GLAMRAP POLECA: Hip Hop Festival w Poznaniu. Kup bilety już teraz!

Sprawdź nas też tutaj

News

Powstał film dokumentalny o legendzie trójmiejskiego graffiti

Nowe otwarcie w polskiej dokumentalistyce.

Opublikowany

 

W czwartek na polskim rynku zadebiutowało Betclic Studios. To nowa platforma i studio wideo produkujące filmy dokumentalne o ciekawych historiach ze świata sportu, kultury i nie tylko. Bohaterem pierwszego, polskiego filmu Betclic Studios jest Marek „Looney” Rybowski – słynny trójmiejski artysta, jeden z pionierów kultury graffiti w Polsce. Dokument stworzył gdański dom produkcyjny G58, a wyreżyserował go Dawid Napierała.

Filmy dokumentalne z trójmiejskim akcentem

Betclic Studios jest miejscem, do którego powinien zajrzeć każdy, kto lubi dobre, prawdziwe historie. Na platformie dostępne są filmy dokumentalne, które mają inspirować. Bohaterem pierwszej produkcji stworzonej w Polsce jest Marek „Looney” Rybowski. To legenda trójmiejskiej kultury, artysta graffiti, o którym mówi się, że „pomalował Gdańsk”. Jest autorem wielu znakomitych murali przyzdabiających przestrzeń miasta.

– Zostałem zaproszony przez twórców do udziału w tym projekcie. Wpuściłem ekipę G58 do mojego świata i jestem bardzo zadowolony z tego, w jaki sposób został on przedstawiony. To historia opowiedziana w dokładnie taki sposób, w jaki sam bym ją opowiedział – mówił Rybowski podczas uroczystej premiery filmu.



Niebawem na platformie pojawi się także drugi film z lokalnym, pomorskim akcentem. Opowiadać będzie o karierze pochodzącej z Trójmiasta Soni Truszkowskiej. Polka znana szerzej jako SONYA DXB jeszcze kilka lat temu chciała zwiedzić świat jako stewardessa. Dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, polskich DJ-ek. Ma za sobą trasy koncertowe w Europie, Indiach, Indonezji oraz w Afryce i obu Amerykach, a na co dzień mieszka i gra w Dubaju.

Obie produkcje łączy kolejny, trójmiejski akcent – na zlecenie Betclic Studios stworzone zostały przez pochodzący z Gdańska dom produkcyjny G58.

– W latach 90. sam byłem świadkiem, jak i częścią rozwijającej się w Polsce kultury hip-hop. Dlatego też bardzo dobrze rozumiem tło historii Marka i zależało mi na uchwyceniu niuansów kulturowych, które są w tym przypadku bardzo ważne. Zrealizowanie tego filmu było dla mnie ogromną przyjemnością. Jest to dokument o Marku, ale również o pokoleniu, które kształtowało swoją tożsamość na początku zupełnie nowej epoki. Podszedłem do tego filmu bardzo osobiście i wierzę, że emocje, które towarzyszyły mi podczas produkcji, są widoczne na ekranie – mówił Dawid Napierała, reżyser filmu.

Nowe otwarcie w polskiej dokumentalistyce

Betclic Studios to bezprecedensowy projekt w polskiej filmografii, bo w jego tworzeniu może brać udział każdy, kto ma dobry pomysł na film.

W ramach inicjatywy Betclic przygotował specjalny fundusz wsparcia dla młodych twórców wynoszący aż 1 milion złotych. Pieniądze te czekają na osoby, które za pośrednictwem platformy zgłoszą swój własny, ciekawy, oryginalny pomysł na produkcję wideo. Nie muszą to być profesjonalni twórcy filmowi – Betclic wesprze każdego, kto wyróżni się ciekawą koncepcją i brakuje mu pieniędzy na jej realizację. Powstałe w ten sposób produkcje będą miały szansę na debiut na platformie Betclic Studios.

– Program grantowy to szansa nie tylko dla utalentowanych reżyserów, ale także dla internetowych twórców wideo z ciekawymi pomysłami do wdrożenia. Ważna jest dla nas dobra koncepcja oraz determinacja, by, podobnie jak bohaterzy Betclic Studios, wybrać swój kurs i dążyć do celu – dodaje Bartłomiej Płoskonka, Country Manager Polska w Betclic.

