Sprawdź nas też tutaj

News

Oto 5 najbardziej życiowych kawałków wydanych pod szyldem Prosto Label

Warszawska wytwórnia odcisnęła ogromne piętno w polskim rapie.

Opublikowany

 

Prosto Label to wytwórnia, której tradycja opiewa na blisko dwie dekady. W ciągu tych lat pod banderą labelu ukazało się mnóstwo, ale to mnóstwo wartościowych utworów, z których słuchacz może wynieść cenne lekcje. Wybraliśmy 5 najbardziej charakterystycznych spośród nich.

Prosto i ich wkład w rozwój polskiej kultury hip-hop

Na dzisiejsze standardy, połączenie działalności wydawniczej z produkcją ubrań wśród przedsiębiorstw muzycznych to standardowa praktyka. Postawcie się jednak w pozycji fana hip-hopu z początku millennium. Rap jest gatunkiem w Polsce jeszcze raczkującym, hip-hop jako kultura dopiero nieśmiało zaczyna pukać nam do drzwi. Są jednak ludzie, którzy przytomnie wyczuwają w nim ogromny potencjał – trochę handlowy, a przede wszystkim obyczajowy. Zdają sobie sprawę, że stoją przed szansą stworzenia czegoś niezwykle ważnego dla kształtu rodzimej popkultury.

I wtedy Sokół podejmuje się okrutnie odważnego zadania, zakładając w 2003 Prosto Wear. Dzięki marce każdy, kto identyfikował się z tytułową kulturą uzyskał możliwość wyrażania tego poprzez swój ubiór. O ile pierwsze zalążki wspomnianej subkultury pojawiły się u nas już w latach 90-tych, o tyle Prosto w późniejszych latach sprawiło, że przestała ona w naszym kraju być odległym marzeniem. Stała się realna, namacalna. Świętowaliśmy upadek komunizmu i w końcu zaczęliśmy mieć dostęp do zachodnich dóbr, takich jak najświeższe modowe trendy. Narrator i jego współpracownicy dzielnie zapewniali coraz liczniejszym odbiorcom rapu niezbędnych środków do podkreślenia swojego oddania tej muzyce, coraz popularniejszej, coraz łatwiej dostępnej.

Więc korzystamy. Cieszymy się muzyką, promujemy ją wszystkimi możliwymi środkami przekazu. Wyglądem, sztukami wizualnymi, przynależnym jej tańcem, kreatywnymi rozwiązaniami. Nigdy nie tracimy czujności, dzięki czemu dostosowujemy się do trendów, które zmieniają się szybko. Dlatego nawet teraz, po tak długim stażu Prosto Wear, każdy, niezależnie od swojego położenia, może być na bieżąco ze stylem. Pod tym adresem  znajdziecie nową kolekcję sygnowaną logiem warszawskiej firmy, a więc gwarancją jakości. Śmiało korzystajcie!

5 utworów od Prosto, które uczyły życia

Przy okazji debiutu nowej kolekcji Prosto zdecydowaliśmy się wybrać 5 wyjątkowych kawałków, które wyszły nakładem wytwórni. Znajdziecie tu bogaty przelot przez różnorodne muzyczne klimaty, z jednym tylko wspólnym mianownikiem – wszystkie utwory będą miały w swoim tekście coś cennego, bo Sokół od początku swojej muzycznej drogi właśnie na przekaz w rapie stawiał. Co nie oznacza, że w naszym zestawieniu brakuje imprezowych bangerków – Prosto daje przykład, że muzyka, przy której można się bawić i muzyka, w której zawarta jest jakaś wiadomość nie wykluczają się wzajemnie. Zresztą sprawdźcie sami!

Prosto Label – Juras, Białas, KęKę, Kokot, Parzel, Rufuz, Głowa, Koras, Diox, Żyto, KaeN, Ńemy, 2sty, VNM i HuczuHucz – Intro: Za 15 Lat

We wstępie do Prosto Mixtape Cztery spotkało się aż pięciu raperów. Kawałek pokazuje, że istotne jest zastosowanie szerszej perspektywy niż krótkowzroczna, skoncentrowana na zwykłej codzienności. Każdy z nas powinien mieć na uwadze swoją przyszłość i stale pracować na to, by wraz z upływem czasu znaleźć w lepszym miejscu. Artyści na tracku nie boją się wyrażać śmiałych, górnolotnych marzeń, jednocześnie zapewniając, że ich plany nie są czczymi fantazjami – są gotowi również przełożyć swoje pragnienia na konkretne działania, niezbędne do ich spełnienia. Utwór pomaga dzielnie spojrzeć w przyszłość, bez obaw, a z determinacją i walecznością. Stanowi to ogromną inspirację dla słuchacza.

Prosto Label: KęKę – Smutek

Numer opisujący doświadczenie, niestety, ogromnej części reprezentantów polskiego społeczeństwa, czyli ludzi, którzy dorastali w domu alkoholowym. Jest o tyle mądry, że opisuje przykre zjawisko, które często u takich osób można zaobserwować – zjawisko bezwiednego zbaczania na drogę, którą kroczyli ich rodzice. KęKę poszedł w ślady swojego ojca i popadł w alkoholizm, z którą to chorobą wygrał walkę – jest dziś abstynentem od 7 latSmutek to utwór, który nie tylko zapewnia Dorosłym Dzieciom Alkoholików poczucie, że nie są sami w swoim problemie. To również piosenka, która może im uświadomić prawidłowość wspomnianego bezwiednego naśladowania rodziców i sprawić, że w porę się przed tym wystrzegą.

Prosto Label: Sokół/Pono – Dwie Kochanki

W tym numerze raperom udało się dokonać niezwykle trudnej sztuki – stworzyć piosenkę z bardzo istotnym przekazem, w której nie ma jednak ani odrobiny nachalności czy moralizatorstwa. Traktuje ona o używkach, lecz brak tu często spotykanego w polskim hip-hopie piętnowania ich. Artyści nie boją się przyznać, że mieli do nich ogromną słabość, że zapewniły im one wyjątkowe doświadczenia w życiu. Punktem kulminacyjnym kawałka jest mocne i stanowcze oddzielenie się narratorów od przeszłości pełnej substancji psychoaktywnych. W utworze dokonują bilansu zysków i strat wynikających z korzystania używek i wyraźnie podkreślają, że tych drugich jest zdecydowanie więcej.

Prosto Label: Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – I Żeby Było Normalnie

Bo w hip-hopie bardzo istotna jest prostota przekazu. Choć gdzieniegdzie w kawałku spotykamy się z metaforami, frazeologizmami czy innymi środkami stylistycznymi, to jednak przesłanie jest banalnie proste – brzmi tak, jak brzmi tytuł piosenki. Większość z nas ma swoje, często wzniosłe, marzenia, lecz podstawowym pragnieniem człowieka jest porządek w życiu i stabilizacja. Czynniki szczególnie istotne dla tych, którzy doświadczyli w swojej historii utraty wspomnianych. Dzieci odchować, kobiety szanować, skromnym zostać. Proste, a jednocześnie niezwykle ważne.

Prosto Label: Żyto – Tarapaty

Numer od jednej z najbarwniejszych postaci w historii polskiego hip-hopu. Artysta, który bardzo długo był niesamowicie pogubiony, wydał nakładem Prosto Label fenomenalny album, po premierze którego zniknął z rapowego świecznika na wiele lat. Mocą kawałka Tarapaty jest fakt, że bardzo łatwo się z nim utożsamić, szczególnie gdy czujemy się, jakbyśmy utracili kontrolę nad swoim życiem. To jest i była świeżość w katalogu warszawskiej wytwórni – nie mamy tu do czynienia z prawilnymi rapsami, które mają za zadanie nas czegoś nauczyć. Zamiast tego otrzymujemy… naturalność, pełnokrwistość i ludzkość, ze wszystkimi jej cieniami i słabościami. Jestem teraz nieogarnięty – rapuje Żyto i nie sposób mu nie oddać, że w jego nawijce jest ogromna prawdziwość, tak ważna w hip-hopie.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

 

News

Kaczor o kumplach i zespole: „Wszyscy mnie zawiedli, tylko nie rodzina”

Gorzka refleksja rapera, ale też dobra informacja o płycie.

Opublikowany

 

Przez

kaczor raper

Poznański raper podzielił się ze słuchaczami gorzką, życiową refleksją. Wspomniał też o nowej płycie, która zbliża się wielkimi krokami.

– Lojalność = rzadkość. Ważniejszy jest pieniądz, próżność i poza. Byłem lojalny w stosunku do kumpli, zespołu który współtworzyłem, ekipy z którą latałem i wszystkich ważnych w moim życiu osób. Inaczej bym nie potrafił. Zawodzą wszyscy, tylko nie rodzina i to ta najbliższa. Niby to wiem od dawna, ale nadal mnie to wk**wia – napisał członek Killaz Group.

Nowa płyta Kaczora ma mieć premierę przed wakacjami. W maju ma wystartować preorder.

Czytaj dalej

News

Rozbity Koziołek nie kontynuował walki, bo bał się o swoje zdrowie

Czy raper ma pretensje do swojego partnera z klatki za to, co zrobił?

Opublikowany

 

Przez

koziołek

Walka Koziołka i Sequento z Marcinem Sianosem zakończyła się niespodziewanym wynikiem. Wygrał underdog, a raper został znokautowany.

Przebieg całej walki relacjonujemy w tym temacie: Raper nie ubił 130 kg Sianosa. W skrócie: w pojedynku 2 vs 1, Seuquento został zdyskwalifikowany za bicie w tył głowy i Koziołek został sam na sam z Siansoem. Ten rozbił mu głowę i znokautował, po czym raper się już nie podniósł. Jak ujawnił Koziołek po walce, nie wstał, bo bał się już o swoje zdrowie.

– Mogłem wstać, ale to by wyglądało tak, że przyjmowałbym ciosy, bo walka i tak już była przegrana. Nie wstawałem dla zdrowia, mówię to szczerze. Gdyby to była walka o życie, to bym wstał, ale, że to są freaki, to nie wstałem, żeby zachować zdrowie – mówi freestyle’owiec w rozmowie z TVreklama.

Koziołek nie ma też żadnych pretensji do swojego partnera z oktagonu, który zrobił faul i musiał opuścić klatkę. Jak mówi, Sequento był dużo lepiej przygotowany od niego, a faul to tylko przypadek w ferworze walki.

Czytaj dalej

News

Alberto z oficjalnym oświadczeniem po walce z Taazym

„Nie wziąłbym tego pasa po takiej wygranej”.

Opublikowany

 

Przez

alberto taazy oświadczenie

Jak zwykle przy walkach Alberto pojawią się różnego rodzaju afery, a później tłumaczenia. Nie inaczej jest po sobotnim starciu z Taazym na Fame 25.

Walka Alberto z Taazym została zakończona dyskwalifikacją rapera, bo podczas starcia do klatki wbiegł Josef Bratan i zaatakował streamera. Starszy z braci Simao wydał w tej sprawie oświadczenie:

– Za 3 faulem braciak nie wytrzymał ciśnienia i eksplodował. Taazy to wygrał trochę w dziwny sposób, ja na jego miejscu nie wziąłbym tego pasa po takiej wygranej, bo przegrywał ten pojedynek w stójce, wchodził do parteru, obalał, ale nic nie zrobił bo był klinczowany. Wtedy kolejny raz faulował główką. No cóż, życie, liczę na rewanż – mówi Alberto, który zadeklarował, że przy kolejnej walce, Josefa nie będzie w jego narożniku.

Jedyne pretensje jakie powinien mieć Alberto do kogokolwiek są właśnie do jego brata. Jeżeli raper twierdzi, że wygrywał i kontrolował walkę, to tylko osoba, która chciała mu zaszkodzić przerwała ten pojedynek. Jak zwykle w przypadku walk Alberto zamiast sportowego zachowania są różnego rodzaju afery, tłumaczenia i późniejsze domniemywania i gdybanie, co by było gdyby. A wystarczyło tylko wygrać po sportowemu i żadne tłumaczenia nie byłyby potrzebne.

Poniżej wideo:

Czytaj dalej

News

Fryderyki 2025 – pełna lista zwycięzców

W kategoriach rapowych zwyciężyli O.S.T.R. i Quebonafide.

Opublikowany

 

Przez

quebonafide fryderyk

5 kwietnia w krakowskiej Tauron Arenie odbyła się Gala Fryderyki 2025. Nagrodzeni zostali m.in. raperzy. Poniżej pełna lista zwycięzców.

Organizatorzy Fryderyk Festiwal 2025 ogłosili nominacje w 13 kategoriach muzyki rozrywkowej, ale podczas gali w Tauron Arenie Kraków poznamy laureata jeszcze jednej 14. kategorii – Artysta/Artystka Roku. Zostali do niej zakwalifikowani wszyscy wykonawcy, których album lub singiel został nominowany do Fryderyka w tej edycji. Artystą roku został Krzysztof Zalewski.

W kategoriach rapowych zwyciężyli: O.S.T.R. oraz Quebonafide. Za OStrego statuetkę odebrał Maciej Maj z Sony Music Poland, a za Quebonafide Andrzej Dragan, który także zdobył nagrodę za „Teledysk Roku”.

Album roku – pop

  • Anna Rusowicz – Dziewczyna Słońca
  • Kaśka Sochacka – Ta druga – nagroda
  • Margaret – Siniaki i cekiny
  • Natalia Szroeder – REM
  • Sara James – Playhouse

Singiel roku – pop

  • Daria Zawiałow – Ballada o niej (Live, 92′)
  • Kaśka Sochacka – Szum – nagroda
  • Męskie Granie Orkiestra – Wolne duchy
  • Natalia Szroeder – Sama na planecie
  • Wiktor Dyduła – Tam słońce, gdzie my

Album roku – pop alternatywny

  • Daria ze Śląska – Na południu bez zmian – nagroda
  • Karaś/Rogucki – Atlas iskier
  • Katarzyna Nosowska i Błażej Król – „Kasia i Błażej”
  • Tomasz Makowiecki – Bailando
  • Wiktor Waligóra – Czekam na świt

Singiel roku – pop alternatywny

  • Brodka – Spotkanie z Warszawą
  • Daria ze Śląska – Skacz ze mną na bombę ft. Małpa
  • Kasia Lins – Trucizna
  • Mela Koteluk – Himalaje
  • Krzysztof Zalewski – ZGŁOWY – nagroda

Album roku – rock & blues

  • Agnieszka Chylińska – 30 lat Agnieszki Chylińskiej – Kiedyś do ciebie wrócę
  • Cool Kids Of Death – Origami
  • Myslovitz – Wieczorami chłopcy wychodzą na ulicę – 25 lat 'Miłości w czasach popkultury’”
  • Tides From Nebula – Instant Rewards
  • Krzysztof Zalewski – ZGŁOWY – nagroda

Album roku – metal

  • Behemoth – XXX Years Ov Blasphemy – nagroda
  • Blindead – Vanishing
  • Dom Zły – Ku pogrzebaniu serc
  • Grzegorz Kupczyk – Grzegorz Kupczyk
  • TSA Dream Team – Live 2021

Album roku – muzyka alternatywna

  • Błoto – Grzybnia
  • Bogdan Kondracki – Cudze rady psują mi życie
  • Brodka – Wawa – nagroda
  • Coals – Sanatorium
  • Skalpel – Recut
  • Zamilska – United Kingdom of Anxiety

Album roku – hip-hop

  • Bisz/Kosa – Lata
  • Ćpaj Stajl – Białe szaleństwo
  • O.S.T.R. – XX – nagroda
  • Otsochodzi – TTHE GRIND
  • Sobel – W Związku z Muzyką

Singiel roku – hip-hop

  • Kubi Producent, bambi, Fukaj, stickxr – Woda Księżycowa
  • Mata – Lloret de Mar
  • O.S.T.R. – Tango Porcjarza
  • Quebonafide – Futurama 3 (fanserwis) – nagroda
  • Sobel – Mama powtarzała

Album roku – muzyka korzeni

  • Kapela Ze Wsi Warszawa & Bassałyki – Sploty – nagroda
  • Łukasz Ojdana ft. DREVO i Mariia Ojdana – Wędrujący ptak
  • Marcin Wyrostek i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej – Tradycja
  • Sw@da x Niczos – #INDAWOODS
  • Zazula – Pieśni ludu
  • Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska – Nie ma ziemi nad Kujawy

Album roku – muzyka ilustracyjna

  • Webber – 1989 Musical – nagroda
  • Baasch – Lipstick On The Glass (Original Motion Picture Soundtrack)
  • Łukasz Targosz – Diabeł (Original Motion Picture Soundtrack)
  • Mariusz Obijalski – A Statek Płynie (Teatr Muzyczny Capitol)
  • KĘPIŃSKI KOWALONEK – Prosta sprawa (muzyka i piosenki z serialu)

Teledysk roku

  • Daria Zawiałow & Mateusz Dziekoński – Ballada o Niej (Daria Zawiałow)
  • Andrzej Dragan – Futurama 3 (fanserwis) (Quebonafide) – nagroda
  • Darya Zahorskaya – Woda Księżycowa (Kubi Producent, bambi, Fukaj, stickxr)
  • Michał Sierakowski – ZGŁOWY (Krzysztof Zalewski)
  • Monika Brodka – Spotkanie z Warszawą (Brodka)

Fonograficzny debiut roku

  • Ania Szlagowska
  • Dominika Płonka
  • Hubert.
  • Przebiśniegi
  • Wiktor Waligóra – nagroda

Czytaj dalej

News

Fryderyki: Quebonafide ze statuetką

Nie tylko raper, ale też Andrzej Dragan zdobył nagrodę.

Opublikowany

 

Przez

quebonafide

Podczas trwającej teraz w Krakowie gali Fryderyki 2025, poznaliśmy zwycięzcę w kategorii „Singiel roku – hip-hop”. Statuetkę zdobył Quebonafide za singiel „Futurama 3”.

Fryderyk dla Quebonafide

Zgodnie z przewidywaniami statuetkę za „Singiel Roku” otrzymał Quebonafide. Statuetkę za rapera odebrał Andrzej Dragan, który także sam otrzymał statuetkę za „Teledysk Roku” do wspomnianego singla „Futurama 3”. Fizyk teoretyk stworzył klip m.in. przy użyciu technologii AI.

Andrzej Dragan odebrał statuetkę za siebie i rapera

Poniżej przypominamy, jakie single były w tej kategorii nominowane.

Singiel roku – hip-hop

  • Kubi Producent, bambi, Fukaj, stickxr – Woda Księżycowa
  • Mata – Lloret de Mar
  • O.S.T.R. – Tango Porcjarza
  • Quebonafide – Futurama 3 (fanserwis) – zwycięzca
  • Sobel – Mama powtarzała

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2025.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)

error: