Sprawdź nas też tutaj

News

Hołd dla polskiego hip-hopu w serialu HBO

Duet Pro8l3m zaangażował się w produkcję „Ślepnąc od świateł”?

Opublikowany

 

Piorun

„Ślepnąc od świateł” to najnowsza produkcja stacji HBO, która zbiera świetne recenzje i cieszy się coraz większą popularnością. Serial powstał na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka. Główną rolę gra w nim Saful z Dixon37.

W serialu pojawiają się coraz to nowe wątki, a jednym z nich jest postać rapera Pioruna. Żulczyk już w książce zaprezentował hipokryzję polskiego środowiska hip-hopowego, które jest nastawione m.in. na sprzedawanie marnej jakości odzieży po wysokich cenach. Tego wątku nie pominięto też w serialu. Reżyser Krzysztof Skonieczny, jest od lat związany z hip-hopowym środowiskiem – wcześniej kręcił raperom teledyski. – To mój mały hołd dla polskiego hip-hopu. W serialu pojawią się nawet dwa specjalnie wyprodukowane do tego przedsięwzięcia utwory. Przygotowywałem się do tej roli skrupulatnie, co było trudnym zadaniem, bo moja postać, zresztą jak wszystkie w serialu, przechodzi metamorfozę, a rola była wymagająca psychofizycznie. Kiedyś miałem trochę z rapem do czynienia, zrobiłem kilka hiphopowych teledysków i nadal słucham tej muzyki. – powiedział Skonieczny w rozmowie z Kaliną Mróz dla dodatku telewizyjnego Gazety Wyborczej.Za serialowym Piorunem stoi duet Pro8l3m?

Na potrzeby „Ślepnąc od świateł” powstały dwa utwory „Od braci dla braci” oraz „Ślepi od świateł”. W creditsach możemy zobaczyć, że nagrania są podpisane następująco: muzyka: DJ Cebass, słowa: Piorun. Kto naprawdę stoi za tymi kawałkami? Autorami albo przynajmniej pomocnikami tych produkcji są prawdopodobnie Steez i Oskar z Pro8l3mu. W utworze „Od braci dla braci” można usłyszeć nawet cut „nie ma nadziei” z udziałem DJ-a Steeza. Oba kawałki są też bardzo podobne do znanych produkcji warszawskiego duetu.

Krzysztof Skonieczny wypowiedział się również na temat stworzonej przez siebie postaci rapera Pioruna. – Uprzedzając wszystkie pytania w różnych sprawach związanych z jakąkolwiek działalnością postaci figurującej na zdjęciu – wszystko będzie w swoim czasie. Elo. I pamiętajcie, że najważniejsze w życiu, bez względu na przeciwności losu i kłody rzucane pod nogi przez bliźnich, to żeby cały czas SZTYWNIUTKO – napisał.Poniżej teledysk stworzony na potrzeby serialu.

Ślepnąc od świateł

„Ślepnąc od świateł” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego opowiada historię Kuby (Kamil Nożyński, Saful), warszawskiego dilera kokainy. To perfekcjonista, który chce mieć nad wszystkim kontrolę. Także nad swoim przemyślanym wizerunkiem. Jego klientami są celebryci, politycy, hip-hopowcy, biznesmeni i zamożne kobiety. Kuba egzystuje wśród lokalnych gangsterów, którymi dowodzi Stryj (Janusz Chabior). Obaj mają tego samego szefa, Jacka (Robert Więckiewicz). Kuba jest wypalony i zmęczony szybkim życiem. Postanawia kupić dwa bilety do Argentyny w jedną stronę. Wylot jest za tydzień. W tym samym czasie z więzienia po kilkuletnim wyroku wychodzi Dario (Jan Frycz). Losy gangstera starej daty i Kuby nieoczekiwanie się przecinają.

