GLAMRAP POLECA: Hip Hop Festival w Poznaniu. Kup bilety już teraz!

Sprawdź nas też tutaj

Wywiad

Jacon: „W życiu nie zrobiłbym numeru z Bedoesem” |WYWIAD

Opublikowany

 

Dzisiejszym bohaterem wywiadu jest Jacon. Ciekawy producent o nieszablonowym warsztacie.

Młody, pełen zaangażowania i bardzo wygadany czego efektem jest dość obszerna rozmowa. 

Kiedy podjąłeś decyzję, żeby na poważnie zająć się produkcją muzyki?Jacon: W moim przypadku nie było takiego momentu, który można by uznać za jasno zdefiniowany, jeśli chodzi o tę kwestię – przyszło to  samo z siebie, jednak stricte produkcją muzyki zajmuję się od około 2,5-3 lat – wcześniej były jakieś zabawy z programami itd., około rok, półtora temu (myślę miałem gdzieś 16-17 lat) postanowiłem się skupić praktycznie wyłącznie na tym, odstawiając większość rzeczy na drugi plan.

 

Kto był dla Ciebie największą inspiracją na początku twojej producenckiej drogi?

Jacon: Osobą, która zainspirowała mnie, aby samemu się wziąć za tworzenie, był kanadyjski producent T-Minus, znany ze współpracy z T.I czy Drakiem. Był on jednym z najbardziej innowacyjnych producentów swoich czasów, wprowadzając wtedy dużo nowinek i bardzo oryginalną stylówkę, co na pewno wpłynęło na klimat moich produkcji. Jeśli chodzi o raperów to przez parę ostatnich lat okropnie jarał mnie właśnie Drake, chociaż ostatnimi czasy hype na niego u mnie spadł. W obecnym czasie inspirują mnie głównie bitmejkerzy z południa USA: Southside, Metro Boomin, London on the Track czy Zaytoven. Bardzo lubię także Lil Uzi Verta, którego głównym producentem jest typ o ksywie Maaly Raw – też robi genialne rzeczy. Poza tym np. Murda Beatz – również kanadyjski producent współpracujący np. z Migos czy PartyNextDoor. Spoza Stanów słucham dużo rapu z Francji, UK i Niemiec.

 

W jakim programie rozpoczynałeś swoją przygodę z muzyką, a z czego korzystasz obecnie?

Jacon: Niezmiennie korzystam tylko i wyłącznie z FL Studio. Większość bitmejkerów ze Stanów wywodzących się z getta etc. korzysta z tego programu, bo jest on relatywnie prosty w obsłudze, aczkolwiek jego nauka zajmuje trochę czasu, wiadomo. Nie widzę sensu w przestawianiu się na cokolwiek innego, bo ten program ma wszystko, czego mi potrzeba, a to też by była kwestia kilku miesięcy nauki nowego, jeśli nie dłużej.

 

Masz jakieś wykształcenie muzyczne czy raczej wszystko wynika z zajawki?

Jacon: W moim przypadku wynika to wszystko czysto z zajawki. Oczywiście w międzyczasie wpadło tam troszkę teorii muzycznej, czerpanej głównie z Youtube i Internetu, ale są to absolutne podstawy potrzebne do poruszania się w miarę swobodnie w muzyce. Jeśli chodzi o producentów, to większość z tych, których  znam nie posiada wykształcenia muzycznego. Na pewno łatwiej jest komuś zacząć, jeśli ma podstawy i korzenie w formie edukacji muzycznej, ale absolutnie nie jest to potrzebne – znam przypadki osób, które mają sprzęt za kilka tysięcy i kilkuletnią edukację muzyczną i nie są w stanie wyszponcić nic dobrego. Ja korzystam tylko i wyłącznie z komputera. Nic w tej chwili mi nie jest potrzebne – wiadomo, interfejs czy karta dźwiękowa by pomogły, ale zazwyczaj to ktoś inny mixuje moje bity. Większość producentów zza oceanu, z tego co oglądałem w większości również korzystają z samych laptopów, zresztą często wywodzą się z jeszcze większej biedy niż my.

 

Z czego czerpiesz inspiracje podczas tworzenia bitu?

