Sprawdź nas też tutaj

ranking

RANKING: 10 najlepszych punchlinerów w historii polskiego freestyle’u

Opublikowany

 

Punchline – to znane każdemu, kto choć trochę interesuje się rapem, słowo przewija się już na bardzo wiekowych bitwach freestyle’owych. Sam Te-tris ponad dekadę temu wielokrotnie o nim napominał , powtarzając w swoich wejściach: „Te-tris aka punchline”, jednak tak naprawdę, z całym uznaniem, był on niemal kompletnym nowicjuszem w tej dziedzinie. Dopiero parę lat później obelgi, linijki obrażające rywala wyewoluowały i zyskały na znaczeniu w wolnym stylu. Stało się to rzecz jasna za sprawą Muflona, jednak dopiero po jego erze, punchline stał się prawdziwą istotą  freestyle'u, czymś po stokroć ważniejszym od flow i techniki. Często pozostaje on wręcz jedynym atrybutem wielu dzisiejszych wolnostylowców.

Rzecz jasna za czasów Muflona, Ensona czy Trzy-Sześcia punchline’y tworzyło się zupełnie inaczej niż dzisiaj – były znacznie mniej schematyczne i dużo rzadziej nawiązywały do miłosnych ekscesów w roli głównej z partnerką rywala. Nie znaczy to jednak, że i wśród freestyle’owców młodego pokolenia nie znajdziemy paru, których należy uznać za wybitnych” punchlinerów” i śmiało można ich porównywać z najbardziej agresywnymi przedstawicielami starej gwardii. Te porównania i utworzone dzięki nim zestawienie, trzeba rzecz jasna traktować przede wszystkim jako formę zabawy, lecz nie widzę przeszkód, by się za nie zabierać. A więc spróbujemy to zrobić i odnaleźć w historii polskiego free dziesięciu najlepszych „punchlinerów”.

 

10. Duże Pe – Zestawienie otwiera się pewnie zaskakująco, a także i trochę symbolicznie. Z pewnością Pe pod względem punchline'ów nie może się równać nawet i z wieloma młodymi, dużo mniej znanymi freestyle’owcami, lecz faktem pozostaje, iż na początku zmagań freestyle’owych to właśnie on błyszczał najbardziej agresywnymi linijkami. Tylko dzięki lepszym punchline’om zwyciężył z Te-trisem w pamiętnym finale WBW 2004 i wydaje mi się, że to wystarczająco, by chociaż symbolicznie otworzył on owo zestawienie.

najlepsze/najbardziej znane wersy: „Położę kres tu rajdom tej bandy, chcą być Al-kaidą, są jak Al Bandy" (finał WBW 2004, finał z Te-trisem)

 

9. Mentor – Człowiek z potencjałem na dorównanie w dziedzinie punchline’ów nawet Trzy-sześciowi i Muflonowi. Serio, ten gość ma olbrzymie możliwości, tyle, że dotychczas bardzo rzadko pojawiał się na największych bitwach w kraju. W swoim jednym występie na WBW wywalczył tytuł wicemistrza – dzięki kapitalnym linijkom nikt prócz Szydercy nie miał szans się mu postawić. Ostatnio o Mentorze co raz ciszej, lecz miejmy nadzieję, że jeszcze pary razy ruszy się z domu, by udowodnić nam jak świetnym jest „punchlinerem”.

najlepsze/najbardziej znane wersy: „On nie chodzi do spowiedzi, sprawdzaj pewnie, nie chodzi do spowiedzi, bo nie grzeszy intelektem” (eliminacje WBW 2013, walka z Edziem)

 

8. Pejter – „punchliner” młodego pokolenia, człowiek, który zasłynął przede wszystkim z ciągłego obrażania na bitwach panien rywali. Jednak, gdyby jego możliwości punchline’owe na tym się kończyły, z pewnością nie znalazłby się on w tym zestawieniu. Pejter potrafi też składać świetne, agresywne linijki na praktycznie każdy temat i choć rzeczywiście mógłby zredukować ilość odniesień do kobiet, to jednak w mojej ocenie w tworzeniu innych punchline’ów jest jednym z najbardziej błyskotliwych a za razem najmniej schematycznych przedstawicieli młodego pokolenia.

najlepsze/najbardziej znane wersy: "Będę prezesem banku spermy i zatrudnię Edzia jako pojemnik” (finał WBW 2014, walka grupowa z Edziem)

 

7. Eskobar – dumny przedstawiciel starej gwardii, który swoje sukcesy zawdzięcza nie tylko niebanalnemu stylowi i ogromnej charyzmie, ale i przekozackim linijkom. Ostatnio na Bitwie o Pitos udowodnił młodszym kolegom, jak ważna jest spontaniczność i kontakt z publicznością, pokonując odpowiednio Pejtera, Filipka i Szydercę. Fakt, że umieściłem go w tym zestawieniu przynajmniej za częścią z nich jest spowodowany właśnie tym, że siłę swoich wersów zawdzięcza on w dużej mierze charyzmie i stylowi, a nie tylko samej ich punchline’owej treści.

