Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Czego oczekujemy po płycie P.A.F.F.-a?

Producenta wesprą m.in. Paluch, Tede, Dwa Sławy, Duże Pe oraz debiutujący muzycznie YouTuber Gargamel.

Opublikowany

 

O P.A.F.F.ie usłyszałem pierwszy raz bodajże w momencie, gdy Tede planując ruszyć nieco z rozwojem Wielkiego Joł ogłosił, że jego szeregi zasilają nowi, młodzi i perspektywiczni artyści – robiący wówczas masę szumu i wzbudzający kontrowersje B.R.O, koleżka z Sosnowca, czyli Szyna i młody producent z Wrocławia, czyli Paweł właśnie. Nasze drogi nawet się przez drobną chwilę przecięły, kiedy miałem P.A.F.F-owi pomóc w prowadzeniu fejsbukowej strony ElectroRap Polska, jednak temat z czasem się rozjechał (myślę, że teraz poszłoby lepiej Pawle XD). Producentowi z Wrocławia udało się nawet zrobić z TDF-em wspólny krążek – no dobra, nie było to jakieś pełnoprawne LP, a jedynie płyta z remixami numerów Jacka i już wtedy było wiadomo, że mamy do czynienia z szalenie utalentowaną postacią, a jego wyjazd za granicę, by rozbujać swoją muzyczną przygodę można było określić jako sygnał, że ambicja jest jedną z jego wizytówek i nie zamierza budować pozycji jedynie na krajowym podwórku. A na elektroniczne lub – w zależności od potrzeby – bardziej hiphopowe podkłady Pawła było paru chętnych, m.in. chłopaki z Firmy, wspomniany już wcześniej B.R.O, Wice Wersa, coś tam jeszcze dodatkowo zgarnął Tede, a niedawno nawet Dwa Sławy, jednak zarówno w Polsce, jak i po zagranicznych wojażach mógł mimo wszystko zostać pewien niedosyt. Nie ma oczywiście wstydu po współpracy z Major Lazer czy też wytwórnią wydającą ATB czy Scootera, ale czy faktycznie kariera rozwinęła się tak jak powinna? No dobra, do historii jeszcze za chwilę wrócę, ale skupmy się już na nadchodzącym wielkimi krokami krążkiem „Fala”, który – miejmy nadzieję – powinien rozhulać karierę Pawła dużo mocniej. Czego możemy się po albumie spodziewać?

Faktycznego zaskoczenia, a nie tylko przechwałek…

Okres rozpoczynający się od pierwszej zapowiedzi płyty do jej premiery to zazwyczaj czas, w którym twórca danego krążka może się chwalić wszem i wobec jaki to super materiał nie został stworzony, jak bardzo ważne w karierze i zaskakujące rzeczy udało się przygotować i że nadchodzący materiał będzie tym najlepszym dotychczas, i tak dalej, i tak dalej. W każdym razie nikt już i tak nie bierze takich przechwałek na poważnie, bo jak się w przeważającej większości przypadków okazało, to takie słowa nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. Paweł, jak każdy człowiek tworzący coś z niczego, czyli krótko mówiąc – artysta, wydaje się być świadomy tego, co powstaje w jego studio i jak bardzo jest to zaawansowane. Cóż, nie ma sensu się temu dziwić, ale fajnie byłoby jakby faktycznie powstało na tym krążku coś ciekawego. A w słowa „myślę, że takiej płyty nie było na polskim rynku” uwierzę dopiero wówczas, gdy „Fali” posłucham.

… ale z drugiej strony nie ma sensu przekombinować

Mimo wszystko tak podskórnie czuję, że P.A.F.F może być właśnie dokładnie jedną z takich osób, którze rzeczywiście mogą wprowadzić na polską scenę coś: a) świeżego, b) nie do końca spotykanego do tej pory, c) coś co może zapoczątkować nową modę na takie typowe elektroniczne brzmienie. Skąd takie przekonanie? Ano do tego wystarczy prześledzić najważniejsze i najgłośniejsze momenty w karierze producenta. Paweł, chwilę po wyłowieniu przez Tedego, ruszył na podbój europejskiej i światowej sceny muzyki elektronicznej, a dzięki takiemu posunięciu zdobył sporo doświadczenia w krajach, w których muzyka elektroniczna jest szalenie popularna, a żeby tego było mało, to jeszcze spotykał się w studio nagraniowym z bardzo głośnymi nazwiskami, z Major Lazer na czele. Do czego zmierzam? To, co reprezentuje obecnie P.A.F.F stoi na bardzo wysokim, międzynarodowym poziomie i w tym momencie nasuwa się pytanie, czy polski słuchacz będzie na coś takiego gotowy? Czy krążek nie odbije się od polskiego gustu muzycznego jak od betonowej ściany?

Interesujących featuringów

W tym aspekcie można chyba zaufać Pawłowi. Mamy singiel z Popkiem, do tego wiadomo, że na albumie znalazły się też numery z Tau i Paluchem, które rzekomo mają być całkiem efektowne i zaskakujące, mając na uwadze klimaty muzyczne, w których obaj Panowie na co dzień się poruszają. Producent wspominał w wywiadzie u Artura Rawicza, że szefa Bozon Records usłyszymy w mocno trapowo – elektronicznej produkcji na auto-tunie, natomiast Paluch dostał zadanie okiełznania typowo house’owego podkładu. Do tego wokalnie udzieli się youtuber Gargamel, a do tego Tede. Wiadomo też, że dostaniemy również numery z artystami, którzy na co dzień nie tylko rapują, ale też śpiewają, co nie jest jednak zbyt zaskakujące, jeżeli prześledzimy panujące od kilku lat trenda kultywowane wśród producentów tworzących muzykę elektroniczną. Po mieszanki rapowo – śpiewane sięgają największe tuzy sceny elektronicznej, więc i P.A.F.F.-owi, jeżeli chciał on w jakiś sposób nawiązać do tych postaci, wypadało się o analogiczne połączenia postarać. Na fejsbukowych i instagramowych kontach Pawła widać zdjęcia m.in. z Emmą Hewitt i Mrozem, a więc…?