Jacon: Na to pytanie odpowiedź jest troszkę niemożliwa, bo mogłaby się ciągnąć godzinami. Oczywistym jest, że czerpię ją głównie z muzyki, której słucham, ale tak naprawdę inspiracje staram się czerpać 24/7, ze wszystkiego co mnie otacza. Wiesz o co chodzi, jak np. jadę do Warszawy to chłonę ten vibe, który tam jest i to się odbija na moich produkcjach. Nawet Bałagane o tym kiedyś wspomniał zapytany o współpracę ze Smolastym – że czerpią inspirację z życia miasta, które jest tętniącym życiem organizmem.

 

Wymień twoje największe wady i zalety jako producenta.

Jacon: Zacznę od wad, bo jak wiadomo każdy z nas je ma i dużo łatwiej to wymienić. Ostatnio zaliczyłem progress jeśli chodzi o mix i master, ale swojego czasu to kompletnie u mnie leżało, składa się na to kilka czynników m. in. wcześniej wspomniany brak sprzętu (no ale takie już życie w trapie). Jednakże ostatnio rozkminiłem troszkę bardziej tą stronę tworzenia i myślę, że już nie jest tak źle jak było kiedyś. Na pewno lenistwo też jest dużą wadą, ale to chyba wada każdego z nas i trzeba ją po prostu przezwyciężyć. O zaletach kompletnie nie lubię pisać, bo myślę, że to nie do nas należy dostrzeganie ich. Uważam, że mój warsztat jest na dość dobrym poziomie jak na mój wiek. Ogólnie jestem zadowolony z tego, co już udało mi się osiągnąć. W obecnej chwili działam dość prężnie i w 2017 będzie mnie wszędzie dużo.

 

Gdybyś miał przedstawić się jako producent osobie, która nie zna twoich brzmień jakbyś  scharakteryzował swój styl?

Jacon:  Zależy, czy jest to osoba osłuchana w podobnych klimatach i jest świadomym słuchaczem czy słucha jakiegoś syfu, a w tym drugim przypadku to w sumie chyba nie widziałbym sensu w przedstawianiu jej się – oczywiście nie uważam się za jakiegoś Kanye Westa, no ale wiesz, generalnie napotkanie świadomego słuchacza w bagnie jakim jest bezpłciowa Polska scena to rzadkość – ale może teraz lepiej nie o tym – nie chodzi mi o to, żeby narzekać na jej obecny stan. Mi zależy na tym, żeby ją zmienić. Bo to tylko kwestia małej ilości kumatych osób. Nie mówię, że złą rzeczą jest inspirowanie tylko i wyłącznie naszą rodzimą sceną – z tego co pamiętam Kękę swojego czasu w wywiadzie wspominał o tym, że nigdy nie inspiruje go rap ze Stanów. Według mnie nie ma w tym nic złego, ba, każdy ma swoją własną stylówkę. Ja patrzę na to w ten sposób, że dążenie do trwania w tym co jest obecnie a nie brnięcie w stronę innowacji to zła rzecz, natomiast każdy ma wolną rękę we własnej twórczości. Swój styl scharakteryzowałbym jako swoistą mieszankę tego, co obecnie jest na fali za oceanem zmieszaną z moimi własnymi patentami i stylówą, zaczerpniętą z różnych środowisk.

 

Jaki według Ciebie jest przepis na dobry bit?

Jacon: Wystarczy tylko jedna dobra wpadająca w głowę melodia. Metro Boomin np. często w swoich bitach ma tylko jeden czy dwa instrumenty, ale te bity tworzą niesamowity klimat i robią okrutną robotę, a tak to nie ma czegoś takiego jak uniwersalny przepis na dobry bit.

 

Wolisz produkować muzykę spokojną, działającą na emocje czy raczej bardziej odpowiada Ci bengerowe brzmienie?

Jacon:  Tak jak wspominałem wcześniej, uważam że mam dość wszechstronny warsztat i w każdym klimacie zawsze się odnajdę. Jednak od zawsze jeśli chodzi o tworzenie, mniej mi odpowiadała czysto bangerowa muzyka, chociaż i takie rzeczy jestem w stanie stworzyć. Bardzo lubię rzeczy podniosłe i melancholijne. Bez sensu moim zdaniem jest zamykanie się na jeden klimat.

