kurwa? Nawet jego znajomi i najbliższa rodzina nie chcą tego gówna słuchać.

Teraz jeszcze postanowił zapłacić temu spierdolonemu fajfusowi Ciepłocie za pozytywną recenzję. Żenada.

Kurwa Karim człowieku opanuj się, zrób coś dla siebie i skończ z rapem, a pieniądze wydaj na wczasy czy co tam sobie chcesz.

Sokół bije księdza
6 miesięcy temu
Reply to  Jędker

Cwel Ciepłota jak zwykle napisał recenzję na poziomie dziecka z 4 klasy podstawówki. Do tego sponsorowaną bo ta kurwa Za 100 zł nawet gówno opierdoli ze smakiem. Jebać fleta maczetami.

(▓▓▓(̅(_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅() ڪے
6 miesięcy temu

„mentalność PRL”. Sami złamią prawo i po zwróceniu uwagi ( i/lub zgłoszeniu do odpowiednich organów) będą tylko narzekać, że jak tak można. Jak tak można im przeszkadzać w łamaniu przepisów….

Sam miałem styczność z takimi ludźmi. Jakiś rok temu miałem lekką stłuczkę z nie mojej winy (uszkodzone jedyne było nadkole, a jego cena na allegro to była mniej niż 500zł). Prowadziło starsze małżeństwo (na oko 60lat mieli). Powiedziałem wprost, że nie ma sensu wzywać policji (bo dostaną mandat), i wysyłać sprawę do ubezpieczyciela (bo stracą zniżki itp). Zaproponowałem wprost, że kupię przy nich tą część, a oni mi zwrócą kasę. Wsiedli do auta by zobaczyć czy mają kasę, a jak wysiedli narracja kompletnie się zmieniła. Zaczęli tak zmieniać historie, że to była moja wina bo jestem młody (lvl 29 teraz i mówili, że jeżdżę jak wariat), a oni przecież już jeżdżą spokojnie XD Tak zmienili historie, że to było moja wina. Powiedziałem im, że jak chcą to niech dzwonią na policję ale niech się dobrze zastanowią bo stracą kasę na mandacie i ubezpieczeniu które wtedy wykorzystam zamiast naprawić samemu. Czy to pomogło? Oczywiście, że nie bo chyba mieli w głowie, że jeszcze na mnie zarobią XD. Po tym jak powiadomili policje ja im pokazałem, że mam kamerki na przodzie auta i tyle. Miałem wszystko nagrane. Zaczęli mnie wtedy wyzywać (mentalność PRL opisana wyżej), że jak tak można, jestem bezczelny, miałem ich wcześniej powiadomić itp.. Sam im powiedziałem, że z takimi ludźmi jak oni zawszę będ

(▓▓▓(̅(_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅() ڪے
6 miesięcy temu

z takimi ludźmi jak oni zawszę będę walczył i jak chcieli to niech ponoszą konsekwencję swoich działań. Potem jak przyjechała policja to już nie ma co opisywać. Standardowa procedura. Spisali zeznania, dali im mandat, ja spisałem ubezpieczenie. Auto naprawione w serwisie na pewno większym kosztem niż sam bym to zrobił.

Orbelzok
6 miesięcy temu

Takie kurwy 60-70wlasnie są najgorsze! Typu marihuanen!? A po co? A komu to potrzebne! A hrr tfuuu na to pokolenie

karawana jedzie dalej
6 miesięcy temu
Reply to  Jędker

https://www.youtube.com/watch?v=1yLmNByzzRo jablonski pierdoli do rzeczy !!!!

Hunter
6 miesięcy temu
Reply to  Jędker

Cześć 🙂 jestem drobnym chłopakiem 174cm 57kg mam 25lat chętnie poznam starszego dużego dominującego Pana. Lubię ubierać pończoszki szpilki itp

TylkoZENEKMARTYNIUK
6 miesięcy temu

Własnie Słucham ZENEK MARTYNIUK „PRZEZ TWE OCZY ZIELONE”
TYlko ZENEK MARTYNIUK Codziennie !!!
Wiadomo że w Polsce słucha się farmazonów typu Bedopies Białas Quebo Srebo taco Sraco i Szpaku Sraku haha haha i inne pozerki Oraz Uliczni raperzy którzy robią groźne miny a ważą po 20 kg haha
ZENEK MARTYNIUK ma Street Credit w całej Galaktyce nieważne gdzie się Pojawi
Klipy ZENKA MARTYNIUKA są na kanałe DISCO POLO LAJF Który ma 24 Miliony Subskrypcji Zasięgi są ogromne każda forma życia wie kto to ZENEK MARTYNIUK nie ważne czy Słuchają na Ziemi, Księżycu, Marsie, Pandorze czy Dimidium

Pozdro
6 miesięcy temu

Najlepsza plyta tego roku poki co nie slyszalem wcześniej, a w jeczace pedaly ciagnijcie lache. To jest hh a nie jakies stekanie do mikrofonu.

