Sprawdź nas też tutaj

News

Gural szerzy wartości europejskie. Raper wziął udział w nowym projekcie

Poznaniak nagrał specjalny utwór „20”.

Opublikowany

 

Timothy Snyder i Gural / fot. Piotr Bedliński

Kilka tygodni temu ukazał się mixtape Gurala i Matheo „Miłość, szmaragd i krokodyl”. Za chwilę, bo 7 czerwca do sklepów trafi jego nowa płyta „Latające Ryby”, a międzyczasie mamy otrzymać jeszcze jeden mixtape „Wrony i protony”. To nie koniec niespodzianek od poznańskiego rapera.

Gural w projekcie „Ani słowa bez nas”

Przed nami piętnasta rocznica wejścia do wspólnoty europejskiej, 26 maja odbędą się wybory do Europarlamentu. 4 czerwca mija 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu RP. Jesienią, Polacy po raz kolejny będą mogli zagłosować na swoich przedstawicieli w Parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej. To dobry moment, aby pokazać, jakie znaczenie ma udział w absolutnie każdych wyborach.

Raper donGURALesko, na zaproszenie Fundacji Malta, przygotował specjalny utwór zatytułowany „20” na podstawie eseju profesora Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”, w której historyk charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne. Utworowi towarzyszyć będzie teledysk, w którym – poza donGURALesko – występuje również profesor Snyder. Premiera klipu odbędzie się 18 maja na placu Wolności podczas poznańskiej Nocy Muzeów. Raper nagrał także „O tyranii” w formie audiobooka, który Fundacja Malta udostępnia bezpłatnie do ściągnięcia w dniu koncertu.

Fragment utworu „20” donGURALesko:

Po pierwsze i najważniejsze – nie bądź posłuszny z góry.
(…)
W policyjnym państwie, gdzie się roi od kontroli
Wiozę się powoli, nie damy się zniewolić.
Policz do dwudziestu, pomyśl co cię boli.
Ani słowa o nas bez nas, wywracamy stolik.

Raper przypomina, że warto głosować

Finałem społecznej akcji będzie koncert donGURALesko 2 czerwca o g. 20:30 na placu Wolności wraz z premierą audiobooka „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” na stronach internetowych www.wyborcza.pl oraz www.malta-festival.pl (do pobrania za darmo). W tym samym czasie na budynku Arkadii w Poznaniu rozbłyśnie neon z napisem „Wolność”. 2 czerwca odbędzie się także „O potrzebie utopii” w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu z udziałem m.in. Piotra Burasa, eksperta ds. europejskich oraz donGURALesko.

– Do współpracy zaprosiliśmy osoby z – wydawałoby się – różnych porządków, mówiące różnymi językami i do różnych osób. Chcemy w ten sposób przełożyć niezwykle ważną naukę Timothy’ego Snydera na komunikację z osobami młodego pokolenia. Z drugiej strony, chcemy nauczyć się także ich sposobu myślenia i patrzenia na świat. Chcemy pokazać, że traktujemy siebie równo – nawet jeśli czytamy różne książki i słuchamy różnej muzyki, budujmy razem społeczeństwo obywatelskie – mówi o projekcie Michał Merczyński, prezes Fundacji Malta, pomysłodawca akcji „Ani słowa bez nas”.

Każde społeczeństwo ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje. Muzyczne lekcje donGURALesko i Snydera mają przypomnieć obywatelom w każdym wieku, że warto głosować. Stańmy murem za słowami profesora „Wolni jesteśmy tylko wtedy, gdy sami decydujemy o tym, kiedy jesteśmy widoczni, a kiedy nas nie widać. (…) Póki możesz, głosuj w wyborach lokalnych i ogólnokrajowych.”

Projekt „Ani słowa bez nas” jest częścią obchodów 30-lecia obrad Okrągłego Stołu i wolnych wyborów w Polsce w ramach Święta Wolności i Solidarności 1-11 czerwca 2019 r.

 
27 komentarzy

27
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Wkurwiony widz

Pytanie do wszystkich trolli internetowych. Ktoś wam za to płaci czy jesteście jebnieci z wyboru?

Odb

Mi płacą

Hojhens

Mam nadzieję, że wśród tych promowanych wartości znajduje się najważniejsza zasada – „Chcącemu nie dzieje się krzywda”.

Fufacz

Ale co to znaczy chcieć

Hojhens

„Volenti non fit iniuria (łac. chcącemu nie dzieje się krzywda) – paremia prawnicza sformułowana przez Ulpiana Domicjusza, która mówi, że jeśli ktoś dobrowolnie naraża się na szkodę, wiedząc, że ta szkoda może nastąpić, to nie będzie mógł wnieść skargi przeciwko innym stronom. Zasada ta dotyczy tylko ryzyka, które osoba mogłaby uznać za wynikające ze swojego działania, np. pięściarz przyzwala na uderzenia pięścią i liczy się z ewentualnymi urazami, ale nie przyzwala na uderzenia niezgodne z zasadami boksu.”
Sorry, że z Wikipedii, ale nie chciało mi się układać swojej definicji, a ta dobrze oddaje sens tej zasady. Zobacz o ile prostsze byłoby życie, gdyby ta zasada była obecna w prawie, ale nie tylko – gdyby żywo funkcjonowała w społeczeństwie. Gdyby była czymś naturalnym dla dorosłych ludzi.

Analny

Gural szerzy wartości analne. Raper wziął udział w nowym analnym projekcie

esketit

„Póki możesz, głosuj w wyborach lokalnych i ogólnokrajowych”
Niby na kogo? Na PiS rozdający moje pieniądze innym? Na PO rozdające moje pieniądze swoim ludziom? Na Wiosnę, której programem jest „żeby było dobrze”? Czy na Konfederację, która trzeba z ONR-owcami i Korwą który bez przerwy odpierdala?
Chyba na Kukiza będzie mi najmniej żal, chociaż nie wiem czy cokolwiek by zdziałali, żeby naprawić to pojebane państwo

Czysty Anal

100% podsumowanie wspolczesnej sceny politycznej

aaa

Kukiz to też są zjeby, sam wprowadził połowe debili co teraz robią konfederacje, plus on jest zwykłym dzbanem.

No a co do zasady głos nie ważny to też głos.

No i kurła w polszy od zawsze głosowało się na mniejsze zło.

Hojhens

Nie wiem co masz na myśli pisząc o połowie debili. Wszyscy posłowie tworzący obecnie klub konfederacji w sejmie weszli z listy Kukiz’15. Tylko Winnickiego nazwałbym „debilem”. Jakubiak to populista, którego nie powinno być w ogólnopolskiej polityce, co najwyżej w regionalnej, ale osiągnął duży życiowy sukces. Liroy to bardzo ciekawa osobowość, a dzięki obszernemu doświadczeniu i komunikatywności całkiem skuteczny polityk, mimo że jest trochę zagubiony w poglądach, ponieważ jest w polityce od niedawna. Wilk to człowiek uczony w prawie i ekonomii, o ułożonych, wolnorynkowych poglądach, a nawet wykazujący inicjatywy, ale niestety lubi jak inni robią za niego, jest mało pracowity jeśli chodzi o działania polityczne. A do Kuleszy nie mam o co się przyczepić, może oprócz stronnictwa w którym pokłada nadzieję.

Hojhens

Ja miałem na Gwiazdowskiego głosować, ale mu nie pykło i nie zebrał podpisów w moim okręgu, a ja nie miałem czasu żeby biegać z listami po mieście i teraz pewnie wcale nie pójdę na wybory. A jeśli nawet, to żeby zakreślić kilka krzyżyków jednocześnie, żeby ktoś za mnie nie zagłosował.

olliwa

Pachołek platformy, myśli ze jest wielkim postepowym wolnomyslicielem a to taka sama sitwa jak kaczory

80Procent90TutajtoZjebyiNiedorozwoje

ZAJEBISTY RAPER, ZAJEBISTY RAP!
PROPS, JOŁ. 🙂

PS.
WYPIERDALAĆ ZBOCZUCHY…

Odb

Szeroki, nowy projekt europy, wartością raperów i udziałowców z gur

Endoen

Nudny już jesteś

ProfesorNauk

Weź Ty cymbale z przeruchanym gardłem skumpluj się z Vieniem i załóżcie jakąś lewacką partie śmietnikową. Jak ma być dobrze jak się byle cymbał wpierdala w politykę a co najgorsze taka kurwa ma prawa wyborcze. Ciekawe czy przy urnie też pierdzi jak podczas wywiadu. Cham

bosskiloski

Morda w kubeł komusza córo tfu

Czysty Anal

Gural szerzy pedoflie. Gural jest pedofilem i patostreamerem.
Dziwie sie ze ludzie podaja mu dlon – dlon ktora dotykala dzieci.

Ksiądz Wikary

To nic złego!

RadziuKradziu

To nie ten GURAL jebany kasztanie

Erni

Pie…..ć Unię Europejską. Burak ty lewacki folksdojczu.

no ale kurwa

szanujmy EU bo bez niej bysmy byli Bialorusia,
jesli tego nie widzisz to masz nasrane we lbie

Trystydycymyt

Chyba cię suty pieką czopku!

głos rozsądku

To my lezymy w tym samym miejscu co Bialorus? Inaczej komentarz do smieci

Hojhens

UE czy Shengen i Nato?

falcone1988

Niech weźmie postępową tenczową flagę Polski i niech idzie na marsz… lewak jeden tfu… sprzedali by swój kraj i wartości za NWO.

Trolo

Kolejny pionek który powielajacy bzdury I hasła europarlamentu, szkoda że dziadzior wział się za politykę, ale wiadomo hajs się musi zgadzać

Popularne