Sprawdź nas też tutaj

teledysk

Miuosh w hołdzie Ryszardowi Kuklińskiemu

Posłuchajcie numeru „Stal i beton”.

Opublikowany

 

W 40. rocznicę brawurowej ucieczki na Zachód płk. Ryszarda Kuklińskiego – na kanale Youtube oraz profilu Facebook Narodowego Centrum Kultury odbyła się premiera wyjątkowego teledysku do utworu Miuosha „Stal i beton”.

Utwór i ilustrujący go wideoclip inspirowane są postacią pułkownika oraz dramatycznymi wydarzeniami z jego życia po roku 1981: zaocznym wyrokiem śmierci wydanym przez sąd wojskowy w Warszawie (1984), niejawnym pobytem w USA oraz niewyjaśnionym zaginięciem syna Bogdana (1993) i tragiczną śmiercią drugiego syna Waldemara (1994).

Teledysk na zlecenie Narodowego Centrum Kultury zrealizował ceniony reżyser Mateusz Miszczyński, autor wideoklipów m.in. Tricky’ego (znanego z pierwszych płyt Massive Attack) i Hani Rani. Producentem wykonawczym teledysku jest studio Andiamo. Źródłem a zarazem kanwą historii opowiedzianej przez reżysera jest przypuszczenie, iż płk Ryszard Kukliński został ewakuowany z Polski dzięki wprowadzeniu do akcji jego sobowtóra, doppelgängera. Mieszkaniec Londynu, który z wyglądu bardzo przypominał Kuklińskiego, miał pojawić się w Warszawie kilka dni przed planowanym wyjazdem pułkownika. To właśnie z jego paszportem Kukliński mógł opuścić Polskę. Doppelgänger może być postacią fikcyjną, duchem-bliźniakiem, czarnym charakterem, a także miewać zdolność bilokacji, tj. pojawiania się̨ w dwóch miejscach równocześnie. Doppelgänger nie rzuca cienia ani nie odbija się w lustrze.W wideoklipie jest on postacią zagadkową i niedookreśloną. Nie wiemy, czy jest wrogiem głównego bohatera, czy jego sprzymierzeńcem. Bohater nie zachowuje się̨ standardowo – wokół niego zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a obecność w jego przestrzeni sobowtóra potęguje wrażenie niezwykłości i tajemniczości. Świat stworzony przez autorów teledysku jest analogowy (ujęcia zostały zarejestrowane m.in. przy użyciu kamery VHS), ale nie ma w sobie żadnych znamion estetyki retro, czy PRL-owskiej nostalgii. To zunifikowana, nieco orwellowska rzeczywistość – bez jasnego określenia czasu i miejsca.5 komentarzy
5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Donatan fan
10 miesięcy temu

Ciekawe za ile ojebałby mi pałe

o ja cie...
10 miesięcy temu

Po pierwsze – miąsz jest chujowym dukaczem. Po drugie – kukliński jest zdrajcą a za zdradę ojczyzny należy się czapa. Przekazywał tajne informacje służbom innego kraju. I to jeszcze najgorszym kurwom czyli amerykańcom. Szatany zjednoczone wobec Polski zachowują się jak rosja. Jebać.

Codeina
10 miesięcy temu

Miłosz odebrał nowiuśkie BMW z salonu.
Informację i zdjęcie można było znaleźć na stronie BMW Gliwice, jednak po komentarzach przypominających o zeszłorocznych 2 bańkach zapomogi od państwa BMW ją zdjęło. „Doskonały artysta, utalentowany muzyk a do tego nasz przyjaciel i wspaniały człowiek Miuosh, odebrał właśnie swój długo wyczekiwany i perfekcyjnie skonfigurowany samochód, BMW serii 8. Gratulujemy wyboru i życzymy szerokich dróg!”

Ciekawe czy je dostał, kupił, czy wyłudził? Może za jakąś pożyczkę z mopsu je machnął? XD

Lewak
10 miesięcy temu
Reply to  Codeina

A co, zazdrościsz?

Milfhunter
10 miesięcy temu

Oooo tu propsik chłopie ale na czerskiej i wiertniczej cię zjebią…ale pierdol to

Popularne