Sprawdź nas też tutaj

News

Dokument z Hawany, czyli kubańska wyprawa Jetlagz i PRO8L3M-u

Zobaczcie wideo i zdjęcia z wyjazdu warszawskich ekip.

Opublikowany

 

fot. materiały prasowe

W zeszłym tygodniu Jetlagz i PRO8L3M nareszcie wtajemniczyli nas w szczegóły długo wyczekiwanej kolaboracji – do sieci trafił klip do ich wspólnego kawałka “Mieć i nie mieć”. Natomiast już dziś możemy poznać historie stojące za klipem zrealizowanym podczas ich wspólnego wyjazdu na Kubę. Film dokumentalny jest naturalnym rozwinięciem teledysku, który ukazuje zróżnicowany i barwny krajobraz subkultur Hawany. Materiał jest już dostępny na kanale JWP CREW na YouTube.


Przedstawiciele obydwu zespołów znają i przyjaźnią się od lat, a swoje projekty wydają razem pod szyldem Rap History Warsaw Records. Tak więc mogliśmy być pewni, że prędzej czy później Jetlagz i PRO8L3M połączą swoje siły i stworzą dla fanów porywający kawałek. “Mieć i nie mieć” to przede wszystkim wypadkowa zajawek przedstawicieli obydwu zespołów związanych z podróżami, dlatego materiał powstał w wyjątkowym miejscu – kubańskiej stolicy, Hawanie.

Jak mówią sami artyści ciężko odnieść to miejsce do jakiegokolwiek innego. Pierwsze co rzuca się w oczy to niesamowita architektura. Piękna mieszanka brutalizmu, art deco i hiszpańskiej architektury kolonialnej, jednak w większości przypadków wyraziście nadgryziona przez wydarzenia przeszłości. Słabe oświetlenie nadaje temu miejscu nocą komiksowego charakteru, co sprawia, że ekipa mogła poczuć się jak w książce. W końcu tytuł utworu “Mieć i nie mieć” luźno nawiązuje do jedynej powieści Hemingwaya, której akcja działa się na Kubie.Jednak składową Hawany, która najbardziej zapada w pamięć, są ludzie i ich pozytywne emocje, które najwyraźniej udzielają się każdemu. Otwarci, szczęśliwi i niezwracający uwagi na codzienne zmartwienia. Zwłaszcza w biedniejszych dzielnicach mieszkańcy żyją w pootwieranych mieszkaniach – tańczą, śmieją się, przy okazji paląc cygara i popijając siedmioletni rum o tej samej nazwie, co i samo miasto. To stąd wywodzi się przecież kultura jego picia.

“Mieć i nie mieć” to poemat o wolności, którą artyści poniekąd utracili, a odwiedzając to miejsce, patrzą na nią z sentymentem. Mimo wszechobecnych problemów energia Hawany powoduje, że to właśnie w tym tkwi jej urok. Za przygotowanie mini-dokumentu z wyprawy do Hawany odpowiada Filip Skrońc, dokumentalista realizujący krótkie formy, w których miesza nastrojowy reportaż z brudną rzeczywistością.

Jetlagz BIO

Jetlagz to projekt muzyczny, założony przez dwóch warszawskich raperów – Kosiego i Łajzola, znanych z takich projektów jak Północ Centrum Południe, JWP czy Bez Cenzury.

Ich pierwsza długogrająca płyta wydana w grudniu 2017 roku, „WSK8OFMND” (Warsaw Skate Of Mind) została utrzymana w nowoczesnej stylistyce, czego odzwierciedleniem jest „kosmiczna” poligrafia albumu, niekonwencjonalnie zarapowane zwrotki oraz kompozycje muzyczne od producentów takich jak m.in.: Bass Jan Other, Ola Mulla (Chicago), Erbal T (Londyn) czy Falcon1. Debiutancki album rozszedł się w 7 tysiącach kopii i został bardzo dobrze przyjęty przez odbiorców, a w szczególności przez branżowe media i krytyków muzycznych.

Obecnie zespół kończy prace nad materiałem na drugi album długogrający pod tytułem „Szum”. wykonawcy konsekwentnie kreują swój unikalny styl, łącząc elementy rapowej klasyki, znanej z macierzystego kolektywu JWP, oraz nowoczesnych brzmień i innowacyjnych zabiegów artystycznych. Tematyka utworów na drugie jest dość przekrojowa – od imprezowych, mocnych 'bengerów’, po nostalgiczne 'storytellingi’, natomiast wspólnym mianownikiem ich wszystkich jest pojęcie szumu jako zjawiska, które nas otacza i przejawia się na różnych płaszczyznach i wymiarach (szum miasta, szum medialny, szum informacyjny, szum w głowie, etc.). Premiera planowana jest na 29.11.2019.

PRO8L3M BIO

PRO8L3M to zjawisko, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Od momentu debiutu w 2013 roku każde kolejne wydawnictwo zespołu przynosi platynowe płyty i elektryzuje coraz większe kręgi słuchaczy. Regularnie wyprzedając największe sale koncertowe w Polsce, PRO8L3M to jeden z największych fenomenów muzycznych ostatnich lat. Duet porusza i łączy odbiorców różnorodnych gatunków – od hip-hopu, po alternatywę. W ich pełnej popkulturowych nawiązań twórczości tematyka nowych technologii i futuryzm mieszają się z sensacyjnymi opowieściami.

Stołeczny duet tworzony przez Oskara i Steeza zadebiutował kontrowersyjnym „C30-C39” i od tego czasu nie zwalnia tempa i co krok zaskakuje swoich słuchaczy nowym materiałem. Duet ma na swoim koncie 5 wydawnictw – wspomnianą wcześniej epkę „C30-C39”, mixtape „Art Brut”, „PRO8L3M” LP, „Hack3d By GH05T 2.0 EP” oraz „Ground Zero Mixtape”. Porywające, liryczne pomysły Oskara i zaskakujące eksploracje muzyczne Steeza to połączenie, które zawsze tworzy pomysłowe koncepty zarówno w warstwie muzycznej, jak i merytorycznej. Premiera najnowszego albumu “Art Brut 2” planowana jest na rok 2020. Jeszcze przed premierą, płyta jest szeroko komentowana w mediach.

 
7 komentarzy
7 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
3 lat temu

Reklama rumu Havana

ProofesorNauk
3 lat temu

Jak w lecie pomagałem staremu zwozić słome po żniwach to po robocie mnie wysyłał do sklepu. I tam u niego na tej wichurze jak zresztą na każdej wieczorem pod sklepem zbieranina rolników po skupach. Wszyscy spaleni słońcem, ujebani w pyle w łachach o 2 rozmiary za duże w takich barwach w ogóle z dupy. To ten Kosi prezentuje ten sam poziom.

Kaszysz
3 lat temu

Nie wiem jak wam, ale mi się za chuj nie podoba ta ich płyta

Richardo Carvalio
3 lat temu
Reply to  Kaszysz

Jeżeli chodzi Ci o problem to mi też. Każdy się tym podnieca a dla mnie ani bity steeza (wiem, że koleś warsztat jakiś ma, ale bity jakieś takie przekombinowane i bez energii), ani maniera głosu oskara do mnie nie przemawia. Ale są różne gusta i rozumiem jak ktoś ich lubi.

Odb
3 lat temu

Dokument z wanny, czyli kąpielowa wyprawa jetlagz i pro8l3m.

Krzysztof kononowicz 692x702,122
3 lat temu

Duet ma na koncie 6 wydawnictw, bo pominęliście „Widmo LP”

Bedoesik
3 lat temu

Dokument z wanny, czyli pedalska kąpiel Gaylagz i OR4L3M-u

Popularne