Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Rap jako element kinematografii #2

5 kawałków, które reklamowały filmy.

Opublikowany

 

Rap z kinematografią ma sporo wspólnego, mimo że nie chodzi mi o płytę Paktofoniki.  Polscy raperzy często włączają się w projekty promujące cykle filmowe. Niezależnie od treści czy jakości, muzyczny marketing zawsze stoi na wysokim poziomie, nieważnee czy mamy do czynienia z dokumentem, szaloną kreskówką czy filmem o miłości. W pierwszej części artykułu zaliczyliśmy lot przez gatunki. Naszymi bohaterami byli m.in. Sokół, Gural czy Pezet. Tym razem zupełnie inni raperzy oraz kino historyczne. Nie od dziś wiadomo, że rapowi twórcy lubią wykorzystywać patriotyzm w swoich numerach, przez co tak chętnie filmowcy związani z kinem historycznym korzystają z ich pomocy. Zapraszam na drugą część, a w niej…

#1 Hemp Gru – 63 Dni Chwały feat Juras

Nie mógłbym zacząć żadnym innym filmem z tej kategorii jak nie „Sierpniowym Niebem” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego. Warszawski duet raperów oprócz stworzenia piosenki promującej film miał możliwość wystąpienia w nim. Z innych ciekawostek warto wspomnieć, iż obraz ten zawiera w wcześniej nie publikowane materiały, które zostały nakręcone podczas Powstania Warszawskiego. Prócz wspólnego numeru z Wilkiem, Bilon również jest odpowiedzialny za drugi singiel o podobnym tytule co sam film.

#2  Lukasyno – Patrz synku

Białostocki raper podobnie jak jego warszawscy koledzy został zaproszony do stworzenia utworu promującego film „Wyklęty”.  Jest to dramat fabularny w pełnometrażowym debiucie Konrada Łęckiego, za którego produkcję odpowiada Fundacja Między Słowami. Film opowiada o członkach zbrojnego podziemia walczącego z komunistami. Cała historia dramatu jest również oddaniem hołdu dla ostatniego Żołnierza Niezłomnego – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

#3 OSTR feat Martna Budnik-Sołowianiuk – Ballada o Roju

 

Autorzy filmu wiedzieli co robią zapraszając jednego z najlepszych polskich raperów do stworzenia utworu promującego film w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. „Historia Roja” to film z 2016 w reżyserii Jerzego Zalewskiego opowiadający historię jednego z najbardziej znanych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych tj. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Z filmem związane były również perturbacje przez co przeprowadzono akcję społeczną, której celem było zdobycie potrzebnych środków do dokończenia montażu oraz postprodukcji. Wspólnymi siłami oraz zaangażowaniem poszczególnych osóbfilm udało się dokończyć. Jego premiera przypadła na marzec ubiegłego roku.

#4 Pono & Kazn – Tajemnica Westerplatte

Prosto z  Warszawy do Gdańska, czyli o historii żołnierzy, którzy przywitali II Wojnę Światową. Mimo iż narosło sporo kontrowersji wokół scenariusza, przez co wieszczono klęskę komercyjną „Tajemnicy Wsterplatte” – film da się oglądać. Choć w materiale tym co chwilę mamy do czynienia z walecznymi chłopcami to film przesiąknięty jest fatalizmem i przeczuciem zbliżającej się porażki. Film zyskał przeciwników jak i zwolenników tak przedstawionej historii. Szkoda tylko, że utwór promujący nie zdobył tyle wyświetleń co inne, w podobnej konwencji.

#5 Dempsey – List do Rotmistrza

Na koniec kontrast. Mało znany Dempsey stworzył utwór promujący film dokumentalny o  Rotmistrzu Pileckim. „Pilecki”, to fabularyzowany dokument powiadający historię jednego z najwybitniejszych polskich żołnierzy. Witold Pilecki znany był m.in. z tego, iż sam dobrowolnie zgłosił się do Auschwitz by prowadzić tam działalność konspiracyjną, po czasie również udało mu się stamtąd uciec. Bohater zapomniany, który od kilku lat jest odkrywany na nowo. Film mimo niskiego budżetu oraz kilku mankamentów jest godnym polecenia.

 
14 komentarzy

14
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Siemanko

Pozdro
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lStkeWN6QF4[/youtube]

Sigil

Wilku szablozębny na odwiecznym propsie nie na jednym bicie zjadł zęby
Jak chce to może być jak Diddy a za chwile jak Rick Ross gdyby chciał to i mógłby być jak JayZ dzieciak
no i jebać nie autentycznych i nie prawdziwych
z fartem

globglob

ponownie bolec czerwone firanki

być może będzie w kolejnym odcinku serii

miras x

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3w3m2AfFrBA[/youtube]

Gwiezdny Patryk

[img]https://www.iv.pl/images/57358942652139315930.jpg[/img]

Gwiezdny Patryk

[img]https://www.iv.pl/images/98477135836682357189.jpg[/img]

Yasiu psychoolog

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=87xne3fs1gI[/youtube]
ZABRAKLO MOJEGO NOWEGO NUMERU 🙂
BAD BOY CZYLI NAWIAZANIE DO FILMU O TEJ SAMEJ NAZWY
SPRAWDŹ TO I ZOSTAW ŁAPKĘ W GÓRĘ ŚMIECIU KTÓRY MI TO DISLAJKUJE BO
CI WPIERDOLE 🙂
FOLLOWUJCIE MNIE I LAPKUJCIE W GORE SZCZURY
PS. PRACUJE WLASNIE NAD MOJA NOWA PLYTA, W SUMIE NA WYKONCZENIU JEST A SINGLE PRAWIE CODZIENNIE BEDE WRZUCAL NA YT NA TEN KANAL
A I MOJ SNAP: Yasiu2203
NA SNAPIE DOPIERO POKAZE WAM ROZPIERDOL ZASRANCE

kozakiewicz

CHUJOWE STULEJARZU NA STRZAŁA. WYPIERDALAJ

cydży

NIE MA W POLSCE RAPU TO JAK MOZNA MOWIC O ELEMENCIE KINEMATOGRAFI, NO CHYBA WAS POKURWILO. I JESZCZE DAJECIE BEZZEBNEGO PATUSA NA FOTKE. ZAL W CHUJ I BIEDA.

do chuja

A GDZIE MARTA LINKIEWICZ?!

MUSSOLINI

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Toy1sc2zr2w[/youtube]

$$Antyraper$$

Kurwa mać, ten wilku wdz to juz naprawde wygląda jak kurwa pierwszy lepszy menel spod stadionu dziesieciolecia. Do tego kurwa jakies smieszne p z kotwica tatuaz no kurwa czlowiek komedia

mówią na mnie król

[img]https://img.cdandlp.com/2014/01/imgL/116476861-2.jpg[/img]

hdkd

Isaac Hayes zawsze na propsie!

Popularne