Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Czy Under Draft ma sens? |FELIETON

Opublikowany

 


Obecnie panuje tendencja na działania niezależne. Wielu znaczących raperów na scenie zakłada swoje Labele, uciekają od wielkich wytwórni. Przykłady to Kękę, VNM czy ostatnio Bezczel. Powstają także mniejsze wytwórnie mające na celu skupienie wokół siebie pewnego środowiska, które ma potencjał i robi "modny" rap.  Gdzieś obok tego wszystkiego jest Patokalipsa, która rozpoczęła inicjatywę Under Draft.

Co to w ogóle ten Under Draft? Jest to akcja, mająca na celu promowanie utalentowanych i stylowych zawodników z polskiego rap podziemia. Tworzymy podziemną armię, która będzie stała w opozycji do wszystkich nowych popkulturowych tworów, gotowa, by przywrócić podziemny hip-hop do korzeni. Tak definiują go twórcy inicjatywy. W uproszczeniu, jest to wyciąganie zaawansowanych technicznie raperów z podziemia, którzy nie mają problemu ze słabymi linijkami, a dobry punch jest im nieobcy. Są to raperzy bardziej klasyczni, lecz nie w dosłownym znaczeniu tego słowa, po prostu stawiają na mocny hip-hop bez newschoolowej otoczki. Kanał Patokalipsy jak na podziemny klimat jest całkiem fajnie subskrybowany. Czemu więc chłopaki nie mieliby pomóc innym, dobrym, ale nieznanym graczom w pokazaniu się szerszemu gronu odbiorców. Na razie budowane są podstawy, marketing opiera się na wrzucaniu kawałków artystów na Youtube. Jednak zawsze taki początek jest lepszy niż żaden. W przyszłości może doczekamy się lepszych struktur promocji i dostaniemy coś w stylu polskiego Strange Music. Czas przedstawić dotychczasowych reprezentantów. Liczę, że dotrwacie do końca artykułu, gdyż tam zostanie przedstawiony raper, któremu Under Draft na tyle pomógł, że już niedługo będzie on znany w całej Polsce. 

Rose

Raper z Białegostoku, nagrywa od 2008 roku. Ma na swoim koncie 7 albumów, w tym m.in. solo "Konkret Gastro" z 2013 roku oraz ostatni projekt zrealizowany wraz z NVRC-O-HOLICS – BGM Mixtape (2015). Należy do kolektywu BGM (Butla Ganga Monopoly) oraz ekipy NVRC-O-HOLICS. Jego rap to przelewanie na mikrofon wszystkiego, co mu siedzi w głowie, ostatnimi czasy jest to głównie bragga, ale równie dobrze odnajduje się w innych stylach i tematach. Najnowsze dzieło rapera to Rose Before Hoes.

 

Folku x Śmiech

Reprezentanci Krakowa. Ich wizytówką są dobrze poskładane wersy wraz z ciekawym flow. Zaawansowani technicznie, przyśpieszenia są im nie obce, jako nieliczni robią to na tyle dobrze, że można zrozumieć co nawijają. Prywatnie to dobrzy znajomi czego efektem było wspólne EP już pod logiem Under Draftu Coś Innego EP.

 

Kerro

22-letni raper z Grudziądza. Swoją pierwszą epkę nagrał w 2013 roku, następnie po niespełna dwóch latach zaprezentował swój ostatni, jak do tej pory, zwarty materiał o nazwie "ProSektorium". Specyfika artysty polega na głęboko przemyślanych i wieloznacznych wersach doprawionych agresją w często mrocznym klimacie.

 

Bzyku

Reprezentant Gdyni, rocznik 94. Cechuje go charakterystyczne flow. Skupia się na technice i "krotności" rymów. Lubi zarzucić dobrym punchem, metaforą czasami bogatszą treścią. Jednak mega wytrawne linijki czy wysublimowane słownictwo to nie jego droga. Niemniej jednak warty sprawdzenia. Jego materiał Asejebnemixtape to kawał luźnego rapu ale na bardzo wysokim poziomie. Nic tylko czekać na więcej.

 

Emte

22-letni raper z Pruszkowa, tworzy od 4 lat. W pierwszym rzędzie stawia na zabiegi techniczne w rapie i jakość nagrywanych numerów. TheOne EP to jego pierwszy materiał, który ocenia jako dobrze wykonaną pracę. Dużo zabawy rymami, pierwsze zabawy z wokalem jak i pierwsze kroki do znalezienia swojego głosu i ukierunkowania muzyki, jaką chce robić.

 

Bonez

Najmłodsze dziecko Under Draftu choć chyba najstarszy w tym gronie. Stary wyjadacz łódzkiej sceny. Lokalnie znany, a szerszej publiczności w Polsce dał się poznać jako freestylowiec, bohater beefu z Koldim oraz ujawnieniem, że to właśnie Wuwunio stoi za kamerą Tigera i Kobry.

 

W całym zestawieniu nie wymieniłem pierwszego zawodnika, który rozpoczął całą inicjatywę draftowanych raperów. Hase, o nim mowa.Reprezentant Radomia, młody, z agresywnymi linijkami oraz natarczywym eksponowaniem swoich poglądów. Wielu twierdzi, że niedługo może być tam gdzie sam Eripe. Obecnie nie ma go w Under Drafcie, gdyż znajduję się już skrzydłami wytwórni Kękę. Mimo, że był związany z inicjatywą Patokalipsy nie zastanawiał się długo. Chłopaki również nie odradzali mu tego, bo przecież taki gracz jak Kękę mógł zaproponować takie warunki na jakie Pato obecnie nie mogłoby sobie pozwolić. Przykład ten jest doskonałym aby pokazać, że nawet podziemne inicjatywy mogą sprawić niespodzianki i przewrócić życie niektórym raperom do góry nogami. Co w planach Hase? Prawdopodobnie jego solówka oraz słyszałem głosy o wspólnej EP'ce z Kękę. Na pewno będzie to ciekawe połączenie. Z jednej strony raper śpiewający o "miłości",  a z drugiej ten co nie owija w bawełnę i atakuje agresywnymi linijkami. Pozostaje czekać na ten projekt.

 

Czy Under Draft ma sens? Już wam odpowiadam na tytułowe pytanie. Tak, ma!  Nawet bez większej promocji i nakładów finansowych skupienie wokół siebie raperów reprezentujących pewien określony poziom ma sens.Ludziom łatwiej dotrzeć do Under Draftu, a potem już do konkretnego jego reprezentanta niż szukać "po omacku" w sieci, każdego z nich z osobna. Największym bólem tego przedsięwzięcia jest oczywiście sprawa promowania raperów. Nie ma tu jakiś specjalnych zabiegów marketingowych i pewnie w najbliższym czasie nie ma co takowych spodziewać się. Przecież sami twórcy wyszli z założenia, że dobry rap obroni się sam i w końcu uzyska należyty mu status.

 

Na koniec taka moja luźna dygresja. Under Draft to podobna inicjatywa do tej, która zrzesza stado wilcząt. Różnica polega na tym, że Under Draft promuje zdolnych, mało znanych lub nieznanych. Natomiast z tej drugiej strony mamy często raperów, którzy mają na swoim koncie milionowe wyświetlenia, oczywiście z wyjątkami. Nie mam oczywiście żadnych pretensji do autorów tej kilkuletniej inicjatywy. Natomiast, chciałbym, by przy którejś z edycji trafić na same "Białe kły", o których mało co słyszałem i z czystym sumieniem będę mógł powiedzieć Łooo jak Red.

 

PS.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o zawodnikach Under Draftu wpadajcie na stronę nazajawie.pl. Swego czasu chłopaki z tego portalu przeprowadzali wywiady z raperami związanymi z tym projektem.

 
17 komentarzy
17 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
666papiesz
5 lat temu

wiem że to ma sens:

[img]https://d2ydh70d4b5xgv.cloudfront.net/images/7/e/retro-english-rht-nylon-stockings-seamed-nylon-stockings-size-xl-cooper-39c7cca390c8b80845feabc3a085e24c.jpg[/img]

Huehue
5 lat temu

czemu wy kurwy nie napiszecie, ze rogal ddl robię oficjalnie płytę z crisem carsonem???

666papiesz
5 lat temu
Reply to  Huehue

dlatego że Buła RHC robi płytę z Dj Piekarzem i chuj kogo obchodzi Rogal 🙂
p.s Bosska na feacie

RPK
5 lat temu
Reply to  666papiesz

DDL SIĘ SKOŃCZYŁ NA PŁYCIE DZIWKI DRAGI LASERY, był i znikł, poźniej to już powolne obumieranie tego grajka

#potwierdzoneinfoRPK

Riki tiki
5 lat temu
Reply to  Huehue

Ponieważ Bagietka PHP wyda również płytę Z Ząbkiem TTR gdzie gościnnie wystąpi Ostry Łagodny Hades Arcymedes Hefajstos Sokół Jastrząb Orzeł Bocian Żaba i pizda z bogdańca

Kredens
5 lat temu
Reply to  Riki tiki

Ja pierdole…hahhaa smieje sie grrubo! Dobrze,czasem pobrechtac z komentarzy. 🙂

ruffff
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=GOIqbdGKNak&feature=youtu.be[/youtube]

karmazynka szmata
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lLH6AkrvA8E[/youtube]

lzu
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=j20IPcPrmLE[/youtube]

cydży
5 lat temu

I CO BIEDAKI KURWA CYDŻY MÓWI TO SŁUCHAĆ TRUCHY UPOSLEDZONE TO GÓWNO O KTORYM W NEWSIE NIE MA SENSU BO TO BIEDNE TRUSKOWE GÓWNO WLASBIE

666papiesz
5 lat temu
Reply to  cydży

pilnuj lepiej czarnych kutachów, bo tu za dużo klapiesz dziobem zamiast kolegom lachy obrabiać. obrażą się, pójdą i zostaniesz sam – tylko ty i twoje czarne dildo

[img]https://i.ebayimg.com/images/i/271498329049-0-1/s-l1000.jpg[/img]

cydży
5 lat temu
Reply to  666papiesz

U MATKI W SZAFIE GO ZNALAZLES I UŻYWASZ GO JAK JEJ NIE MA, A POZA TYM TO ZADEN WSTYD MIEC COS TAKIEGO W DUPIE, WIEC PRZYZNAJ SIE BIEDAKU ZE TY TEZ TO LUBISZ.

666papiesz
5 lat temu
Reply to  cydży

skoro żaden wstyd to baw się dobrze 🙂
ja jednak jestem hetero i takie towarzystwo preferuję, a ty baw się jak chcesz – może być na bogato (na 3 baty przykładowo)

cydży
5 lat temu
Reply to  666papiesz

PRZYZNAM SIĘ ŻE UCZESTNICZYŁEM NIEDAWNO W ORGII W PRADZE Z 6 PRZEŚLICZNYMI TRANSKAMI, TAĶZE BYŁO NA 6 BATOW.

nbnbmn
5 lat temu

KĘKĘ JEST Z RADOMIA JAK HASE I ZNAŁ DO DŁUGO ZANIM POWSTAŁ UNDER DRAFT, CZYLI INICJATYWA MAŁO ZNANYCH LUDZI PROMUJĄCA JESZCZE MNIEJ ZNANYCH LUDZI. RESZTY Z UNDER DRAFTU NIKT NIE ZNA. CHUJOWE LOGO. NAWET ROBOCZA NAZWA BYŁA LEPSZA.

POLNOCMAN
5 lat temu

stare

raczekinator
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=a4wGALlOp3w[/youtube]

Popularne