Sprawdź nas też tutaj
polscy raperzy polish rappers polscy raperzy polish rappers

ranking

Ranking raperów według zasobu słownictwa

Przyglądamy się polskiemu i zagranicznemu podwórku.

Polscy raperzy

Opublikowany

 

Muzyka rapowa wymaga od artystów używania sporej ilości słów. To przynajmniej do niedawna było standardem. Dzisiaj sporą wagę przykłada się też do techniki i umiejętności śpiewanych. Tym niemniej elokwencja i liczba unikalnych słów używanych w utworach wciąż jest jedną z najważniejszych wartości. No właśnie, zastanawialiście się kiedyś, którzy raperzy mają największy zasób słownictwa, a którzy przeczytali w życiu tylko książkę telefoniczną? Z pomocą przychodzą dwa odrębne projekty przygotowane przez Amerykanina i Polaka, dzięki czemu możemy przyjrzeć się naszemu podwórku oraz, jak to wygląda za granicą.


Elokwencja amerykańskich raperów

W 2014 roku Matt Daniels udostępnił swój projekt „The Largest Vocabulary In Hip Hop”. Amerykańscy raperzy zostali uszeregowani według liczby unikalnych słów użytych w swoich tekstach. Kilka dni temu autor aktualizował swój projekt dodając 75 nowych artystów m.in. Lil Uzi Verta, Lil Yachty’ego, Migos i 21 Savage.

Metodyka badania jest prosta. Matt porządkuje raperów według użytych przez nich unikatowych słów z pierwszych 35 000 słów, które wypowiadają. Taka liczba słów obejmuje zazwyczaj od 3 do 5 albumów studyjnych i EP-ek. W taki sposób można porównać do siebie np. artystów takich jak Jay-Z i Young Thug.Graficzny ranking zasobu słownictwa amerykańskich raperów na podstawie 35 000 słów / pudding.cool/projects/vocabulary/

Zasób słownictwa: ranking raperów z USA

Z wykresu przygotowane przez Danielsa dowiadujemy się, że największą ilością unikalnych słów dysponują Aesop Rock oraz Busdriver. Mogą się oni pochwalić ponad 6425 unikalnymi słowami na 35 000. Tuż za nimi znajdują się legendy amerykańskiego rapu: GZA, Wu-Tang Clan, Jedi Mind Tricks oraz MF DOOM. Ich zasób słownictwa waha się między 6050 a 6425 słów. – Wu-Tang Clan zrobił na mnie spore wrażenie biorąc pod uwagę, że grupa składa się z 10 członków o bardzo różnych stylach rapowania – komentuje autor rankingu. Warto dodać, że GZA, Ghostface, Raekwon i Method Man są w pierwszej dwudziestce rankingu, a GZA jest na miejscu czwartym.

Sporo książek w życiu przeczytali także: Common, E-40, Nas, Redman, Raekwon czy Kool G Rap. Oni również należą do raperów z ogromnym zasobem słownictwa.

Najliczniejszą grupą są raperzy, którzy używają między 3400 a 5000 unikalnych słów. Znajdziemy tu zarówno raperów starego pokolenia: Run DMC, Ice-T, Rakim, Beastie Boys, 2Paca, Jay-Z, Snoop Dogga, KRS-One, Mobb Deep. Tych debiutujących w latach 2000: Eminema, Game’a, Lil Kim, Kanye Westa, 50 Centa, Xzibita, Lil Wayne’a czy Gucciego Mane’a. A także nowe pokolenie raperów: Meeka Milla, Nicki Minaj, 2 Chainza, Hopsina, Tygę, ASAP Rocky’ego czy Joey Badassa.

Ostatnią grupą są artyści, którzy w swoich tekstach powtarzają się najczęściej. Do nich należą: Drake, 50 Cent, Future, Kid Cudi, Migos, Travis Scoot, Young Thug, Migos, Lil Yachty, DMX, Wiz Khalifa, Lil Baby czy YG. Najmniejszą ilością unikalnych słów operują Lil Uzi Vert i NF. Ci dwaj ostatni, na 35 000 użytych słów używają poniżej 2600 unikalnych słów. Wynik bardzo mizerny.

Ranking zasobu słownictwa amerykańskich raperów na podstawie 35000 słów / pudding.cool/projects/vocabulary/

Wnioski

Jak zauważa autor rankingu, młodzi artyści używają coraz mniej unikalnych słów. – Dzieje się tak nie dlatego, że hip-hop „staje się głupszy”. Gatunek ewoluował, raperzy odeszli od złożonej liryki na rzecz elementów kojarzonych z muzyką popularną – twierdzi autor.

Daniels uważa, że dzisiaj najlepiej sprzedaje się powtarzalna struktura utworów i śpiew. Joe Carmanica napisał kiedyś o tym artykuł w New York Timesie, argumentując, że ta forma została wprowadzona przez Drake’a, który spopularyzował w ciągu ostatniej dekady rapowanie i śpiewanie.

W rankingu najsłabiej wypadł Lil Uzi Vert (2556 słów), ale keidy porównamy go z popularnymi wykonawcami innych gatunków, wcale nie wygląda to tak źle. Dla przykładu Beyonce używa ok. 2433 unikalnych słów, a Marilyn Manson 2462 słów.

Polskie podwórko

Słuchacze na pewno będą zainteresowani jak to wygląda wśród polskich raperów. Tak się składa, że podobny ranking stworzył Sawka. Metodyka badania jest identyczna. Analiza została stworzona jednak na kilku poziomach od 10 000 do 30 000 słów. – 10 000 słów to średnio 25 utworów, czyli około 2 płyt. Wykorzystywałem pierwsze 10 000 słów do jakie udało mi się zgromadzić – niekoniecznie były to całe albumy. Brałem pod uwagę albumy artystów wg. strony discogs.com. Największą trudnością w tym badaniu było dla mnie zgromadzenie danych – wyjaśnia autor.

Jak informuje Sawka, hierarchia na każdym z poziomów jest bardzo podobna, więc my skupimy się jedynie na 10 000 próbie.

Zasób słownictwa: ranking raperów z Polski

Niepodważalnym liderem rankingu został Tau. Badanie zostało wykonane, kiedy raper funkcjonował jeszcze pod pseudonimem Medium, ale nawrócenie rapera na Boga nie wpłynęło na ilość używanego przez niego słownictwa. Przy analizie zarówno 10 jak i 30 tysięcy słów wciąż jest na szczycie tabeli. Na drugim miejscu, ku zaskoczeniu znalazł się Mezo. – Przeglądając jego teksty zauważyłem sporo porównań do osób wymienianych z imienia i nazwiska np.: Od lat pod jedną banderą Lajner, Eros, Herkules, Mez, skuteczny jak Patrick Kluivert. Przypuszczam że to jeden z czynników osiągnięcia tak wysokiej pozycji, drugi – słowotwórstowo w stylu „mezokracji” – zauważa autor. Podium zamyka L.U.C.

Do grupy raperów/składów, którzy używają najwięcej unikalnych słów (ponad 4 000 na 10 000) należą również: Gural, Buka, Pih, Hemp Gru, O.S.T.R., Vienio, Nagły Atak Spawacza, WWO, Te-Tris, Molesta i Pokahontaz.

Nieco mniejszy zasób słownictwa, ale wciąż imponujący (3 500-4 000 słów na 10 000) mają m.in. Włodi, Eldo, Mes, Sokół i Marysia Starosta, Chada, VNM, Abradab, Sobota, Mielzky oraz Tede (3843) i Peja (3881).

Do ostatniej grupy, z najmniejszą ilością unikalnych słów należą m.in. Liroy, Pezet, Onar, Borixon, Pono, Miuosh, Grubson, Pyskaty, a także ku naszemu zdziwieniu Łona, Fisz oraz KęKę. Ostatnią pozycję zajął Kazik (2787 słów), przez część osób uważany za pierwszego polskiego artystę, który zaczął rapować.

Ranking słownictwa polskich raperów / sawka.pro

Wnioski

Jak wyjaśnia autor, niespodzianek było wiele. Nie przypuszczał on, że na pierwszym miejscu znajdzie się Tau, a stawkę zamknie Kazik. – Zaskoczył mnie tak samo jak Łona czy Fisz, którzy uplasowali się w drugiej połowie. Przypuszczałem, że Eldo uplasuje się wyżej. Z drugiej strony zaskoczyła mnie stosunkowo wysoka pozycja Piha i Molesty – zauważa Sawka.

