Sprawdź nas też tutaj

ranking

Rap najchętniej słuchanym gatunkiem wśród polskiej młodzieży

Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło ciekawe badanie wśród polskich nastolatków.

Opublikowany

 

Paluch / fot. Kuba Jędryka (GR)

W grudniu 2018 roku Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badanie wśród młodzieży (12-17 lat) dotyczące opinii na temat sztuki i dziedzictwa narodowego. Pytania dotyczyły m.in. jakich konkretnych gatunków muzycznych słuchają młodzi ludzie. – Chcieliśmy dowiedzieć się, jakiej muzyki słucha młodzież oraz czym różnią się osoby preferujące poszczególne gatunki – informuje NCK. W sondażu udział wzięło ponad 2000 nastolatków.

Rap numerem 1.

99 proc. osób badanych przyznało, że słucha muzyki. Najczęściej wymienianym gatunkiem wśród młodych osób okazał się być rap/hip-hop (25%). Na drugim miejscu znalazł się pop (23%), a na dalszych pozycjach rock (10%) i disco-polo (8%). Pozostałe gatunki zdobyły mniej niż 5%.

Najpopularniejsze gatunki muzyczne wśród młodzieży / NCK/IQS 2018 (N = 2069) / nck.pl

Paluch ulubionym wykonawcą

Uczestnicy badań zostali również poproszeni o wskazanie ulubionych wykonawców gatunku, którego słuchają najczęściej. Liderem w tym zestawieniu został bezsprzecznie Paluch, którego grudniowy album „Czerwony dywan” sprzedał się w ponad 60-tysięcznym nakładzie. Poznańskiego rapera wskazało 80 osób. Na drugim miejscu znalazła się Rihanna (76 wskazań), a podium zamknął również reprezentant BOR Records Szpaku (70 wskazań). W zestawieniu pojawili się także inni raperzy: Taco Hemingway, Quebonafide, Eminem, Bedoes, Peja, Popek, Reto i Kali.

Lista najczęściej słuchanych wykonawców

1.Paluch80
2.Rihanna76
3.Szpaku70
4.Ariana Grande68
5.Eminem67
6.Quebonafide63
7.Boys61
8.Taco Hemingway60
9.David Guetta59
10.Bedoes56
11.Michael Jackson55
12.Lady Gaga55
13.Ed Sheeran54
14.Peja51
15.Akcent47
16.Popek46
17.Reto46
18.Alan Walker45
19.Zenon Martyniuk44
20.Kali41

Kogo słuchają fani rapu?

Wśród zwolenników muzyki z blokowisk dwa pierwsze miejsca zajęli Paluch i Szpaku. Trzeci w kolejności znalazł się Eminem, a czwarte i piąte miejsce zajęli kolejno Quebonafide i Taco Hemingway. Twórcy badania zauważają, że między popem a rapem uwydatniła się pewna istotna różnica, która fanów rapu raczej nie powinna dziwić. – Na scenie hiphopowej dominują mężczyźni. Z wyjątkiem Eminema są to artyści polscy. Listę artystów popowych otwierają dwie kobiety (Rihanna oraz Arianna Grande). W czołówce znajdują się wyłącznie artyści zagraniczni. Dawid Podsiadło, bijący rekordy popularności wśród dorosłej publiczności, ma niewielu fanów wśród osób w wieku 12-17 lat.

Rap dla mniej wykształconych

Gusta muzyczne nastolatków są powiązane z wykształceniem ich rodziców. Znacząco powyżej średniej uplasował się rock, gdzie 45% matek oraz 35% ojców ma wyższe wykształcenie. Nieco niżej znalazł się pop, muzyka elektroniczna i jazz. Rapu musimy szukać na dole zestawienia (przedostatnie miejsce). Z badań wynika, że ten gatunek jest wybierany przez młodzież, której 30% matek i 22% ojców ma wyższe wykształcenie. Zestawienie zamyka muzyka disco polo (23% matek, i 14% ojców).

 
100 komentarzy
100 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
SMS o treści POMAGAM
2 lat temu

To tylko kurwa pokazuje jak bardzo spierdolona jest dzisiejsza młodzież i jak nikt nic z tym nie próbuje zrobić. Ludzie kurwa ocknijcie się w końcu – my ciśniemy bekę z takich jak Szpaku, Bedoes, jakiś tam Young Multi, Young Igi czy Malik Montana, spójrzcie kurwa czym stał się ten rap. Te dzieciaki mają prane mózgi ciągle tymi samymi wartoświami: hajs, ruchanie, imprezy, jebać wszystkich, ja wiem, że to się wydaje śmieszne, ale zanika zupełnie myślenie o otoczeniu, o odbiorze własnej osoby w społeczeństwie, kulturalne zachowanie zostaje zupełnie odstawione do lamusa, nikt na to nie zwraca uwagi? Dzieciak idzie chodnikiem w środku miasta i zamiast słuchać sobie czegoś intymnie na słuchawkach to ten napierdala na całą ulicę JBLem, ludzie patrzą na niego jak na debila, śmieją się z niego, no ale on przecież „ma wyjebane na hejterów” tak jak mu jego idol powiedział. To wszystko jest popierdolone.