Też bym ja zlał
5 miesięcy temu
Reply to  Pozdro

Też nie słuchałem tej płyty i uwazam że jest najlpesza wsrod pedałów ciagnacych lache.

Paluch Grzebaluch
6 miesięcy temu

To jest kurwa łak którego nikt nie zna a ta zjebana strona kreuje go na trendsettera i niewiadomo jaką ikonę. Sram na was wszystkich.

Latynoski Ogier
6 miesięcy temu

Chętnie wsadził bym ten parasol tej Chince w waginę…i otworzył.

TylkoŻABSON
6 miesięcy temu

Własnie Słucham ŻABSON „TWISTER”
TYlko ŻABSON Codziennie !!!
Wiadomo że w Polsce słucha się farmazonów typu Bedopies Białas Quebo Srebo taco Sraco i Szpaku Sraku haha haha i inne pozerki Oraz Uliczni raperzy którzy robią groźne miny a ważą po 20 kg haha
ŻABSON ma Street Credit w całej Galaktyce nieważne gdzie się Pojawi
Klipy ŻABSONA są na kanałe INTERNAZIOMALE Który ma 24 Miliony Subskrypcji Zasięgi są ogromne każda forma życia wie kto to ŻABSON nie ważne czy Słuchają na Ziemi, Księżycu, Marsie, Pandorze czy Dimidium

AzbeST
6 miesięcy temu
Reply to  TylkoŻABSON

All Internal Ziomale. Spoko kanał!

Konon
2 miesięcy temu
Reply to  TylkoŻABSON

Rerekumkum

Lil Young
6 miesięcy temu

Ja pierdole, mam wrazenie, ze te pismaki z glamrapu to nawet gówno zjedzą za pieniądze

Profesor_Nauk
6 miesięcy temu
Reply to  Lil Young

A Ty byś nie zjadł? Teraz pieniądz w cenie i maksymalnie szanuję takie projekty jak Ekipa Friza i to jak potrafią kosić siano na gimbach. W dodatku wydają zajebiste rapsy.

Robert Lewandowski
6 miesięcy temu
Reply to  Profesor_Nauk

SŁOWO PRZEGRANY POJAWIŁO SIĘ NA GLAMRAPIE PO TYM JAK WYLADOWALES NA DNIE KOMENTARZY

kolega karima
6 miesięcy temu

Karim wyjechał do Chin bo ma mikro penisa

Profesor_Nauk
6 miesięcy temu
Reply to  kolega karima

A wiesz dlaczego Ekipa nie nagrała rockowego kawałka? Bo wybrała najbardziej prymitywny z nurtów muzycznych czyli rap. Nikt tam nie potrafi grać na gitarze czy innym wymagającym instrumencie, nie zna się na nutach ani nie ma pojęcia o muzyce we właściwym tego słowa znaczeniu. Stąd wybrali najłatwiejsze co się dało. Ot rap – od debili dla debili. Dzisiaj każdy może nagrać rapowy utwór. Sam na dniach planuje wstawić na YouTube diss na WnukaTedego a z czasem może i innych.

profesor
6 miesięcy temu
Reply to  Profesor_Nauk

ty się lepiej zlituj nad swoją matką, która szlocha po nocach bo ma takiego nieudacznika w domu przez którego dostaje garba w robocie, a ten siedzi cały dzień przy kompie, nic nie robi i na niej żeruje, a nie tu kuhwa obrażasz lepszych od ciebie przygłupie. Już sobie wyobrażam co ta biedna kobiecina czuje gdy jej koleżanki i sąsiadki mówią gdzie to ich dzieci pracują i jak się im powodzi, a ona pali się ze wstydu gdy musi odpowiadać, na pytanie: a twój syn co robi?

AzbeST
6 miesięcy temu
Reply to  Profesor_Nauk

Tak właśnie jest! 3 dni temu rapowego singla wypuścił robot, kurwa mać! FN Meka – a brzmi dokładnie jak te wszystkie małpie figle!

AzbeST
6 miesięcy temu

Jeden DUPNY powód żeby nie słuchać tego gówna:
propsy od Ciepłoty!

Nie mam słów
6 miesięcy temu

Głos jak Ero ale to nawet nie ero. Ciepłota w końcu się kurwo dowiem ile bierzesz za takie chujowe artykuły promocyjne, obyś się udusił rodzynami z odbytu twojej matki bo już po tobie widać że jesteś takim zjebem żeby cie to kręciło hatfu na kurwe !

