Sprawdź nas też tutaj

News

Dokument z Hawany, czyli kubańska wyprawa Jetlagz i PRO8L3M-u

Zobaczcie wideo i zdjęcia z wyjazdu warszawskich ekip.

Opublikowany

 

fot. materiały prasowe

W zeszłym tygodniu Jetlagz i PRO8L3M nareszcie wtajemniczyli nas w szczegóły długo wyczekiwanej kolaboracji – do sieci trafił klip do ich wspólnego kawałka “Mieć i nie mieć”. Natomiast już dziś możemy poznać historie stojące za klipem zrealizowanym podczas ich wspólnego wyjazdu na Kubę. Film dokumentalny jest naturalnym rozwinięciem teledysku, który ukazuje zróżnicowany i barwny krajobraz subkultur Hawany. Materiał jest już dostępny na kanale JWP CREW na YouTube.

Przedstawiciele obydwu zespołów znają i przyjaźnią się od lat, a swoje projekty wydają razem pod szyldem Rap History Warsaw Records. Tak więc mogliśmy być pewni, że prędzej czy później Jetlagz i PRO8L3M połączą swoje siły i stworzą dla fanów porywający kawałek. “Mieć i nie mieć” to przede wszystkim wypadkowa zajawek przedstawicieli obydwu zespołów związanych z podróżami, dlatego materiał powstał w wyjątkowym miejscu – kubańskiej stolicy, Hawanie.

Jak mówią sami artyści ciężko odnieść to miejsce do jakiegokolwiek innego. Pierwsze co rzuca się w oczy to niesamowita architektura. Piękna mieszanka brutalizmu, art deco i hiszpańskiej architektury kolonialnej, jednak w większości przypadków wyraziście nadgryziona przez wydarzenia przeszłości. Słabe oświetlenie nadaje temu miejscu nocą komiksowego charakteru, co sprawia, że ekipa mogła poczuć się jak w książce. W końcu tytuł utworu “Mieć i nie mieć” luźno nawiązuje do jedynej powieści Hemingwaya, której akcja działa się na Kubie.

Jednak składową Hawany, która najbardziej zapada w pamięć, są ludzie i ich pozytywne emocje, które najwyraźniej udzielają się każdemu. Otwarci, szczęśliwi i niezwracający uwagi na codzienne zmartwienia. Zwłaszcza w biedniejszych dzielnicach mieszkańcy żyją w pootwieranych mieszkaniach – tańczą, śmieją się, przy okazji paląc cygara i popijając siedmioletni rum o tej samej nazwie, co i samo miasto. To stąd wywodzi się przecież kultura jego picia.

“Mieć i nie mieć” to poemat o wolności, którą artyści poniekąd utracili, a odwiedzając to miejsce, patrzą na nią z sentymentem. Mimo wszechobecnych problemów energia Hawany powoduje, że to właśnie w tym tkwi jej urok. Za przygotowanie mini-dokumentu z wyprawy do Hawany odpowiada Filip Skrońc, dokumentalista realizujący krótkie formy, w których miesza nastrojowy reportaż z brudną rzeczywistością.

Jetlagz BIO

Jetlagz to projekt muzyczny, założony przez dwóch warszawskich raperów – Kosiego i Łajzola, znanych z takich projektów jak Północ Centrum Południe, JWP czy Bez Cenzury.

Ich pierwsza długogrająca płyta wydana w grudniu 2017 roku, „WSK8OFMND” (Warsaw Skate Of Mind) została utrzymana w nowoczesnej stylistyce, czego odzwierciedleniem jest „kosmiczna” poligrafia albumu, niekonwencjonalnie zarapowane zwrotki oraz kompozycje muzyczne od producentów takich jak m.in.: Bass Jan Other, Ola Mulla (Chicago), Erbal T (Londyn) czy Falcon1. Debiutancki album rozszedł się w 7 tysiącach kopii i został bardzo dobrze przyjęty przez odbiorców, a w szczególności przez branżowe media i krytyków muzycznych.

Obecnie zespół kończy prace nad materiałem na drugi album długogrający pod tytułem „Szum”. wykonawcy konsekwentnie kreują swój unikalny styl, łącząc elementy rapowej klasyki, znanej z macierzystego kolektywu JWP, oraz nowoczesnych brzmień i innowacyjnych zabiegów artystycznych. Tematyka utworów na drugie jest dość przekrojowa – od imprezowych, mocnych 'bengerów’, po nostalgiczne 'storytellingi’, natomiast wspólnym mianownikiem ich wszystkich jest pojęcie szumu jako zjawiska, które nas otacza i przejawia się na różnych płaszczyznach i wymiarach (szum miasta, szum medialny, szum informacyjny, szum w głowie, etc.). Premiera planowana jest na 29.11.2019.

PRO8L3M BIO

PRO8L3M to zjawisko, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Od momentu debiutu w 2013 roku każde kolejne wydawnictwo zespołu przynosi platynowe płyty i elektryzuje coraz większe kręgi słuchaczy. Regularnie wyprzedając największe sale koncertowe w Polsce, PRO8L3M to jeden z największych fenomenów muzycznych ostatnich lat. Duet porusza i łączy odbiorców różnorodnych gatunków – od hip-hopu, po alternatywę. W ich pełnej popkulturowych nawiązań twórczości tematyka nowych technologii i futuryzm mieszają się z sensacyjnymi opowieściami.

Stołeczny duet tworzony przez Oskara i Steeza zadebiutował kontrowersyjnym „C30-C39” i od tego czasu nie zwalnia tempa i co krok zaskakuje swoich słuchaczy nowym materiałem. Duet ma na swoim koncie 5 wydawnictw – wspomnianą wcześniej epkę „C30-C39”, mixtape „Art Brut”, „PRO8L3M” LP, „Hack3d By GH05T 2.0 EP” oraz „Ground Zero Mixtape”. Porywające, liryczne pomysły Oskara i zaskakujące eksploracje muzyczne Steeza to połączenie, które zawsze tworzy pomysłowe koncepty zarówno w warstwie muzycznej, jak i merytorycznej. Premiera najnowszego albumu “Art Brut 2” planowana jest na rok 2020. Jeszcze przed premierą, płyta jest szeroko komentowana w mediach.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

 

News

Kendrick Lamar przebił Eminema. 12 mln dolarów za jeden koncert

Dla polskich raperów takie stawki są nieosiągalne.

Opublikowany

 

Przez

Kendrick Lamar raper

Kendrick Lamar ustanowił nowy rekord i zdetronizował Eminema. Zgarnął bajońską sumę za jeden występ.

Kendrick Lamar z rekordowym zarobkiem za koncert

Ostatnio informowaliśmy, że Jennifer Lopez ma otrzymać za występ na Narodowym 4.5 mln zł. Porównywaliśmy to ze stawkami polskich raperów. Teraz dowiadujemy się o rekordzie, który wykręcił Kendrick Lamar w USA.

26 kwietnia w AT&T Stadium w Arlington, Kendrick Lamar wystąpił razem z SZA w ramach trasy Grand National Tour. Osiągnął on rekordowy dochód za jeden występ – 11,822 miliona dolarów. To najwyższy zarobek czarnoskórego artysty w historii.

Do tej pory rekord ten należał do The Weeknda, który w 2022 roku, zarobił 9,8 miliona dolarów podczas występu w SoFi Stadium w Los Angeles.

Eminem zdetronizowany

Warto wspomnieć, że już na początku trasy K.Dot zdetronizował Eminema, ustanawiając rekord najbardziej dochodowego koncertu rapowego w historii. Podczas otwarcia trasy zarobił on 9.1 miliona dolarów, przyciągając 47 tys. fanów. Po raz pierwszy rapowy koncert przyniósł zarobek powyżej 9 mln dolarów.

6 sierpnia Kendrick wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie.

Czytaj dalej

News

Sobel czy Bardal z Rów Babicze. Kto sprzedał więcej płyt?

Zacięta walka o szczyt OLiSu.

Opublikowany

 

Przez

sobel raper

Cotygodniowe zestawienie najlepiej sprzedających się płyt przyniosło nam na podium dwa albumy rapowe. Walkę o szczyt OLiSu wygrał Sobel.

Bardal z Rów Babicze miał poważnego rywala, któremu całkiem realnie mógł zagrozić w walce o szczyt. Sobel z płytą „Napisz, jak będziesz” zajął pierwsze miejsce, ale czuje na plecach oddech Bardala, który pojawił się tuż za nim, na miejscu drugim.

Poza wspomnianymi wyżej albumami, w tym tygodniu zadebiutował również Slowez z albumem „Czuję się jak Slowez” na pozycji 20.

Poniżej zestawienie łączące sprzedaż fizyczną + streaming (25.04.2025 01.05.2025).

OLiS – TOP 10

  1. Sobel – Napisz, jak będziesz
  2. Bardal – HARD COCK
  3. Ghost – Skeleta
  4. Billie Eilish – HIT ME HARD AND SOFT
  5. Kaśka sochacka – Ta druga
  6. Lady Gaga – MAYHEM
  7. Sabrina Carpenter – Short n’ Sweet
  8. Grubson – MTV Unplugged
  9. Otsochodzi – TTHE GRING
  10. bambi – TRAP OR DIE

Czytaj dalej

News

Nie musisz wychodzić z domu, żeby zobaczyć urodziny Szpaka

Niespodzianka dla fanów od rapera.

Opublikowany

 

Przez

szpaku

Jeżeli nie udało się wam załapać na urodzinowy koncert Szpaka, nic straconego. Zapis styczniowego koncertu został udostępniony na Youtube.

6 stycznia w katowickim MCK odbyły się urodziny rapera. Duża impreza przyciągnęła komplet publiczności. Poniżej profesjonalny zapis z całej imprezy, który trafił na kanał Szpaka.

Koncerty Szpaka w 2025

09.05 – Rzeszów, Juwenalia
10.05 – Kraków, Juwenalia
16.05 – Białystok, Juwenalia
17.05 – Toruń, Piernikalia
20.05 – Olsztyn – Kortowiada
30.05 – Warszawa, WAWA Student Festiwal
31.05 – Gdynia, Delfinalia
06.06 – Zielona Góra, Bachanalia
19.06 – Chorzów, ING Silesia Beats
22.06 – Before Festival
28.06 – Gorzów Wielkopolski, Amfiteatr Hip-Hop Festiwal
04.07 – Płock, Polish Hip-Hop Festival
11.07 – Sława, Rap Stacja
17.07 – Giżycko, Mazury Hip-Hop Festiwal
25.07 – Kołobrzeg, Sun Festival
17.08 – Emilianów, EMI Festival
22.08 – Poznań, Yello Festival

Czytaj dalej

News

Zmarł młody polski raper – informuje SBM Label

„Odszedł niespodziewanie”.

Opublikowany

 

Przez

młody kruk nie żyje

Nie żyje kolejny polski raper – Młody Kruk, który współpracował z wytwórnią SBM Label. Miał 22 lata.

Nie żyje Młody Kruk

Ciężki chwile dla polskiej muzyki. Po odejściu Joki i DJ-a Hazela, kolejny artysta odszedł na tamten świat. Nie żyje Młody Kruk, który spotkał się niedawno w studiu m.in. z Tombem.

– 7 maja niespodziewanie odszedł Adam, znany jako Młody Kruk, który jeszcze niedawno stworzył z nami wspólny utwór i vloga. Adam był przykładem osoby dzielnej, inspirującej i pełnej pasji. Mimo nieuleczalnej choroby i przeszkód, które w związku z nią napotkał, codziennie udowadniał, że warto walczyć o marzenia.

Od Adama nauczyliśmy się wiele, jednak najważniejszą lekcją, którą chcielibyśmy się z Wami podzielić, jest życie pełnią życia. Bez względu na przeszkody walczcie o siebie i swoje marzenia – informuje SBM Label.

„Ten rap” Młodego Kruka

W kwietniu Młody Kruk pojawił się w Nobocoto Studio w towarzystwie DJ Johnnego, Lanka i Tomba.

– W studiu była bardzo fajna, luźna i zabawna atmosfera. Chłopaki otworzyli mi głowę i dali poczucie, że mam autentyczny głos i styl. Do końca życia będę Wam wdzięczny, chłopaki. Za to, że mi odpowiedzieliście na wiadomość i że zorganizowaliście mi sesję w studiu. Że ogarnęliście mi dojazd do warszawy. Zrobiliśmy mega dobry i zajebisty numer – pisał Młody Kruk przed miesiącem.

W 2024 roku Młody Kruk wydał debiutancki singiel „Ten Rap”. W lutym tego roku ukazał się jego kolejny numer „Może nie, może tak”. Nie zdążył on wydać płyty.

Czytaj dalej

News

Pogrzeb Joki – rodzina udostępniła nekrolog

Poznaliśmy datę i szczegóły ceremonii.

Opublikowany

 

Przez

joka pogrzeb

Abradab ujawnił szczegóły uroczystości pogrzebowej swojego brata. Joka zostanie odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku w sobotę 10 maja.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę 10 maja o godzinie 10.00 w domu pogrzebowym na cmentarzu parafii św. Szczepana w Katowicach – Bogucicach, po której zmarły zostanie odprowadzony w kondukcie żałobnym na miejsce wiecznego spoczynku – informuje pogrążona w smutku rodzina.

Joka zmarł 2 maja w wieku 47 lat. Przyczyna śmierci nie została ujawniona.

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2025.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)

error: