Sprawdź nas też tutaj

News

Słuchamy dwukrotnie więcej rapu niż pięć lat temu

Paluch, Sokół, Białas i 10 innych raperów w kampanii „Czym jest rap?”

Opublikowany

 

kizo

Jak dobrze opisać polski rap w 2021? Z pewnością jest to ekscytujący, pełen energii i zaskakujący gatunek muzyczny. Bezsprzecznie jest to najważniejsze i najbardziej wpływowe w tej chwili brzmienie w Polsce, czego dowodzą statystyki – w przeciągu pięciu lat popularność rapu wśród polskich słuchaczy wzrosła o ponad 100%.

Jak pokazują statystyki Spotify, rap to najchętniej słuchany gatunek muzyczny w Polsce. Ostatnią piosenką, która pobiła rekord odsłuchań na platformie, był ostatni singiel Maty Kiss cam (Podryw Roku). W dniu premiery użytkownicy Spotify przesłuchali go 701 519 razy. Dzisiaj popularność tego młodego artysty odzwierciedla niesamowitą zmianę, jaką muzyka hip hop przeszła przez ostatnie lata.

Spotify zmienia nazwę swojej kultowej playlisty Generacja Hip Hop na RAP GENERACJA. Aby pokazać fascynującą ewolucję tego gatunku i dać początek redefinicji czym współcześnie jest rap dla twórców i słuchaczy, Spotify zaprosił 13 czołowych polskich raperów i raperek do udziału w kampanii “Czym jest rap?”.kizo

Ewolucja rapu w liczbach

Historia rapu to dekady pełne niezwykłej muzyki, kultowych tekstów, historii i trendów, które wpłynęły na naszą kulturę. Od pewnego czasu dużą częścią tej historii jest także streaming, dzięki któremu rap świetnie się rozwija. W 2017 roku rap stanowił jedynie 11% globalnie słuchanej muzyki na Spotify. Znaczący wzrost (aż o 39%) nastąpił rok później, gdy magazyn Rolling Stone po raz pierwszy w historii ogłosił, że w 2017 roku rap zdominował wszystkie inne gatunki jeśli chodzi o sprzedaż i liczbę odsłuchań na platformach streamingowych. Dziś rap stanowi 23% wszystkich gatunków muzycznych słuchanych przez Polaków.

Wraz z rosnącą popularnością rapu wzrosła również liczba odtworzeń piosenek największych artystów tego gatunku. Najbardziej spektakularny wynik osiągnął Kizo, którego popularność wzrosła 140 tysięcy razy od 2017 roku oraz producent muzyczny Magiera, którego liczba odsłuchań w tym samym okresie wzrosła 170 tysięcy razy. Wzrost popularności na Spotify zauważyły również kultowe postacie sceny rapowej: liczba odsłuchań O.S.T.R. na Spotify wzrosła o 50%, a TEDE – o 56%.

Siłę muzyki rap oddaje również zestawienie najchętniej słuchanych artystów na Spotify w ciągu ostatnich pięciu lat – wszyscy reprezentują bardzo różne style tego gatunku. Co ciekawe, ranking zdecydowanie zdominowało młode pokolenie raperów, którzy pięć lat temu dopiero zaczynali swoją karierę muzyczną:

  1. Taco Hemingway
  2. Quebonafide
  3. Bedoes
  4. Lanek
  5. Tymek
  6. White 2115
  7. Żabson
  8. Mata
  9. Young Igi
  10. PRO8L3M

Najchętniej słuchanym rapowym kawałkiem ostatnich pięciu lat był za to “Język ciała” Tymka & Big Scythe.

Kto nad Wisłą słucha rapu w 2021 roku?

Wśród polskich słuchaczy rapu dominują mężczyźni (68% mężczyzn do 31% kobiet). Najchętniej słuchanym artystą przez męską publiczność jest White 2115. W zestawieniu ulubionych wykonawców Polek rap zajmuje drugie miejsce i reprezentuje go Sobel.

Jeśli chodzi o dominujące grupy wiekowe wśród słuchaczy rapu, okazuje się, że to muzyka łącząca pokolenia. Podczas gdy najmłodsi fani (do 17. roku życia) najchętniej słuchają Lanka, praktycznie wszystkie pozostałe pokolenia wybierają Sobla. Czego słuchają fani po pięćdziesiątce? Okazuje się, że najpopularniejszym wykonawcą w tym przedziale wiekowym jest White 2115.

W skali kraju rap jest najczęściej słuchany na Mazowszu (26,2%), na Śląsku (12,8%) i w Małopolsce (11,4%). Najmniej oddanych fanów jest w województwie opolskim (0,8%).

“Czy to już pop, czy jeszcze rap?”

Pytanie zadane przez Young Leosię, jedną z najpopularniejszych diżejek i raperek młodego pokolenia, świetnie oddaje bogatą różnorodność współczesnej muzyki rap. Z tego względu Spotify odświeża jedną z ukochanych playlist polskich słuchaczy, tak aby jeszcze lepiej oddawała złożoną naturę tego gatunku. Z odświeżoną nazwą i świetnym, żywym designem RAP GENERACJA pozostaje ulubioną rapową playlistą zarówno dla fanów, jak i artystów. To jednocześnie lista z najnowszymi i najpopularniejszymi utworami, dzięki której dowiesz się, co aktualnie króluje w polskim rapie.

RAP GENERACJA to playlista numer jeden na polskim Spotify, która dzięki swojej popularności obecnie znajduje się na globalnej liście TOP 10 playlist rapowych! W przeciągu trzech ostatnich lat lista ta ugruntowała sobie pozycję najczęściej słuchanej playlisty w Polsce (została polubiona przez 248 tysięcy użytkowników), notując 240% wzrost w przeciągu ostatnich trzech lat.

young leosia

Aby jeszcze lepiej oddać różnorodność rapu, Spotify stworzył siedem nowych playlist – jedna z nich, “Młody rap”, zbiera w jednym miejscu nowe wydawnictwa od raperów rozpoczynających swoje kariery. Pozostałe poświęcone są legendarnym artystom i piosenkom kształtującym brzmienie polskiego rapu przez lata – “Polski Rap 2000.”, “Polski Rap 2010.” czy “Rap historie”.

– Polski rap jest niezwykle różnorodny, wielobarwny i trudny do zdefiniowania, lecz właśnie w tym tkwi jego wyjątkowość! Jako Spotify chcemy wraz z artystami odpowiedzieć na pytanie “Czym jest rap?” – usłyszeć wiele opinii, pokazać, jak bogaty jest to gatunek, a przede wszystkim cieszyć się rapem we wszystkich jego brzmieniach. To właśnie robimy na Spotify! – tłumaczy Mateusz Smółka, Spotify Music Team Lead w Polsce i Europie Wschodniej.

Kampania “Czym jest rap?”

Aby na nowo zdefiniować polski rap i podkreślić jego różnorodność, Spotify rozpoczyna swoją największą jak dotąd kampanię w Polsce – „Czym jest rap?”. Najpopularniejsza platforma streamingowa zaprosiła 13 polskich raperów, aby podzielili się opinią, czym jest dla nich muzyka, którą tworzą.

47 komentarzy
47 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
never
1 rok temu

Czym jest rap? Polski rap? GÓWNEM!

Pracownik Miesiąca
1 rok temu
Reply to  never

Gówno to na obiad wpierdalasz dziwko

Huj
1 rok temu
Reply to  never

To tylko potwierdza jakimi debilami sa polacy. Az mi wstyd kurwa. Rap od debili dla debili. I tu jeszcze chce podkreslic ze wiekszosc z tego gówna to nawet nie rap, a wlasciwie nic nie jest rapem no moze troche problem.

Mam zakola jak TPS
1 rok temu

RAPU? 90% to nie raperzy

Ander
1 rok temu

To, że jakiś raper brzmi nieco inaczej nie oznacza, że nie jest raperem. Idąc taką logiką to Guns N Roses nie są rockiem bo brzmią inaczej niż The Beatles. Gdyby każdy brzmiał jak Paktofonika lub Molesta to rap w ogóle by się nie rozwinął.

BeImondo Informator
1 rok temu
Reply to  Ander

Jak coś brzmi jak pop lub r’n’b z lat 90 lub manieczki z 2000 to dlaczego jest to nazywane rapem?

KaKaDemoN
1 rok temu

To wymien te swoje 10 % a ja popatrze jak cie obrzucaja gownem

Mam zakola jak TPS
1 rok temu
Reply to  KaKaDemoN

Rogal DDL, Funky Filon i Yaro

Idiota
1 rok temu

chyba cie pojebalo same cpuny

Hehadło
1 rok temu

Patrząc na te statystyki, wydaje mi siei, że w Polsce coraz mniej słucha się rapu…

diler z bloku
1 rok temu

NIE MA TO JAK PYTAĆ ŁACZYSKA CZYM JEST RAP. KIEDY MAJĄ TYLE WSPOLNEGO Z RAPEM CO KURWY Z CELIBATEM.