Liczba unikatowych słów oczywiście nie świadczy o jakości i popularności kawałków, ale mimo to jest w pewien sposób wyznacznikiem poziomu utworu.

 
88 komentarzy
88 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Huj
4 lat temu

DMX potrafil przekazac w chuj duzo mimo malego zasobu slownictwa. Ciekawe jaki wynik ma pomidor z firmy

Kornel
4 lat temu
Reply to  Huj

POMIDOR XDD KURWA JAKAS AMEBA UMYSŁOWA

Pomidor
4 lat temu
Reply to  Kornel

Sam jesteś kurwa ameba umysłowa, mój zasób słownictwa jest wygórowany i wyrafinowany – nie to co Twoje marne wypociny.

„Wychodzę na rejony wkurwiony nie zarobiony
przemieszczam się na nieznane rejony
może tam będę zarobiony nie trzeba mi dużo
bo piniądze mosty burzą i kuszą”

ookkk
4 lat temu
Reply to  Huj

jaki mały zasób słownictwa baranie? 😀 ty chuju do szczania

Autentyczny Wychechłaniec
4 lat temu

Gówno prawda- najwięcej unikalnych słów ma Lech Roch Pawlak

opolanin
3 lat temu

prawda.Lechu forever

imię
4 lat temu

to jeszcze zróbcie ranking tych impotentów umysłowych, którzy nawet synonimów nie znają i wpierdalają to samo słowo 50 razy w tekście, albo powtarzają te same zdania na każdym innym utworze. wyczuwam gęstą listę

SER MICHUJ
4 lat temu
Reply to  imię

DOKŁADNIE KURWA .

I SŁOWA DODATKI TYPU

EJ
HEJ
WOW
EEEEE
SKRRRT
WOOOP

ITD ITD KURWA JEBANA

Bolek Fałęsa
4 lat temu
Reply to  SER MICHUJ

Cała twórczość tako hemingeja jednym słowem.

Skurwialy dzik
4 lat temu
Reply to  Bolek Fałęsa

Co ma Taco do tego?? Na tle Blach, Rolników, Bedopiesów, Igów ma bardzo rozbudowane słownictwo.

Bolek Fałęsa
4 lat temu
Reply to  Skurwialy dzik

Rozbudowane to on ma DNA, posiada dodatkowy chromosom. Dziecko szczęścia i motopompy.

ebes
3 lat temu
Reply to  Bolek Fałęsa

chromosomów nie ma w DNA XD

Tibo
4 lat temu

A gdzie szad akrobata?

WOJTEK JASZCZOMP
4 lat temu
Reply to  Tibo

Pewnie w cyrku XD

Old Multi
4 lat temu
Reply to  Tibo

Pewnie na takich liczbach Sawka nie potrafi operowac.

ProfesorNauk
4 lat temu

Największy zasób słów ma TPS „YYYY KUHWA! POLICJA KUYWA! KĘKĘ WYACAJ POD ŻABKE KUYWA! TYAWKA JAHANKO, ZASADY YYYY”

niepierdoli
4 lat temu
Reply to  ProfesorNauk

blaka blaka blaka blaka blaka blaka blaka blaka blaka blaka blaka blaka

JAferfgergrg
4 lat temu
Reply to  ProfesorNauk

POLAĆ MU!

GUD AFTERNOON
4 lat temu

Gdyby wśród książek zrobić taki test wygrałby słownik. Czy ma on największą wartość literacką? Nie. Ciekawe, ale jednak bezsensowne i niemiarodajne ćwiczenie. Ważne w co się te słowa układają. I paradoksalnie- im ich mniej tym większą sztuką zbudować z nich coś silnego.

Obiektyw
4 lat temu
Reply to  GUD AFTERNOON

Mądrze prawisz

Aconta
4 lat temu

Nullo Pork i Szad wciskają w ziemię wyżej wymienionych, a o nich zapomniałeś, stawiam że artykuł przepisany z innej strony, ale wstyd 😀

Bolo
4 lat temu

Pih Cię zaskoczył? Co Ty za przeproszeniem pierdolisz, zapoznaj się lepiej z dyskografią Pihszou.

Hell
3 lat temu
Reply to  Bolo

Pihszou pihszou jedna miłość jeśli jesteś gruPizdką.
Mucha, Wojewódzki apelują gej okej, wolę archaizmy pedał, ciota, cwel.

Pierwsze z brzegu, faktycznie zaskoczenie musiało być ogromne.

Antoś
4 lat temu

Tak naprawdę to zdecydowanie jeśli chodzi o zasób słów powinni górować chłopaki z Trzeciego Wymiaru

Mleko łaciate 2% UHT
4 lat temu

PIH zaskoczył?? kurwa gościu, skąd ty się urwałeś?

W sumie też zależne jakie płyty były brane pod wuwage i z jakiego roku… bo przykładowo tede ze SPORTu czy 3H to zupełnie inny tede niż teraz… Peja z pierwszych Slumsów, to nie ten peja co „kurwo z kurwo ty tewułenu kurwo bumpap nie ma jest kurwo kurwo”.

Wyniki mogą być więc mocno subiektywne i łatwo nimi zamanipulować

Kaszysz
4 lat temu

A gdzie jang multi? Wyjebalo poza skalę tego wielkiego skillera, który ma być wielkim klasykiem w przyszłości?

Zenon Martyniuk
4 lat temu

Przecież lil pump ma najmniej słów: fuck, bitch, nygga, drugs, dick, cock, esketit, U U, lypą i chyba tyle

Czapo
4 lat temu

Zaskoczył mnie pih? A mnie Kurwa Mezo. Pihu zna więcej słów niż Twój ryj kiedykolwiek wypowie.. Ogl nudzi ci się, zjebany ranking nic nie dający.

skarpetkazdrowanieuciskowa
4 lat temu

zrobcie ranking ile razy kto sie spierdzial w studio a ile razy kto sie spierdolil w rajtuzy na koncercie? co to kurwa ma byc? droga redakcjo… jestescie pojebani ! 🙂

6789
4 lat temu

A gdzie Kaczor, gdzie 3w ?

sebix
4 lat temu

najwiekszy zasób słow to ma łajza piszaca artykuły na glamrapie

ziom
4 lat temu

z tym mezem to dojebali

cipa
4 lat temu

a kac baklazane?

Japier Dole
4 lat temu

do tego wiadomo, dochodzi jeszcze wymyślanie sobie słów np gural robi to nagminnie jak rymmajster, autostoponautyka itd

Dżaga
4 lat temu

Brakuje Bisza!

Fokus
4 lat temu

Jestem jednym z najlepszych Mc

Patryk
4 lat temu

Łona raczej z przodu powinien byc. Jak dla mnie ranking nieadekwatny do rzeczywistosci, a poza tym co to znaczy „unikalne slowa”?
Kto i jak to policzyl?
I ze PIH za wysoko?
Nie chce hejtowac ale autor chyba sie powinien jebnac w dekiel :p

Trystydycymyt
4 lat temu

„…Tych debiutujących w latach 2000:…X-Zibit”

Jebłem na plecy XD

pasek_rapfitbit
4 lat temu

Murzyni to mają dobre w sobie to że gdy 1 zrobi coś dobrego to cała klika idzie za nim ziom tak zwany hype białasy lubią udowadniać swoją pozycje który lepszy a na którego wskazać palcem i wytykać błędy
tak zwany hype
wiadomo dobre duchy będą sypały garścią dobrych rad https://www.youtube.com/watch?v=IzUx2xtQ6J4

Polacy lubią się Dissować lubią się czepiać drugiego wyrywać sobie piura bo ten coś tam x y z x yz
Lubią innych w złych emocjach topić albo i uszkodzić dalej jest że szlachcic ma wydawać chłopom rozkazy
lubią cudzym wytykać ich błędy bo by chodził chory
polska zawiść

Poziomka z piździszewa
4 lat temu

Huj mnie obchodzi Banda upośledzonych kretynów i życiowych fajtłap, które po za przygłupimi rymowankami nie potrafią NIC

Children of the Pom
4 lat temu

Chuj z Wami,
Tylko Pomidor może dorównać amerykańskim raperom.

ziom
4 lat temu

ten ranking ma pare lat i jest gowniany chyba jakis niedojeb go robil

rudy z blok ekipy
4 lat temu
Reply to  ziom

Ciebie też zrobił niedojeb i nikt z tego wielkiego szumu nie robi

fuck
4 lat temu

bo tu nie ma raperow ktorzy weszli do gry po 2012 gosciu

Stary Cię upuścił
4 lat temu

Ja się pytam gdzie jest młody białas blaka blaka?