A wy kurwa wielcy artyści z dupy zacznijcie mieć więcej empatii i zrozumcie, żę kształtujące się dojrzewające umysły to wasza główna grupa odbiorców. Chcąc czy nie chcąc w pewien sposób kreujecie te umysły, zacznijcie kurwa myśleć co wartoświoego możecie przekazywać dzieciakom z całego kraju, a jeśli nie macie nic takiego do powiedzenia to zamknąć kurwa pizdy. Oszukujciecie się, że robicie muzykę dla inteligentnych ludzi, którzy biorą sobie to z dystansem. To nie prawda. Sami najlepiej wiecie kto przychodzi na wasze koncerty.

mgr Blokers
2 lat temu

Duda powinien zakazać rapu i wprowadzić cenzurę jak Putin, a przynajmniej zakazać puszczania go w miejscach publicznych i nałożyć ograniczenia wiekowe na wszystkie numery gdzie chociażby pada jedno przekleństwo. A kupowanie płyt powinno być tak samo traktowane jak alko czy szlugi – pokazujesz dowodzik to możesz kupić, nie masz to spierdalaj. Wtedy te wszystkie złota i platyny byłyby faktycznie coś warte. Skurwiliście tą kulturę – pozdro.

Dodoczu
2 lat temu
Reply to  mgr Blokers

A weź ty zawiń się pod napletek

Scarface
2 lat temu
Reply to  mgr Blokers

Moze jakies argumenty? Tepy dzbanie

SMS o treści POMAGAM
2 lat temu
Reply to  Scarface

masz poniżej nawet całą dyskusję
elo, nie pozdrawiam

Wasz ziom
2 lat temu

Empatii ziom ? Przecież to pazerne kurwy na hajs. Zamiast kreować modę to biegają za trendami z zachodu.

SMS o treści POMAGAM
2 lat temu
Reply to  Wasz ziom

I dlatego kurwa ktoś powinien nałożyć na nich karny kutas #sprawadlauwagi

Matirix
2 lat temu

„Żadnych wersów o ruchaniu szmat, nie żyje tak” ~ Szpaku – Bajka
Widać że świetnie wiesz o czym oni nawijają i oceniasz ich tego nie wiedząc. Beka.

„Mój tata bił mamę więc nie pytaj czemu nie poszedłem na pogrzeb” ~ Bedoes – Kwiat Polskiej Młodzieży

Same wersy o ruchaniu i hajsie, o Boże.

SMS o treści POMAGAM
2 lat temu
Reply to  Matirix

niech ktoś mu wytłumaczy, bo ja kurwa nie mogę już

eRaPe
2 lat temu
Reply to  Matirix

a teraz ogarnij pojęcie „odwrócona psychologia” i stul pizdę jak dorośli rozmawiają

Matirix
2 lat temu
Reply to  eRaPe

No i co w związku z tym?

lol
2 lat temu
Reply to  Matirix

To, że jesteś jebanym kretynem dla którego nie ma ratunku

Matirix
2 lat temu
Reply to  lol

Świetne podałeś argumenty na potwierdzenie swojej tezy. Musisz być naprawdę inteligentnym człowiekiem, który wie co to konstruktywna krytyka.

eRaPe
2 lat temu
Reply to  Matirix

To kurwa, że mówienie NIE LICZY SIĘ HAJS, NIE GADAM O RUCHANIU to wciąż nawijanie o hajsie i dupach żeby wychodzić na wielce kurwa dobrego chłopaka z wartościami przy czym kurwa sam się wyłoży gdzieś w swoich tekstach gdzie indziej i zaprzeczy sam sobie. I zrozum kurwa, że nawijanie o tym, że ma się hajs czy o tym hajs nie jest ważny to jedno i to samo tak naprawdę. To wciąż gadanie o hajsie, napędzanie tego gówna i robienie papki z mózgu głupiego dzieciaka. Jak słyszysz dookoła: mam hajs, szanuję kobiety, hajs nie jest ważny, jebać suki, sram na gucci, od ruchania mam zakwasy to w końcu pierdoli ci się we łbie i myślisz tylko co chwilę o tym, że hajs i dupy to najważniejsze wartości nad jakimi się trzeba pochylać. I chuj mnie obchodzi matka bedoesa jak i sam bedoes, i chuj mnie obchodzi szpaku i jego tata paluch – w każdej swojej klepie wspominają o tym samym, cała ich kariera i tematyka każdego utworu opiera się tylko na tym, że „kiedyś nie miałem teraz mam”, ewentualnie tylko o tym, że kiedyś nie mieli lub tylko o tym, że teraz mają. To jest wręcz przerażające jak łatwo można to wychwycić, a ty jeszcze ich śmiesz bronić. To jest kurwa chore, że ja ci to muszę tłumaczyć.

Matirix
2 lat temu
Reply to  eRaPe

Nie wszystkich musisz mieżyć swoją miarą, nie każdy jest na tyle spierdolony, aby działała na niego odwrócona psychologia. Wystarczy że ma się więcej IQ niż przeciętny rdzenny mieszkaniec Afryki i 15+ lat. Nie wszędzie musi być family friendly content dla pizd. Rapu słuchają podwórka. Poza tym jeśli raperzy nie robią rapu dla dzieci to czym się mają martwić. Kiedyś Peja na pytanie o swoje rapy, a dzieci odpowiedział że jego muzyka nie jest kierowana do dzieci więc nie dba o content dla nich przyjazny.

co kurwa
2 lat temu
Reply to  Matirix

„Poza tym jeśli raperzy nie robią rapu dla dzieci to czym się mają martwić. Kiedyś Peja na pytanie o swoje rapy, a dzieci odpowiedział że jego muzyka nie jest kierowana do dzieci więc nie dba o content dla nich przyjazny.”

o chuj tu chodzi?

Matirix
2 lat temu
Reply to  co kurwa

Chodzi o to że ludzie prują się do młodych ale pełnoletnich, dorośłych raperów, o to jaki oni dają przykład dzieciom. Ale czym ci raperzy mają się martwić skoro nie kierują oni swojej muzyki do dzieci. Nie da się przecież wszystkich na raz zadowolić.

mgr Blokers
2 lat temu
Reply to  Matirix

jesteś jebanym debilem – to po pierwsze

a po drugie – nie ważne co robisz, ważne jakie są tego konsekwencje
Nikt by się nie przypierdalał do tego gdyby robili to sobie w podziemiu, tam niech sobie napierdalają o czym chcą, ale w momencie kiedy to jest mainstream, kiedy dociera to do ogromnych ilości słuchaczy to trzeba brać pod uwagę konsekwencje i widzieć jaka jest grupa docelowa, rozumieć co się mówi i do kogo to trafia. Dorośli słuchacze nie napędzają tego kabaretu prawie w ogóle. To tylko kilkanaście procent wszystkich, reszta to dzieciaki, które chcą gówna i dostają gówna. Nikt nie robi tego z poczuciem misji, odpowiedzialności, z poczuciem, że jego muzyka może przynieść coś złego. To darcie ryja dla gimbów. Cały czas. I to przeminie razem z pokoleniem – będzie trzeba się podporządkować i przypodobać następnemu. Gdzie teraz ten ukochany przez wszystkich Zbuku, gdzie Kaen? Minęło ich 5 minut, a wciąż nawijają o tym samym i widać wyraźnie jak teraz wygląda ich popularność w porównaniu z rozwijającą się sceną.

Matirix
2 lat temu
Reply to  mgr Blokers

Bzdura kurwa, nic im nie dałeś więc niczego nie żądaj. Jakiej misji co ty pierdolisz. Zbuku ostatnio był na głównej, KaeN jest nawet teraz. A raperzy nie muszą umoralniać małolatów, bo mają kurwa swoje mózgi.

XkurwaD
2 lat temu
Reply to  Matirix

ale ty nie masz swojego i miliony dzieciaków też nie

syn syna bogdana
2 lat temu
Reply to  Matirix

>bycie na głównej glamrapu jako wyznacznik popularności

xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

no jędker też tam był ostatnio

mgr Blokers
2 lat temu
Reply to  Matirix

Jak to kurwa? Nie mogę niczego żądać jako słuchacz, bo kurwa co? Bo im nic nie dałem? Niby czemu mam im coś dawać, nie zasłużyli na mój hajs, nie uważam ich za wystarczająco dobrych żeby kupić ich płytę, nie słucham ich muzyki w ogóle, mam im kurwa zapłacić żeby wypuścili coś dobrego?

Misję taką jaką ma każdy twórca – ma robić coś co będzie wartością samą w sobie, a nie mainstreamowym gównem, które przeminie z wiatrem. Oczywiście, że mają umoralniać małolatów, każdy kogo nie zapytasz wie o tym i przyzna, że stara się to robić. Niektórzy robią to po prostu źle, bo mają zły światopogląd, odmienne wartości i źle nimi zarażają słuchaczy. Czyli wracamy do punktu wyjścia. Dzieciaki nie mają swoich mózgów, dopiero je budzą.

Zbuku i Kaen na głównej? W newsach na glamrapie? No Żurom i Jędker też tam często ostatnio bywają, nawet częściej. I co? To też już popularność?

Dzieciaku, za nisko fruwasz, przestań się pluć, fakty są takie, a nie inne, odbijamy każdy twój argument, a ty sam się już miotasz. Daj sobie spokój, gdyby trzeba było jawnie podpisywać się pod każdym komentarzem siedziałbyś cicho i dobrze wiesz, że tak by było.

Ja pierdolę
2 lat temu
Reply to  Matirix

Kurwa, w całej debacie rozchodzi się o to, że małolaty NIE mają swoich mózgów, a ten debil…. XD

mgr Blokers
2 lat temu
Reply to  Matirix

no to stul pizde bambo i wracaj do tej swojej afryki

viprator
2 lat temu
Reply to  Matirix

Matrix wypierdalaj
„Ja też ci powiem prawdę, mam pieprzyk nad chujem
Jem cipkę, pieprzy mnie gluten”

„Jestem biały i młody (biały i młody…), chcę tylko gały i lody (Rrrah… gały i lody…)
Idź do gały i robisz (gały i robisz…), suko do gały i robisz (gały i robisz…)
Hej! Jestem gruby, no i jestem piękny (piękny…), chcę dziś białe buty no i białe zęby (białe zęby…)
Kurwa jestem śliczny, na Snapchacie dostaje snapy cipki (cipki…) Wooah!..”

Szpaku to taki drugi zbuku, jego teksty to głównie przekleństwa i jakieś bezsensowne zdania.

Matirix
2 lat temu
Reply to  viprator

Co do tych starych wersów Bedoesa, to masz rację, masakra. Byłem wtedy jego wielkim hejterem i uważam że Filipek dobrze go zdissował ale każdy ma prawo się zmienić i rozwijać.
Bedoes przed Gustawem < Bedoes po Gustawie

Przeklinanie to natomiast sprawa indywidualna, Szpaku ma dość mocno agresywny styl więc podkreślanie zdań przekleństwami jest wręcz wskazane. Co do bezsensownych tekstów to się nie zgodzę. Go trzeba zrozumieć, ma w chuj nawiązań do rzeczy typu Boruto i popkultury.