 

W śród raperów jak i producentów istnieje konkurencja. Jeśli byłbyś raperem i sam nie produkował na czyich bitach chciałbyś nawijać, oczywiście z naszego podwórka .

Jacon:  Wiesz co, powiem Ci szczerze, że wśród producentów w Polsce nie ma właściwie żadnej konkurencji, bo wszyscy siedzimy w tym razem i się kolegujemy, tworzymy razem collaby, przy okazji koncertów czy po prostu przy luźnej okazji spotkamy się i pomelanżujemy. To jest to, co mnie najbardziej cieszy, że jeszcze chyba nie miałem okazji poznać aroganckiego producenta, wszyscy są chętni sobie nawzajem pomagać. Uważam, że w Polsce dużo bardziej utalentowani i niedoceniani są producenci, niż raperzy. Na pewno chciałbym bit od Olka lub Smolastego. Lanek ma też zajebisty warsztat. Natomiast z ludzi bliższych mi na pewno chciałbym coś od Worka, Sharky'ego czy Kesza, tak by rzucić kilka ksyw. 2Kbeatz to ziomek, z którym zrobiliśmy parę mocarnych bitów, ale on się troszkę wycofuje z polskiej sceny. Tymi ksywkami mógłbym rzucać praktycznie bez końca, bo naprawdę w Polsce mamy niesamowity roster jeśli chodzi o producentów.

 

Największy grzech producentów?

Jacon:  Lenistwo, o niczym innym nie jestem w stanie teraz pomyśleć, zresztą to największa zmora kogokolwiek.

 

Najbardziej irytująca rzecz wśród raperów, którzy korzystają z twoich produkcji ?

Jacon: Generalnie pracuję z ludźmi przez Internet. Za oceanem nikt by w życiu o tym nie pomyślał, bo tam pracuje się na zasadzie ekipa w studio + burza mózgów. Wynika z tego to, że raperzy nie za bardzo ingerują w bit, więc nie ma mnie za bardzo co irytować. Ale poza tym najgorsze wiadomo jest zlewanie i obsuwy.

 

Muzycznie, z którym raperem pracowało Ci się najlepiej i dlaczego?

Jacon: Myślę, że to kwestia czasu, nim znajdę kogoś idealnego pod siebie. Większość producentów ma takiego rapera. Swojego czasu bardzo dobrze współpracowało mi się z Wacem – jest to jeden z pierwszych raperów, których było mi dane poznać. Ostatnio troszkę przystopowaliśmy z numerami, on jest teraz na etapie kończenia solo, gdzie przygotowaliśmy jeden singiel i skupia się bardziej na szlifowaniu tego, niż tworzeniu nowych rzeczy, co nie znaczy, że nic nie robimy. Poza tym, bardzo dobrze pracuje mi się z Young Igim, typ który jest absolutnym ewenementem na tej scenie i bardzo namiesza w niedalekiej przyszłości, no i oczywiście Pikers, z którym współpracę nawiązałem też już prawie dwa lata temu.

 

Dla kogo nigdy nie zrobiłbyś bitu, a kto jest spełnieniem twoich producenckich marzeń?

Jacon:  W Polsce nie pozostał mi już chyba nikt, z kim chciałbym zrobić numer, bo z każdą z tych osób już coś zdziałałem bądź jestem w trakcie. Chyba, że jakiś Pezet, Sokół, czy ktoś w tym stylu, bo to już by był serio taki hołd dla klasyki – wiesz o co chodzi. Takie zwieńczenie dla mnie, jeśli chodzi o Polskę, bo ja też nie jestem z tego obozu, że jebać truskul, że to zło wrodzone. To oczywiste, że musimy szanować korzenie tej kultury, którą my tworzymy, ale tak jak mówiłem, trzeba żyć z biegiem czasu. Wiadomo, że chciałbym wynieść się za ocean, albo nawet do Londynu ale to potrzebowałoby już bardzo dużo czasu i pracy, chociaż kto wie w przyszłości. Jeśli chodzi o osoby z którymi bym nie współpracował, to powiem Ci szczerze, że jestem otwarty praktycznie na każdą współpracę, dopóki ktoś mi czymś nie zawini lub nie siada mi jego podejście do wszystkiego wokół. Na przykład w życiu nie zrobiłbym numeru z Bedoesem.

 

Gdybyś miał możliwość współpracy z muzykiem, z innego klimatu niż rap to z kim najchętniej połączyłbyś siły?

Jacon:  Na pewno chciałbym zrobić coś w klimacie R&B, ale to dość łatwa odpowiedź, jeśli chodzi o to pytanie, bo to właściwie dopełnienie hip-hopu. W sumie z Da Vosk Doctą od dłuższego czasu poruszaliśmy kwestię wspólnego tracku, a to co tworzy Kamil to już absolutnie pod rap nie podlega. Może kiedyś w końcu dojdzie do tej kolaboracji, bo słuchamy w sumie podobnej muzyki.

 

Myślisz, że producenci otrzymują odpowiednie finanse za swoją pracę?

Jacon: Nie, i w Polsce nigdy tak nie będzie, zważając na wiele czynników.

 

Czy raper powinien dzielić się tantiemami z producentem, gdy ich wspólny kawałek okazał się hitem?

Jacon:  Tak, to chyba logiczne. Chyba, że przed wydaniem utworu dogadaliby się na dużą kwotę, co by się nie stało, bo żyjemy w Polsce.

 

Na koniec może kilka słów do fanów twojego brzmienia?

Jacon: Pracuję od jakiegoś czasu nad projektem producenckim. Przy dobrych wiatrach wyjdzie w tym roku, znając tempo raperów pewnie za dwa. Parę dni temu premierę miał pierwszy singiel „Papier”, na ficie z Young Igim, Szopenem i Szamzem. Wkrótce będzie kolejny z Pikersem i Young Igim. Wraz z wrzuceniem tamtego numeru odpaliłem swój kanał na YT, gdzie będę wrzucał instrumentale, tracki i jakieś inne pierdoły.  Z ostatnich nowości można było usłyszeć mnie u Kobika – "Jestem u siebie" czy w singlu "Klej" – Wac Toji. Zapraszam do sprawdzenia i pozdrawiam.

 


39 komentarzy
39 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
XDDDDDD
6 lat temu

chujowe

wieczna beka z rycha peji smierdziel grzeje 10 lat kotleta a sebki beda kupowac

rysiu peja syn poteznego geja

Kredens
6 lat temu
Reply to  XDDDDDD

NO I PIEKNIE! STO KOTWIC SPASLAKOWI. LINKIEWICZ GO WYJASNILA. A KUBI FRAJER CO GOTOWE PACKI SCIAGA. ALE BYM MU NAPLUL W TE WLOSKI ZELOWE. HARIBO JEBANY.

JACON PROPS ZA KOCURSKIE BITY!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nkOTMyFtFaI[/youtube]

lolko3424
6 lat temu
Reply to  Kredens

material ukrywany przez lewakow

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Si23xx-CuKo[/youtube]

JA TO WIEM
6 lat temu
Reply to  Kredens

KIM TY JESTEŚ ŚMIECIU? MYŚLISZ ZE JESTEŚ GWIAZDĄ I ŻE W OGÓLE KTOŚ CHCIAŁ BY Z TOBĄ NAGRAĆ?
TAKI BIEDOPIES NAWET CIE ZJADA GRUBĄ DUPĄ
[img]https://i67.tinypic.com/102uwe8.jpg[/img]

xaxi99
6 lat temu
Reply to  XDDDDDD

dostalem od chinskich przyjaciol wiadomosc, Na transparencie napis: „Chińsko-polska przyjaźń kibiców, wieczna i niezmienna niedługo ruszamy na Rosję”

[img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/90/Olisadebe_z_dzialaczami_Henan_Jianye_i_rodakiem_z_Polski.jpg/800px-Olisadebe_z_dzialaczami_Henan_Jianye_i_rodakiem_z_Polski.jpg[/img]

fanki czad
6 lat temu
Reply to  xaxi99

[img]https://img.wiocha.pl/images/e/9/e9ccb84d3b37d6cad3ef9f9f428d7921.jpg[/img]

Young Guavo
6 lat temu

Ten typ rucha się ze szczecińskimi 13 latkami xDDD

dfgdfg
6 lat temu

„Chciało mi się krzyczeć! O polskim lotnictwie wojskowym wiedziałem tylko tyle, że zostało zniszczone w ciągu zaledwie dwóch dni”.

