Sprawdź nas też tutaj

News

Borixon, Tede, Peja, ZIP Skład, WYP3. Kto sprzedał najwięcej płyt w RRX?

Krzysztof Kozak ujawnił też, kto zarobił najwięcej dla jego wytwórni.

Opublikowany

 

zip skład

W latach 90-tych Krzysztof Kozak wydawał płyty dzisiejszych pionierów rapu. Peja, Tede, Zip Skład, Pih czy Borixon stawiali pierwsze kroki właśnie w RRX-ie. Kto sprzedał najwięcej płyt dla wytwórni, a kto zarobił dla niej najwięcej?

Nagły Atak Spawacza i sprzedaż 100 tysięcy płyt

Nieliczni słuchacze młodego pokolenia kojarzą hardkorową ekipę Nagły Atak Spawacza. To ich płyta „brat Juzef” wydana w 1996 roku przez Krzysztofa Kozaka sprzedała się w największym nakładzie.

– Największy, rekordowy nakład to sto tysięcy sprzedanych płyt. Sprzedał się tak Brat Juzef Nagłego Ataku Spawacza. – ujawnił wydawca w książce „Za drinem drin, za kreską kreska”.

Tede zarobił najwięcej

Dla RRX-u najwięcej pieniędzy zarobił jednak Tede z albumem „S.P.O.R.T.”, który w tym roku obchodzi 20-lecie.

– Najwięcej kasy zarobiło dla nas właśnie S.P.O.R.T.. Czy płyta Borixona zarobiła? Tego nie wiem. Biznes się kręcił, a nie każda inwestycja zwracała się od razu. Wtedy się nad tym tak nie zastanawiałem. Płaciłem pieniądze, na które się umawiałem, i ustalałem cenę za następne krążki. To tak samo jak z samochodami, które co rusz wyskakiwały. W ogóle nie zastanawiałem się nad tym, czy to jest opłacalne. Po prostu żyłem tak jak hipisi – chwilą. Wydawałem, melanżowałem i robiliśmy rap. Dynamizm tego wszystkiego był niesamowity! – wyjaśnia Kozanostra.

Co z ZIP Składem czy DJ-em 600V?

– Status złotej płyty uzyskało wiele albumów, ale żadnemu zespołowi oficjalnie nie wręczałem wyróżnień ani o nich nie informowałem. Bardzo dobrą sprzedaż osiągnęły płyty Trzyha/Warszafski Deszcz Nastukafszy, Tede S.P.O.R.T., WYP3 Ja mam to co ty, ZIP Skład Chleb powszedni, a także DJ600V Hip-hop produkcja. Z perspektywy czasu większym problemem byłoby wymienienie płyt, które nie uzyskały statusu złota. – tłumaczy szef RRX-u.

30 tys. zł za kontrakt ze Wzgórzem Yapa 3

Kozak ujawnił także, jak udało mu się namówić Wzgórze Yapa 3 do wydania płyty w jego wytwórni.

– Wzgórze zakontraktowałem naprawdę dużym zastrzykiem finansowym. Marzyłem o tym, żeby wydali u mnie kolejną płytę. Dlaczego? Bo Wzgórze było wtedy najbardziej znane i sprzedawało ogromne liczby kaset. Sam w hurtowni opchnąłem z cztery czy pięć tysięcy. SP Records zarobiło na Wzgórzu wielkie pieniądze, co postawiło Sławka Pietrzaka na nogi. Bo to on spił całą śmietankę z działalności kieleckich kotów. Sto, dwieście tysięcy sprzedanych egzemplarzy? Sami raperzy nie zarobili na tym za wiele. Sławek wydał dwa pierwsze krążki Wzgórzaków i mimo, że mieli z nim ważną umowę, przyszli do mnie z płytą Trzy. A ja, gdy widziałem okazję, to nie zastanawiałem się, czy korzystać. Przewidywałem, że może się coś takiego zdarzyć i byłem przygotowany. Czułem się w tym biznesie jak rekin w wodzie. Co było moją największą siłą? Konsekwencja. Akurat z żoną sprzedaliśmy segment w szeregowcu w Poznaniu i zostało nam sześćdziesiąt tysięcy.
– To, Aga, trzydzieści będzie dla ciebie, a trzydzieści ja muszę na bieżące rzeczy zużyć – powiedziałem.
Ale wymyśliłem, że wydam płytę Wzgórza. No i teraz tak: jadę do nich i już kombinuję, jak zabrać Adze te trzydzieści koła. Jaki bajer wcisnąć, że skoro wyjeżdżam coś załatwiać, to będę musiał mieć pieniądze bardzo szybko.
Jadę do Wzgórza, ale nie mówię jej, że mam plan wydania ich płyty. Spotykam się z nimi.
– Słuchajcie, wydaję waszą płytę Trzy. Robimy ją. Trochę będzie to kosztowało, bo studio trzeba załatwić i tak dalej. Ile?
Oni mówią:
– Czterdzieści tysięcy.
– Trzydzieści. Tyle mogę dać.
– No dobra. Jeżeli przywieziesz za dwa tygodnie