Imię
2 lat temu
Reply to  Matirix

Melepet dalej nie rozumie XD Podają ci argumenty, zjebany głąbie, ale jesteś takim kurwa ignorantem, że do twojego pustego łba nic się nie wbije

raper typu Borygo
2 lat temu
Reply to  Matirix

„rzeczy typu Boruto”

Odb
2 lat temu

Młodzieży najchętniej wśród słuchanym rap gatunkiem polskiej

StaryDzieciak
2 lat temu
Reply to  Odb

Xd…

gość
2 lat temu

Yooo, ja jestem rocznik 86 dokładnie takie same rozkminy mieli starsi ludzie jak słyszeli że słuchamy rapu,co z nich wyrośnie, itd zwykle pierdolenie, podni3cacie się molesta a ich płyty były po stokroć bardziej hardkorowe niż szpaku i bedoes razem wzieci, idąc takim myśleniem to najlepiej nic nie słuchać, w latach 70,80 nasi starzy słuchali nie mniej hardkorowej muzy i co niby jak ktoś dajmy na to chleje to znaczy że lepiej nie słuchać lady pank czy coś w tym stylu, takie wywody to mi się kojarzą z jednym – starośc komuś siada na lepetynke bo z moich obserwacji wynika jasno, babcia 70 letnia i w górę jedzie po rapie rocku ale odlatuje przy muzyce swojej młodości, i tak w kółko aż jest loop hahaha only doktor dre kurwa jak dozyjemy razem 80 to dalej wszyscy będzie banglac do still dre haha naprawdę to potwierdzone info, najgorsze dla rapu to próby jego ukierunkowania, to muzyka buntu a jak kogoś to wkurwia to czas na oczy zielone haha

­­­DOKTOR LUBICZ WYPICZ
2 lat temu
Reply to  gość

pierdolenie. jest od huja nowej, dobrej muzyki dziadku, ale takiej ilości generycznego pedalskiego rapu nigdy nie było i to należy piętnować. cywilizacja dotarła pod strzechy debili i teraz byle smark bez talentu może pierdnąć na jutubie korzystając z gotowych rozwiązań, a drugi cymbał mu przyklaśnie, bo widzi to w telefonie.

SMS o treści POMAGAM
2 lat temu
Reply to  gość

to teraz ogarnij ile ludzi słuchało molesty w latach jej świetności, a ile ludzi słucha dzisiejszych idoli

wtedy ludzie martwili się co wyrośnie z tych kilku procent społeczeństwa zwanych „blokersami”, teraz nie ma podziału – całe pokolenia słuchają tego gówna i mało kto ściąga muzykę nielegalnie, każdy napędza ten chłam dając zarobić raperowi od kupienia taniej płytki do nabijania wyświetleń na yt

ogarnij różnorodność tematyki jaką miała molesta jak napierdalała o trudach codziennego życia, a jak wygląda monotematyczność inności i wywyższania się w dzisiejszych mainstreamowych tekstach

oczywiście, że każde pokolenie ma własny czas, oczywiście, że starsze pokolenia nie muszą rozumieć nowszych, ale to dlatego, że starsze dostrzegają więcej, dostrzegają błędy, złe zachowania i przewidują nieporządane skutki zachowań małolatów – i właśnie stąd cała ta dyskusja

rap to muzyka buntu? tak, dokładnie tak samo mówili o metalu, rock&rollu, punku – każda subkultura i towarzysząca temu muzyka to wyraz nowego buntu. wielkie mi odkrycie, ALE punkowcy buntowali się przeciwko władzy i komunizmie, raperzy przeciwko dyskryminacji i ciężkim życiu na osiedlach w skupiskach klas niższych, różnorakiej patologii i trudach dorastania i wchodzenia w dorosłe życie z takiego miejsca (i cały czas kultywuje to podziemie, czego mało kto słucha, a tam dochodzą jeszcze derpresja i dragi jako całkowita codzienność bez tabu)

mgr Blokers
2 lat temu

NO I TERAZ PYTAM skoro rab to muzyka buntu to przed czym buntują się dzisiejsi artyści? Cały czas gadają o tym jak to im dobrze, że mają hajs, albo jak to źle było na świecie jak nie mieli nic, a teraz mają. No i czasem ktoś dorzuci, że jebać policje, bo bawi się w gangstera na klipie. To jest ten bunt? Pokazywanie tej dzieciarni na zmianę, że HAJS JEST SPOKO, HAJS JEST NIE WAŻNY ALE TAK CZY INACZEJ HAJS HAJS HAJS I RUCHANIE RUCHANIE RUCHANIE

to tylko pokazuje jaki kult materialny istnieje w przekonaniu dzisiejszej sceny, taka molesta mimo, że to był rap starała się nagrać coś z serca, coś co by reprezentowało ich wartości i całe ówczesne pokolenie, to nie były czasy gdzie w necie mogłeś ściągnąć bit, trochę pokrzyczeć, wrzucić to gdzieś i od razu ktoś się Tobą interesował, to był proces żmudnej pracy, który wszyscy doceniali, a teraz? robienie muzyki i wyrażanie siebie jeszcze nigdy nie było tak proste – no to macie kurwa. Rapujący youtuberzy i ludzi, którzy robią wszystko by znaleźć poklask i w dupie mają wartości artystyczne.

gosc
2 lat temu

haha w dzisiejszych czasach nie maja rzeciwko czemu sie buntowac? mowisz ze molesta to wartosci ? owszem tam sa wartosci przeplecione z takim samym rozpierdolem jak dzisiejsze czasy o ktorych nawijaja raperzy, no kurwa nawijka o dilowaniu co rak nie brudzi to waszym zdaniem co super droga dla mlodych ludzi jak by to klasyfikowac waszym mysleniem tak samo mozna to negowac jak teksty o ruchaniu i hajsie , tyle tylko ze dzisiaj nikt sie nie pierdoli i mowi o tym wprost a wtedy raperzy mieli tyle samo hajsu z plyt tylko srali w gacie zeby o tym nawinac bo cala otoczka „biedy” sie z tym nie zgadzala (oprocz TDFa)
wole mlodych raperow co nawijaja wprost ze chca hajs i go maja , niz np pezeta co nawijal kazdy wie oczym a tu jeb reklama za reklama no kurwa badzmy powazni. prawda jest taka ze dzisiaj latwiej zaistniec ale jeszcze latwiej przepasc bez zadnego echa. najgorsze dla rapsow napisze jeszcze raz to kierunkowanie i narzucanie jakis ram , jak tak sie stanie to ta cala kultura sie spierdoli do konca i zostanie z niej tylko pop , pop to muzyka ktora jest kierunkowana na konkretny target czyli nie przeklinamy, spiewamy o milosci , nie spiewamy o ruchaniu hajsie dilowaniu dragsach bo to jest beee i tatus z mamusia nie kupi corci synkowi plyty bo jeszcze wyjdzie z niej ladacznica a z niego zakapior hahah dla mnie temat stary jak swiat, posluchajcie sobie wzgorze ya pa 3 zachowaj dystans to chyba najlepszy przyklad

gość gościa
2 lat temu
Reply to  gosc

ty weź się człowieku puknij i pomyśl co ty piszesz w ogóle, bo szkoda do ciebie przemawiać jak nic nie rozumiesz i nawet nie próbujesz

gosc
2 lat temu
Reply to  gość gościa

pisz wprost czego nie rozumiem

YaAa
2 lat temu
Reply to  gosc

Taki debil jak on ktory nie ma
argumentow i nie wie co odpowiedziec to co robi no ty
debiluidz ty nic nie rozumiesz itp
Ale na nich juz nie ma ratunku
niestety

Brd
2 lat temu
Reply to  gosc

Jak już mowa o pezecie i o tym jak sie „sprzedał”, przupomne że jest taki kawałek pezeta z mesem na feacie, nawija tam o tym że słuchacze nie doceniają i że będzie musiał się sprzedać jeżeli nic się nie zmieni. 10 lat pózniej to przed czym ostrzegał a dzieciaki się prują bo nie znają jego kawałków i myślą że jest fałszywym chujkiem.

WOJCIECH 'SŁOŃ' SŁONECZNIK
2 lat temu

Masz rację jak widzę tych młodych skurwieli z głośnikiem rozjebanym albo jakieś małolat to mnie chuj strzela. Dzisiaj miałem okazję zwrócić o to uwagę jak gimbiary szły. Nie każdy kurwa chce słuchać jakichś jebanych taconafidów. I te głosy przez syntezator mowy jakby. Ja słucham tylko starych rapsów. Jak wróciłem że tak to umjme zobaczyć co się dzisiaj nagrywa to masakra. Nigdy więcej.

Borys
2 lat temu

No kurwa tylko stary klasyczny rap to jest najlepsze muzyka dlaczego bo ja sluchalem klasyczne go rapu to byl najlepszy przyklad dla mlodziezy
(gansgsterka(oczywiscie na pozor bo zaden z tych raperkow nie byl nigdy gangsterwm) (bieda patologia nalogi) zgubilem watek ale wes sie pierdolnij i pomysl jak ludzie starsi 15 lat temu reagpwali na rap ja nwm jak takie spierdoliny umyslowe wyrosly z sluchaczy rapu byle by tak nie bylo z trapem

Brd
2 lat temu

Tak, trzeba zakazać rapu bo 1 na 10 raperów nawija o hajsie, ruchaniu i ćpaniu. Idz tam palnij sobie kulke w ten pusty łeb.

Antifa Włodi
2 lat temu

Zapomniałeś dodać, że obecni wykonawcy znacznie przyczyniają się do tego, że młodzież uważa bycie homoseksualistów za coś fajnego. Zaśpiewa taki żabson czy igi, takie dzieci patrzą na ich zniewiesciale zachowania i potem to nasladują.
Zobaczycie, ze za pare lat jak dorosną, to bedziemy miec spoleczensteo pedalow

Hombre Triste
2 lat temu
Reply to  Antifa Włodi

Ty chyba nie ogarniasz jak to wygląda. Z orientacją się rodzisz, a nie ją nabywasz. Nie zamierzam się jakoś bardzo udzielać w tej dyskusji, gdzie ewidentnie stare Janusze mają problem o to co robi młodzież (bo przecież kieeeedyś to było, tylko prawilna muzyka, pełna kultura, i dzieciaki były mądree, nie to co teraaaz). Powiem jedynie, że mam 15 lat, i nawet psycholog nie pomógł mi tak jak rap. I nie, nie jestem patologiczną, zbuntowaną nastolatką. Moje oceny są na spoko poziomie, a ja sama mam dużo planów na życie. Sporo też pomaga mi pisanie tekstów „do szuflady” dziękuję, postawiam i życzę trochę otworzyć głowy.

