Sprawdź nas też tutaj

News

Czego słuchaliśmy w 2021 roku – Mata oficjalnie pozamiatał

Na szczycie listy znalazło się kilku raperów.

Opublikowany

 

mata

Jeśli rok 2020 był rokiem, który przewrócił świat do góry nogami, to w 2021 przyzwyczailiśmy się widzieć go do góry nogami. Z „normalnością” wyrzuconą przez okno, przyjęliśmy nowe nieznane wyzwania i staraliśmy się bronić wszystkich rzeczy, które sprawiają, że każdy z nas jest wyjątkowy. Spotify Wrapped 2021 jest celebracją tego – milionów unikalnych i wspaniałych sposobów słuchania i życia w świecie, który wciąż trzyma nas w napięciu.

Zbliżający się koniec roku, to tradycyjnie czas podsumowań. Zestawienie najchętniej słuchanych utworów, artystów, artystek i podcastów jak co roku dostępne jest dzięki platformie Spotify, która sprawdziła jakie treści audio były podczas minionych miesięcy najchętniej wybierane przez ponad 381 milionów jej użytkowników i użytkowniczek.

“M.A.T.A., czyli Mata oficjalnie pozamiatał”

Najpopularniejszym artystą 2021 roku w Polsce według danych Spotify został Mata. Młody raper jest także autorem najchętniej słuchanego utworu – Kiss cam (podryw roku) oraz albumu – Młody Matczak. Na liście najczęściej słuchanych artystów i artystek drugie miejsce zajęła sanah, a trzecie Sobel. Na szczycie listy znaleźli się również White 2115 oraz Lanek.

Na liście najczęściej odtwarzanych w Polsce utworów na podium znalazły się: na pierwszym miejscu wspominane już Kiss cam (podryw roku) Maty, a na drugim Fiołkowe Pole Sobla. Topową trójkę zamyka natomiast kolejny utwór Maty, czyli Patoreakcja. Na czwartej pozycji uplasowała się piosenka sanah i Vito Bambino Ale jazz!, a na piątej Kizo – Disney.

Wśród albumów największą popularnością cieszył się ponownie Mata ze swoją płytą Młody Matczak, za nim znalazła się Irenka sanah, Pułapka Na Motyle Sobla, OIO rapowej supergrupy OIO, którą tworzą Oki, Young Igi oraz Otsochodzi. Również w tym zestawieniu Mata pojawia się po raz drugi, ponieważ jego album 100 dni do matury mimo prawie dwóch lat od premiery zajął piąte miejsce.

W kategorii podcastów na pierwszym miejscu, podobnie jak rok wcześniej, znalazło się Kryminatorium, za nim uplasowały się Ja i moje przyjaciółki idiotki oraz BEczKA. Na czwartej i piątej lokacie znalazły się podcasty: Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów oraz Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski.

BadBunny pozostał liderem

Podobnie jak w ubiegłym roku w 2021 najpopularniejszym artystą na świecie został z ponad 9 miliardami odtworzeń raper Bad Bunny. Tuż za nim znaleźli się Taylor Swift oraz koreański boys band BTS. Na czwartej lokacie znalazł się Drake, a zestawienie top 5 zamyka Justin Bieber.

Na liście najczęściej odtwarzanych utworów na szczycie stanęła Olivia Rodrigo z piosenką drivers license. Artystka ze swoją płytą SOUR zdobyła również pierwsze miejsce w kategorii najchętniej słuchanych albumów. W zestawieniu najchętniej słuchanych utworów znalazły się także MONTERO (Call Me By Your Name) amerykańskiego rapera Lil Nas X, utwór STAY nagrany przez The Kid LAROI z gościnnym udziałem Justina Biebera, ponownie Olivia Rodrigo, tym razem z piosenką good 4 u, a na piątym miejscu Dua Lipa z singlem Levitating (feat. DaBaby).

