Sprawdź nas też tutaj

News

Peja: „Nie chodziło o to, że reprezentuję wyłącznie własną biedę”

Raper opowiada m.in. o znaczeniu jednego ze swoich kultowych utworów.

Opublikowany

 

peja raper
Peja

Poznański raper ponownie odwiedził ostatnio Stany Zjednoczone, co mogliśmy obserwować w jego mediach społecznościowych. Dzielił się on nagraniami i zdjęciami m.in. z kultowych amerykańskich miejscówek. Peja udzielił również wywiadu Kindze Romanowski, która prowadzi kanał Polish Mama bez Cenzury opowiadając o ulubionych kawałkach czy wrażliwości społecznej.

Ulubiony utwór Peji?

Raper stwierdził, że nie jest w stanie wskazać swojego jednego ulubionego kawałka ponieważ każda płyta jest osobną historią, która dokumentuje określony czas. – Na każdej płycie mam takie utwory, które są bliższe memu sercu. I często to nie są singlowe rzeczy, które są bardzo rozpoznawalne, ale utwory mniej znane, a dla mnie bardziej osobiste, które z powodzeniem przemycam na koncertach – komentuje artysta.

„Reprezentuję najniższe warstwy społeczne”

„Reprezentuję biedę” to jeden z najbardziej klasycznych utworów Peji, który znalazł się na albumie „Najlepszą obroną jest atak” z 2005 roku. Osoby nieprzychylne raperowi często pytały prześmiewczo jak Peja może być reprezentantem biedy skoro jest majętnym artystą. – “Reprezentuję biedę” określało całe środowisko, z którego się wywodziłem. Nie chodziło o to, że reprezentuję wyłącznie własną biedę, ale o to, że wywodzę się z takiej społeczności, co też podkreślałem lata temu, wchodząc w mainstream z tego podziemnego obiegu – tłumaczy Rychu.

Dziś mógłbym powiedzieć, że reprezentuję siebie, reprezentuję hip-hop, reprezentuję tę kulturę na całym świecie, ale też reprezentuję najniższe warstwy społeczne, bo jestem bardzo wyczulony na niesprawiedliwość społeczną i tego typu rzeczy. Zawsze moje teksty były głęboko osadzone w problemach społeczno-ekonomicznych. Ocierałem się o politykę, problemy z marginesu i bezpośrednio związane z najuboższą warstwą – wyjaśnia, dodając, że obecnie materialnie ani mentalnie nie jest człowiekiem ubogim, ale prawdy, które głosi są uniwersalne.

Peja kiedyś i dziś

Poznaniak to obecnie szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Jak dzisiaj się czuje w roli ulicznego muzykanta? – Zarówno w roli ojca jak i ulicznego rapera jestem autentyczny. Tak naprawdę będąc raperem sprzed kilkunastu la robiłem to, co robiłem najlepiej, czyli płyty typu „Szacunek Ludzi Ulicy”. Dzisiaj jestem ojcem i mężem i nadal potrafię dać z siebie dużo na scenie w wymiarze muzycznym. Jestem po tych wszystkich przejściach ulicznych, po rzuceniu alkoholu, narkotyków i zerwaniem z rock’n’rollowym trybem życia. Dzisiaj czerpię z mojej mądrości życiowej i doświadczenia, którym mogę się podzielić – wyjaśnia.

Według Peji priorytetem jest to, aby robić wartościowe rzeczy. – Jeżeli definiujesz się przez sukcesy w muzyce, a poza tym nie masz nic, to znaczy, że twoje życie jest miałkie i tak naprawdę niczego poza tym nie osiągnąłeś. Musi być życie poza muzyczne.

Na koniec raper przyznał, że ostatnie 10 lat życia to dla niego najlepszy czas.

42 komentarze
42 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Oskar Pam Pam
3 lat temu

Reprezentuje Multi Kulti, tolerancja dla shemale Young Iga

Grzyb Rydz
3 lat temu

Chyba intelektualną

wychechłaniec
3 lat temu

Kiedyś się nie liczy. To już minęło. Dzisiaj reprezentujesz bananowców i pozorantów typu multi, bandura, beteo i reszta tego syfu.
Ty i reprezentowanie biedy? A pamiętasz Lexusy na lotnisku? xDDDDDDDDDDDD

Sędzia Pokoju
3 lat temu
Reply to  wychechłaniec

wychechłaniec słuchaj chłopaczku sraczku. Dupa od kija twojego psa ciebie boli.
Rysiek na wszystko może sobie pozwolić. Hip hop i kultura musi łączyć a nie dzielić gamoniu.
Gamoniu ty…
Należy mu się szacunek gamoniu. Dupę nasmaruj lepiej.

wychechłaniec
3 lat temu
Reply to  Sędzia Pokoju

Skoro ma łączyć to niech kurwa przeprosi Tedego i Donia, i tych wszystkich do których się sadził, batonie 😀
Łysy dureń z tvn. Chorągiewa i sprzedawczyk. Jednym słowem – Agent.

TYGA BONZO
3 lat temu

SUCHAJCIE TO NIE CHODZI O TO ZE JA BEDE REPRZNETOWAUEM TYLKO O TO ZE TO TAKA BEKA BYUA. CZAICIE ? MAM BOGATCH STRYCH I NAWIJAEM JEBAC BEDE I NIBY TO MODNE BYO ALE TO PROWO. CZAIĆE? TERA TA OSTATNIA PYTA TO JUŻ I TAK CHUJ BO ZA 15 POPRZEDNICH USTAWIONY JESTĘ DO KOŃCA LAJWU. WIEC WY TAM WPIERDALAC PENTO Z BIEDRY A JA LECĘ NA KARAIPY SE MLEKO Z KOKSA SPIJAĆ. JA GURO WY DOŁEM . ŁO BA
BA BENC

Rozay
3 lat temu
Reply to  TYGA BONZO

Właśnie coś tego typu

Peja
3 lat temu

Ze ja biedę reprezentowałem ? Nie przesłyszało się wam przypadkiem? Ja przecież od zawsE gucci trap jebac biedę skrrrrt

dureń z tvn
3 lat temu

rysiek, każdy wie, że to był tylko wychechłany frazes, by trafić do grupy docelowej. Pamiętasz okładki własnych płyt z tamtych lat? Samochody, skóry, telefony? To była bieda? Niby kurwa gdzie?

Peja
3 lat temu
Reply to  dureń z tvn

Auta z wypożyczalni były, telefony to były budki telefoniczne a skura akat jeszcze z dupy twojej starej jak byłaś młoda. Nie spinaj dupska

dureń z tvn
3 lat temu
Reply to  Peja

No tak niby „reprezentował biedę”, ale okładki musiały być na bogato 😀 Co powoduje, że tak czy tak – zaprzeczał sam sobie. Niby bieda, ale blichtr na pokaz musiał być. Frajer. A jechania po rodzinie nie skomentuję, bo takie zagrywki to stosowały dzieci w podstawówce i to dwadzieścia lat temu.

BlueMen
3 lat temu

PEJA LEGENDA A WY SRAJDUPY Z GLAMRAPU MOŻECIE SOBIE SZCZEKAĆ A ON ZA CHWILE DOSTANIE ZŁOTO ZA 25 GODZIN I POWIESI SOBIE KOLEJNE ZŁOTO NA ŚCIANIE PEDAŁKI …

I MOŻE SOBIE NAGRYWAĆ Z KIM CHCE BO JEST LEGENDĄ OBCZAJCIE SOBIE ŻE NAS NAGRAŁ Z JUSTINEM BIBEREM I CO KTOŚ SIĘ PRUŁ O TO NIE KURWA TYLKO W POLSCE JAK W LESIE HEEA

tylko pytam
3 lat temu
Reply to  BlueMen

Jak może mieć złoto skoro w preorderze sprzedał ledwo 5k płyt, na olisie daleko i tyle w sklepach nie sprzeda. Jedyną szansą na złoto jest to, że sam wykupi nakład.

Znasz kawałki Nasa? Znasz jego teksty? Czy on w jakimś numerze gadał „jebać mejnstrim”? Czy on ludziom wpajał jakieś zjebane przekonania typu „jestem prawdziwy, a inni nie”?

Polska to nie Ameryka. Pejka przez lata wpajał ludziom, że się nie sprzeda, że jebać programy telewizyjne, że jebać nową szkołę, jebać disco bity, a nagle zaczyna to sam zrobić. Gdyby nie mącił tak ludziom w głowach to, by mógł sobie nagrywać z kim, by chciał, ale fakt jest taki, że sam założył sobie kajdany takiego wizerunku. Sam go stworzył, więc do siebie może mieć pretensje, że każdą zmianę ludzie traktują jako hipokryzję i lecenie na hajs.

Widzisz różnicę, czy biały płyn nadal powoduje, że masz sklejone powieki?