Yatta
2 lat temu

To tylko świadczy o tym jaki niski poziom artystyczny reprezentuje młodzież, bo po co się wysilać w odkrywaniu treściwej, wartościowej muzyki i poszerzać horyzonty jak można popatrzeć na machającego rękami murzyna paplającego do bitu który się wyświetla w karcie na czasie na YouTube. Zero wyobraźni, kunsztu, dobrego smaku czy wyczucia. To po chuj jest przedmiot taki jak muzyka w szkole skoro nic nie daje? Dzisiejszej młodzieży nie imponuje granie na gitarze czy perkusji, ich zachwyca wytatuowany wykolejeniec paplający do mikrofonu.

głos rozsądku
2 lat temu
Reply to  Yatta

Rock też jest dzisiaj na niższym poziomie i sporo tam ćpunow, takie czasy są i tyle. Kapitalizm nas do tego doprowadził

Mareo
2 lat temu

Moze jeszcze powiedz ze kiedys bylo lepiej pierdolony maloacie 10 lat temu to ja na buty nie mial3m a dzisiaj macie komputery telefony tablety.

kkiijjj
2 lat temu

Nie zdziwiłem się wcale, że z zagranicznych raperów jest tylko Eminem. Oczywiście nie kwestionuję jego umiejętności i poziomu muzyki, ale chodzi mi o to, że jest na tej liście bo to najpopularniejszy raper na świecie i te dzieciaki słuchają go tylko dla tego bo go znają, to jebani ignoranci. Gdy Eminem nagrał feata z Joynerem to 99% jego słuchaczy nie wie kto to jest 😀 Mamy 2019 roku, XXI wiek, w internecie nieskończone pokłady wiedzy, a ludzie w dalszym ciągu to jebani ignoranci. Eminem nagrał album z Roycem – obecnie jednym z najlepszych lirycznie raperów w USA, chuj tam, debile robią skipa jego zwrotki, bo tylko Eminem. Tak samo jest na każdej płaszczyźnie w życiu jeżeli chodzi o cokolwiek. Weźmy np. filmy. Powstaje tyle pięknych, wartościowych filmów, jest masa różnych festiwali gdzie takie produkcje są doceniane, a durnie żyją tylko tym kiedy do kin wejdzie jakiś nowy Batman, X-Men, Superman czy inne wtórne Hollywodzkie gówno. Jebani ignoranci. Tak samo jest z ciuchami. Tylko jest marek na świecie klasy premium, zajebistych rzeczy to i tak odpalając pierwszy lepszy klip jakiegoś rapera, który uważa się za modnisia wiem że będzie bełkotał o Guczi czy Lui Witą. Pierdolone upośledzone psy. Dlatego mają swoje 5 minut takie kurwa Szpaki, Bedoesy i inne chujostwa dla retardów

Matirix
2 lat temu
Reply to  kkiijjj

„Jebać Gucci, latam w zajebistym dresie
Pyta ziomal czy kupię perfumy zajebane
PatoRabana pogonione od Adriana
Nie dostane paragonu, ale dawaj
Psikam po podeszwach, ty, mówta mi hustler” ~ Szpaku – W krainie czarów

Matirix
2 lat temu
Reply to  kkiijjj

„Gucci nie zmienia niczego
Bo byłem tak samo prawdziwy
Jak chodziłem w ciuchach kupionych na rynku
Borek!” ~ Bedoes – Gustaw

Young Stuleja
2 lat temu
Reply to  Matirix

Osmieszasz się pokazując że znasz na pamięć te wypociny.
A do tego wyżej zawsze słuchane było to co dobrze promowane we wczesnych latach 90 popularni raperzy to byli Mc Hammer Vanilla Ice Kriss Cross a nawet Marky Mark w niektórych kręgach uchodził za rapera, więc nie zmienia się nic. Ignorancja to część młodości z której rozgarnięci wyrastają, a debile już są tacy do końca życia.Kiedya młodzi słuchało Just 5 i Spice Girls disiaj słuchają Palucha to a dlaczego? I bo to jest muzyka tego samego pokroju tak było jest i będzie pop zawsze będzie góra.

Pop nie tylko oznacza popularne ale i populistyczne.

Matirix
2 lat temu
Reply to  Young Stuleja

To niezłe wypociny xD Pop napewno ma lepsze, bardziej szczere i życiowe teksty.

viprator
2 lat temu
Reply to  Matirix

Wypierdalaj cipo.
Te wersy ukazują tylko hipokryzję tych zjebanych grajkow

Matirix
2 lat temu
Reply to  viprator

Daj przykład tej hipokryzji. Nie nazywaj ich również grajkami bo nie jesteś pewien nawet w 1/10 tak dobry jak oni

XkurwaD
2 lat temu
Reply to  Matirix

ej nie mów, że bułki z lidla są chujowej jakości, bo sam nie jesteś piekarz

zajebiste masz argumenty, nie powiem

Matirix
2 lat temu
Reply to  XkurwaD

Nie chodzi o to, chodzi mi o to że jeśli sam nie potrafisz zrobić lepiej to czemu narzekasz. Sam sobie nie zapracowałeś na dobre bułki robiąc je chujowo, a od Lidla byś wymagał żeby były lepsze, mimo iż sam nie kiwnąłeś palcem by je zrobić.

BORYGO
2 lat temu
Reply to  Matirix

ej no w sumie masz racje PO CHUJ KURWA KRYTYKA CZEGOKOLWIEK, JAK NIE UMIESZ LEPIEJ ZARZĄDZAĆ III RZESZĄ TO CO MASZ DO HITLERA?!!?!?!?

Matirix
2 lat temu
Reply to  BORYGO

Przykład akurat chujowy, chyba każdy normalny człowiek by lepiej zażądał III Rzeszą np. rozwiązując ją.

Young Stuleja
2 lat temu
Reply to  Matirix

Popowe tekstu nie wiele się różnią od tego co tam cytujesz są tak samo wykalkulowane na zarobek i sprzedaż.Tylko młoda krew może tak ślepo bronić swoich idoli i tylko młodziki mogą mieć takich idoli i nie ma w tym nic złego.

