Sprawdź nas też tutaj

News

Rok 2050 według PRO8L3MU?

Zespół połączył siły z organizacją WWF, aby pokazać jak źle może wyglądać przyszłość, jeśli nie zadziałamy.

Opublikowany

 

PRO8L3M MELT WWF IN5TALAC7A / fot. Zuza Sosnowska

Duet PRO8L3M ujawnia powiązanie pomiędzy utworem „VI katastrofa” z najnowszego albumu „Widmo” a raportem BCG, przygotowanym we współpracy z organizacją WWF. Raport „2050 Polska Dla Pokoleń” już wkrótce zaprezentuje alternatywne scenariusze dla Polskiego społeczeństwa i środowiska na rok 2050. Prognozy raportu stały się osią narracyjną utworu „VI katastrofa” oraz tłem dla wyjątkowego doświadczenia VR „#2050”, które 4000 osób miało okazję zobaczyć podczas OUTPOST – IN5TALAC7A. Dziś ukazał się film odsłaniający kulisy tego przedsięwzięcia.


Szósta katastrofa

Szósta katastrofa to potoczne określenie współczesnego zjawiska wymierania gatunków na Ziemi, powodowanego wpływem i działalnością cywilizacji. Utwór pod tym tytułem trafił na najnowszy album zespołu zatytułowany „Widmo”. Fani duetu PRO8L3M do tej pory przypisywali pesymistyczną wizję z utworu „VI katastrofa” wyłącznie przejawiającej się w tekstach, niezwykle obrazowej wyobraźni Oskara. Wizja wpisywała się również w konwencję nowej płyty „Widmo”, poruszającej zagadnienia upadku cywilizacji, dystopii oraz mrocznych aspektów naszego funkcjonowania. Dziś, zespół odkrywa karty i zdradza, że tekst utworu, traktującego o wyniszczonym przez człowieka świecie i obumierającym środowisku, powstał na podstawie przygotowanego przez BGC we współpracy z WWF raportu „2050 Polska Dla Pokoleń”. Raport zawiera dwa scenariusze — lepszy i gorszy. Każdy z nich zależy od działań, które już teraz podejmiemy w kluczowych obszarach funkcjonowania naszego kraju, a które mają wpływ na środowisko naturalne. Średnia globalna temperatura rośnie w niespotykanym tempie i niepodjęcie odpowiednich działań może spowodować dalsze, miliardowe straty związane z anomaliami pogodowymi. Co więcej, powietrze w wielu polskich miastach jest mocno zanieczyszczone, co przyczynia się do śmierci ponad 40 000 osób rocznie. Czy da się zapobiec rozwojowi tej ekologicznej katastrofy na naszym lokalnym podwórku? Dowiemy się tego z zawartych w raporcie danych, które zainspirowały utwór zespołu PRO8L3M.

Oskar: „Można się przerazić”

Oskar w ten sposób opowiada o tym jak raport WWF, który wpisał się naturalnie w koncepcję płyty „Widmo”, która miała od początku krążyć wokół mrocznych zagadnień przyszłości, wpłynął na proces kreacji: „Mimo tego, że raport na pierwszy rzut oka nie roztacza specjalnie drastycznych wizji, to po głębszej analizie… można się przerazić! Co gorsza, część tych zmian jest nieodwracalna”.Steez zapytany, jak PRO8L3M widzi świat w 2050 i czy myśli, że sprostamy misji, aby powstrzymać zły scenariusz odpowiada: „Wydaje mi się, że technologia zmieni nasz świat w ciągu najbliższych 30 lat w sposób, którego nie potrafimy sobie dzisiaj wyobrazić. Jeżeli chodzi o środowisko naturalne – jestem niestety pesymistą. Nawet jeżeli uda się zatrzymać jego postępującą degradację, to czuję że wciąż będziemy balansowali na krawędzi”.

Wirtualna podróż

Bezprecedensowym działaniom WWF i zespołu PRO8L3M, w tej merytorycznej kolaboracji — artystów i kreatorów popkultury oraz aktywistów i edukatorów społeczeństwa, towarzyszy jeszcze jeden ważny element.

PRO8L3M we współpracy z MELT, w ramach tworzenia przedpremierowego odsłuchu albumu OUTPOST–IN5TALAC7A, wykreowali doświadczenie VR „#2050”. Studio MELT potraktowało dane i informacje zawarte w raporcie jako bazę do opracowania futurystycznej narracji kilkuminutowej wirtualnej podróży. Każda z 4000 osób odwiedzających OUTPOST–IN5TALAC7A, mogła przenieść się do roku 2050 i odkryć znany z wielu SF rozwinięty świat, w którym w mgnieniu oka wszystko mogło okazać się generowaną przez symulatory rzeczywistością. Dlaczego? Bo ta prawdziwa jest już nie do zniesienia. W tej wizji zniszczony świat musimy zastępować iluzją, aby przeżyć.