54 komentarze
54 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Łysa kurwa
9 miesięcy temu

Na zdjeciu chłopaki z Jugosławii podczas wojny w Bośni? A dla tego uszatego Jugola o co chodzi?

Jadwiga H.
9 miesięcy temu

Najwięcej to sprzedała bym wam kopów do dupy jebane fafluny beztalencia rrx pomyślcie o wojtku goli jak to ma wymówić ełełiks?

Wojciech Gola
9 miesięcy temu
Reply to  Jadwiga H.

Echr echr iks! Zatkało kakało?

Łysa kurwa
9 miesięcy temu

Niezle kurwa ze wytwórnia zgarniała 60% hajsu, Mafia 39% a raperzy 1%.

B1Lą
9 miesięcy temu
Reply to  Łysa kurwa

Standard w tej branży.
Dlatego właśnie raperzy zaczęli zakładać własne wytwórnie, zeby mieć najwięcej sosu ze swojej działalności.
Wydawanie w znanej wytwórni (nawet u innego rapera) jest dobre na start zeby się pokazać, ale jak nie masz dobregeo kontraktu to idziesz na swoje i tyle.

TW Łysa Kurwa
9 miesięcy temu

A kto ojebał tam najwięcej pyt?

Krzysztof Kozak
9 miesięcy temu
Reply to  TW Łysa Kurwa

W tym konkursie nie ma zwycięzcy, wszyscy opierdalaliśmy po równo!

Icek Kopajcfel
9 miesięcy temu

Kozak może przeryw teraz i mitoman, ale siano które skosił za tych dzieciaków to poezja. Stawiał małolatom melanż i rzucał im jakieś śmieszne sumy, a z hajsu za te albumy wybudował sobie dom. Teraz są możliwości więc ludzie sami siebie wydają, to już nie jest czarna magia i nikt u takiego przekręta nie chce nagrywać. Ostatnia deska ratunku to ten stos farmazonów wysranych w formie książki której i tak nikt nie kupi. A btw RRX nigdy nie był giantem, to była konieczność. Po prostu prawdziwe poważne wytwórnie nie zajmowały się rapem. Kurwa gość sie jara że zarobił na Nagłym Ataku Spawacza, ja podziwiam ze nie wstydził sie wydac tego badziewia. Ogólnie gość bije sobie konia do tego jaki to on zasłużony dla rapu, ale fakt jest taki że to nie jest żadna zasługa oraz i tak nikt o tym już nie pamięta.