Widzisz mój jedyny problem z dzisiejszym rapem jest jeden ze jest to muzyka dla dzieciaków i tylko dzieciaków które tego prędzej czy później wyrosną.
Teksty w rapie zawsze były dobrowolne patrz Cypress Hill większość tekstów o jaraniu 2 Live Crew chyba wszystkie teksty o ruchaniu. Mobb Deep Wu Tang Snoop Pac kazdy z nich nawijał o hajsie ruchaniu dziwkach itd ale ich się nikt o to nie czepia a dlaczego? Bo mimo wszystko ich muzyka była dojrzała słuchało tego 10 latkowie i goście po trzydziestce wracasz do tych kawałków po 20 latach i wciąż brzmi to świeżo i aktualnie.
A to co teraz wychodzi traci na aktualności po 3 miesiącach płyty co mają dwa lata są uważane za stare i nikt do nich nie wraca to zawsze był problem muzyki popowej że szybko nudziła teraz tak jest z rapem granicą się zatarła dlatego dla mnie to są wypociny do których na dwa czy pięć lat nie będziesz chciał wracać . Dobra muzyka to muzyka ponadczasowa a ci dukacze ponadczasowo nie są.

Matirix
2 lat temu
Reply to  Young Stuleja

Nie zgodzę się, ja z wujkiem słuchamy często w aucie rapu z przed nawet 20 lat i takiego, który wyszedł wczoraj. A rzeczy wcale nie tracą na aktualności po trzech miesiącach, eklektyki Quebo z 2013 roku słucham do dziś, tak samo płyty roku. Tak samo na dzisiejszą sytuację polityczną lubię sobie odpalić O.S.T.Ra, a jego kawałek witaj w 2003 nadal jest aktualny. Nie zgadzam się więc że płyty rapowe tracą aktualność po dwóch latach i że się nie wraca do tych „wypocin”. Jeśli mówimy o całym polskim rapie oczywiście. Z nowszych Soma 0,5mg i 0,25mg po roku nadal jest aktualna. Mimo iż była o rzeczach, które były popularne na 2-3 miesiące przed premierą płyty.

SMS o treści POMAGAM
2 lat temu
Reply to  Matirix

>witaj w 2003 nadal jest aktualny
>Soma 0,5mg i 0,25mg po roku nadal jest aktualna
>Mimo iż była o rzeczach, które były popularne na 2-3 miesiące przed premierą płyty

ty się pierdolnij w ten głupi łeb dzieciaku i przeczytaj co piszesz czasem

Young Stuleja
2 lat temu
Reply to  Matirix

Dobra dobra to odpal Qebo za 20 lat i zobaczysz…Jeszcze z pięć lat temu wszyscy się masturbowali pod Eripe i jego ekipę ostatnio dla beki puściłem sobie parę ich kawałków tego nie idzie słuchać takie dukanie że chuj boli. Słuchasz płyty Bid Daddy Kane’a z 88 roku i brzmi to świeżej niż polski z 2013 to o czym my tu mówimy.
I gdzie są dzisiaj fani Eripe wymienił bym jeszcze kilku takich ale już nie pamiętam tych ksyw jakiś Koldi był jeszcze Blejk Plener Bro itd wszyscy ich tak sluchali a dzisiaj ich nie pamiętają.

Pomagam, 7453
2 lat temu
Reply to  Matirix

Ty Matrix, powiem Ci ze tyle minusów pod postami to nawet rafatus po rajdzie TVN’U nie miał. Masz mentalność 15 latka a Twoje argumenty ani razu się nie obroniły. Panowie wyżej strażakami nie są a zgasili cie jak peta. Utkaj tam pizdeczke i wróć do początków tej rap gierki może skumasz argumenty którymi zipy wyżej Cie słusznie atakują.

Wasz ziom
2 lat temu
Reply to  Pomagam, 7453

Matrix to dziecko co przegrtwa zycie co kilka minut komputerze. Szkoda czasu

Wasz ziom
2 lat temu
Reply to  Matirix

Quebo to nie rap. Kurwa czytam czego sluchacie i nie wierze. Slyszales ktos kurwa o The Lox, Grave Diggaz, Killarmy etc ?. Quebo.. ja pierdole.

KŁEBO
2 lat temu
Reply to  Wasz ziom

no nie oszukujmy się, kiedyś quebo był newschoolowcem, ale jak się okazuje od newschoolu do gówna nie było daleko już w 2012stym

sadas
2 lat temu
Reply to  kkiijjj

przypierdalanie się do Eminema? nie da się słuchać całego albumu z roycem skipując jego zwrotki. wiesz jakie tam są przejścia. trochę się rozpędziłeś.

Tekashi 6ix9ine
2 lat temu
Reply to  kkiijjj

Royce taki zajebisty, że eminem sam mu pisał teksty jak byli w bad meets evil

Jacek Andrzejewski
2 lat temu

19. Zenon Martyniuk
20. Kali

XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Munoooo
2 lat temu

ten sam poziom wieśniactwa

Alison
2 lat temu
Reply to  Munoooo

???

Kreplach
2 lat temu

Niech to tylko świadczy o poziomie tej kurwa młodzieży, „przyszłości narodu”. Przypominam tylko że te gówna umysłowe będą pracować na nasze emerytury.

eRIPe
2 lat temu
Reply to  Kreplach

sugerowanie, że dożyjemy do emerytury

ProfesorNauk
2 lat temu
Reply to  eRIPe

albo, że pójdziemy do pracy xDDD

­­­DOKTOR LUBICZ WYPICZ
2 lat temu

Nic dziwnego. Rap to muzyka robiona przez tępaków dla tępaków. KIEDYŚ BYŁEM NIKIM TERAZ JESTEM KIMŚ UHH AHH

Wasz ziom
2 lat temu

Z polski same kurwa clowny

Lil Brocade
2 lat temu

Dla mnie mówienie że słuchanie jakiejś muzyki idzie niby w parze z inteligencją jest bez sensu.Jak ktoś powiedzmy słucha rocka i spodoba mu się jakiś rapowy numer to nie może się do tego przyznać bo od razu debil tępak? No bądźmy poważni.Najmniej inteligentni są właśnie Ci cali hejterzy.

Co Za Dzban
2 lat temu
Reply to  Lil Brocade

Wiesz, mają chujowe życia, chujowe prace, niską inteigencję to muszą się chociaż dowartościować tym, że słuchają bardziej „ambitnej” muzyki 🙂

Don Polin
2 lat temu

Warto zaznaczyć, że rap najchętniej słuchanym gatunkiem wśród młodzieży niepełnosprawnej umysłowo z iq na poziomie szypułki z truskawki.

Jestem w szoku
2 lat temu

No kto by się spodziewał, że słuchanie Palucha jest skorelowane z brakami w wykształceniu. XD

mgr Blokers
2 lat temu

ja pierdole jaka beka xDDDD

1. no zajebiście kurwa odkrycie, że najchętniej słuchają tego gówna, kto by się spodziewał mijając na ulicy tych idiotów z JBLami
2. Paluch, Rihanna i Szpaku na podium wiadomo
3. „Chcieliśmy dowiedzieć się, jakiej muzyki słucha młodzież oraz czym różnią się osoby preferujące poszczególne gatunki” – dla leniwych: punktami IQ

Dziewic
2 lat temu

słabe to top 10 no może poza emem

stary brudny drań
2 lat temu

moze ze 2-3 raperów widze na tej liscie no ale chuj…bedoes szpaku quebo reto…hahaha. dobre dobre. jebac wasz hip hop. only old times

UniSolarium
2 lat temu

Madki z horymi dziecmy sluchaja rapu.

Skutek czy przyczyna?

Matirix
2 lat temu
Reply to  UniSolarium

W takim razie twoja matka musi być saiko rapu.

WAMPIRZGÓR
2 lat temu

Te AUTOTJUNOWE spierdoliny niedlugo zrównaja RAP z disco Polo. Paluch tez zaczyna robic jakies spiewane afro trapy i love songi! WERBA i Jeden Osiem L czy Doniu robili duzo spiewanych zwrotek dzis 80% gimbo sceny robi dokladnie to samo!

Alison
2 lat temu
Reply to  WAMPIRZGÓR

Co jest złego w śpiewanych refrenach?

AnalDestroyer
2 lat temu
AnalDestroyer
2 lat temu
Reply to  AnalDestroyer

No i jeszcze jedno. To ja ProfesorNauk. Nie pozwalają mi się zalogować jako ja..

BrusLi
2 lat temu

Większośc wyrośnie z tego obłędu.

Cop Robo
2 lat temu

No i to tlumaczy dlaczego ta mlodziez jest taka zjebana.

Cop Robo
2 lat temu
Reply to  Cop Robo

A muzyka uduchowiona jak metal czy muzyka klasyczna nawet nie jest na liscie. Wiekszosc tej mlodziezy wyjedzie szorowac kible za granica bo slucha murzynskiej muzyki promujacej materializm, hedonizm i kryminaliny styl zycia. Najglebsza tresc ktora jest w stanie zaistniec w rapie dotyczy blahych osobistych problemow ktore sa chuja warte. Nie ma w rapie miejsca na transcendentalizm i piekno. Jest tylko narzekanie bo Sebix rozstal sie z Karyna lub nie stac go na papierosy, albo celebracja bo sebix zarobil na gimbach i stac go na koks. Taka muzyka produkuje snieznych czarnuchow i rap to najwieksza plaga w polsce przez ktora jestesmy prawie doslownie murzynami.

Cop Robo
2 lat temu
Reply to  Cop Robo

Nie promuje niczego poza niewolniczej postawy i spelniania pierwotnych prymitywnych pragnien. Dlatego dla dobra narodu; ZDELEGALIZOWAC RAP, SODOMIZOWAC RAPEROW.

Huj w dupie
2 lat temu

Haha Zenek ma większy flow od kaliego haha

rasista
2 lat temu

pedofil na 11.michał jebana małpa

14:07 47 17:00 27
2 lat temu

BOYS Oni przejmują Rap branże dawno

massivewp
2 lat temu

Polskie napisy do BODIED – filmu produkcji Eminema o battle rapie już są dostępne!

https://youtu.be/kum4PlvQqtw

https://glamrap.pl/film-bodied-eminema-z-polskimi-napisami/

Hozer
2 lat temu

Trap wyewoluował na nowy gatunek muzyczny i tak powinien być traktowany szczególnie tacy piosenkarze jak White, Żabason, Young Igi, Beteo, BRO przecież oni nie mają nic wspólnego z hip-hopem.

stary na plecach
2 lat temu

Kurwa akcent i zenon martyniuk to to samo a zenek jest niżej wtf *NIE TO ŻE SŁUCHAM DISCO POLO NIE*

głos rozsądku
2 lat temu

Redakcjo macie błąd w tekście, pop zdobył 48%

Popularne