Sprawdź nas też tutaj

News

Polak wydaje na muzykę niecałe 8 zł rocznie

To i tak kwota wyższa niż w latach poprzednich.

Opublikowany

 

Przychody rynku muzycznego na świecie wzrosły o 9,7%. W Polsce łączna wartość sprzedaży fizycznej i cyfrowej wyniosła blisko 300 mln zł, a cały rynek wzrósł o prawie 3% w stosunku do roku poprzedniego – Związek Producentów Audio Video oraz Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) podsumowały rok na rynku muzycznym.

To kolejny dobry rok zarówno na światowym, jak i polskim rynku muzycznym. Jak zaznacza IFPI, organizacja która reprezentuje sektor fonograficzny na świecie – to już czwarty rok z rzędu, w którym sprzedaż muzyki odnotowuje wzrost. Dane opublikowane przez IFPI w Global Music Report 2019 mówią o 19,1 mld dolarów przychodów na światowym rynku muzycznym w roku 2018.

Dla polskiej branży fonograficznej to także kolejny rok wzrostu. Łączna wartość krajowego rynku obejmująca sprzedaż fizyczną, cyfrową, synchronizacje i prawa producenckie wzrosła o 2,9% osiągając poziom 412,2 mln zł. Sama tylko sprzedaż cyfrowa po raz pierwszy przekroczyła próg 100 mln zł. Przeszło 105 mln przełożyło się na ponad 23-proc. wzrost w porównaniu do roku 2017 i stanowi już 35% sprzedaży muzyki w Polsce. Wyniki te zostały wypracowane dzięki systematycznemu wzrostowi streamingu, którego udział w sprzedaży cyfrowej stanowi już prawie 93%.

Polak wydaje na muzykę 7,89 zł rocznie

Łączna sprzedaż muzyki w Polsce według raportu w 2018 roku wyniosła 300 milionów złotych. Prosta matematyka pokazuje, że przeciętny Polak wydał w ubiegłym roku zaledwie 7,89 zł na muzykę. Powyższa kwota to i tak tendencja wzrostowa. Przed dwoma laty wydawaliśmy średnio 6,57 zł.

Źródło: ZPAV

Źródło: ZPAV

Wzrost przychodów ze streamingu

Na świecie przychody z tytułu streamingu wzrosły o 34% i stanowiły niemal połowę (47%) globalnych przychodów. Przyczynił się do tego w znacznym stopniu wzrost (o 32,9 %) płatnego streamingu opartego na modelu subskrypcji. Pod koniec 2018 roku serwisy streamingowe liczyły 255 milionów użytkowników, a przychody z płatnego streamingu stanowiły 37% wszystkich przychodów sektora nagraniowego.

Miniony rok był czwartym z rzędu rokiem wzrostu, który uzyskaliśmy dzięki fantastycznej muzyce genialnych artystów, współpracujących z utalentowanymi, pełnymi pasji ludźmi w wytwórniach płytowych na całym świecie. (…) Będziemy kontynuować nasze działania na rzecz uznania i poszanowania praw autorskich na świecie, w tym także w zakresie rozwiązania problemu value gap poprzez stworzenie twórcom muzyki warunków niezbędnych do negocjowania sprawiedliwych umów. Przede wszystkim będziemy dążyć do tego, by muzyka mogła kontynuować swą ekscytującą podróż dookoła świata – skomentowała publikację raportu Frances Moore, dyrektor generalna IFPI.

Wzrost przychodów z tytułu streamingu na rynku światowym przewyższył znacznie spadek o 10,1% przychodów ze sprzedaży muzyki na nośnikach fizycznych i spadek o 21,2% przychodów z tytułu pobranych nagrań.

Spadek sprzedaży fizycznych płyt w Polsce

W Polsce sprzedaż fizyczna wypracowała w roku ubiegłym przychód na poziomie prawie 195 mln zł, co stanowi spadek o niecałe 8%. Repertuarowo na nośnikach fizycznych wzrost odnotowała jedynie muzyka klasyczna: 9 mln 270 tys. zł zostało wypracowane dzięki wzrostowi na poziomie 6,2% i wygenerowało 4,8% obrotu sprzedaży nośników fizycznych. Artyści krajowi i zagraniczni podzielili polski rynek nośników fizycznych praktycznie po równo, z lekką przewagą dla artystów światowych.

Źródło: ZPAV

Płyty winylowe w ofensywie

Stabilny wzrost notują także płyty winylowe. W Polsce w 2018 roku wypracowały obrót na poziomie ponad 31 mln zł, przejmując przeszło 16% przychodu z nośników fizycznych. Wynik ten przełożył się na wzrost sprzedaży czarnych krążków o 8,6% w stosunku do roku poprzedniego.


Źródło: ZPAV

Porównanie roku 2018 do 2017

Łączny przychód przemysłu muzycznego (rynek fizyczny + cyfrowy + prawa producenckie + synchornizacja): Polska +2,9%, Świat +9,7%.

Udział streamingu w łącznych przychodach – Polska +23,7%, Świat +46,9%.

Przychody ze sprzedaży muzyki cyfrowej: Polska +23%, Świat +34%

Przychody z tytułu sprzedaży nośników fizycznych: Polska -8%, Świat: -10,1%

Przychody z tytułu streamingu: Polska +29%, Świat +34%.

 
33 komentarze

33
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Janus Nosacz

A po chuj mom płacić jak se z interneta ściongne za darmo

Odb

Wydaje się że rocznie polak muzykuje 8 razy za niecałą złotówke

Belmondo Informator

To i tak o 8 zł za dużo. Za takie gówno to „muzycy” w Polsce powinni dopłacać zeby ktoś chciał ich słuchać.

sesese

Wtedy Cwelik Śmietana nie wypłaciłby się do końca swojego zasranego życia.

MarCin

Jeden wyda 8 ziko rocznie a drugi 2 koła także bezsensu artykuł

PABLITO

Dokładnie, sam co miesiąc przynajmniej 2-3 płyty kupuje, statystyka to gówno

Samuraj2115

Jesteście debilami. Jedni nie wydadzą ani grosza na polską muzyke bo sie nią brzydzą i wstyd im sie przyznawać do bycia Polakami, a inne pedały kupują pare płytek co miesiąc by wrzucić je na insta by podlizać sie raperom że jacy to oni wielcy fani, a jak lajka od tych raperów dostaną to koniur walony przez reszte dnia. Co najśmieszniejsze w tym wszystkim? To że to jest marketing i każdy raper to robi bo to zwiększa sprzedaż płyt, udając że kochają swoich fanów. Gówno prawda, tutaj sie liczy tylko ich sos.

Krystian

A co najlepsze, to na te 8 zł przypada 30 raperów 😀 Czyli przychód rapera to średnio 26 groszy. Taki Paluch zarobi, a ile chłopaki utopią… 😀

Pan Rafał

Tyle ze tu chodzi o każdą muzyke a nie tylko o rap więc możesz wypierdalać z tymi obliczeniami

Juzek

No i to pokazuje jak olis leci w chuja z platynami

życie to kwestia wyborów

Przez 3 lata byłem piecowym na nockach przed tzw. denominacją złotówki. Stać mnie było po tych trzech latach na zakup paru gadżetów do domu i Syreny 104 tzw. wiatrołapa, która była moim pierwszym autkiem (jej wartość w przeliczeniu na dzisiejsze PLN wynosiła dokładnie 200 zł, zaś OC wynosiło prawie 50 zł – taka ciekawostka, bo nadal chomikuję umowę kupna, etc.). Nie pamiętam już kwot, które na tamte czasy były w tysiącach i milionach, ale nie było tego za wiele w porównaniu do aktualnych zarobków i można by było to przeliczyć na około 2-3 PLN netto na godzinę w dzisiejszych realiach. Pamiętam jednak jeszcze wcześniejsze praktyki w PHSSie, za które dostawałem tyle, że po aż dwóch miesiącach było mnie stać na nową i oryginalną płytę CD ulubionej polskiej grupy rockowej (płyty CD w tamtych latach były luksusem na tle powszechnie używanych kaset magnetofonowych), którą mam po dziś dzień, a którą zakupiłem w nieistniejącym już sklepie muzycznym „Peron” na nieistniejącym już w pierwotnej formie Dworcu Fabrycznym w Łodzi. Zaraz okaże się, że jestem dinozaurem z ubiegłej epoki hehe.

życie to kwestia wyborów

Tak, w tamtych czasach wszyscy Polacy byli milionerami – trochę absurdalne dla dzisiejszej młodzieży, lecz prawdziwe. 😀
Oczywiście jak większość młodych mężczyzn w tamtych czasach przekwalifikowałem się na kierowcę zawodowego i skończywszy na wielu latach przewozu osobowego po świecie, od 12 lat działam „na swoim” realizując własne cele i marzenia, a nie cudze, na które pracuje większość narodu narzekająca na wszystko, bo Polacy na etacie kochają narzekać, bo narzekanie, to dosłownie szczyt możliwości polskiego etatowca. A to poniedziałek zły, a to do piątku droga daleka, a to kasjerka w sklepie zła, a to klient podła świnia, a to coś tam, i coś tam, i jeszcze coś tam, i tak do usranej śmierci hehe. 😀
No nie. Poszedłem inną drogą, bo „Życie, to kwestia wyborów…”, a ja nie lubię narzekać i cieszę się, że urodziłem się w czasach komuny i przeżyłem Stan Wojenny w Polsce. 🙂

PRECZ Z KOMUNĄ

Spierdalaj czerwona kurwo !!! To dzięki tej jebanej socjalistycznej zarazie mamy to co mamy. Czerwone skurwysyny pozaciągały wielomilionowe długi zagranicą a finalnie Polacy muszą je spłacać i są zadłużeni na pokolenia a byli funkcjonariusze tamtego reżimu pobierają gigantyczne emerytury z naszych podatków i śmieją się nam w twarz.