Profesor_Nauk
6 miesięcy temu
Reply to  Nie mam słów

Ero? Ten 40letni gimbus co obiecał że jego wyczekiwana solówka rozjebie a wydał wysrywy rodem z 2005 roku? O zgrozo jeszcze zapowiada następną.. I nie zbija piątek z fanami na koncertach.

NIESŁUCHAMŁAKÓW
6 miesięcy temu

Jak już piszecie teksty reklamowe to róbcie to dla kogoś wartego uwagi. Zróbcie taką samą laurkę dla Bisza, ten przynajmniej robi coś dobrego.

Profesor_Nauk
6 miesięcy temu

Bisz? Ta truskawa co robi z siebie wielkiego filozofa? Weź sobie lepiej odpal Ekipa x Wip Bros – Przejmujemy jutuby.

Huy
6 miesięcy temu
Reply to  Profesor_Nauk

XDDDDDDDDDDD

Darek
5 miesięcy temu

Ja pierdole Ciepłota jak ty śmiesz w ogóle oceniać płyty i strugać wielkiego dziennikarza jak ty promujesz takie gówno za pieniądze. To ani nie jest dobrze napisane, zarapowane, wyskreczowane ani wyprodukowane to co tu ma się na papierze czy nie na papierze niby udać? Weźcie kurwa piszcie o ploteczkach i jutuberach ale nigdy o muzyce bo nie macie o tym pojęcia.

Odb
6 miesięcy temu

5 powodów, dla których należy wypierdolić koszmarny album Karima do śmieci

cZŁOwiek
6 miesięcy temu

Wiesz czemu żadna cie nie chce ?

Bo śmierdzi jak wyjdziesz spod prysznica

Profesor_Nauk
6 miesięcy temu
Reply to  cZŁOwiek

I z mordy też mu jebie bo ma zęby popsute. 1/3 do wyjebania, pozostałe z odsłoniętymi szyjkami zębowymi i taki kurwa osad na zębach jak na kacu.

Profesor_Nauk
6 miesięcy temu

Właśnie słucham Ekipa x Wip Bros – Przejmujemy jutuby. Lepsze niż cała polska obecna, prawilna rap scena. Zajebisty bicik, punche i przekminione teksty. Jak dla Mini Majk top1 polskich mc. Jebać Was jak uważacie inaczej. Przejmujemy jutuby a Wy macie ból dupy. Elo! Pozdro Frizoluszek!

Profesor_Nauk
6 miesięcy temu
Reply to  Profesor_Nauk

Ty kmiotku byś miał maczetę w ręce, to by Cię przeważyła i byś się na nią nadział, w najlepszym wypadku byś sobie w inny sposób zrobił krzywdę. Życie to nie minecraft. Leszczu na lepa, bo z zamkniętej to byś się nogami nakrył i zdechł xd

Profesor_Nauk
6 miesięcy temu
Reply to  Profesor_Nauk

Chyba pięciu zadowalasz wszystkimi możliwymi otworami. Jebać Cię.

Robert Lewandowski
6 miesięcy temu
Reply to  Profesor_Nauk

Popłacz na dole

WnukPalucha
6 miesięcy temu

5 penisów,które warto wsadzić w niezwykły odbyt Karima KOSZMARA

P.S.R.I.P POLSKI RAP

Twoja stara
6 miesięcy temu

Gówno. Poza tym to atencjusz jebany

AnalnyZabson
5 miesięcy temu

Ciekawi mnie kiedy w końcu Major SPZ dokona coming outu

Kozanostra
6 miesięcy temu

Jebać obciągacza żółtków.

Boisko
6 miesięcy temu

Czemu promujecie samych uchodźców

Buczer
6 miesięcy temu

Rufijok musi mieć FASa. Zęby ma Mietczyński fryzurę.

Janusz & Jacek Szafałowicz 666
6 miesięcy temu

Hareem Hareem Abdul dżabar!

Filozof 666
5 miesięcy temu

Jebać Karima & srać mu na mordę!

Steam Computer Xbox Nintendo PlayStation 666
5 miesięcy temu

Polaczkowy Kareem Abdul Dżabar z NBA!

Hacker 666
6 miesięcy temu

Sram na niego & jego albumy!

Facio od krabów
6 miesięcy temu

Ja mam jeden żeby tego nie sprawdzać. Asłuchalne goowno, ale bity spoko.

piotr
6 miesięcy temu

slucham rapu od plyty 7. Pierwszy raz o nim slysze. Nic ciekawego.

The Guru and God Satan 666
6 miesięcy temu

To nie jest muzyka, bo to jest fucking shit!

Popularne