najlepsze/najbardziej znane wersy: „Mówisz, że zrobisz mi z dupy TVN Turbo? Pierdolony zboczeniec, hasztag Kamil Durczok” (Bitwa o Pitos, półfinał z Filipkiem)

 

6. Filipek – najjaskrawsza postać ostatnich lat w zdominowanym przez punchline’y polskim freestyle’u. Z pewnością jest to „punchliner” wybitny i jego stosunkowo niska pozycja w tym zestawieniu może dziwić, lecz wynika ona z tego, że jest to zawodnik po prostu dość schematyczny, a dodatkowo jego linijki często wydają się niezbyt spontaniczne. Nie zamierzam umniejszać osiągnięć Filipka, ale zwyczajnie patenty, na których opiera on sporą część swoich linijek wydają mi się bardzo proste, a po pewnym czasie stają się i nużące.

najlepsze/najbardziej znane wersy: „Jestem jak Bonus RPK gram na pętlach, bo ściągam rozporek i witam konsumenta” ( finał WBW 2014, półfinał z Edziem)

 

5. Edzio – podobnie jak Filipek w porównaniu z innymi tuzami punchline’u jest to zawodnik dość schematyczny, choć trzeba przyznać, że przy tym niezwykle błyskotliwy. Edzio to przede wszystkim mistrz rozkminiania tematów i tworzenia nawiązujących do nich punchline’ów. Umieściłem go w tym zestawieniu nad Filipkiem nie ze względu na zdobyte przez niego pasy WBW, a na fakt, że choć może nie jest aż tak charyzmatyczny jak jego kolega, to jego linijki zazwyczaj cechuje większa spontaniczność i błyskotliwość.

najlepsze/najbardziej znane wersy:„To jest Filip, na maturze z fizyki obliczał masę skilli” (finał WBW 2014, półfinał z Filipkiem)

 

4. Enson –  freestyle’oweic, którego kojarzymy przede wszystkim ze świetnego występu na WBW 2009 i legendarnych bitew z Trzy-sześciem. Raper z Gorzowa jednak i przy wielu innych okazjach pokazywał, że jest jednym z najbardziej błyskotliwych freestyle’owców w historii. Słaba dykcja i seplenienie nigdy nie przeszkadzały mu w niszczeniu rywali nawet pojedynczymi  wersami, po których hałas publiki nieraz zmuszał go, by robić przerwy przed kolejną linijką. Na uwagę zasługuje też spektakularny sposób w jaki Eno rozprawił się w beefie z Tombem – jeszcze długo przed klęską tego drugiego z Filipkiem. 

najlepsze/najbardziej znane wersy: „Masz 20 lat, wyglądasz jak mała dziewczynka – u ciebie masturbacja to pedofilia” (finał WBW 2009, walka grupowa z Trzy-sześciem)

 

3. Szyderca – najlepszy z „punchlinerów” młodego pokolenia, w którego wersach co prawda roi się od znienawidzonych przez wielu dwuznaczności,  jednak zbytniej schematyczności czy opierania się na prostych patentach nikt nie może mu zarzucić. Popularny Szydi to po prostu mistrz tak zwanych „przekminianych” punchline’ów, gość, który potrafi wymyślać je w mgnieniu oka i zadziwiać wszystkich dookoła. Jasne, nie ma pewności, że piszę on przed walkami mniej panczy niż przykładowy Filipek, lecz to, co zrobił  chociażby na WBW 2013 czy też Bitwie o Pitos, każe nam go wywyższać nie tylko nad wszystkimi innymi freestyle’owcami młodego pokolenia, ale i nad wieloma przedstawicielami starej gwardii.

najlepsze/najbardziej znane wersy: „Co do ćpania jadę dalej, on jak Zygmunt Chajzer wpierdala się z proszkami na mieszkanie" (Bitwa o Pitos, pierwsza runda z Przemkiem)

 

2. Trzy-Sześć – człowiek, który miał być następcą Muflona i choć z różnych przyczyn nie dostąpił tego zaszczytu, to w dziedzinie punchline’u nikt prócz freestyle’owca z Warszawy nie może mu się równać. „Wkurwiony Trzy-sześć” to gość, który potrafi w ciągu jednego wejścia rzucić 5-10 panczy, których wielu raperów nie wymyśliłoby, siedząc godzinami nad kartką. Agresja jego linijek była zniewalająca, a to co pokazywał  już po skończeniu wolno-stylowej kariery na imprezach grindtime’owych, pozwala nam sądzić, że i w takiej formule nie miałby sobie równych.