Jeszcze większe możliwości Spotify Wrapped

Już od dziś użytkownicy Spotify, dzięki funkcji Wrapped w aplikacji mobilnej (iOS i Android) mogą sprawdzić, czego sami najczęściej słuchali w tym roku oraz co wyróżnia ich indywidualny gust. Oprócz tego, co fani najbardziej kochają we Wrapped, dodaliśmy kilka nowych funkcji, na które warto zwrócić uwagę:

Nowe dane, by jeszcze lepiej wyrazić miniony rok rozrywki audio – Oprócz najczęściej słuchanych artystek i artystów, gatunków, utworów, podcastów i ogólnego czasu słuchania, spersonalizowane doświadczenie Wrapped zawiera kilka nowych funkcji, w tym: 2021: Twoją ścieżkę dźwiękową, Twoją muzyczną Aurę, grę Wykrywacz kłamstw i opcję 2021 Wrapped: Blend. Wszystkie szczegóły dotyczące tych nowych funkcji można sprawdzić na blogu Spotify For the Record.

Jeszcze więcej możliwości udostępniania – użytkownicy Spotify uwielbiają dzielić się swoimi podsumowaniami Wrapped na swoich profilach na kanałach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, Twitterze i Snapchacie. Nowością w tym roku jest dodanie możliwości dzielenia się kartami Wrapped na TikTok-u.

Ekskluzywne doświadczenia dla najlepszych fanów – Spotify przygotowało także specjalną niespodziankę: Filmy wideo od ponad 170 artystów i twórców dziękujących swoim fanom za to, że znaleźli się w ich zestawieniu Wrapped. Filmy z podziękowaniami pojawią się u wszystkich użytkowników, którzy będą mieli w swoim podsumowaniu utwór jednego z uczestniczących artystów na swoich listach odtwarzania „Twoje top utwory 2021” lub „Twoi ulubieni artyści i artystki”.

Dodatkowo, Spotify udostępniło w tym roku specjalną zakładkę 2021 Wrapped, na której można znaleźć wiele opartych na danych i redakcyjnie wyselekcjonowanych, spersonalizowanych treści. Można tam znaleźć między innymi:

 • Top utwory 2021 – playlista stworzona w oparciu o dane, zawierająca najpopularniejsze utwory w Polsce.
 • Top artyści 2021 – oparta na danych, wyselekcjonowana playlista najpopularniejszych artystów w Polsce.
 • Top artystki 2021 – oparta o dane dotyczące odtworzeń playlista z najchętniej słuchanymi artystkami w Polsce.

Spotify uruchomiło również usługę Wrapped dla twórców podcastów i artystów. Dzięki dostępowi do własnej, zindywidualizowanej mikrostrony Wrapped, twórcy oraz twórczynie mogą zagłębić się w to, w jaki sposób fani i fanki słuchali ich twórczości w tym roku. Sprawdź Spotify dla Artystów i Spotify dla Podcasterów, aby dowiedzieć się więcej.

Sprawdźcie blog Spotify For the Record i najnowszy odcinek naszego podcastu Spotify: For the Record, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o tajnikach tegorocznego Spotify Wrapped.

Poniżej prezentujemy najważniejsze wyniki tego roku.

Dane polskie:

Najpopularniejsi artyści i artystki

 1. Mata
 2. sanah
 3. Sobel
 4. White 2115
 5. Lanek

Najpopularniejsi artyści

 1. Mata
 2. Sobel
 3. White 2115
 4. Lanek
 5. Bedoes

Najpopularniejsze artystki

 1. sanah
 2. Dua Lipa
 3. Billie Eilish
 4. Ariana Grande
 5. Doja Cat

Najpopularniejsze utwory

 1. Mata, Pedro, francis – Kiss Cam (podryw roku)
 2. Sobel, Piotrek Lewandowski – Fiołkowe Pole
 3. Mata, Trooh Hippi – Patoreakcja
 4. sanah, Vito Bambino – Ale jazz!
 5. Kizo – Disney

Najpopularniejsze albumy

 1. Mata – Młody Matczak
 2. sanah – Irenka
 3. Sobel – Pułapka Na Motyle
 4. OIO – OIO
 5. Mata – 100 dni do matury

Najpopularniejsze podcasty

 1. Marcin Myszka – Kryminatorium
 2. Tu Okuniewska – Ja i moje przyjaciółki idiotki
 3. BEczKA – BEczKA
 4. zurnalista.pl – Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów
 5. newonce.radio – Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski

Dane globalne

Najpopularniejsi artyści i artystki na świecie

 1. Bad Bunny
 2. Taylor Swift
 3. BTS
 4. Drake
 5. Justin Bieber

Najpopularniejsi artyści na świecie

 1. Bad Bunny
 2. BTS
 3. Drake
 4. Justin Bieber
 5. The Weeknd

Najpopularniejsze artystki na świecie

 1. Taylor Swift
 2. Ariana Grande
 3. Olivia Rodrigo
 4. Dua Lipa
 5. Doja Cat

Najpopularniejsze utwory na świecie

 1. Olivia Rodrigo – drivers license
 2. Lil Nas X – MONTERO (Call Me By Your Name)
 3. The Kid LAROI – STAY (with Justin Bieber)
 4. Olivia Rodrigo – good 4 u
 5. Dua Lipa – Levitating (feat. DaBaby)

Najpopularniejsze albumy na świecie

 1. Olivia Rodrigo – SOUR
 2. Dua Lipa – Future Nostalgia
 3. Justin Bieber Justice
 4. Ed Sheeran – „=”
 5. Doja Cat – Planet Her

Najpopularniejsze podcasty na świecie

 1. Joe Rogan – The Joe Rogan Experience
 2. Alex Cooper – Call Her Daddy
 3. audiochuck – Crime Junkie
 4. TED – TED Talks Daily
 5. The New York Times – The Daily


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

 

News

Mezo pobił rekord liczby koncertów jednego dnia w 2024 roku?

Ogromna ilość występów Lajnera.

Opublikowany

 

mezo

W obecnych czasach raczej nieczęsto zdarza się, żeby raper zagrał 2 koncerty jednego dnia. Jednak prawdziwym ewenementem pod tym względem okazał się Mezo, który 15 czerwca zaliczył 3 występy na żywo. Żeby było ciekawiej – między 1 i 3 koncertem było tylko 10 godzin odstępu, a miejsca dzieliło prawie 500 kilometrów odległości.

Mezo nie należy do topowych raperów pod względem wyświetleń, słuchaczy na Spotify, minęło też sporo czasu od jego ostatniego albumu, który pokrył się szlachetnym kruszcem. Jednak weteran sceny nie ma chyba sobie równych pod względem tego, ile potrafi wycisnąć z koncertów. Tylko w czerwcu zaplanował 19 występów przed publicznością, co jak łatwo policzyć daje kosmiczną średnią ponad pół imprezy dziennie. Z jego relacji na socialach ewidentnie wynika, że nie gra do kotleta. Z reguły są to przedstawienia, które gromadzą tysiące fanów na imprezach plenerowych.

Gdyby trzeba było stworzyć ranking efektywności koncertowej jednego dnia, to złotymi zgłoskami w karierze Lajnera zapisał się 15 czerwca 2024 roku. Raper zaczął o 14:00 występem w Gdyni, następnie o 19:00 zaliczył Rychwał, by wszystko zakończyć o 24.00 w Zielonej Górze. Jakby tego było mało wszystko poprawił następnego dnia koncertem w Kolbudach, co w praktyce wymagało pokonania prawie 1000 kilometrów we wszystkie strony. Czy ktoś ze sceny rapowej będzie w stanie to przebić? Przynajmniej na chwilę obecną nic nie słychać o żadnej konkurencji na horyzoncie.

Agencja Artystyczna Luxart podaje, że koncert Mezo to koszt od 10 do 15 tys. zł. Jak pokazuje praktyka imprezy plenerowe to zazwyczaj górna stawka wspominanych widełek.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

40 km wycieczka rowerowa z Tede

Drugi letni ride rowerowy z raperem.

Opublikowany

 

Przez

fot. Natalia Kościelska / Positive Flow

Zbliża się kolejny rajd rowerowy, który będzie pilotował osobiście Tede. 40-kilometrowa trasa wzdłuż Bałtyku z wieloma atrakcjami, której przebieg zwieńczy finalnie koncert rapera. A to wszystko za darmo.

30 czerwca w Darłowie odbędzie się wycieczka rowerowa, którą poprowadzi Tede. – Wystartujemy z nadmorskiej ambasady Tedego, czyli Darłowa i trasą rowerową Pomorza Zachodniego – Velo Baltica wybierzemy się w kierunku Jarosławca. Po drodze odwiedzimy m.in. Wicie (geograficzny środek polskiego wybrzeża). Na trasie zaplanowano niespodzianki, checkpointy na odpoczynek, pogawędkę i możliwość cyknięcia pamiątkowych fot. Następnie z Jarosławca, czyli stolicy bursztynu zrobimy klasyczną nawrotkę do portu macierzystego – Darłówka Wschodniego, gdzie zwieńczymy przejazd koncertem przy Latarni Morskiej na promenadzie – informują organizatorzy.