18 września 1940 Kent zapisał w swoim pamiętniku: „rezultaty Polaków są po prostu fantastyczne. Zwyczajnie rozwalają wszystko, co wejdzie im w drogę. Mają świetny wzrok i znakomite umiejętności strzeleckie i lubią strzelać do szkopów – co im wychodzi, i to jeszcze jak! Uwielbiają to i traktują jak świetny ubaw”.

Piekni i mlodzi
6 lat temu

JA PIERDOLE. ….

ikki
6 lat temu

PHI, BEDOES BY NAWET NIE CHCIAL Z TOBA NUMERU ZROBIC. GDZIE TY SMARKACZU DO BEDOESA, TROCHE POKORY, ZEJDZ NA ZIEMIE I ZJEDZ SNICKERSA

Pffffff
6 lat temu
Reply to  ikki

Ale bronicie tego łaka

:v
6 lat temu

CHACHACHA BEDOES BY NAWET NA CIEBIE NIE NAPLUŁ, PASZOŁ WON PSIE WACKA DUPY SE LIZAĆ NAWZAJEM PS KLEJ BYŁ CHUJOWY, JA NIE WIEM CO TE GIMBY MAJĄ W BANI, ŻEBY MILION WYŚWIETLEŃ WBIĆ #BEKA

EIdoka na wolno
6 lat temu

a gimby w kosciele zlizuja krem z kolana proboszczowi

lol
6 lat temu

ty mały kurwiu, a kim ty jesteś, żeby sobie tak wybierać? chyba ci jakaś sodówka odjebała od współpracy z tym niedorozwiniętym wacem, który myśli, że jest jakąś ważną osobowością hahahaha

okon
6 lat temu

Bedoesa znam ale ten Jacon czy jak to się czyta to nie znam, to zapewne kolejny z miliona który chce się wybić na fejmie Bedoesa sądząc bo tym szczeniackim i niedojrzałym tekście że nie zrobiłby z nim numeru, niech się lepiej zastanowi o kim mówi a potem udziela wywiadu bo Bedoes to nie jest ktoś taki kogo może sobie wyśmiać bo tak mu się podoba ;/

LOOO
6 lat temu
Reply to  okon

a czemu niby nie? bo wpadnie z gangiem??? BEKA kazdy moze napluc mu w morde

808
6 lat temu

Po co robicie wywiady z takimi ludźmi xD. Przecież on nie ma nic wartościowego do powiedzenia. Ten gość to zwykły populista: w Polsce jest źle, zarobki słabe za bity, słucham stanów, polska scena jest słaba… Ile można słuchać tego pierdolenia. I tak na koniec jeszcze, typ mówi ze w Polsce są lepsi producenci niż raperzy. Jego ton śmiesznej wypowiedzi jest dość pretensjonalny i da się z niego zrozumieć ze to nie fair ze raperzy ciągną więcej hajsu, a ja się wcale nie dziwie. Dużo trudniej jest być dobrym raperem niż dobrym producentem. Żeby być producentem trzeba jak sama nazwa wskazuje produkować muzykę, tworzyć. Ten gość jest co najwyżej bitmejkerem który skleja bity z paczek za pomocą jakiegoś programu z torrenta. Wkurwia taki typ który uważa się za część polskiej sceny którą uważa za chujową. Jeszcze tylko w tym wszystkim brakowało mi żeby wypowiedział magiczne „90%” które używają jakieś śmieszne typki gdy pytają jaka część sceny jest do odstrzału. Wychodzi na to ze w tych wywiadach akurat zawsze wypowiadają się ci którzy są w tych 10%. Jebać populizm, najgorsze kurestwo naszych i tak kurewskich czasów.

Piekni i mlodzi
6 lat temu
Reply to  808

Świetny komentarz.

CHACZAPURI
6 lat temu
Reply to  808

i robienie bitów i bycie dobrym raperem to taka sama trudna robota. ja osobiście uważam, że Jacon ma rację – w Polsce są naprawdę świetni producenci, można wymieniać bez końca. Robimy bity o wiele wyższym poziomie niż w USA, taka jest prawda. A to, że nie chce nawiązać współpracy z Bedoesem to znaczy, że chłopak poważnie swoją pracę poważnie i nie chce robić z kimś, kto dla niego robi złą muzykę KURWA LUDZIE CIĘŻKO TO DOSTRZEC? JACON SIĘ SZANUJE I NIE ROZDAJE BITÓW BYLE KOMU…

Banditqueen
6 lat temu
Reply to  808

Otoz to,przeczytalam wyrywkowo,butna sieczka.Obok producenta to on nawet nie siedzial a i szkoly tez polowe jak nie 90%

MisiuwaniecAlvarez
6 lat temu

Ty kurwa jak te twoją ksywę czytać ? Jacon jacon? Czy kurwa z hamerykańska Dżejkon? A może z francuska co by tam modnie było (widzę czapka guczi z allegro) Żakąąąą ?

Mikołaj Zamikrski
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=F7AEWPBqbqc[/youtube]

pskr123
6 lat temu

elo jacon kostrzyn pozdrawia ema

40%
6 lat temu

KOLEJNA KURWA JARAJĄCA SIĘ PEDAŁAMI POKROJU DRAKE KIKI MINAŻ.
CHUJ CI W DUPE LAMUSIE.

321456
6 lat temu

Bawi mnie to, że uważa się za wielkiego bitmejkera a każdy jego bit brzmi praktycznie tak samo. Nie zdziwiłbym się, jeśli robiłby te bity np. Wacowi za darmo, bo są dużo lepsi producenci niż on, którym należą się pieniądze za wykonana prace. Dla mnie te bity szału nie robią, a on przez swoje drogie ciuszki i tzw.”fejm” wywyższa się totalnie. Śmiech na sali, a w tym wywiadzie nie widzę nic szczególnego, jedynie głupie szczeniackie wypowiedzi.

hahahaaa
6 lat temu
Reply to  321456

jakie drogie ciuszki jak to chińskie szmaty z alie, drugi kobik się robi XD

CHACZAPURI
6 lat temu
Reply to  321456

SORRY KOLEGO ALE PO CZYM UWAŻASZ, ŻE UWAŻA SIĘ ZA WIELKIEGO PRODUCENTA? JA PO WYWIADZIE WNIOSKUJĘ, ŻE CHŁOPAK JEST OGARNIĘTY I SODÓWA MU DO GŁOWY NIE UDERZYŁA. NIE PCHA SIĘ NIGDZIE TYLKO ROBI TO CO DO NIEGO NALEŻY XD
A WY JAK ZWYKLE MACIE BÓL DUPY, ŻE MAŁOLAT JEST DOBRY W TYM CO ROBI. Tak, jest dobry a wy pewnie znacie go tylko z „Całą Noc”… Żenada

:v
6 lat temu
Reply to  CHACZAPURI

JACON, ALE SKLEJ JUŻ CIPĘ I IDZ SE JEBNIJ JAKĄŚ FAJNĄ FOTE NA INSTA. ULŻY CI

Słoik
6 lat temu

To ten bitmaker co wozi się po Warszawie w fake z alie?

Farfocel
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RpR2RIfPha4[/youtube]

BRGGB
6 lat temu

BEODES

Zajonc2k17
6 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=u4IIA_lMsRg[/youtube]

Fjutol
6 lat temu

spoko typ,jebac Bedoesa

smieciezglamrapu
6 lat temu

wy kurwy smutne xD

ehh
6 lat temu

ten feel kiedy obrażasz użytkowników glamrapu będąc nim samym. pozdro śmieciu

smieciezglamrapu
5 lat temu
Reply to  ehh

piecze dupka co???:D

p p
6 lat temu

Bedoes spoko

Diho x Sentino EP !!
6 lat temu
kurwadestruktor
6 lat temu

Jacon: Nie, i w Polsce nigdy tak nie będzie, zważając na wiele czynników.

MYŚLAŁ ŻE JAK ZROBI BIT AMERYCZKE TO MU ZAPŁACĄ W DOLARACH XDD

Popularne