najlepsze/najbardziej znane wersy: „Dobra, nie masz szans tu na to, follow up’ujesz samego siebie- kto tu jest, kurwa, masturbator?” (finał WBW 2009, walka grupowa z Ensonem)

 

1. Muflon – bez dwóch zdań najlepszy „punchliner” w historii polskiego wolnego stylu. Nie dość, że prekursor agresywnych linijek, to i człowiek, który potrafił składać je najlepiej i najszybciej. Jego pancze były niemal zawsze w pełni spontaniczne, opierały się na szybkich skojarzeniach i roznosiły w pył absolutnie każdego stylowego rapera. Muflon nie potrzebował za wiele nawiązywać do panien, używać schematów- wystarczała jego bystrość i poczucie humoru. Łatwość z jaką ten gość w mgnieniu oka poniżał każdego, kogo przed nim stawiano, nawet dziś, w czasach, gdy punchline’y stały się domeną niemal każdego freestyle’owca, wciąż pozostaje wyjątkowa.

najlepsze/najbardziej znane wersy: „Powiem ci coś, co podpowiada mi instynkt: jesteś bardzo niemiły i bardzo niski, generalnie obrażasz się i nie lubisz wszystkich- no panie i panowie wykapany Jarek Kaczyński" (Bitwa o Mokotów 2011, ćwierćfinał z Solarem)

 
45 komentarzy

45
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
ema

TETRIS NAJLEPSZY NARA

gimbaza666

[img]https://glamrap.pl/images/stories/c17/NUYIUYT34RTGH.jpg[/img]

tylko ruch palikota DZIWKO !!!!!!!!!

gimbaza666

[img]https://planktonpolityczny.blox.pl/resource/spotpal.jpg[/img]

czwarty

Pejter, Filipek i Pedzio ale brak Flinta 🙂
szkoda tylko że Flint rozpierdolił Ensona który na tej liście jest
Pe na ostatnim miejscu xD
Esko pod Filipkiem xDxD
właściwie jedyne co się zgadza to Muflon na pierwszym
jebać ten artykuł, autora, Filipka, Pedzia i Pejtera
pozdrawiam cieplutko

deflorator

muflon ten jebany leming na 1szym buehehehe w dodatku zacytowaliscie ten zenujacy freestyle o Kaczynskim

sfbzdsd

WIADOMO
FILIPKI, EDZIE I RESZTA LAKOW MOGA MU CZYSCIC BUTY
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=30dygVo4Mj4[/youtube]

2PACZMARTWYCHWSTANIE

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HnxeeMnb0rg[/youtube]

Lord03

TU JEST NR 1 A NIE JAKIEŚ ŁAKI STĘKI PIERDKI
[img]https://i.ytimg.com/vi/ryyh1aE2z4c/hqdefault.jpg[/img]

Lord03
Lord03

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=UCETDh7rNPs[/youtube]

miketyson

prawil nie pszypominam
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CnOsdg3Jg-o[/youtube]
a tera inde odrobidź pshyrkeł

sad3223323423

wsdwsdsa

EIdoka na WoIno

CO WY GIMBY WIECIE O FRISTAJLU!

Zobacz eldoka na wolno,
Masz tutaj przed sobą moją myśl uwolnioną,
Gotów do walki jak lobo i tak jak cop robo oczyszczam miasto ze…(Smarknięcie) Z pustą głową.
A więc zobacz jak na wolno eldo jedzie cały świat pada tutaj na kolana, zobacz eldo cały czas sie stara no bo obrońcy tytułu zniszczą każdego kto fika z pustą głową,
zniszcze wszystkich zobaczysz, eldo miasto wyczyści z tych którzy są nie najsys ale worst,
Leżą na podłodze zobacz eldoka zniszczy przejdzie po nich jak tak jak walec,
Zniszcze, zostawie cie sempom,eldo prezidento,
Zobacz tak jak na kubie fidel castro nigdy nie skończe bo cały czas mikrofon włącze,
nikt mi go nie odetnie, zobacz eldoka więc zobacz teraz sprawdź tu,
w programie skład, erdo i red,
zobacz więc na wolnych majkach nigdy to nie kończy sie,
a eldo pozdrawia wszystkich,
Pis jou
Łoooooo

sfbzdsd

Tak jakoś leci, że to jest żywy rap
Nie ma bum bap, jest bum bap!
Nie ma obciachu i tu nie ma łaku
Nie ma lachociągów na tym tu majkuw
Wszyscy leco prosto i bez pudła
Ono ma to wiesz to jest gemba paskudna!
Jestem jurorem
To jest hardkorem
,J do S’ to przejebane słowo chore
Właśnie tak napierdala zdrowo
Onomato już się żegna z tą chorobo!

