Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Kantata, oratorium czy opera, czyli rapowa muzyka klasyczna #1

Opublikowany

 

Muzyka klasyczna w rapowym wydaniu.

Ciekaw jestem  ilu twórców muzyki klasycznej przewraca się w grobie słysząc fragmenty swoich Opus Magnum w rapowym wykonaniu. Mezalians tych dwóch światów muzycznych mógłby wydawać się czymś nieprawdopodobnym – tylko dla tych, którzy nie słyszeli nigdy wcześniej takich połączeń. Jak wiadomo nie od dziś, hip-hop czerpał z każdego rodzaju muzyki. Z muzyką wyższych sfer łączy go bardzo wiele. W dodatku takie połączenie przeważnie wychodziło przyzwoicie. Poniżej przykłady na to, że dysonans w takim połączeniu nie występuje.  

Nas x Carl Orff – O FortunaNa pierwszy ogień nie mógł pójść nikt inny jak Nasir Jones i jego trzeci studyjny album " I am…". Chyba każdy, nawet ten kto nie słyszał tej płyty zna track "Hate my now", w którym gościnnie udzielił się również P.Diddy. Co jest takiego szczególnego w tym numerze? Oczywiście sampel z "O Fortuna" – poematu Carmina Burana z XIII wieku. Nie myślcie, że w czasach średniowiecza tworzono muzykę klasyczną. Dopiero w pierwszej połowie XX wieku Carl Orff skomponował muzykę do słów tego poematu. Resztę historii możecie sprawdzić poniżej.

 

Xzibit x Gabriel Fauré –  Pavane in F-sharp minorOp. 50

Pamiętacie tego Pana z popularnego show MTV "Pimp my ride" – on również nawiązał do klasyki. Historia tracku "Paparazzi" jest jednak trochę bardziej zawiła. Raper z zachodniego wybrzeża samplował utwór Barbary Streisand, który był w głównej mierze nawiązaniem do utworu francuskiego kompozytora Gabriela Fauré.

 

Kelis x Wolfgang Amadeusz Mozart  –  Czarodziejski flet (KV 620)

W domu Państwa Jones'ów często musiała przewijać się klasyka, skoro Kelis również zaliczyła z nią romans. Flirty muzyczne są oczywiście nieszkodliwe, w porównaniu do tych damsko-męskich. Klasyki muzyczne potrafią przeżyć lata, dekady, a nawet wieki. Mimo wspólnej miłości do muzyki, parze nie udało się zawiązać długotrwałej relacji. Jedyna pamiątka po ukochanej jaka została raperowi z NY to suknia, która zresztą zagościła na okładce albumu "Life is good". Nie ma co rozpamiętywać starych czasów, pora zaznajomić się z muzyką klasyczną w wydaniu bardziej popowym. Na koniec dodam, że w Polsce również kilku raperów i jedna wokalistka wykorzystali ten utwór. Niedługo pewnie będziecie mogli o tym przeczytać. 

https://www.youtube.com/watch?v=SeKIYw_cEms1

 

Cunninlynguists x Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur Op. 35

Tak pięknie brzmiące imię i nazwisko, aż chciałoby się powiedzieć, że Czajkowski był Polakiem. Pomarzyć zawsze można, a obowiązkiem jest zazdrościć Rosjanom tak wybitnego kompozytora. Jego klasa nie mogła nie zostać zauważona przez amerykańską grupę Cunninlynguists – kojarzoną z południową częścią Stanów. Raperzy w utworze Lynguistics wykorzystali sample z kompozycji Czajkowskiego. Oczywiście omawiany fragment rozpoczyna się od 7:59 w poniższym nagraniu.

 
11 komentarzy
11 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
ShadyDeal
5 lat temu

a Nas – I can

karrambuś
5 lat temu
Reply to  ShadyDeal

[img]https://img.wiocha.pl/images/2/5/259a7bdaca586315f655a4b482e359e3.jpg[/img]

kapa
5 lat temu

[img]https://img.wiocha.pl/images/a/0/a0774ba592d8858dd1f063b7503b8598.jpg[/img]

cydży
5 lat temu
Reply to  kapa

PEWNIE TAK SWOJE DZIECI UBIERAJA WSZELKIE TPSY, BONUSY, MURZYNY,NIZIOŁY, JONGMENY,ROGALE, DUDKI I INNE WYKOLEŃCE ŻYCIOWE.

Kick
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=-xO0Qbqf4Xg[/youtube]

ziomek554
5 lat temu

Nas też na płycie Life is good miał track, w którym był fragment Etiudy Rewolucyjnej od Chopina

boa gasiciel
5 lat temu

„Nie myślcie, że w czasach średniowiecza tworzono muzykę klasyczną. Dopiero w pierwszej połowie XX wieku Carl Orff skomponował muzykę do słów tego poematu.”

E? CZYLI ŻE MUZYKĘ KLASYCZNĄ TWORZONO TYLKO W XX W????

Kto?
5 lat temu

PROPS ZA CUNNINLYNGUISTS.

NIECH SIĘ NIUSKULOWE GIMBY DOUCZAJĄ KTO TO.

pan yapa
5 lat temu

NTM na samplu swojego rodaka Chopina bo zdaje sie ze wiecej mial wspolnego z tym krajem niz Polska
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zKFqbyDR6M4[/youtube]

nie jestem botem
5 lat temu
Reply to  pan yapa

To kolego żeś sypnął klasykiem, propsy mistrzu.

Mickiewicz
5 lat temu
Reply to  pan yapa

Przecież Fryderyk był Polakiem

Popularne