Sprawdź nas też tutaj

News

Najchętniej kupowane płyty w Empiku w I połowie 2022 roku

Bestsellery Empiku 2022 na półmetku.

Opublikowany

 

Czy to możliwe, aby po raz pierwszy w historii jeden wykonawca zgarnął statuetkę Bestsellera Empiku trzeci raz z rzędu? Patrząc na gigantyczne zainteresowanie albumem „Uczta” sanah, nie można tego wykluczyć. Jednak wyścig po nagrody w największym plebiscycie kulturalnym w Polsce wciąż trwa. Na półmetku zmagań Empik ujawnia listę najchętniej kupowanych muzycznych premier pierwszej połowy 2022 roku. Oprócz trzeciej płyty sanah, w zestawieniu znalazły się krążki m.in. Harry’ego Stylesa, Rammstein, SB Maffija i Palucha.

Muzyczne bestsellery półrocza

Bestsellery Empiku przyznawane są m.in. w kategoriach muzycznych – premierowym płytom i utworom, na które „zagłosowało” najwięcej fanów. Liczy się każdy zakup płyty na dowolnym nośniku w salonach, w aplikacji i online oraz odtworzenia piosenek w aplikacji streamingowej Empik Music. Statuetki wędrują do tych rąk artystów, których muzyka była najchętniej wybierana w ciągu całego roku kalendarzowego, jednak na półmetku rywalizacji widać już potencjalnych faworytów do nagrody. Kto prowadzi w tej chwili?

Na muzycznej uczcie u sanah pojawiło się tysiące fanów. Jej trzeci album ma szansę powtórzyć sukces dwóch poprzednich – w połowie roku jest absolutnym numerem jeden w sprzedaży w całej Polsce. Po piętach artystce depcze jednak Harry Styles, który znajduje się w podobnym miejscu w solowej karierze. W tym roku polski rynek zawojował swoim trzecim krążkiem „Harry’s House”. Obok zespołu Rammstein Brytyjczyk jest w tej chwili jedynym zagranicznym kandydatem po statuetkę w kategorii Pop&Rock. Warto jednak odnotować, że coraz bardziej mainstreamowy staje się w Polsce k-pop – ostatnia płyta koreańskiego boysbandu BTS „Proof” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, plasując tytuł na 7. miejscu muzycznych bestsellerów półrocza w kategorii Pop&Rock.

Dominacja sanah widoczna jest także w streamingu. W półrocznym zestawieniu TOP5 najczęściej odtwarzanych premierowych utworów w Empik Music aż cztery pochodzą z ostatniego albumu sanah. To wykonania w duetach z: Kwiatem Jabłoni, Dawidem Podsiadło, Arturem Rojkiem oraz Igorem Herbutem. Czarnym koniem w wyścigu po statuetkę Bestsellera Empiku 2022 w kategorii Streaming może okazać się jednak pierwszy solowy singiel IGO, który dotychczas nagrywał z Bass Astral i Clock Machine. Dedykowana córeczce wokalisty „Helena” zajęła drugie miejsce w zestawieniu najchętniej słuchanych utworów w I półroczu 2022.

Na scenie hip-hopowej panuje wrzenie, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Zaciekła walka o Bestsellera Empiku 2022 toczy się między takimi raperami jak Szpaku, Paluch, Jan Rapowanie czy OKI. W pierwszym półroczu na wyraźne prowadzenie w sprzedaży w kategorii Hip-Hop wysunął się jednak album artystów zrzeszonych w SBM Label – „Hotel Maffija 2”.

Co przyniesie II połowa roku? Czy nastąpią duże przetasowania na liście pretendentów do tytułu?

– W kolejnych miesiącach czeka nas sporo długo wyczekiwanych muzycznych premier. Możemy więc przypuszczać, że grono pretendentów do tytułu Bestsellera Empiku 2022 poszerzy się o kolejnych artystów. W blisko 25-letniej historii tej nagrody mamy przykłady wykonawców, którzy mocno namieszali na liście nominowanych, a nawet sięgnęli po statuetkę, dołączając do rywalizacji na jej finiszu – również w grudniu. Niczego nie można więc być pewnym – komentuje Dominik Sadowski, Menadżer Działu Muzyka w Empiku.

Zwycięzców tegorocznych zmagań o ten prestiżowy tytuł poznamy podczas gali transmitowanej na antenie TVN i streamingowanej na facebooku 7 lutego 2023 roku.

Czego Polacy słuchają na winylach, a czego na CD?

Poznaliśmy już tegoroczne premiery, które liczą się w rywalizacji o tytuł Bestsellera. A jak prezentuje się muzyczny top topów spośród wszystkich gatunków i albumów dostępnych w Empiku? Czyje utwory w pierwszym półroczu królowały w słuchawkach i głośnikach Polaków? Melodyjny pop, młoda scena hip-hopowa a może evergreeny – klasyki poprzednich dekad? Empik podsumował najchętniej wybierane albumy na krążku CD i kultowym winylu.

Ciekawie prezentuje się lista najchętniej kupowanych płyt analogowych półrocza. Na 1. miejscu uplasował się album „Harry’s House”. Najwidoczniej w fanklubie Harry’ego Stylesa panuje wyjątkowe upodobanie do tego nośnika – jest to bowiem jedyna tegoroczna premiera w TOP5. Poza nią na podium zestawienia znalazły się kultowe i znane od lat pozycje: albumy duetu Kayah & Bregović i „Miłość w czasach popkultury” Myslovitz. Popularność tych dwóch tytułów na winylach trwa już od dłuższego czasu – w analogicznym okresie ubiegłego roku te dwa krążki zajmowały odpowiednio 1. i 2. miejsce na liście bestsellerów. W tym roku bardzo wiele osób poszukujących nostalgicznych nagrań zdecydowało się także na exclusive Empiku – składankę z największymi przebojami Zbigniewa Wodeckiego.

Zestawienie najpopularniejszych płyt CD dostarcza kolejnych dowodów na niepodważalny sukces sanah. Aż trzy albumy – „Uczta”, „Irenka” i „Królowa dram” – znalazły się w czołówce listy. Co ciekawe, wybory muzyczne nie różnią się między poszczególnymi regionami Polski – nowa płyta artystki jest niekwestionowanym numerem 1, od morza aż do Tatr. Ponadto, w I połowie 2022 roku nadal bardzo dobrze radził sobie również koncertowy krążek Męskie Granie Orkiestry 2021.

– Warto zwrócić uwagę na fakt, że zarówno na liście najchętniej słuchanych utworów w Empik Music, jak i wśród TOP5 płyt CD znaleźli się wyłącznie polscy artyści. Świetnie ma się również rodzima scena hip-hopowa. Cieszy nas bardzo, że to właśnie polska muzyka najczęściej gra w sercach słuchaczy i mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma – podsumowuje Dominik Sadowski.

46 komentarzy
46 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Donatan Fan
28 dni temu

Polski słuchacz jest tym, czego słucha, czyli gównem

NieWiszePieniedzySentino
27 dni temu
Reply to  Donatan Fan

Eee nie gadaj przecież na liście nie ma Sentino, on nawet na olis nie wchodzi więc polski słuchacz ma jeszcze resztki godności

ApoloniuszTajger
27 dni temu

Cweltino mówił że nie będzie już nagrywał dla Polaków biedaków a ponoć jakaś płytę wydaje dla 10 ludzi London zayebany, pewnie ciepłota kupuję odrazu całe 10

NieWiszePieniedzySentino
27 dni temu

Cweltino to zakłamana parówka niech nagra kilka obcojęzycznych kawałków i się przekona jak wiele zawdzięcza tej zniewieściałej garstce fanów z Polski

Hetman Rapu
27 dni temu
Reply to  Donatan Fan

Do wanny wszyscy!!!!!!

69 z ukrainką
27 dni temu
Reply to  Donatan Fan

pOl.ki to kreatury

PODPASKI SICARIOS
27 dni temu
Reply to  Donatan Fan

TRZEBA BYĆ ZDROWO JEBNIĘTYM ŻEBY TO GÓWNO KUPOWAĆ. OSTATNIĄ ORGINALNĄ PŁYTĘ KUPIŁEM W 2005 WŁODI W

Beka XD
27 dni temu

Trzeba być downem, żeby w ogóle kupować płyty jakiegokolwiek srapera z PL, czy chodzić na płatne koncerty tych łaków.
Wolę wydać 200 euro na darmową niemiecką kórwe w burdelu, jak dać chociaż złamanego grosza na któregoś z tych p0lskich złamasów…

PODPASKI SICARIOS
27 dni temu
Reply to  Beka XD

o jest jasne ale kiedyś gdy raper wydał płytę to było jakieś wydarzenie, szczególnie jak się kogoś ceniło, mam sentyment do tamtych czasów i nie żałuje że kiedyś ją kupiłem. Odnośnie koncertów nigdy nie byłem i nie zamierzam yebać w tym spoconym tłumie