BlueMen
3 lat temu
Reply to  tylko pytam

@tylko pytam no to dostanie złoto za pól roku ale i tak bedzie je miał i sobie powiesi kolejne złoto na swoją ścianę 🙂 On osiągnąl wszystko w tym biznesie nie musi się spinać i tylko takie cepy jak ty się spinają i szczekają hau hau

Kali jesc
3 lat temu
Reply to  tylko pytam

dobrze mowisz. Tez tak uwazam. Podziwialem go za autentycznosc a to byl zwylky hipokryta. Jego tworczosc nie jest dzisiaj warta funta klakow. Sam siebie zjadl strawil i wyplul. A tede go dobije. Mam nadzieje ze na emeryture odlozyl. Jak nie to jeszcze go zobaczycie tv show.

Sędzia Pokoju
3 lat temu
Reply to  BlueMen

Dokładnie. Gamonie przeruchane przez własne psy bez wazeliny i gumy. Gamonie
Rysiek zapracował całym życiem swoim na szacunek.

Alojzy
3 lat temu
Reply to  Sędzia Pokoju

To wyjdź z domu i zrób pochód

kaczakan
3 lat temu
Reply to  BlueMen

W Polsce raperzy nie mogą nagrywać z kim chcą, zwłaszcza ci ze starej szkoły, ponieważ przez lata wciskali odbiorcom kit, że takie kolaboracje to sprzedanie się i upadek zasad, więc ludzie źle na to patrzą w kontekście starej szkoły. Gdyby głupie dinozaury bez szkoły nie gadali takich banialuk to nie byłoby problemu, ale woleli do każdego kawałka czy płyty dorabiać jakąś zmyśloną ideologię, co ich zgubiło.

Alojzy
3 lat temu
Reply to  BlueMen

To kiedy Peja nagra z Bieberem? I nie zesraj się bo brzmisz jakbyś na ręcznym do fotek Peji jechał

gandzior
3 lat temu
Reply to  BlueMen

Badziewiaku, a co ma wspólnego Nas i jego twórczość do wysrywów ryśka i sceny w Polsce? Przecież tutaj nie ma żadnego wspólnego mianownika, nieudaczniku.

BlueMen
3 lat temu
Reply to  gandzior

zwykłe porównanie w polsce trzask dup jak nagrywka z muktim ale w stanach wrzuta na luzie bez spin

gandzior
3 lat temu
Reply to  BlueMen

Z chuja wyssane to porównanie.

Dwa zupełnie inne rynki i aspekty działalności. W Ameryce szybko zrobił się z tego biznes. Nikt się tam nie spinał i nie dorabiał ideologii do płyt.

W Polsce było tak, że przez pierwsze lata uczyli się rapować, wydawali płyty, ale musieli tworzyć jakiegoś sztucznego wroga i oczywiście ideologię o zasadach i jebaniu komercji. Dopiero od niedawna jest to biznes. Rozwinęło się to relatywnie późno z uwagi na to wpierdalanie tej ściemnionej gatki o „zasadach” i, że nie robimy rapu dla pieniędzy. Haha.

Ta różnica powoduje, że nie można tych dwóch scen porównywać, ponieważ obie przechodziły różne przemiany, w różnym czasie i z różnym skutkiem. No i przede wszystkim nie ma między nimi wspólnego mianownika. W USA są globalne gwiazdy, które zna każdy, a w Polsce lokalne, które poza swoim rynkiem nic nie znaczą. To tak jakby bezdomnego próbować porównać do milionera. Jeden i drugi to człowiek, ta sama płeć, ale potem nie ma punktów wspólnych.

Young Stuleja
3 lat temu
Reply to  BlueMen

No nie wiem gdyby 20 lat temu Nas nagrał by z kimś takim jak Bieber byłby jechany ostro prze kazdego.
Sam kiedyś mówił że wstąpienie Mobbing Deep w szeregi G Unit to profanacja Hip Hopu . Zresztą jak nagrał z Nicki to wielu ludzi miało ból dupy a nawet za kawałek z Puffym był jechany i za całą płytę Nastradamus że się sprzedał.
A co do Ruchania może nagrywać z kim chce i problem nie tkwi w tym że nagrywa z młodymi patrz Patokalipsa problem w tym że Multi jest w chuj słaby i asluchalny nie mówię że Pato jest fajne ale z dwojga złego…

gandzior
3 lat temu
Reply to  Young Stuleja

Ale po co wy tworzycie jakieś teorie typu „gdyby Nas nagrał z bieberem 20 lat temu…” Przecież to jest w kurwę żałosne. Czasy czasom nie równe i nie można tego tak odnosić do kurwy nędzy. Jaki jest w tym sens?

Young Stuleja
3 lat temu
Reply to  gandzior

To po chuj się czepiać tego Ryśka że nagrywa z nieślubnym Bilona i że był w TVN bo 20 lat temu o czymś tam nawijał…

gandzior
3 lat temu
Reply to  Young Stuleja

Bo nas 20 lat temu nie nagrał z biberem, a rysiek przez 20 lat pierdolił w tekstach i wywiadach, że jebać rap bez treści i pierdolić komercyjne prostytutki. Gdyby nie tworzył tej marnej ideologii to każdemu, by wisiało z kim i co robi.

Young Stuleja
3 lat temu
Reply to  gandzior

Podaj nazwy tych kawałków i daj te wywiady

gandzior
3 lat temu
Reply to  Young Stuleja

Od 3:50 https://www.youtube.com/watch?v=IC4Uc6-ECWg
https://www.youtube.com/watch?v=_LGr6rdJ4d8
A kawałki to wystarczy, że pierwszy lepszy tekst sobie weźmiesz i zawsze jakieś barsy się znajdą, więc nie będę podawał.

Rynio Pejsa
3 lat temu

Z połówką w dupie Ryszard tak wychowała mnie ulica

czasownik
3 lat temu

Jedyne co reprezentowałeś i reprezentujesz to brodzik intelektualny.

frajer i mameja
3 lat temu

Na okładkach był przepych, drogie samochody, telefony, a ten coś pierdoli, że reprezentował biedę…demencja postępuje.

Wasz ziom
3 lat temu

Bieda umysłowa. Podrabiane flow 2 paca z hujowymi tekstami. Jakby nie latkowski to by przepadł. Poza tym nagrał z dzban igim fakże huj munw dupe za propsowanie niedojebów

Wojt
3 lat temu

Hmm zastanawiam się nad średnią wieku komentujących. Skąd u was brak szacunku do każdego wykonawcy pod każdym artykułem jest tylko hejt. Czy czujecie się tak bezwartościowi że musicie cisnac każdemu. Nigdy nie byłem fanem Ryśka jednak zawsze jego podziwiałem za to, że bez autorytetów wyszedł z takiego gówna bo miał marzenia i chęć do życia.

Wasz ziom
3 lat temu
Reply to  Wojt

Akurat mało jest artystów na glamrapie. O to chodzi żeby pokazywać same łajzy. Z tego żyje glam rap. Swoją drogą z czasem siě przekonuję, że to portal dużwgo dziecka czytaj wieprza

szaacuneczek i zastanowienie
3 lat temu

Ja pierdole Ryszard szacuneczek dla Ciebie za caloksztalt, tylko zastanawia mnie czemu taki wariacik co latał bez przypału po ulicach swojego miasta na pelnej wyjebce i ogarce nagrywa teraz z takimi typami jak multi czy igi ( chociaz jakies tam kawalki mi ich wpadaja w ucho ) przeciez gdybys spotkal ich kiedys na swojej drodze to gasilbys ich jak peta albo na liscia choc mamy zime, nie moge pojac czemu sie rozmieniles na drobne, licze jedynie na jakis feat z reprezentantami prawdziwej ulicy typu rogal czy gizmo. uslyszalem Twoj kawalek jak mialem 10 lat od starszego braciaka, dzis mam 23 i cos tam slucham ale z mniejszym entuzjazmem, nie chodzi, ze czasy sie zmieniaja…. pisze to wszystko jednym ciagiem bo kurwa wena mnie naszla po wczorajszym klimacie – prowadzac taki tryb zycia jak ty kiedys, pozdrowienia do poznania z mazowsza

Misioczi
3 lat temu

Jutro gołing dałn sandej saturdej goiłing dałn

KRUL
3 lat temu
Nie jakac psy
3 lat temu

Wy wy wy wy wy … Krwa pierdalac

Piio
3 lat temu

Tak głęboki artykuł że prawie się posralem
Nie ma to jak tlaczyc swoje wypociny w których i tak mogło powiedzieć się wszystko

Albert
3 lat temu

Pozer. U prawdziwych gangsterów już ma napis slu gang. Buahahahah

Killer
3 lat temu

Co się kurwa przyperdalacie do Peji chłopak pokazał że można robić cos co się lubi a przy tym zarabia. Pełen szacunku dla niego że mu się udało a wy kondomy jebane tylko byście narzekali i komuś dupe obrabiali. Zazdrosne kurwy i lamusy jesteście jebac was ryj kurwiszony

Odb
3 lat temu

Biedę-„O chodziło Peja że własną, nie to reprezentuje wyłącznie”

Popularne