Stachu25
4 lat temu

I Peja wyszedł lepiej tal jak zwykle !

Ruspect
3 lat temu

Tych debiutujących w latach 2000 XZIBIT????????

Marcel Kogut
4 lat temu

Kurwa gdzie bedogie

Grzes
4 lat temu

Zamiast tego pierdolenia dałbyś linka i huj, nie potrzebne mi twoje wywody żeby wyrobić sobie opinie

Radek
4 lat temu

No Aż nie chce mi się wierzyć że w tym zestawieniu nie ma słonia, który moim zdaniem powinien znaleźć się bez problemu w TOP 3

VRTX
4 lat temu

Dziwi mnie brak Kaliego na tej liście ale w sumie to nikt nie traktuje go poważnie przez ganje mafię i pewnie nawet nie brali go pod uwagę w tym artykule. Natomiast zaskoczyła mnie w tym artykule obecność Hemp-Gru, Chady, Soboty.

Kalasanty
4 lat temu

Zdziwiło mnie tak nisko w rankingu Bone Thugs’n’Harmony, ale fakt faktem, brzmienie to jedno a teksty to inna para kaloszy.

Elo
4 lat temu

A słoń gdzie? WSRH?

Lokalny Maharadża
4 lat temu

Kurła nie było mnie tu ze 3 lata. Gdzie jest bekowo? Gdzie są kurła gołe baby w komentarzach? Co Tu się od piernicza? Został tylko ten frustrat OBOZOWY SZON nic więcej. Rzondam starego glamfapa!!

PanPatryk
4 lat temu

A Sloń ma wuchte porównań i nazw własnych do googlowania. Moim zdaniem byłby w topce, mimo kontrowersji i mocnego wulgaryzmu.

Lukawz
4 lat temu

Nie wierzę, że taki mezo powiedział więcej niż Slon, który ma mega duży zasób słownictwa

KochamShemale
4 lat temu

Kocham shemale jak mają zgrabne nogi fajne duże pupccie i stulejkę na małym fiutku ssać tylko i jebać ruchać całować lizać w ślinie jeździć kutasem po kutasie shemalki jakieś słodkiej

Tedepala
3 lat temu

Z tym że czemu peja został wymieniony za tedem skoro miał więcej słów…

jan_raposranie
3 lat temu

Koprobo w wywiadzie dla koszercajtung w 2014:
„Dla mnie posługiwanie się słowami jest bardzo łatwe, gdyż zakres słów, który posiadam, jest tak niewiarygodny, że w zasadzie ciężko mi znaleźć słowo w języku polskim, którego bym nie znał.”
Więcej: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,16446886,Eldo___Polski_rap_przez_glowne_media_jest_ciagle_postrzegany.html

Ostatnia Szansa Tego Rapu
3 lat temu

Eminem debiutował w 00′? Redakcjo…

Rip Grubson
4 lat temu

AESOP ROCK MA ZEROWE SKILLE, NAPIERDALA SŁOWAMI BO RAPUJE ZE SŁOWNIKIEM RYMÓW W RĘKU. NIEZMIENNE FLOW JAKBY DYKTOWAŁ SPRAWOZDANIE PODATKOWE, NAWET NIE SPRAWDZAJCIE TYPA BO SZKODA CZASU

EMATE
4 lat temu
Reply to  Rip Grubson

A gdzie tu jest bisz!!!!

PanBulik
4 lat temu
Emanuela Sicario
4 lat temu

Czemu nie ma Pa Pa Pazdana ?

Radek
4 lat temu

Aż nie chce mi się wierzyć,że w tym zestawieniu nie ma słonia,który moim zdaniem powinien znaleźć się bez problemu w TOP3

wvi
4 lat temu

Sawka chciał dobrze, ale zrobił to źle. Ciężko składy nazwać raperami.

Erdziu pedal
4 lat temu

Lepiej zapytajcie bonsona co oznacza skrót prl: https://m.youtube.com/watch?v=uw6FOv3_gy8

Kazik
4 lat temu

Coscie skurwysyny uczynili z tym rankingiem.
Nie popieram.

Popularne