SPERMINATHOR
27 dni temu

CZASY SIĘ ZMIENIAJĄ I ELEKTRONIKA MOCNO STANIAŁA. O ILE KIEDYŚ WŁASNE STUDIO NAGRAŃ MIELI W POLSCE DOSŁOWNIE NIELICZNI, TO DZIŚ DOBREJ JAKOŚCI AMATORSKIE STUDIO MUZYCZNE MOŻNA ZROBIĆ NA CHACIE W PIWNICY ZA 30 KAFLI (+DARMOWY, ZCRACKOWANY PROGRAM DO ROBIENIA BITÓW), CZYLI PRZECIĘTNY ŁAK, KTÓREGO STARY ZAPIEHDALA U NIEMIECKIEGO PANA NA BUDOWIE ZA 2 STÓWKI EURO DNIÓWKI MOŻE SOBIE NA TO POZWOLIĆ. POTEM TAKIE ŁACZYSKO WYPUSZCZA TE SWOJE WYSRYWY NA SPOTIFY, TIDAL, CZY JUTUBIE A OŚMIOLETNI SŁUCHACZ RAPU JAK WIADOMO NIE JEST WYBREDNY, WIĘC KLIKA TO GOOWNO I POMPUJE WYŚWIETLENIA, A ŁACZYSKO KOSI NIEZŁĄ KASĘ, KTÓRĄ PRZEZNACZA NA ZAKUP BITÓW I WYDANIE PŁYTY W PROFESJONALNYM STUDIU…

SPERMINATHOR
27 dni temu
Reply to  SPERMINATHOR

…STUDIU, KTÓRE DAJE ŁAKOWI ROZGŁOS NA CAŁĄ POLSKĘ. I TAK OTO POWSTAJE ZYEBANY I OBCIĄŻONY GENETYCZNIE WYTWÓR POKROJU ŻABSOSIA, YOUNG PIERDOSIA, SZM@TY, CZY INNEGO BEZTALENCIA…

PODPASKI SICARIOS
27 dni temu
Reply to  SPERMINATHOR

zgadza się , czyli ogólnie winą jest zbyt szeroki dostęp profesjonalnej techniki dla ludzi opóźnionych. To samo dotyczy klipów. Dzisiaj każdy może je robić i mamy zalew żenady.Moim zdaniem programy czy sprzęt powinny być dostepne tylko po zdaniu jakiegoś egzaminu z poczucia estetyki .

PODPASKI SICARIOS
27 dni temu

swoją drogą nadchodzą bardzo ciekawe czasy , dzisiaj przeciętnie zarabiającą osobę stać na lexusa w leasing za 1550 zł , każdy moze kupić bluze bossa orginalną na zalando za 300-400 . Więc granica między wyróżnianiem się bogatych a biednymi zaciera się . Teraz wszystkie ceny poszły mega do góry aby ten podział na nowo odświeżyć .

Ja1233
23 dni temu
Reply to  SPERMINATHOR

Ale masz zamknięty łeb…

pusia
27 dni temu
Reply to  Donatan Fan

wsadzilam se odkurzacz na …..przyjemne uczucie

.
28 dni temu

A GDZIE JEST CWELTINO? XDDD

Sentino #sicarios
28 dni temu
Reply to  .

w burdelu jestem, oyebuje penta starym hitlerowcom

Lord Wiader
28 dni temu
Reply to  .

Ten rumun dostanie statuetkę w kategorii największą ilość zmyślonych fanów i fale botów . Plus nominacja do artysty w którego branża ,fani i rynek mają najbardziej wysrane

Uległość Genetyczna #pentino #qutasura
28 dni temu
Reply to  .

BO W MEDIA EKSZPERT
CHO.JA W DO.PIE MASZ
OOO TAK
OŁ JE
WYSOKICH CEN JUUUŻ CZAAS

YEBAĆ polki®
28 dni temu

Zauważyliście, że wskutek równouprawnienia kobiecość została niemal całkowicie wypleniona? Żeby to zrozumieć, przypomnijmy sobie najbardziej cenione cechy w kobietach i przyjrzyjmy się, co się z nimi obecnie stało:
– rodzenie i wychowywanie dzieci – odpada, dzietność 1.3, a młode p000lki brzydzą się rodzicielstwem. Na dzień dobry możemy skreślić największą dotychczasową zaletę kobiet XD
– tworzenie ogniska domowego – odpada. Kobieta + sprzątanie / gotowanie = seksizm
– szanowanie się bardziej niż mężczyzna – odpada. Wszystkie badania i statystyki wskazują jasno, że #redpill to już przeszłość. Dziś seksualnie kobiety są „wyzwolone”, a przez swoje naturalnie wyższe SMV osiągają przebiegi Passata TDI z czadami będąc idealnym materiałem na żonę. Dla kolegi. Którego bardzo nie lubisz
– empatia, naturalność, uśmiech – odpada. Proszę po prostu zrobić przegląd profilówek Julek na facebooku xD

