Sprawdź nas też tutaj

News

Dziwnie się zachowuje, ma tiki nerwowe i przeprowadza rozmowy z raperami

„Jesteśmy normalnymi ludźmi, tak jak cała reszta społeczeństwa” – mówi Woytazz, który ma zespół Touretta.

Opublikowany

 

Spotkał się ktoś z Was z różnego rodzaju tikami u innej osoby? Ktoś krzyczał? Telepał się? Jeżeli tak, to mogła być osoba z zespołem Tourette’a. Mimo ery Internetu i łatwego dostępu do informacji, znaczna część społeczeństwa nie jest świadoma jak wygląda ta dolegliwość i często myli ją z osobami chorymi na np. padaczkę.

Woytazz jest najbardziej znanym człowiekiem z Tourettem w Polsce. Na co dzień walczy o „lepsze jutro” dla innych z tą samą dolegliwością. Robi to w ciekawy sposób, prowadząc swój kanał na YouTube, gdzie można znaleźć wywiady – głównie z raperami – z którymi prowadzi rozmowy w ciekawy i oryginalny sposób. W 2017 roku postanowił uczcić 5-lecie swojej działalności organizując swój roast. Do Opola z tej okazji zjechali się najlepsi z najlepszych: Giza, Pacześ, Lotek, Ruciński itd.

Mieliśmy ostatnio okazję porozmawiać z Woytazzem i zadaliśmy mu kilka pytań, które prezentujemy poniżej.

Jak sobie radzisz z Tourettem na co dzień?

Z początku nie było łatwo. Ludzie w tym nie pomagali. Jednak przez wsparcie najbliższych znajomych oraz rodziny dałem radę. Aktualnie Tourette jest moim kumplem, z którym nigdy nie jest nudno. Śmieję się, że jestem tancerzem electro i wokalistą dubstepowym (nie ma czegoś takiego, ale śmiesznie to brzmi).

Choroba przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu?

Nie. Wbrew temu, co ludziom się może wydawać, to daję sobie ze wszystkim radę. Jestem chyba bardziej samodzielny niż jakbym nie miał Tourette’a. Jedyne w czym mi przeszkadza „mój kumpel”, to zabawa w chowanego. Nie potrafię być długo anonimowy.

Tourette’a masz od urodzenia?

W moim przypadku jest nieco inaczej. Mimo, że Tourette jest genetyczny, to u mnie w rodzinie nikt się nie borykał z tym problemem. Ja go nabyłem. W wieku 12 lat zachorowałem na sepsę i ledwo mnie odratowano. Po dwóch tygodniach wyszedłem zdrowy do domu. Jednak szpital zostawił mi pamiątkę w postaci paciorkowca, który wywołał spustoszenie w układzie nerwowym, poprzez co powstał mały turecik, który jest ze mną do dziś i zostanie do końca. Prawdziwy przyjaciel (ha ha ha).

Jak powinniśmy reagować na ludzi z Tourettem?

Przede wszystkim spokojnie. Starajmy się nie zwracać uwagi na tiki, nie robić z takiej osoby kogoś gorszego, nie okazujmy mu litości, czy nie faworyzujmy. Jesteśmy normalnymi ludźmi, tak jak cała reszta społeczeństwa. Mamy normalną pracę, zakładamy rodziny. Jesteśmy tacy jak Wy. Jedyna różnica między touretykami, a resztą społeczeństwa jest taka, że przy naszym towarzystwie nawet na najnudniejszej imprezie nie zaśniecie z nudów.

Woytazz aktualnie spełnia się zawodowo i pracuje w Step Records.

Zespół Tourette’a to choroba neurologiczna na tle nerwowym. Objawia się tikami głosowymi oraz ruchowymi. Głównie są to chaotyczne ruchy ciałem w postaci rzucania rękoma, czy nogami. Głosowe mają wiele odmian. Niektórzy wykrzykują „A”, drudzy gwiżdżą, plują, a jeszcze inni np. chrumkają.

Na nasilenie tików ma wpływ wiele czynników: każdego rodzaju emocje, zmęczenie, nieodpowiedni tryb życia, czy złe odżywianie.

Wbrew pozorom popularne przekleństwa są najrzadszymi objawami występującymi u ludzi z Tourettem. Otóż koprolalia (przekleństwa) występują u 5% osób z tym syndromem. W Polsce statystycznie choruje 1 na 10.000 osób.

Osoby z Tourettem często padają ofiarami kpin lub publicznych dyskryminacji. Takie osoby nie są zagrożeniem dla społeczeństwa. Jedynym zagrożeniem jest to, że poprzez akty dyskryminacji turetycy walczą sami ze sobą, aby się nie załamać.

 
17 komentarzy

17
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
mordziaty

Zespol Touretta to moj ulubiony zespol,mam wszystkie plyty

Ja no j

Zespol Downa tez na propsie, u mnie na glosnikach od 2003, pozdro

Odb

Nerwowi raperzy przeprowadzają rozmowy, są dziwni i zachowują tiktaki na potem

Ktoś

No Emineme twarzą Playboya.

Ktoś

No Eminem twarzą Playboya.

Daniel

ZAPRO DO SPRAWDZENIA I SUBSKRYPCJI. POZDRO! https://www.youtube.com/watch?v=aVnNeDFk6-w

Matka

Ej a słyszeliście że Emparytown rusza z nowym radyjkiem,nowym projektem ¿¿ Warto przypomnieć sobie wywiady z Bińkowskim i Rutkowskim

Jurekj

02:25 7

Opublikowany 1 dzień temu Przez Redakcja

waleniehuja

nerwowi rapery jedzo tikitake zeby ukoic strach

Real HH

Co za kurwy się tu wypowiadają brak słów tylko śmiać mi się chcę z takiego społeczeństwa jakie jest polskie towarzystwo miłośników pedałów

WidmoTwojej Starej, Starej Kurwy

Wojtas jest liderem zespołu Touretta? Jaki rodzaj muzyki gra ten zespół?

Pan Panowiek

Omeliniu aaaa tosene tito endusej eeee, omeliniu łanusej tudej aaaa, tituiniu eeee. No i co cweluchy, znata? Ni chuja zapewne, bo to nie rap.

wkurwiony huj

słuchaj kurwiu, mówie że to Peja – 997, a teraz spierdalaj

przyjedz i mnie wyjasnij

chuj na matke pomysłodawcy dróg w

Yebać Kurwy i Wieśniaków

Chuj na kurwa plombe takze, yebać!!!

WrozkaZdupy aka Conor mak grzegorz

Pierwszy kurwy. Nerwowi rapeszy przeprowadzaja dziwne rozmowy

Wulgarny

Dziwnie się zachowuje, ma tiki analne i przeprowadza rozmowy z kurwami

Popularne