Chuj
1 rok temu

Społeczeństwo durniejsze to i wysrywy tych pedałów są na topie

Spocone Stringi Alberto
1 rok temu

Uprawiamy dwukrotnie więcej scatu niż pięć lat temu
Sraluch, Otwór, Balas i 10 innych zboczeńców w kampanii „Czym jest scat?”

Beata Kozidark
1 rok temu

Kurwa jaka lista.
Same łaki.
Ale cringe.
Podstawówki napędzają hype.

Michał Zewlakow
1 rok temu
Reply to  Beata Kozidark

trzymaj się beata

Ktoś z glamrapu wyruchał mi babcie
1 rok temu
Reply to  Beata Kozidark

Ej Beata, odstawiłaś czy dalej ciągniesz?

FLAKKA
1 rok temu

Z CZEGO 80% TO NIE RAP, TAK WIĘC SŁUCHAMY CORAZ MNIEJ RAPU

Pyton
1 rok temu

pussy mata tym swoim numerem kiss cam pokazał ,że ma jajka wielkości orzeszków ziemnych i jest prawiczkiem a cwelą go koledzy z branży

yoyo
1 rok temu

White??? Kto to kurwa jest? Na kim byly te badania? Na biednych dzieciach i wodoglowiem i bialczka ???

Gibon
1 rok temu

Rap to był kiedyś, Pan Japa, Norbi, Kasa, Kula,Lech Roch Pawlak względnie Bonus BGC, a nie to co teraz jest z rapem nie ma nic wspólnego..

chuj
1 rok temu

JA PIERDOLĘ, Z TEGO ZESTAWIENIA TYLKO QUEBO MIAŁ KIEDYŚ SKILLSY. RESZTA TO WIECZNE WACKI ALBO POPOWCY

Ojciec Doniz spec od cudzych koni
1 rok temu

Prukamy dwukrotnie częściej po crapie niż pięć minut temu. Pietruch, Jaszczomp, Balas i 10 innych faperów w kąpaniu „Czym jest crap?”

#Stopburactwu
1 rok temu

grupa niewpełnisprawnych umysłowo ogłupiająca i tak już tępą młodzież

BORTWICK
1 rok temu

kiedy news o pobiciu kartky przez OIO w hotelu?

Damian
1 rok temu

Tymek?

Rza
1 rok temu

Dwukrotnie więcej hip popu nie rapu

DraX
1 rok temu

Nie czytam ale chciałem coś dodac odnośnie nagłówku..
Tak brat tylko jak wygląda ten rap, w porównaniu do tego sprzed 5 laat

Msn
1 rok temu

A jest go 5x mniej niż 5 lat temu

Ja lapeno
1 rok temu

Te wzystkie kiza i tymki to disco polo

KaKaDemoN
1 rok temu

Ale sie tu obrzucacie gównem jak małpy w zoo chuba Darwin miał racje.

Tony Bi Luciano
1 rok temu

Kiedyś to był rap ,taraz nagrywają go w większości rapcipkerzy, bananowce,pedały w rurkach z żadnym przekazem PlHHdead

Boguś z Tuchlina
1 rok temu

Ale mamy 10! Dramat, oprócz problemu to tam nic nie ma.

Prooooooofesor traaapu zna z porodówki marmur
1 rok temu

Te jo jestem profesor mówią na mnie beton
Urodzili mnie na porodówce sekundę później zrespili mnie na poudarówce
Bo zaryłem ryjem o krzesełko w tej relacji nie było miękko uraz na psychice zupełnie jak nożem w masełko
Za dzieciaka zajebali mi w głowę cccegłą zzzostało jjąkadełko popuściło dodatkowe w główce wiązadełko nie było lekko
Wykorzystano mnie a dupsko mi pękło
Ksiądz Natan miał duże wahadełko
Kuzynek Natanek przyglądał się no nie było lekko
Witryna upadła zobaczyli go prędko
Patrzyli się jak na mięso
Złapali wyruchali go w czekoladowe wieczko
Ocierał się pomiędzy jednym a drugim klechą
Zakneblowali mu usta fiutem mówili bierz go
Do dziś nam to zostało nie wyleczymy się prędko
Kuzyn Natan zaczął myśleć że jest kobietą
Zakładając perukę wydaje się suką ponętną
Stanął mi a lewe jądro prawie mi pękło
Chyba mi pociekło
Mam w gaciach lepko
Kuzynek zaczął mnie dotykać ręką
Chwilę później było analne piekło

Popularne