Keke pizdeke
9 miesięcy temu
Reply to  Icek Kopajcfel

Wiesz w sumie to tak pol na pol bo wtedy byly inne czasy a jednak mieli kogos kto im ogarnal to od strony technicznej a nie kazdy mial wtedy w glowie zarobek, bardziej utrwalenie swoich nagrywek przez co tyle tego wyszlo w tamtych czasach. Co by nie mowic dal nawet lekcje niektorym jak mozna byc wyjebanym i pozniej juz robili to inaczej ale atmosfery i baletow nikt im nie zabierze wiec niech nie pierdola bo zyli w naprawde dobrej ekipie, niech porownaja jak mieli 20 lat a co teraz 20 latkom pedalom jebanym oferuja wytwornie i co im zostanie z tego hajsu bo 9/10 to debile ktorzy i tak wszystko przejebia

XD akuku
9 miesięcy temu
Reply to  Keke pizdeke

E takie to balety jakieś brudne agentury, bieda koks bardziej krajówka, skun jakiś w gaciach trzymany w sparciałym pakiecie, donaszanie butów, na bekstejdżu pedofilia, fanki 13-15lvl wyglądające bardziej jak chłopcy w szerokich spodniach i tak ich powinni zamknąć połowę bo dotykali się nielatek tak naprawdę, na co nawet są dowody i wyznania w wywiadach z tamtych lat w ślizgach i innych dosdedosach, tak naprawdę nic wtedy nie było, szaro buro, biednie nudno każdy morda skwaszona, tylko straszenie się wpierdolem naliczanie i obsesyjne panele dyskusyjne czy ten jeszcze zasługuje na szacunek czy nie, czy obraził kogoś czy tez nie i czy jego buty nie odstające sztancy, tak naprawdę to wcale nie były piękne i szalone czasy tylko było sie młodym co kozak

Icek Kopajcfel
9 miesięcy temu
Reply to  XD akuku

Na 100 się zgadzam, lepiej bym tego nie napisał. To były smutne czasy tak naprawdę, i gdyby nie fakt że było się małolatem i człowieka zwyczajne rozpierdalały hormony to by było naprawdę ciężko. Na szczęście młodość zawsze się dobrze wspomina, jaka by nie była.

Justyna 81
9 miesięcy temu
Reply to  Icek Kopajcfel

Czasy były trudne,ale Nagły Atak Spawacza ma do dzisiaj wiernych fanów. I mam gdzieś fakt u kogo nagrywają płyty.

Jadwiga H.
9 miesięcy temu

lepsze pytanie czyja stara tam ojebała najwięcej pał za kontrakt dla synka

Krzysztof Kozak
9 miesięcy temu
Reply to  Jadwiga H.

Żadna! Rodzinę to ty szanuj. Sami sobie pały opierdalaliśmy!

Donek
9 miesięcy temu

A na mnie nic nie zarobili całe szczęście

kwasniewski_KUCZMA_W_BAGOLU
9 miesięcy temu

czyli to prawda ze SP records a posrednio kazik zarobili na pl rapie smiejac sie z niego z 15 lat temu płyta peja kazik bez buraczenia taka rap punkowa jak buldog i na tematy polityczno korupcyjno społeczne rozkurwiła by sufit było nie było Kazik na pierwszych wydawnictwach rapuje pod gitary i syntezator tylko chyba wkurwiała go burackosc leroya i nie chciał byc tak kojazony na kaliberku pfk i wyp3 pieknie zarobili ci z sp records kurwy zajebane całe te . a knt wiadomo zarobił na peji i miał sos by wydac wwa pendzli synów poselskich czy dziedziców wyspianskiego

Pissing Cock
9 miesięcy temu

Wy kurwy! Połowa komentarzy ukryta! 77 w sumie, 43 widoczne! Jesteście zwykłymi szmatami! A sekcja komentarzy to nadal ściek, mimo moderacji!

Stwierdzone, potwierdzone
9 miesięcy temu
Reply to  Pissing Cock

Jak widać jebać polki czyli gorzka prawda to któryś z pedałów z redakcji

Osiedlowy Armando
9 miesięcy temu

p0lki daja wszystkim, nawet koreańczykom z twarzami jak tatarskie siodlło.
Ogolnie p0lki dają nawet ukraincom, jeśli Ci okaza im karte Nie-Polaka.

wiedza
9 miesięcy temu

to że twoja matka dziwka nawet z cyganami za kiepy robi gangbang nie znaczy że kazda taka jest cwelu jebany.

niezle
9 miesięcy temu

haahah widze ze moje posty niesmiertelne, pozdro!

XD akuku
9 miesięcy temu

Prawidłowo

Popularne