YEBAĆ polki®
28 dni temu
Reply to  YEBAĆ polki®

Tak się kończy chęć naprawienia tego co ewolucja rzekomo zepsuła przez 50 lat forsowania chorego prawa i przywilejów na każdym kroku. Chłop jest nadal chłopem. Od 18 roku życia wielu chłopów już dyma ostro na budowie 12h. 80% mirków na politechnikach to chłopy. Chłopy nadal dymają na siłownię i chcą być po prostu męscy. Bowiem to nie chłopom się w głowach poprzewracało – to babom się w głowach poprzewracało od chęci bycia chłopem, którym być po prostu nie potrafi. To dlatego trzeba nas na każdym kroku odzierać z naszej naturalnej siły i zalet. Chłopa trzeba wdeptać w ziemię żeby baba była mu równa w chłopskiej domenie. Kobiety miały swoje zalety, ale dzisiaj to już NIEAKTUALNE.

Sentino
28 dni temu

o to dowód że p0lacy to idioci

ps. moja matka p0lka to ściera

NieWiszePieniedzySentino
28 dni temu
Reply to  Sentino

O to dowód na to jak bardzo ludzie mają Cię w hooju . Nawet fasolki miałby lepszą sprzedaż

Tu for ju
28 dni temu

IDE SOBIE PRZEZ ŚWIAT W HOOYU MAM ILE MAM LAT
TO JEST MÓJ CZAS A CZASU TO MAM MNÓSTWO
TWOJA STARA JEST MOJĄ SU.KĄ TY KUR.WO
BULDOG NA BICIE TY BÓL DOOPY MASZ O TO CHCESZ TO SIE ZAJME KUR.WO TWOJĄ SIOSTRĄ
PRZYJDĘ NOCĄ POD OSŁONĄ GWIAZD MAM NA TO CZAS
LICZĘ TERAZ HAJS WIEM ŻE JEST NAJS OŁ RAJT
NIESAMOWITY JESTEM ZACHWYCASZ SIE TYM TEKSTEM ZNOWU TUTAJ LECE
RUCH.AŁEM KIEDYŚ POL.KE W BEEMIE
TO WE MNIE DRZEMIE I DALEJ MI SIE NIE CHCE PISAĆ BO MI TO ZWISA SIEMA IZA TY JAK SEAT IBIZA NIE BEDE CI UBLIŻAĆ
ZAKOCHAŁEM SIE W KOMIKSACH KIEDYŚ BYŁAŚ MI BLISKA TYMCZASEM STRZELAM DO CIEBIE JAK HIMARS

Uległość Genetyczna #pentino #qutasura
27 dni temu
Reply to  Tu for ju

dobre ale nie pisz już więcej

pannaMigotka
27 dni temu
Reply to  Tu for ju

Cierpienia hipergamicznej bestii Migotki

Uległość Genetyczna #pentino #qutasura
28 dni temu

BO W MEDIA EKSZPERT
CHO.JA W DO.PIE MASZ
OOO TAK
OŁ JE
WYSOKICH CEN JUUUŻ CZAAS

Kuhwy polskie
28 dni temu

Życie mi się posypało kur.wa i idę nie w tę stronę co trzeba. KUR.WA JEGO MAĆ. HOOY BY TO KUR.WA STRZELIŁ DO KUR.WY NĘDZY JEB.ANEJ DZIW.KI TWOJEJ STAREJ KUR.WA

Aby
28 dni temu

Ale ten polski rap i jego słuchacze są spedaleni skoro coś takiego jest topką…Dzięki Bogu że już się tego gówna nie słucha.

Zbicie
27 dni temu
Reply to  Aby

To wiesz co masz zrobić nie?
Nie wiesz?