sfbzdsd

TAK JESTEŚMY W ROXI WTEJ PIKEJ NADAJE
PATRZ NA MOJĄ KOSZULKĘ ADIDAS JEST TO
JA TO ROBIE TUTAJ NAJLEPIEJ NA ŚWIECIE
WIĘC ZAMKNIJCIE SIĘ CIECIE JA TO WALĘ W SUMIE WIESZ?
JESTEM TUTAJ NAJLEPSZY NA FLOLE
PATRZ JEST KĘDZIOR JESTEM JA – NO SORY
TAK WŁAŚNIE W ROXI JEDZIEMY TUTAJ
JEST DOBRY BIT DAWAJ KĘDZIOR TEN SZIT

urscrew

A wersy Tet-a „załóż ze mną duet, po co ci mezo”?

as

Poważnie? Najlepsze w historii? Chyba sobie kurwa żartujecie

NIE ZNASZ SIĘ

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xfgLbJ6IaSg[/youtube]

Karol Czapski

WRZUCAM WAM TROCHE NORMALNEJ MUZY Z LAT 80. JAK WY MOZECIE SLUCHAC TYCH LUDZI MOWIĄCYCH DO BITU? ZAL MI WAS W SUMIE 🙂
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xFLYp2truq0[/youtube]

pomarańczowytokutas

Al Bandy? Kurwa co za debil to pisał?

FREDO BANANA

[img]https://i.ytimg.com/vi/kB0oEMGD-eI/maxresdefault.jpg[/img]

Karol Czapski

[img]https://static1.sfd.pl/1/images2010/20100118145326.jpeg[/img]

kefir Naturalny

poza muflonem i 3-6 to ten artykul to chyba jakies prowo 😀

pjes

A gdzire kurwa eldoka na wolno jebcie sie znawcy rapu ELDO PREZIDENTO

Jerzyk

GDZIE JEST DIOX W TEJ SKLADANCE

Yotohama

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SVkM7Gvr3k8[/youtube]

Jacuś

Co tu robi ten łak Filipek ?

lol

ALE ŻEBY STAWIAĆ 3-6 PRZED ENSONEM?

PRZECIEŻ ENSON GO ROZJEBAŁ W KAŻDEJ ICH WALCE. BEKA

BEKA ZAWSZE GRANA

TE NAJLEPSZE NAJBARDZIEJ ZNANE WERSY TO PROWO ROKU JAK DO RANKINGU W MIARE SIĘ ZGADZAM TO TE LINIJKI WYBIERAŁ JAKIŚ KRETYN :V

FREDO BANANA

FREDO BANDANA TO KURWA JEBANA

x
Karol Czapski

[img]https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/zurawski-justyna-dobrosz-oracz-tvp-patrza-na-siebie-polityka-przy-kawie-animacja-gif.gif[/img]

grójec

kto to tworzy?? Jesteś panczlajnerem wszechswiata! spanczowałeś wszystkich

fifto

a czemu te kurwy tylko fristajlowców wymienili

Karykary

Flint rozjebał wiele razy panczami i głownie flow,pe powinien być na 3 miejscu,Tetris na 2,3-6 na 4 enson 5,esko z tesco na 6,na 7 skow,8 puoć,9 rufin mc,10 theodor. Ogólnie ten ranking ssie bo od 10 do 6 albo 5 wszyscy słyną z tego ze sa błyskotliwi…a ich ” najlepsze linie” nie umywają sie do tych faktycznie kozackich.gry słowne nalezą do dużego pe „jego dziewczyna lubi disco,to romantyczka,Roman to imię tyczka to nazwisko”. Autor art z pizdy wyssany.

micha

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CR3nZzZz4JU[/youtube]

111!!!!

a gdzie białąs 3krotny finalista?

RapGuard

ja byłem tu wcześniej, wytatuowałem to na plecach twojej niuni
albo
3-6? wolę ustawienie 4-4-2
albo
straszył chujem na twarzy skonczył z pizdą pod okiem
albo wypierdalaj

WUDEKA

A GDZIE KURWA KONRAD? chyba wciagacie kreski nosem z eskimosem….

eloeloeloeloelo

kurwy jebane a flint jak was rozpierdalal i falloupowaliscie jak malpy porazka ze sie tu nie znajduje

best of best xD

ta kurwa wpierdol jescze gospela do tej topki DDDD

ijo ijo jadą jadą

KURWA A GDZIE BABINCI? XDD

sze

BAJORSON!!!

GulaK

A O.S.T.R gdzie?

Gulak

Tutaj O.S.T.R wyjaśnia szysto 🙂
https://youtu.be/ftdxb54O3Kk

Popularne