Przedpremierowy odsłuch OUTPOST IN5TALACJA oraz doświadczenie VR „#2050” zostały wykreowane przez studio MELT. Za realizację działań PRO8L3M x WWF odpowiada agencja OUTRAGE we współpracy z agencją McCann, odpowiedzialną za kampanię komunikacyjną raportu BCG przygotowanego we współpracy z WWF „2050 Polska Dla Pokoleń”. OUTRAGE odpowiada także za produkcję OUTPOST IN5TALACJA i kampanię towarzyszącą albumowi „Widmo”.

Dowiedz się więcej o raporcie „2050 Polska Dla Pokoleń”.

 
20 komentarzy
20 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ktoś
3 lat temu

Nikt lepiej nie przewidzi roku 2050 od Łony

Sołtys
3 lat temu
Reply to  Ktoś

Dziadku jak Ty mogłeś wszystko tak spierdolic

Oskar Pam Pam
3 lat temu

Takie przewidywania są tyle warte, co typowanie meczów przez małpy podczas mundialu

wkurwiony huj
3 lat temu
Reply to  Oskar Pam Pam

To już świecka tradycja. Przed każdym meczem małpa Cippa typuje zwycięzcę. Od kilkunastu lat nie pomyliła się w swoich typowaniach, przez co kibice Chuwdu życzą jej jak najgorzej.

zapach starca
3 lat temu
Reply to  wkurwiony huj

wkurwiony huj propsy za nick

Old Spice Swagger
3 lat temu

Tede props za doprowadzenie do launchu na rynku polskim i europejskim Old Spice Captain – Keptn zrobił takie zasięgi i wykręcił takie cyfry, że gdy decyzyjni z P&G za „wielką wodą” zastanawiali się, jaki zapach wprowadzić na rynek europejski, nie mieli żadnych wątpliwości…

Ktoś
3 lat temu

Nikt lepiej nie przewidzi roku 2050 od Łony

Piotr
3 lat temu
Reply to  Ktoś

Oby 2050 był rokiem bez problemowym 🙂 i nie ufajcie Jarząbkowi:)

Old Spice Swagger
3 lat temu
Reply to  Ktoś

Loniak to ma beret sprany od michnikowego szmatlawca, swego czasu pupilek wyborczej

Tego typu
3 lat temu

Widzę, że PR08L3M ma problem z logicznym myśleniem. Jebany zarząd WWF w PL wypłaca sobie 3 mln złotych rocznie za robienie nic. Debile tylko napychają kabzę tym zlewaczałym pseudoekologom…

Odb
3 lat temu

20 Pro8l3mów w 50 roku

ZŁY
3 lat temu

Czegoś tak chujowego jak ten cały problem to problem szukać a co dopiero znaleźć. Kurwa disco polo to przy tym naprawdę godna muzyka. Tego gówna nie da się słuchać a co dopiero nazwać Hip Hopem.

Dr. Hab. Chujciwpysk
3 lat temu
Reply to  ZŁY

Stwierdzam chuja w garbatych uszach

Belmondo Informator
3 lat temu

Muzyczka fajna, ale ten cwel to probuje spiewac/rapowac to dramat. Typ kurwa nie trafia w żaden bit, w żadną nutę, muzyka leci a on sobie cos tam pierdoli pod nosem. Chujowy zespol, nadaje sie jedynie do obciagania murzynskich kutasow w Kinszasie.

Jebac gr
3 lat temu

Prawdę rzeczesz…Jesteś jednym z niewielu co nie ma chuja w uszach.

jprdl
3 lat temu

Koledzy, ja wiem że wy wiecie wszystko o rapie o życiu o blokach o klatuwie ale weźcie pod uwagę że może jesteście po prostu za głupi żeby słuchać Oskara. To że wasz ulubiony raper ma jedno flow na trzynaście albumów i przewraca się na innych tempach nie znaczy że każdy musi mieć takie podejście

Sadoski
3 lat temu

Wlasnie przegraliscie wszystko laczac sie z lewakami
Dobrze ze jest nacjonalistyczny rap jak Pih czy Basti

jprdl
3 lat temu
Reply to  Sadoski

Jebac cie patusie

zapach starca
3 lat temu
Reply to  Sadoski

Nie ogarniam w jaki sposób myślenie o przyszłości naszych dzieci jest tak znienawidzone przez prawicowców, a tak ważne dla teoretycznie hedonistycznych lewakow.

pih
3 lat temu
Reply to  zapach starca

Jebac to ciebie, jezus dal nam ta planete do korzystania a ty chcesz eko pedalow
Tylko pih i basti kurwo

Popularne