Serial powstał na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. Reżyserem jest Krzysztof Skonieczny. Za scenariusz odpowiadają Skonieczny i Żulczyk, producentką jest Izabela Łopuch, a zdjęcia to dzieło Michała Englerta. W roli głównej pierwszy raz na ekranie zadebiutuje Kamil Nożyński, szerzej znany jako Saful z zespołu Dixon37. Na ekranie towarzyszą mu Marta Malikowska, Robert Więckiewicz, Jan Frycz, Cezary Pazura oraz Janusz Chabior. W pozostałych rolach pojawią się: Eryk Lubos, Agnieszka Żulewska, Jacek Beler, Marzena Pokrzywińska, Ewa Skibińska, Krzysztof Zarzecki, Zbigniew Suszyński, Michał Czernecki i Krzysztof Skonieczny.

Serial jest w całości dostępny na hbogo.pl.

12 komentarzy
12 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Pjoter
4 lat temu

Paradoxem jest to, ze fejkowy raper Piorun czyli rezyser serialu, zarapowal tekst Oskara jak profesionalista i z tym kawalkiem pozamiatal 90% polskiej sceny. Ech, troche smutne ale pokazuje skillsy wiekszosci naszych raperow, ktorzy de facto odzwierciedlaja poziom wiekszosci rodzimych sluchaczy.

szczera prawda
4 lat temu

bardzo dobre

Kapsluj Brodzik
4 lat temu

Jak już mówicie o hip-hopie w tym serialu, to warto wspomnieć, że Run the Jewels jest w trzech odcinku na soundtracku

massivewp
4 lat temu

Od początku celem tego kanału jest, aby zapoznać widzów z battle rapem na świecie – głównie tym z Rosji i USA. Jednak na przestrzeni lat istnienia światowych lig powstawało wiele wariacji i odłamów battli (tak jak chociaż ostatnio dodany „battle na komplementy”).

Dzisiaj mam dla was coś specjalnego. Odmianę rosyjskiej ligi VERSUS – BPM.

(BPM – beats per minutes, uderzenia na minutę)

Pojedynki ligi VERSUS BPM charakteryzują się walkami zazwyczaj znanych już battlerów pod bity, często grime’owe. Battle te ze względu na podkład muzyczny przypominają zawody wolnostylowe, ale tutaj również jak i w reszcie battle rapu, skrupulatny tekst jest przygotowany wcześniej, co pozwala na stworzenie kozackiego widowiska i umożliwienie zjawiskowej rywalizacji z żywiołową pętlą w tle, pozwalając na rozmaite popisywanie się wymyślnym flow.

Zobaczcie sami jak robią to Drago i Alphavite!

https://youtu.be/f0y1rHHoQjY

Jedker onanista
3 lat temu

Hold? przeciez to byla beka.

00:12 i 17
4 lat temu

07:49 17

12 godzin

Siema
4 lat temu

Co to gdybanie pierdolenie

smiecc
4 lat temu

książka 8/10
serial słabe 6/10

Jedker onanista
3 lat temu
Reply to  smiecc

A mi sie podoba twoja mama

sedzia stuleya
4 lat temu

pRAWDA JEST TAKA, ZE JEDYNI RAPERZY W POLSCE TO PATOKALIPSA, 3W, OXON I WIERZE ZE JESZCZE JEST MAX 5 DOBRYCH MC KTORYCH NIE ZNAM. RESZTA TO MARNE POTLUCZYNY KTORE NALEZY JEBAC. ELO

Twój Starry Potter
4 lat temu
Reply to  sedzia stuleya

3w się skończyło z Pato tylko Eripe i Penx, chociaż też już nie ta forma co kiedyś, a oxon nic specjalnego. Pierdolisz głupoty pajacu pierdolony. Wypierdalaj walić konia pod truskuloze.

sedzia stuleya
4 lat temu

ty pierdolisz glupoty…a nie czekaj, ty pewnie sluchasz cwelika smietany i klyzy. jak chcesz sie napierdalac to podaj adres kurwo

Popularne