Sprawdź nas też tutaj

Singiel

FracTalle to nie tylko elektronika. Tektyw, Aras i Bereu z „Nadzieją”

Weterani podziemia ponownie w klasycznym wydaniu.

Opublikowany

 

Zespół FracTalle, który na płycie „Alert” połączył starą szkołę rapu z elektroniką opublikował kolejny numer z krążka „Nadzieja”. Tym razem Tektywa, Bereu’a i Arasa możemy znów zobaczyć w klasycznym wydaniu. Gościnnie udziela się Order Ig.

– Wpadłem na pomysł, żeby zrobić utwór optymistyczny. Bit, który zrobił Sokollo oraz jego klimat narzucił mi temat, a pomysł od razu pojawił się w głowie. Wielu osobom wydawało się, że Fractalle to tylko elektronika. Otóż nie. Utwór „Nadzieja” jest na klasycznym bicie – Tektyw.Bereu: – Materiał „Alert” był już dawno zamknięty. Wokale nagrane, bity zaaranżowane, wszystko na finiszu. Większość kawałków była już po „czary-mary” Teki, gotowa do tłoczenia. Data premiery zaplanowana na grudzień. Październik, nagle Sokollo podsyła bit. Beng… Zaczęło się… No kozak, ale mamy już MATERIAŁ ZAMKNIĘTY, możemy go wziąć na następne ruchy – i tak się stało. Do premiery „Alertu” coraz bliżej, początek listopada – o bicie dawno już zapomniałem, gdzieś leży w folderze „Fractalle 2”. Dostaje wiadomość głosową od Tektywa i słyszę w niej znajomy bit z jego nagraną zwrotką. Dowiaduje się także, że powstaje numer na tym sztosie i mam pisać zwrotę. Jak zwykle – żaden problem, ale sądziłem, że na spokojnie mogę podejść do tematu – przecież mamy cały materiał gotowy, więc nie ma pośpiechu z nowymi rzeczami. Minęło około dwa tygodnie, a ja dostaje kawałek ze zwrotką Arasa, Mupensa, Tektywa i Ordera… No k*rwa, zaskoczyli mnie, nie powiem… Dowiedziałem się również, że kawałek trafia na „Alert”. Wściekłem się… No tak się wk*rwiłem, że w tej wściekłości napisałem i nagrałem swoją zwrotkę, co słychać po flow. Nie odzywałem się do Tektywa parę dni z tego wszystkiego, bo nie mogłem tego przetrawić. Nienawidzę, gdy ktoś stawia mnie przed faktem dokonanym i jeszcze pogania… Koniec końców kawałek wyszedł kozacko i cieszę się, że położyłem tą zwrotkę, bo bit jest faktycznie 10/10.

Order Lg: – Czym dla mnie jest Nadzieja? To szansa na lepsze jutro I takie było założenie tego utworu. Koncepcja powstania pierwszych wersów „mówią, wszystkie ranią, ta ostatnia zabija” to łacińska sentencja, która brzmi, cyt. „..vulnerant omnes, ultima necat…” grawerowana na starych zegarach. Jest to antagonizm nadziei, ponieważ jest to nawiązanie do postawy defetystycznej, odnoszącej się do mijających godzin. Znaczy, że każda z nich rani to życie, zaś ostatnia godzina to życie zabija. Kolejne wersy są rozwinięciem tych dywagacji na temat naszej ludzkiej egzystencji. Starałem się warstwę liryczną złożyć w sposób ciekawy, tzn. nie oczywisty, pełny aforyzmów I metafor. Przy czym zadbałem o to, by zachodził związek przyczynowo skutkowy między pierwszym, a ostatnim wersem tekstu. Czy no się to udało, każdy odbiorca subiektywnie to oceni.

Aras: – Pisząc tekst opierałem się na wydarzeniach ostatnich lat, które dotyczyły mnie i Resortu. Kilka osób, z którymi blisko współpracowałem latami, po czasie pokazało swoje prawdziwe oblicze. Dali mi szorstką lekcję życia i przypomniały słynne PKU Molesty. Zwykle staram się zrozumieć postępowanie ludzi, niemniej te lekcje pokazały, że czasami nadmierna empatia nie popłaca. Wychowany w latach 90′ kiedy hip hop utkany był twardymi zasadami, nie zgadzam się na wynaturzenie kultury hip hop i o tym również traktuje tekst. Mimo tych nieprzyjemnych wydarzeń chciałem, żeby numer miał pozytywny wydźwięk, dlatego druga część zwrotki opowiada o tym, że mimo wszystko wciąż mam nadzieję i wiarę w ludzi.12 komentarzy
12 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
YongPong
8 miesięcy temu

Beka z typów. Weterani podziemia ponownie w klasycznym wydaniu. Buahahah jebłem kleksa w gacie idę się przebrać.

Tps
8 miesięcy temu

Weterani? To na emeryture wypierdalać.
Ps .Nigdy o łaczyskach nie slyszalem. Wiec jacy to weterani.

Donald
8 miesięcy temu

siedem Łez, ja sie jaram. pozdro

Celestyn Babayaro
8 miesięcy temu
Reply to  Donald

Siedem łez yo

EKIPATONOSI X HARDKORKROKODAJL
8 miesięcy temu

kononowicz ma wiekszy fejm niz te nie wiadomo kto

I kurwa boski Fernando
8 miesięcy temu

W twojej dupie kurwa pływają fraktale

Paczul
8 miesięcy temu

Ile kosztował tych „weteranów podziemia” ten artykuł,bo za nic nie uwierze, że piszecie o tym syfie sami z siebie

Bombolele wpierdala makrele
8 miesięcy temu

Co to za piździkłaki nołnejmowe? Z jakiej nory to wypełzło?

CCCPaluch
8 miesięcy temu

NA CHUJ WY PROMUJECIE TYCH GOSCI ? TEKTYW TO BYŁ SPOKO KIEDYŚ NA ALBUMACH SIEDEM ŁEZ A TERAZ TO LIPA

Roman
8 miesięcy temu
Reply to  CCCPaluch

Posłuchaj sobie nowych rzeczy heh to zobaczysz.

Michał
8 miesięcy temu

Asłuchalne to jest.

Breneka
8 miesięcy temu

Kto to k.wa jest?

Popularne