Dodatkowym gościem specjalnym rajdu będzie Mateusz BIGBOY Borkowski z programu Gogglebox.

Jak wziąć udział w rajdzie?

Jak podają organizatorzy: Czuj się Gościem, bierz rower i widzimy się na miejscu. W celu usprawnienia organizacji będzie nam miło jeśli wyślesz swoje zgłoszenie udziału na adres mailowy: tededarlowo@gmail.com (imię, nazwisko, miejscowość, nr telefonu oraz wiek). Osoby poniżej 16 roku życia proszone są o zabranie pisemnych zgód na udział w rajdzie podpisanych przez opiekunów.

Start: godz. 14.00 – Plac T. Kościuszki w Darłowie (rynek miejski). TRASA (ok. 40 km) – Plac T. Kościuszki, ul. Morska, Bulwar Nadwieprzański, ul. Conrada, ul. Północna, Słowiańska, Al. Jana Pawła II. (droga z płyt Jumbo w kierunku Kopań), Kopań, Wicie, Rusinowo, Jarosławiec. Następnie powrót tą sama trasą do nadmorskiej dzielnicy Darłowa – Darłówka Wschodniego (promenada przy Latarni Morskiej).Czas przejazdu ok. 3-4 godzin. Koncert ok. godz. 18.00.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Członek Tuzzy nie chce być jak Tede. „Zgred z mentalem 20-latka”

Warszawski raper został zaczepiony.

Opublikowany

 

Przez

benito tede

Benito ze składu Tuzza Globale zaczepił Tedego. Według niego, warszawski weteran nie zachowuje się jak na jego wiek przystało i robi rap dla dzieci.

– Boże uchroń mnie, żebym nie skończył jak ten Pan – napisał Benito w komentarzu na profilu Hype. Raper rozwinął później swoją myśl, dodając: – Dupka zabolała, że się słucha zgreda z mentalem 20-latka. Tak, na szczęście nie grozi mi robienie rapu dla dzieci przez 30 lat i cieszę się, że ostatnia płyta ci nie siadła.

Do tej pory nie wiedzieliśmy, że między panami jest jakaś zła krew. Być może do teraz nie wiedział tego nawet sam Tede. Czy doczekamy się jakiejś reakcji, dowiemy się zapewne niedługo. Warszawiak raczej nie zostawia tego typu zaczepek bez odpowiedzi.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

548 mln złotych dla twórców. Padł rekord wynagrodzeń od ZAiKS-u

Obecny rok nie będzie gorszy.

Opublikowany

 

Przez

zaiks logo

Wartość rynku praw autorskich rośnie. Rok 2023 był rekordowy pod względem wynagrodzeń wypłaconych przez ZAiKS twórcom i twórczyniom, a obecny nie będzie gorszy.

17 czerwca odbyło się coroczne Sprawozdawcze Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Rośnie skuteczność pobierania wynagrodzeń autorskich. Procentuje stosowanie nowych technologii i konsekwentne wprowadzanie udogodnień tak dla osób tworzących, jak i dla korzystających z twórczości w działalności biznesowej. Pomimo niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej, w 2023 roku ZAiKS podzielił między uprawnionych rekordową kwotę 548,3 mln złotych wynagrodzeń autorskich.

Zwiększająca się stale liczba utworów chronionych przez ZAiKS przekłada się wprost na wzrost liczby udzielanych licencji. ZAiKS chroni ponad 741 tys. utworów polskich i 78 mln utworów zagranicznych na mocy umów międzynarodowych o wzajemnej reprezentacji.

Wynagrodzenia z internetu rosną najszybciej, ich wartość osiągnęła 89,3 mln zł w 2023 roku. Biorąc pod uwagę gigantyczną skalę wykorzystania twórczości w internecie ta kwota powinna być wyższa, do czego ma się przyczynić nowelizowane właśnie w Polsce prawo autorskie. Środowiska twórcze cały czas czekają na implementację unijnej dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, która we wszystkich innych krajach UE już działa na korzyść autorek i autorów. W Polsce projekt wdrażający ten akt prawny jest obecnie analizowany w Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

„Dziś nie dyskutujemy o tym, czy wynagrodzenia autorskie z internetu są potrzebne, bo wiemy od dawna, że są niezbędne. Rozmawiamy o tym, jakie te wynagrodzenia mają być” – komentuje Miłosz Bembinow, prezes ZAiKS-u. Dodaje: „Nie wystarczy zapisać w ustawie, że wynagrodzenie autorskie jest twórcom należne. Trzeba jasno zapisać, że ma być ono odpowiednie i proporcjonalne, bo tylko taki zapis gwarantuje twórczyniom i twórcom udział w komercyjnym sukcesie ich dzieła”. Na każdym etapie legislacji ZAiKS zgłasza odpowiednim organom uwagi do projektu.

Nie mniej istotna jest kwestia sztucznej inteligencji. „Naszym celem jest ustanowienie jasnych ram prawnych, które rozwieją wszelkie wątpliwości i wyeliminują możliwość systematycznego wykorzystywania dzieł twórców przez platformy AI bez odpowiedniego i proporcjonalnego wynagrodzenia” – mówi Miłosz Bembinow. W ZAiKS-ie działa grupa ekspercka ds. AI, która zajmuje się prawnymi i praktycznymi aspektami korzystania ze sztucznej inteligencji w obszarze kreatywnym.

W przestrzeni działań społecznych ZAiKS stawia na edukację osób zajmujących się twórczością i na zwiększanie kompetencji branżowych autorek i autorów. Programy takie jak ZAiKS Akademia czy ZAiKS Edu są odpowiedzią między innymi na potrzeby najmłodszego pokolenia, które decydując się na działalność twórczą jest dziś wrzucane na głęboką wodę. Realia branży są coraz bardziej złożone, a wiedza o prawie autorskim czerpana z rzetelnego źródła pozwoli bardziej świadomie funkcjonować na rynku.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Post Malone tatuuje p*nisa na twarzy Steve-O z Jackass

Prezent na 50 urodziny.

Opublikowany

 

Przez

post malone steve o

Jeden z czołowych kaskaderów popularnej serii Jackass postanowił wydziarać sobie na twarzy p*nisa. Za wykonanie tak zacnego tatuażu odpowiada jest Post Malone.

– Robię swój pierwszy tatuaż na twarzy. Post Malone wytatuuje mi p*nisa na czole. Taki jest plan – mówił Steve-O kilka dni temu. Jak obiecał, tak zrobił. Do sieci trafiło nagranie jak raper tatuuje na czole aktora z Jackass dużego p*nisa.

Poniżej możecie zobaczyć wideo (należy kliknąć strzałkę w prawo):


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Taco Hemingway jako pierwszy raper w Polsce wyprzedał Stadion Narodowy

Kolejny kamień milowy dla polskiego hip-hopu.

Opublikowany

 

taco hemingway

Już w najbliższą sobotę, 22 czerwca odbędzie się pierwszy solowy koncert polskiego rapera na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. To duże wydarzenie, podsumowujące trasę koncertową Taco Hemingwaya. Sukces jest tym większy, że wczoraj Filip Szcześniak stał się pierwszym reprezentantem hip-hopu, któremu udało się wyprzedać wszystkie bilety na Narodowy.

Taco Hemingway miał okazję zagrać już na Narodowym we wrześniu 2019 roku. Wówczas jednak odbyły się dwa koncerty: po raperze wystąpił Dawid Podsiadło. Obaj panowie wystąpili wtedy przed publicznością, która przekroczyła liczbę 60 tysięcy widzów.

Wszystkie koncerty halowe 1-800-TOUR wyprzedały się wiele miesięcy temu. Finałowy koncert z trasy początkowo miał zostać zorganizowany w warszawskiej Progresji. W związku z ogromnym zainteresowaniem finałowym występem trasy Taco Hemingwaya, organizator przyjął zaproszenie PGE Narodowego.

Także album „1-800 OŚWIECENIE”, wydany we wrześniu ubiegłego roku, cieszy się dużą popularnością. Na początku czerwca wydawnictwo uzyskało wyróżnienie w postaci poczwórnie platynowej płyty za sprzedaż 120 tysięcy egzemplarzy.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2024.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)

error: