GLAMRAP POLECA: Hip Hop Festival w Poznaniu. Kup bilety już teraz!

Sprawdź nas też tutaj

News

Oto 5 najbardziej życiowych kawałków wydanych pod szyldem Prosto Label

Warszawska wytwórnia odcisnęła ogromne piętno w polskim rapie.

Opublikowany

 

Prosto Label to wytwórnia, której tradycja opiewa na blisko dwie dekady. W ciągu tych lat pod banderą labelu ukazało się mnóstwo, ale to mnóstwo wartościowych utworów, z których słuchacz może wynieść cenne lekcje. Wybraliśmy 5 najbardziej charakterystycznych spośród nich.

Prosto i ich wkład w rozwój polskiej kultury hip-hop

Na dzisiejsze standardy, połączenie działalności wydawniczej z produkcją ubrań wśród przedsiębiorstw muzycznych to standardowa praktyka. Postawcie się jednak w pozycji fana hip-hopu z początku millennium. Rap jest gatunkiem w Polsce jeszcze raczkującym, hip-hop jako kultura dopiero nieśmiało zaczyna pukać nam do drzwi. Są jednak ludzie, którzy przytomnie wyczuwają w nim ogromny potencjał – trochę handlowy, a przede wszystkim obyczajowy. Zdają sobie sprawę, że stoją przed szansą stworzenia czegoś niezwykle ważnego dla kształtu rodzimej popkultury.

I wtedy Sokół podejmuje się okrutnie odważnego zadania, zakładając w 2003 Prosto Wear. Dzięki marce każdy, kto identyfikował się z tytułową kulturą uzyskał możliwość wyrażania tego poprzez swój ubiór. O ile pierwsze zalążki wspomnianej subkultury pojawiły się u nas już w latach 90-tych, o tyle Prosto w późniejszych latach sprawiło, że przestała ona w naszym kraju być odległym marzeniem. Stała się realna, namacalna. Świętowaliśmy upadek komunizmu i w końcu zaczęliśmy mieć dostęp do zachodnich dóbr, takich jak najświeższe modowe trendy. Narrator i jego współpracownicy dzielnie zapewniali coraz liczniejszym odbiorcom rapu niezbędnych środków do podkreślenia swojego oddania tej muzyce, coraz popularniejszej, coraz łatwiej dostępnej.

Więc korzystamy. Cieszymy się muzyką, promujemy ją wszystkimi możliwymi środkami przekazu. Wyglądem, sztukami wizualnymi, przynależnym jej tańcem, kreatywnymi rozwiązaniami. Nigdy nie tracimy czujności, dzięki czemu dostosowujemy się do trendów, które zmieniają się szybko. Dlatego nawet teraz, po tak długim stażu Prosto Wear, każdy, niezależnie od swojego położenia, może być na bieżąco ze stylem. Pod tym adresem  znajdziecie nową kolekcję sygnowaną logiem warszawskiej firmy, a więc gwarancją jakości. Śmiało korzystajcie!

5 utworów od Prosto, które uczyły życia

Przy okazji debiutu nowej kolekcji Prosto zdecydowaliśmy się wybrać 5 wyjątkowych kawałków, które wyszły nakładem wytwórni. Znajdziecie tu bogaty przelot przez różnorodne muzyczne klimaty, z jednym tylko wspólnym mianownikiem – wszystkie utwory będą miały w swoim tekście coś cennego, bo Sokół od początku swojej muzycznej drogi właśnie na przekaz w rapie stawiał. Co nie oznacza, że w naszym zestawieniu brakuje imprezowych bangerków – Prosto daje przykład, że muzyka, przy której można się bawić i muzyka, w której zawarta jest jakaś wiadomość nie wykluczają się wzajemnie. Zresztą sprawdźcie sami!

Prosto Label – Juras, Białas, KęKę, Kokot, Parzel, Rufuz, Głowa, Koras, Diox, Żyto, KaeN, Ńemy, 2sty, VNM i HuczuHucz – Intro: Za 15 Lat

We wstępie do Prosto Mixtape Cztery spotkało się aż pięciu raperów. Kawałek pokazuje, że istotne jest zastosowanie szerszej perspektywy niż krótkowzroczna, skoncentrowana na zwykłej codzienności. Każdy z nas powinien mieć na uwadze swoją przyszłość i stale pracować na to, by wraz z upływem czasu znaleźć w lepszym miejscu. Artyści na tracku nie boją się wyrażać śmiałych, górnolotnych marzeń, jednocześnie zapewniając, że ich plany nie są czczymi fantazjami – są gotowi również przełożyć swoje pragnienia na konkretne działania, niezbędne do ich spełnienia. Utwór pomaga dzielnie spojrzeć w przyszłość, bez obaw, a z determinacją i walecznością. Stanowi to ogromną inspirację dla słuchacza.

Prosto Label: KęKę – Smutek

Numer opisujący doświadczenie, niestety, ogromnej części reprezentantów polskiego społeczeństwa, czyli ludzi, którzy dorastali w domu alkoholowym. Jest o tyle mądry, że opisuje przykre zjawisko, które często u takich osób można zaobserwować – zjawisko bezwiednego zbaczania na drogę, którą kroczyli ich rodzice. KęKę poszedł w ślady swojego ojca i popadł w alkoholizm, z którą to chorobą wygrał walkę – jest dziś abstynentem od 7 latSmutek to utwór, który nie tylko zapewnia Dorosłym Dzieciom Alkoholików poczucie, że nie są sami w swoim problemie. To również piosenka, która może im uświadomić prawidłowość wspomnianego bezwiednego naśladowania rodziców i sprawić, że w porę się przed tym wystrzegą.

Prosto Label: Sokół/Pono – Dwie Kochanki

W tym numerze raperom udało się dokonać niezwykle trudnej sztuki – stworzyć piosenkę z bardzo istotnym przekazem, w której nie ma jednak ani odrobiny nachalności czy moralizatorstwa. Traktuje ona o używkach, lecz brak tu często spotykanego w polskim hip-hopie piętnowania ich. Artyści nie boją się przyznać, że mieli do nich ogromną słabość, że zapewniły im one wyjątkowe doświadczenia w życiu. Punktem kulminacyjnym kawałka jest mocne i stanowcze oddzielenie się narratorów od przeszłości pełnej substancji psychoaktywnych. W utworze dokonują bilansu zysków i strat wynikających z korzystania używek i wyraźnie podkreślają, że tych drugich jest zdecydowanie więcej.

Prosto Label: Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – I Żeby Było Normalnie

Bo w hip-hopie bardzo istotna jest prostota przekazu. Choć gdzieniegdzie w kawałku spotykamy się z metaforami, frazeologizmami czy innymi środkami stylistycznymi, to jednak przesłanie jest banalnie proste – brzmi tak, jak brzmi tytuł piosenki. Większość z nas ma swoje, często wzniosłe, marzenia, lecz podstawowym pragnieniem człowieka jest porządek w życiu i stabilizacja. Czynniki szczególnie istotne dla tych, którzy doświadczyli w swojej historii utraty wspomnianych. Dzieci odchować, kobiety szanować, skromnym zostać. Proste, a jednocześnie niezwykle ważne.

Prosto Label: Żyto – Tarapaty

Numer od jednej z najbarwniejszych postaci w historii polskiego hip-hopu. Artysta, który bardzo długo był niesamowicie pogubiony, wydał nakładem Prosto Label fenomenalny album, po premierze którego zniknął z rapowego świecznika na wiele lat. Mocą kawałka Tarapaty jest fakt, że bardzo łatwo się z nim utożsamić, szczególnie gdy czujemy się, jakbyśmy utracili kontrolę nad swoim życiem. To jest i była świeżość w katalogu warszawskiej wytwórni – nie mamy tu do czynienia z prawilnymi rapsami, które mają za zadanie nas czegoś nauczyć. Zamiast tego otrzymujemy… naturalność, pełnokrwistość i ludzkość, ze wszystkimi jej cieniami i słabościami. Jestem teraz nieogarnięty – rapuje Żyto i nie sposób mu nie oddać, że w jego nawijce jest ogromna prawdziwość, tak ważna w hip-hopie.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

News

Red zawalczy z rywalem Pudziana na gali we Francji

Zaskakujący przeciwnik rapera.

Opublikowany

 

Przez

red jóźwiak

Red, który ma za sobą przegrany debiut z Pawłem Jóźwiakiem, z którym przegrał w 43 sekundy, zawalczy na gali we Francji. Jego rywal to wielkie zaskoczenie. Będzie nim Bombardier, który ma za sobą bardzo nieudana walkę z Mariuszem Pudzianowskim.

14 października Red wystąpi na freakowej gali we Francji. Raper wziął pojedynek w ostatniej chwili w zastępstwie. Jego rywal to wielki Bombardier, który podczas KSW 64 przegrał z Pudzianowskim w 18 sekund.

– Telefon zadzwonił w sobotę, w niedzielę szybka konsultacja z Arturem Gwoździem. W poniedziałek kontrakt podpisany. Dziś samoloty i narożnik ogarnięty. Możesz mówić o mnie, co chcesz, twoja sprawa, ale nie odmówisz mi serducha. Strachu nie mam, obaw też nie. Trudna wyprawa przede mną, ale bałkańska duma zawsze była i będzie. Włączę wachlarze albo odgryzę mu łydkę – zapowiada Red.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

„Król jest mokry”, czyli Popek w show Polsatu

Jak raper poradził sobie w „Ninja Warrior Polska”?

Opublikowany

 

Przez

Popek wystąpił w programie Polsatu „Ninja Warrior Polska”. Raper zmierzył się z ekstremalnymi przeszkodami. Jak mu poszło?

– Jeśli chodzi o mnie, to jestem kawał chłopa, a są tutaj przeszkody, gdzie trzeba mieć mocne ręce. Grawitacja nie będzie na pewno moim sprzymierzeńcem – mówił raper tuż przed programem. Jak oceniał swoje szanse na torze? – Na pierwszych trzech przeszkodach jeszcze się widzę – dodał.

Dwie pierwsze przeszkody Popek faktycznie pokonał bez większych problemów. Poległ jednak na trzeciej i wpadł do wody. – Król jest mokry – podsumowali występ rapera prezenterzy.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Dawid Kwiatkowski: „Nie można się bać raperów, to fajni ludzie”

Wokalista przyznał, że bał się Bedoesa.

Opublikowany

 

Przez

Stereotyp groźnych raperów wciąż ma się dobrze w naszym społeczeństwie. Odpowiadają za to głównie sami twórcy, którzy kreują się bardzo często na złych gangsterów. Nie najlepsze zdanie na temat artystów hip-hopowych miał do tej pory także Dawid kwiatkowski, ale zmieniło się to po współpracy z Bedoesem.

Dawid Kwiatkowski otwarcie przyznał, że początkowo bał się Bedoesa. – Ja się cholernie bałem Borysa, ale okazało się, że nie ma czego. Nie można się bać raperów, to naprawdę są fajni ludzie – powiedział w rozmowie z Eską. – Żeby napisać swoją zwrotkę, zdecydowałem się prześledzić życie Borysa. Chwilami czułem się, jak jego stalker – dodał.

Bedoes i Dawid Kwiatkowski udostępnili półtora miesiąca temu wspólny utwór „Lustro” nagrany dla Mastercard. Nagranie tylko na Youtube przekroczyło ponad 10 milionów wyświetleń.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Sentino nakręci film na podstawie swojej autobiografii

Książka, film oraz nowa płyta jeszcze w tym miesiącu.

Opublikowany

 

sentino raper

Sentino poinformował, że jeszcze w tym roku ukaże się jego nowa płyta „Faktura VAT”. Fani zostali rozgrzani też wiadomością o książce „Tatuażyk”. Raper chciałby na jej podstawie zrealizować film.

Autobiografia „Tatuażyk” i film

Życie Sentino wydaje się być bardzo barwne i pełne zwotów akcji. Dlatego też wielu fanów z radością na twarzy przyjęło wiadomość, że raper ma w planach napisać autobiografię „Tatuażyk”. To nie koniec zapowiedzi, bo po wydaniu książki może ukazać się także film.

– Jak wyjdzie książka prawdopodobnie będzie też taki pomysł, żeby tę książkę sfilmować – powiedział Sentino podczas ostatniej transmisji na żywo. – Oczywiście, że nie z moim udziałem. Ja siebie nie będę grał, bo tu już śmiesznie by wyglądało – dodał.

Jak przekazał raper, warunkiem powstania filmu będzie sukces komercyjny książki. Jeżeli się dobrze sprzeda, wtedy ze zrobieniem filmu na jej podstawie raczej nie byłoby problemu.

Czy Sentino uda się wydać książkę? Wiele jego zapowiedzi to tylko puste słowa bez pokrycia. Tak naprawdę Sentino pisze ksiażkę od 2018 roku. Wtedy zapowiadał, że wyda pozycję zatytułowaną „20 Jahre Deutsch-Rap, 20 Jahre Vida Loca”, która miała traktować o 20 latach niemieckiego rapu. Zapowiedź autobiografii po raz pierwszy pojawiła się w ubiegłym roku. Wtedy raper przekonywał, że zamierza ją zatytułować „Lepiej później niż nigdy”.

Sentino „Faktura Vat” – nowa płyta

Jeszcze w tym roku Sentino zamierza wydać kolejny polskojęzyczny album „Faktura Vat”. Ma to być krążek różnorodny, nagrany na szybko w stylu „Aporofobii”. Kolejnym planem rapera jest wypuszczenie 27 października krążka „Woist Mein Geld”. Będzie to pierwszy od blisko 6 lat niemieckojęzyczny album rapera. – W przyszłym roku dam czadu z polskimi albumami – zapowiada.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Akash zniknął, ale ujawnił, ile kosztował go lot balonem w kosmos

Raper usunął swoje social media.

Opublikowany

 

Coś dziwnego dzieje się z Akashem, który kilka tygodni temu wypuścił w Stratosferę balon badawczy. Raper usunął swoje social media, ujawniając wcześniej, ile go taka misja kosztowała.

Akash zniknął. „Nawarzyłem piwa”

Akash udostępnił na Instagramie dwa wpisy, w których informuje o swoich problemach, będąc dość enigmatycznym. – „Lucyfer w przebraniu Anioła”. Zawiodłem najbliższych. Czas na zmiany. Czas uzdrowić swoją duszę. Demony ją zbyt głęboko wyżarły. Czas rozprawić się z k*rwami. Do zobaczenia w przyszłym roku – napisał raper na Instagramie.

Drugi komunikat rapera także jest mało pozytywny. – Niestety ilość zamawianych ubrań Saligia w preorderze jest zbyt mała, aby można było je wyprodukować. Osoby, które złożyły zamówienie dostaną zwrot pieniędzy. Nie martwcie się o mnie. Nawarzyłem piwa, teraz muszę je wypić – dodał.

Ile Akasha kosztował lot balonem w kosmos?

Kilka tygodni temu Akash wypuścił balon w Stratosferę, by móc dowieść swojej teorii, że Ziemia jest płaska. Kiedy fani zaczęli dopytywać o szczegóły misji i film, raper ujawnił, że tego typu projekt to koszt 20 tysięcy zł.

– Jeśli zależy Wam na obrazkach ze Stratosfery i nie możecie wytrzymać, a cierpliwość Wam na to nie pozwala – dam Wam wszelkie wskazówki jak przeprowadzić taką misję stratosferyczną, jakich obiektywów używać, na co zwrócić uwagę i jakie czynniki mają wpływ na przebieg misji. To nie jest społeczny projekt, żebyście mieli jakieś oczekiwania i abym miał natychmiast pokazywać dane, ponieważ jest to prywatny projekt. Wyłóż 20k i leć, kto ci broni? Udowodnijcie, że Ziemia jest wirującą piłką zawieszoną w kosmosie. Zapraszam do działania, a nie siedzenia na d*pie i klikania w klawiaturkę pisząc głupie komentarze – napisał.

Na razie nie wiemy, co dzieje się z Akashem, ale jego profile na Facebooku i Instagramie są aktualnie niedostępne.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

News

Kazior opuścił więzienia. Miał się dopuścić kradzieży z bronią

Raper przebywa obecnie w USA.

Opublikowany

 

Przez

kazior

Zaledwie dwa tygodnie temu Kazior musiał stawić się w berlińskim więzieniu w związku z wezwaniem z prokuratury. Raper nie zabawił długo za więziennymi murami, bo jest już na wolności i publikuje zdjęcia z pobytu w Nowym Jorku.

Kazior trafił do więzienia za kradzież z użyciem broni palnej, a pod bramę więzienia odprowadził go sam Malik Montana. To było zaledwie dwa tygodnie temu. Kazior już wyszedł na wolność, nie podając szczegółów szybkiego opuszczenia więzienia.

– Jetsem i więcej nie znikam – napisał zawdonik GM2L na Instagramie, publikując zdjęcia z Nowego Jorku. – Chodzi o to, żeby być na wolności a nie grzać puchę – dodał w komentarzach.


Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl

Czytaj dalej

Popularne

Copyright © Łukasz Kazek dla GlamRap.pl 2011-2023.
(Ta strona może używać Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie.)