Sprawdź nas też tutaj

ranking

Najlepsze rapowe utwory o tematyce wojny

Kawałki, które nawiązują do obecnej sytuacji panującej na Ukrainie.

Opublikowany

 

sokół i jędker

Scena rapowa potrafi czerpać głębokie inspiracje ze zbrodniarzy, których historia będzie stawiać w rzędzie z Władimirem Putinem. Zdarzało się nawet, że raperzy przyjmowali pseudonimy od takich osób. Przykładem może być Tragedy Khadafi czy Noreaga. Jednak przygniatająca większość manifestów muzycznych tego środowiska ma antymilitarny przekaz. Przy okazji wojny na Ukrainie przypominamy utwory, które najmocniej nawiązują do panującej tam sytuacji.

Capone-N-Noreaga – „The War Raport”

Nie można nie zacząć tego tekstu od „The War Raport” Capone-N-Noreaga. Jeżeli ktoś z Was nie zna tej płyty, to niech nawet nie czyta tego do końca, tylko ją natychmiast sprawdza. Nie będzie chyba wielką przesadą zaryzykować stwierdzenie, że „The War Raport” to jeden z lepszych debiutów w historii. No dobra, nie jakieś tam TOP3, ale w TOP15? Czemu nie? Wspomniany we wstępie Noreaga przyjął pseudonim od wieloletniego przywódcy Panamy, Manuela Noriegi. Panamczyk ma na koncie nie tylko zbrodnie polityczne, zajmował się też pospolitymi przestępstwami, jak handel narkotykami. A Co do płyty – jednym z jej tematycznych filarów są konflikty USA ze światem arabskim. Tematyka tematyką, ale jednak tutaj trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na nieprzeciętną produkcję. Duży repeat value, warto obczajać.Outkast – „Bombs Over Baghdad”

„Bombs Over Baghdad” to kawałek, który okazał się proroczy. Wydany w 1999 roku, dużą popularność zyskał 4 lata później, podczas ponownej inwazji na Irak. Dzieło Outkastu zebrało przychylne recenzje krytyków, ale o dziwo w przypadku tej grupy, nie miało to przełożenia na listy przebojów. „Bombs over Baghdad” został w pierwszej chwili mylnie odebrany jako zachęta do przeprowadzenia ataku, muzycy musieli to prostować w wywiadach. Utwór był często słuchany przez amerykańskich żołnierzy tuż przed rozpoczęciem batalii. Są jego dwie wersje, mimo wszystko ciekawszy wydaje się remix Zacka de La Rochy. Co nie znaczy, że nie warto sprawdzić też pierwotnej wersji, do której powstał teledysk.

Rage Against The Machine – „Zapata`s blood”

Skoro jesteśmy przy wokaliście Rage Against the Machine, można się tu zatrzymać na chwilę. Nie jest to stricte rap, niemniej Zack rapuje, więc to wystarczy, żeby o nim wspomnieć. RATM znane jest z silnych manifestów politycznych, do opisania ich wszystkich akcji, nawet z grubsza, potrzebny byłby oddzielny tekst. „Zapata`s blood” nawiązuje do wojny partyzanckiej w Meksyku, która miała miejsce na początku 20 wieku. Emiliano Zapata to postać, mająca sporo na sumieniu. Jednak nie przeszkodziło to muzykom, znanym ze skrajnie lewicowych poglądów, do upamiętnienia jego zrywu.

Jedi Mind Tricks – „Uncommon Valor: A Vietnam Story”

Teraz coś bardziej niszowego, choć z nie mniejszym potencjałem, żeby o tym wspomnieć. Wojna w Wietnamie to najbardziej nieprzemyślany i niepotrzebny konflikt w jaki się wdała amerykańska armia. Wieloletni bój, w ekstremalnych warunkach, zakończył się fiaskiem potęgi gospodarczej. Pierwsza zwrotka, nawinięta przez Vinniego Paza ma antywojenny przekaz, uwypuklając bezsensowne barbarzyństwo i zbrodnie wobec ludności cywilnej. Kolejna, autorstwa Rugged Mana, to diametralna zmiana nastawienia, przejawiająca się dystansem do sytuacji i entuzjazmem do walki, który skończył się tragicznie. Skutki używania specyfiku nazywanego Agent Orange odczuły dzieci rapującego bohatera „Uncommon Valor”.Jadakiss – „Why”

Oddzielną kategorię stanowią piosenki, które nawiązują do wojny terrorystycznej z Al-Ka`idą i zamachem na WTC. Jest ich najwięcej, co raczej nie dziwi, bo ataku dokonano na terenie USA. Można tu wymienić m.in. 'Patiently waiting” Eminema i 50 Centa, „The Proud” Taliba Kwali czy „Bin Laden” Immortal Technique. Jednak największym hit został wyprodukowany przez Havoca, a tekst nawinął Jadakiss. Jedną z przemyconych w nim treści jest sugestia, że w zamachy na WTC był zamieszany rząd amerykański, co wywołało kontrowersje. Padają wręcz oskarżania, iż odpowiada za nie George W. Bush.

WWO – „Obejrzyj sobie wiadomości”

Tym razem coś z Polski. Singiel z klasycznego debiutu WWO. Sokół wymienia tu całą listę konfliktów zbrojnych na świecie, których w momencie wydania istniało niemało. Utwór ma ponadczasowy przekaz i broni się po 20 latach. A znając historię ludzkości, niestety nic nie wskazuje na przesłanki, świadczące o tym, żeby cokolwiek szybko zmieniło się na lepsze pod tym względem.

Hukos ft. KęKę, PeeRZet – „Chłopcy idą na wojnę”

Nagranie z 2015 roku i do tej pory to chyba jeden z najpopularniejszych utworów o tematyce wojennej w polskim rapie. Licznik na Youtube wybił blisko 6 mln odtworzeń. Wciskający w fotel refren Sylwi Dynek i szorstki rap wymienionych wyżej raperów powoduje, że ciągle chcemy go zapętlać czując jednocześnie narodową dumę.

Serce toczyło krew ułana, zaszarżować i zapomnieć
Galop nad okopem, na zasieki szturmem
Nic tak nie motywuje mnie, jak nowy problem
Wierzę, wybaczysz mi spalone ziemie Boże
– rapuje KęKę.

49 komentarzy
49 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Imię
9 miesięcy temu

Rage Against The Machine to zespół występujący na scenie z czerwoną gwiazdą w tle, a ich teksty gloryfikują ideologię komunistyczną i wyrażają niechęć w kierunku kapitalizmu jednocześnie wydając albumy w ogromnej wytwórni, faktycznie świetny przykład do naśladowania, dno i dziesięć metrów mułu.

DOJEBANY JAJORODNY TERMINATOR TRZECIEJ DEGENERACJI
9 miesięcy temu

Kurwaaa jaka beka z głupich p0laczków, którzy pomagają upaińcom z całych sił wysyłając pieniądze, jedzenie, ubrania, opłacają im wszystko. Oddajcie im swoje wszystkie oszczędności, przepiszcie na nich swoje domy, a sami wypierdalajcie pod most. Jeszcze oddajcie swoje żony żeby upaińcy mogli poruchać sobie jak skończy się wojna i przyjadą do Polski, wy niedojebane głupie p0lskie cweluchy. Beka z polaczkuf fest!

Tylko ten typ mez
9 miesięcy temu

Sokol resortowy banan to może co najwyżej wozić się po warszawskich klubach i ruchac z prpstytutkami w kiblach.tfu!

essssssssssssssssssssaaaaaa
9 miesięcy temu

Ty za to możesz jeździć po remizach w Polsce B i być ruchanym.

Włodzimierz Putek
9 miesięcy temu

O tematyce wojny? Przecież te pedały non stop pierdolą, że dukanie ma łączyć, a nie dzielić 🙂

B1Lą
9 miesięcy temu

Rap to bycie w permamentnym stanie wojny ze wszystkim i wszystkimi (oprócz prawilnych ziomków, z których część z nich po jakimś czasie nie jest prawilna, czyli jednak nadal wojna).

Loops
9 miesięcy temu

Medium – Nakaz Wielkości, kto wie ten wie, 5!

Kasnior
8 miesięcy temu

Ostr dla world of tanks gdzieś się zawieruszylo

Borgia
9 miesięcy temu

Szad- Karabiny z drewna

Zioooom
9 miesięcy temu

Miejski sort – kody zniewolenia

Halo
9 miesięcy temu

A gdzie Peja – Poznańczyk ????

Ten
9 miesięcy temu

Basti – Wroga krew

Spółka z o.o.
8 miesięcy temu

„Szklanki” młodej leosi

szpaku
9 miesięcy temu

a gdzie 63 dni chwały HG?

czoczak
9 miesięcy temu
Reply to  szpaku

W PIŹDZIE TWOJEJ STAREJ!!!

Jak?
9 miesięcy temu

Konstruktora nie ma w zestawieniu?

Królowa Glamrapu
9 miesięcy temu

Prędzej oddałabym się Ukraińcowi niż kurduplowato-zakolackiemu p0laczkowi. p0laczki to paskudne śmierdziele, a Ukraińcy są silni i mają wspaniałe ciała jak bracia Kliczko, Vasył Łomaczenko lub Olesander Usyk. Gdyby taki Ukraiński Bóg mnie zapłodnił to bym urodziła wspaniałego mężczyznę, a nie śmierdziela p0laczka.

STARDUST
9 miesięcy temu

Moje komentarze usuwasz ale rosyjska propaganda jest ok

STARDUST
9 miesięcy temu
Reply to  STARDUST

Twoja brzydka morda to nie problem, problemem są twoje Himalaje braku charyzmy

Torunian
8 miesięcy temu

Pala nie matka to pisze ave

XDDD
9 miesięcy temu

xD gówniaki z glamrapu zostańcie przy galach pedałów i sentino

STARDUST
9 miesięcy temu
Reply to  XDDD

Na pewno ciebie posłuchają stara purchawo

FLAKKA
9 miesięcy temu

Quebonafide Eripe – Modern Warfare

Zbigniew Boniek
9 miesięcy temu

A gdzie Rogal Ddl-Wojna?

Zbigniew Boniek
9 miesięcy temu

https://youtu.be/kkqoB485Ya4

„wrazie terrorystycznych zamachow radzą aby schować się do szafy, weź ta radę i kurwa się nie zabij”

GERGER
9 miesięcy temu

TO CO SIE DZIEJE OD 3 DNI TO JEST PROPAGANDA I GOSC MOWI ZE TO UKRAINCY ROZSTRZELALI CYWILOW, BY WCIAGNAC CALA EUROPE DO WOJNYM, A TEN CHUJ PREZYDENT UKRAINY TO NIEZLY AKTOR… TO SAMO BYLO Z PANDEMIA TO TERAZ JEST Z UKRAINA….
https://www.youtube.com/watch?v=OIW-IacnviQ

STARDUST
9 miesięcy temu
Reply to  GERGER

Jak ja dodaję link to od razu mój komentarz zostaje usunięty a tu rosyjska propaganda, ziomek jeździ czołgiem z Rosjanami bitch please, ruskim trollom chuj do mordy

SZLOMOszalom
9 miesięcy temu
Reply to  GERGER

ruska onuco zdymana

Popularne