Sprawdź nas też tutaj

ranking

Debiut Roku – podsumowanie polskiej sceny w 2017

Opublikowany

 

Kto rozczarował? Kto zaskoczył? O kim zapomniało środowisko? Co zapadło nam najbardziej w pamięć? Pytań jest więcej niż odpowiedzi. Każdy ma swoich faworytów.

Podsumowania, zestawienia oraz rankingi towarzyszą nam tak właściwie przez cały rok. Poczynając od tych stricte cyferkowych jak OLiS, aż po te subiektywne w formie licznych felietonów. Przełom grudnia i stycznia jest jednak momentem ich apogeum. Nie inaczej będzie i u nas. Nie będziemy trzymać was więcej w niepewności, podobnie jak rok temu przygotowaliśmy kilka kategorii, które na pewno wprowadzą was w konsternację.  

 

W tym roku polską scenę podsumowali dwaj nasi redaktorzy, których wybory, wnioski i argumentacje często są zupełnie różne. Tym razem Debiut Roku…

 

Debiut Roku wg Jarosława Janusza:

Było ich na prawdę sporo. Zacznijmy od tych egzotycznych. Legenda RRX w wieku 50 lat debiutuje na scenie, Kosi rocznik (76) wraz z Łajzolem powołują do życia niepowtarzalny Jetlagz, Multi „to też rap”, a debiut na 1 miejscu Olisu oraz 10k sprzedanych płyt w preoderze zobowiązuje żeby o nim wspomnieć. Ładna mozaika, a przecież została cała plejada debiutujących tegorocznych młodych wilków. Palmę pierwszeństwa w tym roku otrzymuje…

 

Guzior
Największy leń czwartej edycji Młodych Wilków w końcu debiutuje. Oficjalne wydawnictwo 'Ewil Twin' stoi w opozycji do poprzedniego, nieoficjalnego materiału będącego bardzo nierównym – surowość przeplatała się z brakiem spójności. W przypadku debiutu Guzior zrobił wszystko poprawnie, w dodatku bity dobrane równomiernie, współgrały z nieprzeciętnymi linijkami często zahaczającymi o infantylność – w tym przypadku bardzo na plus. Debiut roku za zasługi, w głównej mierze – ORYGINALNOŚĆ. Mati wyróżnia się i nie rapuje o tym co jego koledzy po fachu. Na domiar złego, zamiast promować amerykański swag, stawia sobie budynek wraz z pomnikiem z  kart 'YuGiOh'.

 

Wyróżnienie: Bedoes

’Aby Śmierć Miała Znaczenie' – „Profesjonalne podejście do muzyki, z nieprofesjonalnym podejściem do życia” – płyta nagrywana na mikrofonie za 200 zł pozwoliła młodemu Bydgoszczaninowi wejść z buta w mainstream. W dodatku metamorfoza: gruby Bedo- hejt, chudy Bedo- props. 'Gustawem' zaskoczył wszystkich i teraz każdy czeka na jego kolejny album. Podsumowując, jak to powiedział Białas: „On jest bardzo charyzmatyczny, ciągnie za sobą ludzi. Bedoes będzie Włodim małolatów”.

 

Wyróżnienie: Young Igi

Rocznik 99, na YT udziela się lekko od połowy 2016 roku. Przełom to 'Kush' i współpraca z innym kotem, choć już nie młodym (ale tylko rocznikowo) Pikersem. Co lepsze, wydając pierwszy, a zarazem legalny album 'Trappist' zadebiutował na 20 pozycji notowania OLIS. Pewnie mógłby rywalizować, że Szpakiem o odkrycie roku, aczkolwiek debiutując na liście SPAV’u musiał się znaleźć tutaj.  

 

Wyróżnienie: Kuban

Im głębiej w las, tym można tam spotkać starszego wilka. Co w zestawieniu debiutantów może robić chłopak, który od paru dobrych lat jest już rozpoznawalny? Przez ostatnie dwa lata zbierał pomysły na materiał, czego efektem był album 'Myślisz jeszcze'. Album może trochę monotematyczny i mógłby być krótszy. Na korzyść przemawia oczywiście fakt, że chyba nikt się nie spodziewał, że będzie potrafił tak zręcznie puentować ludzkie problemy i zachowania, w dodatku celnie wytykając to, czego my ludzie staramy się nie widzieć bądź tuszować.

 

Debiut Roku wg Bartłomieja Ciepłoty:

Kuban
Debiutów mieliśmy w tym roku co niemiara. Bedoes, PlanBe, Young Igi, Young Multi, Guzior, Filipek, Wac Toja, Mobbyn, Adi Nowak, Reto, Emes Milligan… długo by wymieniać. Wybór stanowczo nie był łatwy. Dlaczego akurat Kuban? Za to, że zebrał równomierne opinie. Kiedy reszta non stop otrzymuje kontrastujące ze sobą oceny, zarówno słuchaczy, jak i recenzentów, Kuban po prostu nagrał dobry album. Patrząc obiektywnie, wypadł po prostu najlepiej. Charakterystyczna barwa głosu i unikalne flow budują całkiem ciekawy nastrój oraz unikalność albumu “Myślisz jeszcze”. Nie ma takiego drugiego w Polsce jak Kuba. Chociaż zawsze jest możliwość, że Teabe znów odpali swoje oryginalne flow sprzed 3 lat (śmiech).

 

 

Kolejne podsumowanie na dniach…

0 0 vote
Article Rating
 
12 komentarzy
12 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
kenke kapcza
3 lat temu

„’Gustawem' zaskoczył wszystkich i teraz każdy czeka na jego kolejny album”

Wypraszam sobie. Mnie gustaw nie zaskoczył, ponieważ o tym jak miał trudno w życiu nagrał masę kawałków kilka lat wcześniej 🙂
I nie czekam na jego nową płytę, więc korzystanie z terminologi „KAŻDY CZEKA” jest nie na miejscu. Jak można wyróżniać płytę, która jest na podjebanych bitach z paczki? xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

:
3 lat temu

(śmiech) ty to ciepłota taki śmieszek widzę, a jak cie w dupe walą to też taki uhahany jesteś? ( ͡° ͜ʖ ͡° )

Ksksksksk
3 lat temu

Takie niusy to sobie zakładajcie na forum PoloTv.

Mickiewicz
3 lat temu

KTO JEST WŁAŚCICIELEM TEGO GLAMRAPU, ŻE POZWALA TYM OGRANICZONYM, SPEDALONYM, GIMBUSOM Z ZAMKNIĘTYM UMYSŁEM NA MUZYKĘ, DOPUSZCZAĆ TAKIE ŚMIECI DO PUBLICZNEGO WGLĄDU? BOŻE, TYM SIĘ MOŻE KTOŚ SUGEROWAĆ!

kappaa
3 lat temu

Ten rok był tak słaby jeśli chodzi o debiuty, że nikt nie zasługuje na wyróżnienie. Kuban do bólu słaba płyta. Za długa przede wszystkim. Za mało bengierów. Reszty nawet szkoda komentować, bo poza wzbudzaniem kontrowersji nie stworzyli nawet jednego słuchalnego kawałka.

dirtysouth
3 lat temu

A kogo obchodzi polska, śmieszna scena?

’Wyróżnienie: Kuban'

XDDDDDDDDD

hprng
3 lat temu

Książę Michał się wykichał wypierniczył się władca pomazaniec i nie ma odbudowy świątyni i pochwycenia a Bolek Paliwoda mnie zostawił. Upadłem w onanizm i pornografię i się rozwaliłem. Się niefortunnie wywaliłem. Nie tak miało być. Miało być 1000-letnie Królestwo Chrystusa Przebudzenie. Miałem być 44 prezydentem Stanów i mam największą schizofrenię. Miałem być 44 prezydentem Stanów Zjednoczonych Grom miał otoczyć WTC. Grom miał otoczyć World Trade Center czwarty samolot miał być uwalony. A Jaruzelski jak dostał objawienie 11go października 93 roku dostał kamieniem i Bóg zaczął mu objawiać XI rozdział Izajasza i XI rozdział Apokalipsy to zamiast baran zatrzymać kurwa Księcia Michała władcę pomazańca to się modlą za księcia Michała władcę pomazańca zamiast przyjść z objawieniem, że że bo już szyfry naparzały o zamachu z 11go i Jaruzelski wiedział o zamachu z 11go września. Jaruzelski wiedział. Jaruzelski wiedział. 11go Bóg mu zaczął to objawiać. Bo ja się nawróciłem w 91 roku. 26 sierpnia wyznałem swoje grzechy seksualne z Wiolettą, Wiolettą i swoje onanizmy i 10 dni żyłem w łasce uświęcającej i 6go września przyszłem do wspólnoty Maurycy, ksiądz Wojtek Jaśkiewicz, 10 dni byłem w łasce uświęcającej przyjąłem Jezusa jako Pana Zbawiciela. W drugim miesiącu miałem, potem poznałem księdza Pedałka, który miał taką białą szatę miał taką białą szatę i samochód Poloneza i miałem mieć tą szatę miałem być jego kierowcą miałem się od Bolka Paliwody uczyć i od Józefa Wiciała. Józef Wiciał miał być premierem a Kaczor Donald rządzi krajem słowacka miała być 9 lat. BIAŁA SZATA MIECZ MIAŁO BYĆ ZUPEŁNIE INACZEJ.

ertyuiop
3 lat temu

właśnie pierwsza płyta guziora była kozacka, ta już jest słaba

cydży
3 lat temu

SAME SMIECI. WYPIERDALAC.

...
3 lat temu

Serio, Kuban rzucił sakwą spod spódnicy?

safag
3 lat temu

Gdzie Kuban i gdzie debiut, no kurwa, autor chyba powinien zajrzeć do słownika, by sprawdzić co znaczy to słowo.

#JAROO
3 lat temu

Bardzo dobrze popieram Kuban na propsie 😀

Popularne