Betclic inwestuje w świat filmu

To także nie jedyna inicjatywa Betclic w sektorze filmowym. Firma rozpoczęła współpracę z Papaya New Directors. Organizatorzy konkursu już od dekady umożliwiają młodym reżyserom bezpośrednie wejście do zawodu w branży filmowej, reklamowej i kreatywnej. W ramach współpracy utalentowani twórcy stworzą dla Betclic aż osiem filmów konkursowych. Będą to nie tylko produkcje reklamowe, ale również filmy dokumentalne i teledysk.



42 komentarze
42 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Zack Allack
2 miesięcy temu

Bananowiec jak każdy graficiarz z tamtych czasów. Trzy lata na Fidżi za komuny. Ojciec ekonomista z kontraktami zagranicznymi. W 1989 roku. Nieźle.

Ta kulturę tworzyli bananowcy i synowie komunistów pozując na dzieciaki ulicy, a potem dzieciaki ulicy to chłoneły i pozowały na nich. Jest to dosyć zabawne jak się o tym pomyśli.

Cope2
2 miesięcy temu
Reply to  Zack Allack

Rodziny się nie wybiera, a nudę tamtych czasów trzeba było czymś zwalczać

Zack Allack
2 miesięcy temu
Reply to  Cope2

Masz rację

Sledzie
2 miesięcy temu
Reply to  Zack Allack

Rybson miał liczne kontakty tak sa mo stary Keara miasto portowe sporo opcji… Specjal to był ulicznik on im sporo pokazał wbił się jako dzieciak z Hamburga gdy wrócili do Polski z Rajchu no Kiszczakowszczyzna usunęła się na z góry upatrzone pozycje i już na starcie mieli kontakty zagraniczne wiedzę jak działá rynek kapitał bo ukradli krocie języki

35lat stary zgred
2 miesięcy temu
Reply to  Zack Allack

Już wtedy puszka montany kosztowała 15zł (sprawdźcie pensje w tamtych czasach) więc tylko kontury sie robiło montaną a wypełnienie jakimś gównem za 4zł ,

Zack Allack
2 miesięcy temu

Ale przynajmniej props dla chłopa, że opowiada jak było, a nie wciska farmazon jak uszaty Sokół o tym, że był bezdomny i jeździł od pętli do pętli autobusem nocnym.

Dawid
2 miesięcy temu
Reply to  Zack Allack

W punkt, Sokol kiedyś moim guru dzisiaj.patrze na niego z zażenowaniem.

NBA2K
2 miesięcy temu
Reply to  Zack Allack

W tamtych czasach graficiarze dzielili sie na bananowców i ulice. Byli ludzi typowo z „ulicy” ale byla to znaczna mniejszosc ogółu.

wykolejeniec
2 miesięcy temu

DELUX!!

Magazynier
2 miesięcy temu

Nie znam łaka

Rado rdw analorgia
2 miesięcy temu

A ja go/ich znam. To moje ziomki z wrzeszcza.

Sledzie
2 miesięcy temu

jaki był specjal ?? znam paru ludzi z Gdyni i opowiadali o Deluxach jako o dosyć podpinanej ulicznie ekipie

mirek1
2 miesięcy temu
Reply to  Sledzie

KMWTW – kseroboje może nie ale próbowali się wkręcać w nie swoje towarzystwo gdzie jednak umiejętności miały decydować a tych panom z gdańska brakowało dość zdecydowanie

Blog27
2 miesięcy temu

Tylko Ala i Tola z Blog27

Sledzie
2 miesięcy temu
Reply to  Blog27

a one dawały tym z BWS chyba

JaToJa
2 miesięcy temu

Ryba z Deluksów

Cope3
2 miesięcy temu

KTO UKRADŁ BUTY SWOJEJ DZIEWCZYNIE ??

Dondi
2 miesięcy temu
Reply to  Cope3

B

Użytkownik
2 miesięcy temu

Wandalizmy powinny być ścigane i karane śmiercią przez spalenie, a nie promowane

pomidor firma
2 miesięcy temu

EWC

Od Milionera do zera
2 miesięcy temu
Reply to  pomidor firma

EWC HB dobre ekipy

Elita Teatrowa
2 miesięcy temu

Piękne czasy. Przyznaję dobrze się napierdalał. Zresztą wszyscy lubiliśmy się bić i jeździć na desce. Później niestety wjechały dragi.

Big T
2 miesięcy temu

Za.ebiście trzeba to ogarnąć jakoś, za.ebiście.

Rapid
2 miesięcy temu

Ciekawe czy będzie fajnie

Poxer
2 miesięcy temu

Witam. Bardzo wartościowy materiał. Mówi o miłości, oraz pasji. Polecam. PS. Wyciągnijcie coś z tego dla siebie

wucewe
2 miesięcy temu
Reply to  Poxer

znowu o bananach?
typ mając 10 lat wylądował na Fidżi bo ojciec uczył tam ekonomii, potem Australia, zobaczył Londyn, Toronto a do Polski wrócili koło roku 1990…

kolejny też kurde, se trafiła do skate shopu a tam był Ryba i w ogóle tak to poleciało.
ciekawe kto i z czego mógł prowadzić sklep hip hopowy z ciuchami z zagranicy w latach 90.
ich kumpel z Warszawy co tak ubarwił skład, ten co 20 lat nagrywał płytę (xD) to już chyba wiadomo że banan z krwi i kości, ino „prawdziwy hiphopowiec” przy okazji, jeden z tych najprawdziwszych co ziemia nam dała 🙂

także tego, żaden problem, life is life.
tylko proszę, żadnych kitów że ulica i że szare życie (wiem, za późno).
szare życie to było jak nie miałeś od czego się odbić, nawet nie wiedziałeś że możesz.

i nic nie odbieram z dokonań tego czy tamtego, takie po prostu były początki polskiego hip hopu w latach 90 i na początku lat 2000 – po prostu dzieciaki z klasy średniej załapały fazę na h-h bo było je stać.

Na ch se namaluj
2 miesięcy temu
Reply to  wucewe

Kim jest ten kumpel z Warszawy?

Drugi Kierownik Lodowiska
2 miesięcy temu

Edzia pod arabem też nakrencom

Dj C. In the mix
2 miesięcy temu

Graffiti to chooje!

Odb
2 miesięcy temu

Powstał film dokumentalny o legendzie wanny trójmiejskiego tranzola

Człowiek dobra rada
2 miesięcy temu

Tak zwana „rządowa strategia demograficzna” od lat opiera się na kilku punktach, bez względu na to, kto rządzi w Polsce:

– więcej przywilejów dla kobiet;
– więcej zasiłków;
– dziecko jest własnością matki i w przypadku rozwodu należy wyłącznie do niej, a ojciec ma płacić alimenty i siedzieć cicho w nadziei, że będzie mógł spotykać się z dzieckiem; o wychowaniu niech zapomni.

Kolejni „eksperci” zapominają o tym, że dzieci mają dwoje rodziców i nie wystarczy, że kobieta chce zostać matką. Potrzebny jest też mężczyzna, który chciałby zostać ojcem, a w tym kraju jest takich coraz mniej.

Co do studiów…
Jeśli ktoś chce, to niech studiuje. Znam wielu idiotów z dyplomami uczelni wyższych i wielu całkiem inteligentnych ludzi bez takiego dyplomu.

Z dyplomem możliwości są większe, jeśli ktoś ma pojęcie o tym, co chce robić.

Perspirant
2 miesięcy temu

Zamknij ryj cpunie

Drugi Kierownik Lodowiska
2 miesięcy temu
Reply to  Perspirant

Haha

Bydlak 18 cm
2 miesięcy temu
Reply to  Perspirant

Moŕda kùrvo

Zack Allack
2 miesięcy temu

Każdy kto studiował to wie że 90% lasek na studiach mało co się na nich nauczyła, chodzilo tylko zeby się prześlizgnąć i dostać dyplom który zresztą był za pracę o smoleńsku, małyszu czy innym netflixie.

Kokoeurospoko
2 miesięcy temu

LONNEY KEAR EWC LEGENDY POMORSKIEGO GRAFFITI..TO JEST HIP HOP SZCZENIAKI!!!

kwasniewski_KUCZMA_W_BAGOLU
2 miesięcy temu
Reply to  Kokoeurospoko

i ta akcja niedaleko komisariatu pod wiaduktem już inaczej ta meta wygląda teraz jak na MIB zrobili WT GDAŃSK haha a wstawka z Eldo eh to był przełom ten VHS fajnie gdyby wydali znowu

Od Milionera do zera
2 miesięcy temu

Tylko na filmie już nie ma jak ekipa z Wejherowa stojowała im całą pracę

nie aktualne dane
2 miesięcy temu

to słabo zrobili :-[

elo
2 miesięcy temu

właśnie dobrze

Kokoeurospoko
2 miesięcy temu

Nareszcie coś o hiphopie!

stasia
2 miesięcy temu
Reply to  Kokoeurospoko

wo?

Popularne