Sprawdź nas też tutaj

News

Pierwszy proekologiczny winyl na polskim rynku

Czym jest EKO winyl?

Opublikowany

 

Czy płyta winylowa może być EKO? Okazuje się, że tak! Warszawskie WM Fono we współpracy z wytwórnią Kayax wprowadza na polski rynek pierwszy w historii proekologiczny winyl, na którym zostanie wytłoczony najnowszy album Natalii Przybysz.


Jeszcze tej jesieni katalog muzyczny Natalii Przybysz i współpracującej z nią wytwórni Kayax powiększy się o trzecie solowe wydawnictwo artystki, zatytułowane „Jak Malować Ogień”. Najnowszy album Natalii zapowiada się interesująco nie tylko pod kątem muzycznym, ale również i wydawniczym. Pierwszy raz w historii polski artysta zdecydował się wytłoczyć swoje wydawnictwo na EKO winylu i EKO płycie CD, które to dodatkowo będą umieszczone w opakowaniach z materiału, który pochodzi z pełnego recyklingu i jest w pełni biodegradowalny. Jak to wygląda od strony technicznej?

EKO winyl

EKO winyl powstał w tłoczni WM Fono w wyniku recyklingu (ponownego zmielenia) odpadów pozostałych po regularnej produkcji płyt winylowych. Odpady te tworzą się na etapie gradowania, czyli procesu przycinania wyciągniętej z prasy płyty do jej poprawnego kształtu i rozmiaru. Powstały tzw. „obwarzanek” nadaje się do powtórnego przetworzenia na materiał, z którego można wytłoczyć analogowy krążek. W związku z tym, że nie został on poddany pełnej obróbce termicznej, której ulega faktyczna płyta winylowa, to nie traci on swoich naturalnych właściwości plastycznych i nadaje się do ponownego użycia. Za fizyczną jakością podąża również jakość dźwięku, która jest porównywalna do tej na pierwotnie wytłoczonym winylu. Ważnym elementem tej produkcji jest również label. W tym przypadku, aby nie produkować kolejnych materiałów wykorzystane zostały nadwyżki etykiet z innych wydawnictw. Odwrócone na drugą stroną dają możliwość uzyskania białej powierzchni, na której można odręcznie umieścić podpis artysty wraz z tytułem albumu.Z płytą CD nie jest tak łatwo

Z płytą CD sprawa wygląda inaczej. Materiał, z którego powstają płyty CD da się zrecyklingować, ale nie można zastosować go bezpośrednio do ponownego wyprodukowania płyty kompaktowej. Wynika to z tego, że do produkcji płyt CD musi zostać zastosowana wysoka jakość tworzywa, a ponownie przetworzony materiał nie spełnia tych wymogów. W związku z tym to, co zostało zrobione, aby płyta CD była bardziej EKO, to ilość aluminium potrzebnego do jej produkcji została zredukowana do niezbędnego minimum. W takim wypadku powstała płyta na w pół przeźroczysta, dodatkowo niezadrukowana, dzięki czemu wyeliminowane zostało użycie kolejnych substancji chemicznych w produkcji.

Całkowicie przyjazne dla środowiska i w pełni ekologiczne są z kolei opakowania, w których znalazły się winyle oraz płyty kompaktowe. Zrezygnowano zupełnie z użycia plastiku, zastępując go papierem Balance® – niepowlekany papier makulaturowy, w 100% pochodzący z recyklingu, o właściwościach identycznych z papierem z włókien pierwotnych. Jest wyjątkowo biały i charakteryzuje się najwyższą jakością i doskonałą drukownością. Wybór opakowań biodegradowalnych, to dla WM Fono nie tylko chęć wpisania się w coraz powszechniejszy trend EKO, ale również kolejny ważny krok w walce o dobro natury.

O artystce

Natalia Przybysz to jeden z najciekawszych kobiecych głosów na rodzimej scenie muzycznej, ale także kompozytorka i ceniona autorka tekstów. Dała się poznać w 2001 roku, kiedy to wraz z siostrą Pauliną zadebiutowały współtworząc zespół Sistars. Po zakończeniu działalności siostrzanego kolektywu, Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi. Pierwszym fonograficznym efektem tej decyzji, był wydany w 2013 roku album „Kozmic Blues: Tribute to Jenis Joplin”, którym artystka złożyła hołd jednej z największych legend muzyki.

„Przyjaźń z Joplin” pchnęła Natalię w kierunku pogranicza bluesa, soulu, jazzu i funku, zakorzenionych w amerykańskiej tradycji starych, ciepłych, motownowskich brzmień i vintage’owych instrumentów. Pod wpływem tych inspiracji już w 2014 roku powstał „Prąd”. To z tego wydawnictwa pochodzą takie utwory jak: „Miód” czy „Nazywam się niebo”. Płyta pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock, a piosenka „Miód” jako Singiel Roku. W 2017 roku światło dzienne ujrzał kolejny album „Światło nocne”. Na płycie znalazły się takie utwory jak: tytułowe „Światło nocne”, „Dzieci malarzy”, „Świat wewnętrzny” i „Przez sen”. Za tę płytę artystka otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.

„Jak Malować Ogień” to trzecie solowe wydawnictwo artystki, które zostało już oficjalnie zapowiedziane singlem „Ciepły wiatr”. Materiał jest naturalną konsekwencją i rozwinięciem brzmień oraz kompozycji, które ukazały się na poprzednich albumach. Znajdziemy tutaj ciepło-brzmiącego bluesa, soul, jazz, żywe instrumenty i jak zawsze wyjątkowe oraz mądre teksty. „Jak Malować Ogień” to zapis chwil i emocji towarzyszących Natalii Przybysz i jej zespołowi, z którym na stałe koncertuje i tworzy już od wielu lat.

 
5 komentarzy
5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
WykształconyKoneser
3 lat temu

Elo, znam sie na produkcji winyli, to co nazywacie obwarzankiem zawsze wykorzystuje sie ponownie, nie jest to nic nowego, nara

Tylko Policję Szanuję
3 lat temu

Wreszcie coś o rapie

falcone1988
3 lat temu

Vienio label… vinyl z kalafiora i brokuła

Przemek
3 lat temu

Niestety ale kompletnie nie macie racji w tym co piszecie. śmiało mogę napisać ze pierwszym polskim winylem wykonanym z recyklingu była kompilacja polskich zespołów „nigdy nie będziesz szedł sam – trybute dla guernica y luno” oraz podwójny album białostockiego Orphanage Named Earth. Tak więc na przyszłość proszę zróbcie riesrcz 😉

Odb
3 lat temu

Pierwszy pornograficzny winyl na polskim rynku

Popularne