Sprawdź nas też tutaj

Singiel

FracTalle to nie tylko elektronika. Tektyw, Aras i Bereu z „Nadzieją”

Weterani podziemia ponownie w klasycznym wydaniu.

Opublikowany

 

Zespół FracTalle, który na płycie „Alert” połączył starą szkołę rapu z elektroniką opublikował kolejny numer z krążka „Nadzieja”. Tym razem Tektywa, Bereu’a i Arasa możemy znów zobaczyć w klasycznym wydaniu. Gościnnie udziela się Order Ig.

– Wpadłem na pomysł, żeby zrobić utwór optymistyczny. Bit, który zrobił Sokollo oraz jego klimat narzucił mi temat, a pomysł od razu pojawił się w głowie. Wielu osobom wydawało się, że Fractalle to tylko elektronika. Otóż nie. Utwór „Nadzieja” jest na klasycznym bicie – Tektyw.

Bereu: – Materiał „Alert” był już dawno zamknięty. Wokale nagrane, bity zaaranżowane, wszystko na finiszu. Większość kawałków była już po „czary-mary” Teki, gotowa do tłoczenia. Data premiery zaplanowana na grudzień. Październik, nagle Sokollo podsyła bit. Beng… Zaczęło się… No kozak, ale mamy już MATERIAŁ ZAMKNIĘTY, możemy go wziąć na następne ruchy – i tak się stało. Do premiery „Alertu” coraz bliżej, początek listopada – o bicie dawno już zapomniałem, gdzieś leży w folderze „Fractalle 2”. Dostaje wiadomość głosową od Tektywa i słyszę w niej znajomy bit z jego nagraną zwrotką. Dowiaduje się także, że powstaje numer na tym sztosie i mam pisać zwrotę. Jak zwykle – żaden problem, ale sądziłem, że na spokojnie mogę podejść do tematu – przecież mamy cały materiał gotowy, więc nie ma pośpiechu z nowymi rzeczami. Minęło około dwa tygodnie, a ja dostaje kawałek ze zwrotką Arasa, Mupensa, Tektywa i Ordera… No k*rwa, zaskoczyli mnie, nie powiem… Dowiedziałem się również, że kawałek trafia na „Alert”. Wściekłem się… No tak się wk*rwiłem, że w tej wściekłości napisałem i nagrałem swoją zwrotkę, co słychać po flow. Nie odzywałem się do Tektywa parę dni z tego wszystkiego, bo nie mogłem tego przetrawić. Nienawidzę, gdy ktoś stawia mnie przed faktem dokonanym i jeszcze pogania… Koniec końców kawałek wyszedł kozacko i cieszę się, że położyłem tą zwrotkę, bo bit jest faktycznie 10/10.

Order Lg: – Czym dla mnie jest Nadzieja? To szansa na lepsze jutro I takie było założenie tego utworu. Koncepcja powstania pierwszych wersów „mówią, wszystkie ranią, ta ostatnia zabija” to łacińska sentencja, która brzmi, cyt. „..vulnerant omnes, ultima necat…” grawerowana na starych zegarach. Jest to antagonizm nadziei, ponieważ jest to nawiązanie do postawy defetystycznej, odnoszącej się do mijających godzin. Znaczy, że każda z nich rani to życie, zaś ostatnia godzina to życie zabija. Kolejne wersy są rozwinięciem tych dywagacji na temat naszej ludzkiej egzystencji. Starałem się warstwę liryczną złożyć w sposób ciekawy, tzn. nie oczywisty, pełny aforyzmów I metafor. Przy czym zadbałem o to, by zachodził związek przyczynowo skutkowy między pierwszym, a ostatnim wersem tekstu. Czy no się to udało, każdy odbiorca subiektywnie to oceni.

Aras: – Pisząc tekst opierałem się na wydarzeniach ostatnich lat, które dotyczyły mnie i Resortu. Kilka osób, z którymi blisko współpracowałem latami, po czasie pokazało swoje prawdziwe oblicze. Dali mi szorstką lekcję życia i przypomniały słynne PKU Molesty. Zwykle staram się zrozumieć postępowanie ludzi, niemniej te lekcje pokazały, że czasami nadmierna empatia nie popłaca. Wychowany w latach 90′ kiedy hip hop utkany był twardymi zasadami, nie zgadzam się na wynaturzenie kultury hip hop i o tym również traktuje tekst. Mimo tych nieprzyjemnych wydarzeń chciałem, żeby numer miał pozytywny wydźwięk, dlatego druga część zwrotki opowiada o tym, że mimo wszystko wciąż mam nadzieję i wiarę w ludzi.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

 

Singiel

Adi Nowak prezentuje „8 Kółek”

Adi wprowadza nas w taneczny nastrój.