AbDuL All_KOzYEB

BO POLACY TO KURWY CHODZĄCE JEBANE ROBAKI NIEUDACZNIKI ŻYCIOWE I JANUSZE BIZNESU…

AbDuL All_KOzYEB

MINUSUJCIE CIECIE DALEJ ALE OD PRAWDY NIE UCIEKNIECIE TO ŻE MACIE DOSTĘP DO INTERNETU NIE CZYNI WAS KURWA EUROPEJCZYKAMI JEBANE PASTUCHY KURWA JAK JA WAMI GARDZE CHUJE DO SZCZANIA POLACZKI…

Wujek_Zurek

Tak ja my toba stary jebaku koz i oslow. Chuj ci w nos cwelu.

AbDuL All_KOzYEB

TY SIĘ CHUJU NIE LICZYSZ BO W NOGASZ SPISZ Z MATKĄ JESZCZE MIESZKASZ.

fufacz

Abdul kurwo skup się na tym co facetka gada na lekcji ty tłuku jebany a nie farmazony wypisujesz.

Wujek_Zurek

Chyba z twoja zjebana melepeto 😀 no nawijaj, bolalo jak ci listonosz wchodzil do wannh ?

Wujek_Zurek

Wanny kurwa twoj mac

fufacz

A ty kim jesteś jak nie „Polaczkiem” ? Biznesmen się kurwa znalazł. Wyjechałaś do Niemiec kurwo latać na szmacie i wielkiego bogacza udajesz.cydży wiem, że to ty. Zmiana nicku nic ci nie da.

Wujek_Zurek

Obciagam bezdomnym cyganom na dworcu w Lublinie za posypke mefedronu.

Wujek_Zurek

Gratuluje mala kurwo. Niezle niezle, nie zapomnij im wyssac rodzynek z dupy. W kurwe jebany przegrywie, dostales po pizdzie to sie podszywasz. Wykurwiaj na pszyrke.

AbDuL All_KOzYEB

PIECZE DUPSKO PRZYGŁUPIE KURWY Z POLSKI I O TO WŁAŚNIE CHODZI PRAWDA KAŻDY W EUROPIE LEJE NA WAS Z GÓRY WSZĘDZIE SPRZEDAWCZYKI UBEKI I CY WYŻEJ WYMIENIENI.
AHAHHAHAHHAHAHHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHHAHAHAHHAHA

fufacz

Abdul cieciu z pękniętej gumy, zanim zaczniesz kogoś pouczać powiedz starej niech nauczy cię prosto chodzić i sikać żeby nie musiała za tobą sprzątać.

AbDuL All_KOzYEB

NAPOMPOWANY KARACZANIE STUL PIZDE JESTEŚ NIKIM CO NAJWYŻEJ CHUJEM DO SZCZANIA A WJEŻDZAJĄC MI NA RODZICÓW KTÓRZY JUŻ DAWNO NIE ŻYJĄ UŚWIADAMIASZ MNIE TYLKO ŻE JESTEŚ JEBANYM GÓWNEM Z POLSKI KTÓRE TYLKO UMIE UJADAĆ PRZEZ KABEL.

cydży

O ujadania przez kabel śmie pisać kurwa, która pod każdym postem na Glamie zostawia najwięcej swoich komentarzy. Skąd u ciebie taka agresja ? Koledzy z domu dziecka cie zgwałcili czy jak ?

AbDuL All_KOzYEB

JEBAĆ WAS KURWA BEZMÓZGI JEBANE WAS TRZEBA POWYJAŚNIAĆ WSZYSTKICH BO OD CHLANIA I ĆPANIA JUŻ DAWNO WAM SIĘ STYKI POLUZOWAŁY.
GÓWNO JEBANE Z POLSKI MNIE POUCZAĆ BEDZIE WYPIERDALAJ KMINIC PETA NA SZEŚCIU OBESRAŃCU.
DAJ MI KURWA NR DO TYCH RAPERKÓW TO ICH POWYJAŚNIAM JEDNYM ZDANIEM.

cydży

Zakompleksiona biedna kurwo wyłącz capsa, strzel sobie palcówę i przestań wreszcie pić.

AbDuL All_KOzYEB

SAHHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHA KOLEJNY PRYSZCZATY GIMBUS WYJAŚNIONY AHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHHAHAHHAHAAHAHH

Trystydycymyt

Jakie ty musisz mieć smutne życie kutasiarzu. Prujesz się tu i tyle masz od losu. Szkoda tlenu na ciebie. Chuj ci dupe nygusie ciapaty.

AbDuL All_KOzYEB

ZA TO TY MASZ ŻYCIE KURWA KOLOROWE POJEBAŃCU,A TLEN TO KURWA NIE POTRZEBNIE SMIECIU MARNUJESZ I ZŁUŻYWASZ PIERDOLONA AMEBO.

Trystydycymyt

Tak tak. Dobry azor, ładnie szczeka. A teraz do budy!

Popularne