Wypier.rdalaj ty koorwo przegrywie kukoldzie zayebany

Niższa Szkołenia Robienia Szałasu
27 dni temu

Same gimbograjki

Bim bom
27 dni temu

Na czymkolwiek byście nie słuchali, omijajcie kasety. Jeśli chodzi o albumy dostępne komercyjnie, nośnik ten szybko się zużywa, a i tak potrzeba do niego dobrego sprzętu. Inaczej będzie brzmiał jak gowno. Z mocno eksploatowanej kasety nawet dobry deck bicza nie ukręci. Co innego nagrać sobie samemu coś np. na chromową kasetę z płyty cd lub pliku bezstratnego. Wtedy jakość jest zadowalająca. Nie dajcie się złapać na nostalgiczny powrót do przeszłości i nie ładujcie za dużo kasy w ten gówniany nośnik. ubolewam nad tym, że w Polsce nie przyjął się mini disc. Może wtedy można by dostać odtwarzacz w normalnej cenie

harakiri
27 dni temu
Reply to  Bim bom

Taśma się rozmagnetyzowuje, winyl się ściera, tylko cd jest trwałe. No i digital, ale to nie ta jakość

sprite700
26 dni temu
Reply to  harakiri

jaka jakość? ze wszystkich wymienionych i nie tylko to digital ma najlepszą jakość jak jest dobrze zgrany i wrzucony na streaming/płytę. polaczkom to się utarło, że A BO TA DZISIEJSZA MUZYKA TAKA BEZ DUSZY KUPIĘ SOBIE WINYL xD no i kupują sobie przecenione taconafide z biedronki i odpalają to na odtwarzaczu za 150 zł NO I WTEDY JEST JAKOŚĆ, BO TRZESZCZY XD nie ma właśnie żadnej jakości tylko jest pierdziawa. żeby dobrze posłuchać sobie muzyki z winyli to trzeba mieć świetny adapter, wzmacniacz i kolumny – to już są ceny od kilkuset zł do kilkunastu tysięcy. dodatkowo wypadałoby złapać za dobrą płytę zmiksowaną z założeniem że to winyl, nie tylko zgraną z wav na winyl w tłoczni – dla przykładu electric light orchestra albo fleetwood mac. te zespoły akurat prywatnie lubię ale generalnie wszystkie ważniejsze płyty lat 70 i 80. obecnie najlepszą jakość oferuje Apple ale to też zależy od wykonawcy czy skorzysta z tego. ja aż takich klapek na oczach nie mam, słucham se spotify i gra

sprite700
26 dni temu
Reply to  sprite700

bo też na spotify i innych platformach jest wiele ustawień których ludzie nie używają np. oszczędzanie danych które przy słabym internecie potrafi ci nawet piosenkę odtworzyć w 128 kb/s. dramat. dlatego ustawienia są po to żeby z nich korzystać.

get money od starych
27 dni temu

Kto ma w domu odtwarzacz CD?

sprite700
26 dni temu

gratuluję polakom gustu xD zawsze na topie najgorsza, najbardziej pretensjonalna i sztuczna mizyka alternatywna dla gejów z warszawy i polski „hip-hop” który ani nie ma nic wspólnego z rapem a i coraz mniej z językiem polskim bo oni znają maks 30 słów po polsku.

Edzio tiktokerzyna śpiewa
28 dni temu

Dzisiej śpiewamy: Dakteruła hej dakteru dakteruła hej in tardis A przez tydzień śpiewamy: budu budu jetsa sahari sahari

Utykam cwëla
28 dni temu

No i pajac utkany i git

asdafa
28 dni temu

z tych wszystkiego to tylko harry styles bo chociaz utalentowany yebac polska muzyke dla zwierzat pozdrawiam sluchaczy

Grzesiu
28 dni temu

Co za plebs kupuje te kompakty w czasach spotifajów i tajdalów. Jedynym raperem którego płytę warto kupić jest king $ento! Pudełko ze najczystrzego barcelońskiego szkła, okładka szyta z japońskiego jedwabiu, i poliwęglanowe CD ręcznie odbijane przez najlepszych argentyńskich rzeźbiarzy, pokryte cieniutką warstwą platyny próby 950. Reszte yebac!!!

Ziominho
28 dni temu
Reply to  Grzesiu

Ja mam tylko plyty (boksy) Sentino w kolekcji. Reszte slucham na spotifaju

Grypsujący
28 dni temu
Reply to  Grzesiu

ty jesteś kulwa poyebany ty kulwa hooju do szczania

NieWiszePieniedzySentino
28 dni temu
Reply to  Grzesiu

Są lepsze sposoby by powiedzieć o swojej chorobie

• • • C=====3 tutututu ku.. jak z ak47
27 dni temu

Ta? To otwieraj du.pe bo bocian leci do gniazda

Sentino
27 dni temu
Reply to  Grzesiu

MOGŁEŚ OD RAZU NAPISAĆ ŻE JESTEŚ P3DAŁEM, MÓJ KOCHANY!

Popularne