Opublikowany

 

Przez

adi nowak

Adi Nowak kontynuuje promocję swojego nowego wydawnictwa energicznym singlem „8 Kółek”.

Po mocno eksperymentalnym „Mindblow” oraz treściwej „Zbrodni i zwale” przyszła kolej na track najbardziej nawiązujący do największych hitów Adiego. Całość uzupełnia skoczna i energiczna produkcja, która od razu wprawia w taneczny nastrój.

„8 Kółek” wyprodukował Załucki, który współpracował z Adim także przy premierze poprzednich utworów z nowej płyty.

Cały czas w sprzedaży dostępne są także świeczki robione własnoręcznie przez Adiego Nowaka oraz bilety na jego koncert w Warszawie. Pakiet świeczek i biletów dostępny jest na shop.freshndope.net


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Singiel

Raperka z Lublina, Wlazix z kolejnym singlem z albumu „Fizyka Ducha”

„Endorfiny” trafiły do sieci.

Opublikowany

 

Przez

wlazix

Wlazix, pochodząca z Lublina raperka szykuje się do premiery płyty „Fizyka Ducha”. Do sieci trafił już piąty singiel „Endorfiny” promujący wydawnictwo.

„Fizyka Ducha” to album, który ma wzbudzić w słuchaczach chęć poszukiwań, a w większości numerów unosi się aura tajemniczości. Wlazix planuje wypuścić każdy z utworów jako singiel. Przed nami jeszcze dziesięć numerów.

Do tej pory raperka podzieliła się z odbiorcami takimi singlami jak: „Fizyka Ducha”, „Przygotowania”, „Piękne obrazy” i „Magnes”.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Singiel

Derpieński, Janoszek, Wardęga i Stabiński trafili do singla 2$Z Kaliego z Szybkiego Szmalu

Klasyczny rap bez autotune’a od weterana sceny.

Opublikowany

 

Przez

kali mocny

Kolejny singiel z nadchodzącego albumu „Kalifornia” od 2$Z Kaliego z Szybkiego Szmalu. Tym razem dostaliśmy klasyczny rap bez autotuna, za to z bardziej wyszukanymi rymami i stricte surową nawijką.

„Zacznijmy od początku #rebranding”. Tekst trochę w stylu czarnej komedii zahacza takie tuzy polskiej przestrzeni medialnej jak Caroline Derpieński, Alicja Janoszek, Wardęga czy Mirosław Stabiński. W ocenie Kaliego influencerzy całkiem przejęli scenę, a raperzy żyją nadal w zamierzchłej przeszłości, uważając się za wielkich artystów. To nie tylko manifest, ale właściwie wypowiedzenie wojny całemu mainstreamowi. Czy te deklaracje nie są odrobinę na wyrost? Sami oceńcie.

Premiera całego albumu zapowiadana jest na kwiecień, ale w planie są jeszcze kolejne single, w tym „Zielone koszule”, gdzie nowoczesny flow i nieco mroczniejszy bit są oprawą dla ulubionego przez wszystkich szanujących się raperów „tematu”.

Okładka nadchodzącego singla „Zielone koszule”

Wszystko wskazuje na to, że wiosnę dostaniemy album o większym rozstrzale stylistycznym niż jego poprzednik „A świat niech płonie” z 2022 roku. Informowaliśmy już, że płyta będzie dłuższa o co najmniej 5 kawałków. Jak się dowiadujemy, będzie też na niej nieco więcej gości niż ostatnio. Czy tym razem uda się Kaliemu trafić do szerszego grona odbiorców? Wiemy, że pierwszy, promujący wydawnictwo teledysk, „Telefon” jest najpopularniejszym od lat filmem na kanale Szybkiego Szmalu, ale czy to wystarczy, by uznać to już za sukces, dowiemy się niebawem.

Więcej info na Insta @szybki.szmal, TikToku @szybki.szmal, Youtube @SzybkiSzmal oraz na Threads @szybki.szmal.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Singiel

Necro powrócił w metalowej odsłonie po długiej przerwie

Rozczarowująca zmiana stylu weterana horrorecore’u.

Opublikowany

 

necro
fot. @lefty_718

Ostatnie lata nie były zbyt udane dla Necro. Muzyk przeżywa ewidentny kryzys twórczy, co przekłada się na jakość serwowanych materiałów, jak i poziom zainteresowania słuchaczy. W tym roku mija 20 lat od nagrania jego ostatniej naprawdę dobrej płyty: „The Pre-Fix for Death”. Wygląda na to, że bohater tego tekstu postanowił powrócić do korzeni, jednak jego fani raczej poczują niedosyt, bo zaserwowany właśnie singiel jest znacznie poniżej poziomu z przeszłości.

Necro zaczął karierę muzyczną jako 11-letnie dziecko. I miał całkiem spore szanse, żeby zostać rozpoznawalnym death-metalowcem. Jego macierzysty zespół założony wraz z Ill Billem, Injustice, wydał zaledwie 2 EP-ki, lecz na tyle dobrze odebrane, iż miał okazję grać jako support przed legendami gatunku – Sepulturą i Obituary. Dobrze zapowiadająca się przygoda z tym stylem została porzucona przez braci na rzecz rapu. Jednak znajomości, które wtedy udało się nawiązać Necro, przydały się w późniejszej karierze.

Można powiedzieć, że nowojorczyk jest pionierem łączenia death-metalu i rapu. Właściwie przed nim tylko Obituary nieśmiało próbowało to zrobić na płycie „Back From the Dead”, jednak szybko porzucili eksperymenty, na które ich twardogłowi fani nie byli przygotowani. Natomiast Necro całkiem udanie mieszał te style na własnych albumach, jak również Geretexa, Mr Hyde’a i projekcie The Circle of Tyrants. Udało mu się pozyskać do współpracy starych znajomych, których supportował w dzieciństwie, nagrywał też m.in. z muzykami Hatebreed, SOD czy Slipknot. Jedno, co trzeba mu uczciwe oddać – Necro ma duży talent do chwytliwych riffów. Nie wiedzieć czemu zajawka na miksowanie metalu z rapem została przez niego porzucona na dość długi czas, jednak właśnie dostaliśmy próbę powrotu.

Zapowiedział ją utwór „Cascading Crimson”, opisany jako „pierwszy w całości metalowy singiel”. W każdym razie to, co zaprezentował na nim wokalnie, trudno tak określić, bo naleciałości rapowe są ewidentnie słyszalne. Całość wyszła rozczarowująco w kontekście jego talentu, ale plus za inicjatywę i fakt, iż Necro przynajmniej próbuje wyrwać się z marazmu.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Singiel

Phiuz „Dla kultury” – polsko-amerykańska kooperacja, która wyszła spod ręki Waco

Phiuz połączył siły z amerykańskimi i polskimi weteranami.

Opublikowany

 

Przez

phiuz

Pochodzący z Łomży Phiuz zaprezentował czysto zajawkowy numer „Dla kultury”, w którym udzielili się amerykańscy raper i producent. Kawałek doszlifowywał w swoim studiu Waco.

Phiuz to podziemny raper, który nagrywa dla przyjemności. Jak sam mówi, nie wiąże swojej przyszłości z karierą muzyczną. W ubiegłym roku miał kilka sesji nagraniowych w Odala Studio u Waca, które zaowocowały m.in. numerem „Dla kultury”.

– To kawałek dedykowany dla zajawkowiczów, którzy patrzą w szerszym kontekście na pojęcie „kultury hip-hopowej”. Poruszone w kawałku wątki to m.in. kultura lokalna i osobista. Numer łączy także kulturę polską z amerykańską – tłumaczy autor.

Za bit odpowiada pochodzący z Buffalo (USA) Camoflauge Monk. To producent Griselda Records, z którego produkcji korzystali m.in. Westside Gunn czy Conway The Machine. Gościnnie w numerze pojawia się Rick Hyde, również pochodzący z Buffalo – to stały współpracownik Benny’ego The Butchera i członek Black Soprano Family. Nie zabrakło również lokalnego akcentu w postaci obecności w utworze Yaka – jednego z najważniejszych łomżyńskich twórców.

Za realizację nagrania odpowiada Waco, który zajął się mixem, masteringiem oraz dodatkowym programowaniem.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Singiel

Mata: „Suki chcą im d*py dać, żebym mógł tylko nagrać z nimi”

Młody Matczak nagrał z estońskim i amerykańskimi raperem.

Opublikowany

 

Mata podjął współpracę z Tommym Cashem z Estonii oraz Jeleelem z USA. Raperzy zaprezentowali singiel „Ca$h ready” z nowego mixtape’u Młodego Matczaka.

W piątek rano Mata wypuścił pierwszy singiel z „CBW Mixtape 2”. – Suki chcą im d*py dać, żebym mógł tylko nagrać z nimi. Nie jestem cash ready, mogę zrobić to od biedy z nimi – nawija w numerze „Ca$h ready”.

Dalej w kawałku słyszymy, że raper odrzucił współpracę reklamową z Samsungiem.

– Dzwoni mój iPhone. Halo, z tej strony Samsung. Może chciałbyś w ch*j hajsu? Mam już w ch*j hajsu – nawinął.

Szczegóły nowego wydawnictwa Maty są dostępne tu: Mata wydaje nowy mixtape z mnóstwem gości


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2024.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)

error: