Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Kantata, oratorium czy opera, czyli rapowa muzyka klasyczna #2

Opublikowany

 

Muzyka klasyczna w rapowym wydaniu.

Za nami pierwsza część artykułu mówiącego o powiązaniach rapu z klasyką. Mezalians tych dwóch światów muzycznych mógłby wydawać się czymś nieprawdopodobnym – tylko dla tych, którzy nie słyszeli nigdy wcześniej takich połączeń. Paradoksalnie rap ma wiele wspólnego z muzyką wyższych sfer. W dodatku takie połączenia często okazywały się bardzo popularne i zapętlane przez niejednego słuchacza. W tej części pojawią się nawet polskie akcenty. Liczę, że w komentarzach oprócz hejtu pojawią się również tracki o podobnym charakterze i będzie mogła powstać kolejna część artykułu.

 

Tech N9ne x Ludwig Van Beethoven – Dla Elizy

No i mamy tu niezły precedens. Piękny, miłosny utwór muzyczny Beethoven'a skomponowany dla ukochanej, wziął na warsztat szef Strange Music. Jest on rzeźnikiem, więc można było się spodziewać, że zostanie wykorzystana jedynie część z tego spokojnego, melodyjnego utworu. Preludium, a w zasadzie intro miało zaciekawić słuchacza, by potem móc ruszyć przez świat mocno powykręcanych brzmień.  

 

R.A. The Rugged Man x Mozart – Eine Kleine Nachtmusik, K 525 Allegro

"It don't matter, I can slay you to Bach, Bethoven, Amadeus Mozart" – tak oto rapuje sobie Reginald. Z pomocą temu szalonemu MC przyszedł również Hopsin, który razem z gospodarzem – lirycznie, w swoim specyficznym stylu – zabili utwór jednego z klasyków wiedeńskich. Poza tym, Underground Hitz to jeden z mocniejszych momentów płyty "Legends never die". Ciekawe, jak na ich muzyczne dokonania zareagowałby ten austriacki wirtuoz, gdyby żył w naszych czasach. 

 

Fu x Karl Jenkins – Palladio

Pora na polskie akcenty. W tym momencie Fu nie należy do czołówki polskiej sceny. Można nazwać go rapowym klasykiem, który w jakiś sposób próbuje jeszcze egzystować na rapowym podwórku. Nie będę oceniał jego obecnych dokonań, a skupię się na temacie artykułu. Jako jeden z nielicznych w Polsce również nawiązywał do muzyki wyższych klas. W tym wypadku skorzystał z utworu Karla Jenkinsa, walijskiego muzyka i kompozytora. Poniżej możecie sprawdzić jak brzmi polski rap w nawiązaniu do najpopularniejszego dzieła Walijczyka.

 

Tede x Kobik x Wolfgang Amadeusz Mozart – Requiem d-moll KV 626

No i mamy kolejne polskie inspiracje. Z jednej strony ciekawe połączenie, z drugiej – ciężko sobie wyobrazić obu raperów na jedynym tracku. Przyszłość jest przewrotna i wszystkiego można się spodziewać. Wracając jednak do tematu, Tede i Kobik wspólnie zostali wywołani do odpowiedzi, gdyż obaj skorzystali z tej samej część  Requiem  – "Dies Irae". Kobik na swoim debiucie "Małopolscy", dokładnie w "Last Don", wjechał czołgiem na muzykę skomponowaną przez Mozarta. Tede zaś kilka lat wcześniej wykorzystał sampel tego utworu w "Cipy cipy łaaał" z N2.

 
14 komentarzy

14
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
DIHO RAZ

CIPY CIPY CIPY OD RUCHANIA MAM ZAKWASY

Kendick Lamar

TEDE CHYBA TYLKO DLA WEJŚĆ W ARTYKUŁ WSTAWIONY, KLASYK KURWA
[img]https://oi63.tinypic.com/4js61k.jpg[/img]

trloloolllo

[img]https://i.4cdn.org/s/1497977336587.jpg[/img]
CO SLYCHAC?

ObozowyKapo

„Dla Elizy” to jebany klasyk. Znałem taką jedną Elizę. Miała cyce jak donice. Prawdziwy szok. Poznaliśmy się na pamiętnym ognisku O::: :)))

Sigil

JAK TY MASZ 14LATA TATA CIE NAPIERDALA PASKIEM I NIE WYCHODZISZ Z DOMU BO NIE MASZ KOLEGÓW TO JAK POZNAŁEŚ TĄ ELIZE
NA JAKIM OGNISKU JAKA ELIZKE

ObozowyKapo

Normalnie, a potem spaliliśmy fajka
[IMG]https://i66.tinypic.com/2zsqvd1.jpg[/IMG]

808

jak dziewczyna pali fajki to dla mnie już jest kurwą i lambadziarą. prawdziwe kobiety nie palą papierosów.

Kacper Kappa

Może jeszcze chcesz powiedzieć, że prawdziwe kobiety nie srają, co?
Przecież sam ostatnio latałeś z cygarem wbitym w rowa i udawałeś parowca, więc odpierdol się od prawdziwych polskich dam! Jestem przekonany, że nigdy nawet suta nie ssałeś! Hahahahahaha

nie jestem botem

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=oMjazPXMIAA[/youtube]
Cztery poru roku Vivaldiego.

frrfwe

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zs1lvAqowLs[/youtube]

cydży

TE WSZYSTKIE TRUSKAWY POWINNY PLACIC OGROMNE ODSZKODOWANIA ZA SZKALOWANIE MUZYKI KLASYCZNEJ I SAMPLOWANIE JEJ.

adamwwee

Slums Attack- Żyję tym co mam

Tolle

Drogi Autorze tego tekstu/zestawienia/gówna, merytorycznie jest to dno.

stara obozowej rury

buhahahaha pdfa nikt nie słucha wiadomo że Rychu wygrał

Popularne