Z karierą do przodu

Wspólne numery z Major Lazer, dostrzeżenie przez samego Willa Smitha, a także współpraca z legendarną niemiecką wytwórnią Kontor Music (ma w swoich szeregach takie nazwiska jak ATB, Fedde Le Grand, R.I.O., Cascada, Scooter, czy też Dimitri Vegas & Like Mike – generalnie grubo) – to chyba najgłośniejsze wydarzenia w karierze muzycznej P.A.F.F.-a. Mimo takich momentów, nadal ciężko powiedzieć, że Paweł zrobił za granicą jakąś oszałamiającą karierę, z czego zdaje sobie sprawę chyba sam zainteresowany. W tym wypadku zaważył brak właściwych ludzi obok, by podpowiedzieć i pomóc w dalszych poczynaniach. Producencki krążek wydaje się być całkiem sensownym i logicznym działaniem, by tym razem na poważnie zainteresować słuchaczy swoją osobą i pomysłami, których w Polsce nikt na szerszą skalę nie realizuje. Ja czekam na „Falę” z niecierpliwością.

 
25 komentarzy

25
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
kingkongchuiczan
Siemanko

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lStkeWN6QF4[/youtube]

Aerodynamiczny

Przestańcie wymyślać raperów…

Sigil

Płytke napewno zadowalająco opierdoli bo słyszałem że przy niej coś majstrował Gargamel ten z youtube jakiś król memów czy innych chujostw a że ma 500k obserwacji i swoje armie pryszczatych gimbów to pewnie nakręci hype na youtubach

fellatio

[img]https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcShsGAa_X7sOM4KdjhHWSrmkUzfJVq_6VN68QoqeBxQO2wHwGm_[/img]

TWOJ NICK SKURWYSYNU

NICZEGO NIE OCZEKUJEMY KTO TO JEST KURWA W OGOLE, WYPIERDALAJ Z TYM LAKIEM

Znaffcaa

Kto to jest? To jest typ ktory byl ghostem Major Lazer. Pracowal z Jillionairem. Wygoogluj sobie idioto. Ma za soba w chuj konkretnych kolaboracji i remixow. Ty smieciu mozesz najwyzej gale mu robic i dowartosciowywac sie na glamrapie.

TWOJ NICK SKURWYSYNU

DOSKONALE WIEM Z KIM WSPOLPRACOWAL DLATEGO PYTAM KURWIU CO TEN NEWS ROBI NA PORTALU HIPHOPOWYM

Piotr Kraśko

Przeczytaj pierwszą linijkę tekstu, to się dowiesz co robi na HHowym portalu. W sumie samych łaków naspraszał, ale taki mamy hibhob.

Znaffcaa

Morda tam pedale

TWOJ NICK SKURWYSYNU

CO ZA GIMB XD

Penerope_Knur

Czego? Kurwa niczego!

humanodd

ze sie nie pojawi

Twojeimie

że to ostatnia płyta tego łaka

TORREADOR

CZEGO OCZEKUJEMY PO PŁYCIE? PIERDOLENIA
[youtube]https://youtu.be/J8vs4jLh79M[/youtube]

MUSSOLINI

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Toy1sc2zr2w[/youtube]

EIdoka na Wolno

Czego oczekujemy po płycie P.A.F.F.-a?

ŻE SAMOCHÓD Z CAŁYM NAKŁADEM SPŁONIE CAŁKOWICIE W DRODZE Z TŁOCZNI!

miras x

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3w3m2AfFrBA[/youtube]

cydży

A KTO KURWA JEST ZEBY ID JAKIEGOS LAKA I NOLNEJMA COS OCZEKIWAC. NIECH WYPIERDALA I NIE WRACA.

Wiemswoje

ZE NIE WYJDZIE?

BOSKI, BOSKI ROMAN ,

BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN , BOSKI, BOSKI ROMAN ,

Jan Rozyn

że upadnie i sobie głupi ryj rozwali

go7g

ZA GRANICĄ SŁUCHA SIĘ WŁAŚNIE TAKIEJ ELEKTRONIKI, TECHNICZNEJ, DOBRZE BRZMIĄCEJ. GDYBYŚCIE NIE BYLI WPATRZENI W USA JAK SZPAK W PIZDE TO BYŚCIE OGARNĘLI, ŻE NOWA SZKOŁA NIE POSZŁA TYLKO W JEDNYM KIERUNKU AUTOTUNE’A I CYKAJĄCYCH BITÓW NA 3 DŹWIĘKACH. W ANGLII DZIĘKI TEMU, ŻE SŁUCHACZE MAJĄ OTWARTE GŁOWY TAM WYMIATA CIĘŻKI BASS I TECHNICZNE RYMY (GRIME) I TAM PIZDY W RURKACH NIE MAJĄ WJAZDU NA SZCZYTY SCENY. PRZESTAŃCIE SIĘ SPUSZCZAĆ NAD AMERYCZKĄ, BO TO PO PROSTU UBOGA WERSJA POPRAPU DLA POSPULSTWA.

isy

Paff daje bit i to benger co

Durku Durk

Popularne