Sprawdź nas też tutaj

News

Sokół o ojcu: „Jak umierał byłem czarną owcą rodziny”

Raper podzielił się ze słuchaczami wspomnieniami o swoim ojcu.

Opublikowany

 

fot. osiemdziewiec

Z okazji 23 czerwca, czyli Dnia Ojca Sokół po raz pierwszy pokazał słuchaczom wizerunek swojego nieżyjącego ojca Janka Sokoła i podzielił się wspomnieniami o nim.

– Janek Sokół, mój tata, nigdy nie miał problemu jak niektórzy inni ojcowie z surowym zakazem dotykania jakiś sprzętów na chacie. Byłem zachęcany do korzystania ze wszystkich sprzętów w domu. Czy to była zmywarka naczyń (wówczas rzadkość w polskich domach, choć produkcji polskiej), czy wieża stereo (najpierw Unitra potem Sony), czy video (pierwsze chyba JVC), czy pierwszy komputer (ZX Spectrum) czy kamera VHS, którą nakręciłem go podczas świąt Wielkanocnych. Z tego nagrania pochodzi ten screen. 1987 rok. Ja miałem wtedy 10 lat, Janek miał 35. Kiedy umarł był młodszy niż ja dziś, a ja miałem 19 lat. Nie zdążył dowiedzieć się, że dzięki niemu została mi pasja do filmu, montażu i wielu innych technicznych spraw. Nauczył mnie programowania w Basicu, pokazał że istnieje taki zawód jak pisanie tekstów do muzyki (co sam robił) i przekazał mi zamiłowanie do szukania odpowiedzi na pytania, które mnie nurtują w danym momencie. On sprawdzał wszystko w encyklopedii, ja w Google. Nie dowiedział się kim zostanę, jak umierał byłem czarną owcą rodziny, włóczącą się po nieciekawych rejonach miasta po nocach i miałem wrażenie, że jak 90% rodziny postawił na mnie krzyżyk kilkukrotnie, ale chyba mu jednak zależało, bo kto się tak wk*rwia jak mu nie zależy? Pasjonowały go zmiany, mnie po nim też. Rozwój i pęd do lepszego jutra. Szkoda, że nie zobaczył jak rozwinęła się Warszawa, technologia a przede wszystkim ja. Najlepszego w dniu ojca, gdziekolwiek jesteś Janek. Czasem tęsknię – napisał raper.

69 komentarzy
69 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Lolek
1 dzień temu

Takie sprzęty w domu w końcówce lat 80 czy na początku 90? Bananowy dzieciak, który wykreował się na ulicznika.

Ceramika z kibla w mordzie Sentina
1 dzień temu
Reply to  Lolek

Dokladnie to chcialem napisac..

PAN Yp
1 dzień temu

Włos się jeży na głowie mając w myśli, że takie p000lki mają prawo do głosowania w wyborach
https://www.youtube.com/watch?v=df84QVwiEq8&ab_channel=SuperExpress

PAN Yp
1 dzień temu
Reply to  PAN Yp

beka z cuck0ldów-napinaczy, wchodzi taki suchoklates ze swoją lochą na jakąś domówe i widać na jego twarzy te wymuszone chłodne spojrzenie, napięte miesnie twarzy
WRRR TO MOJA P0LKA TRZYMAJ SIE Z DALEKA GNOJU WRRR – mówi do siebie w myślach – cuck nie ma jeszcze świadomości, że jego królowa skakała na pytongach połowie z obecnych znajomych, musi wybadać teren i strzec swojej księżniczki pomimo, że każdy na nią już ch00ya kładzie bo wiedzą, że laska to borderka z niebinarnym zaburzeniem inteligencji
ale najlepsze zaczyna się jak jego dama powie mu hihi przypadkiem, że „miała kiedyś romans” z Adikiem
cuck po tych słowach wyobraża sobie jego wspaniałą lubę rżniętą w pozycji na pieska, ciągniętą za kudły, z finiszem na jej twarzy – wyobrażenia te stają sie szybko faktem z przeszłości
COOOO K000RWA Z NIM NIEEE NO K00RWA Z TYM GNOJEM ZAYEBIE GO K00RWA JAK MATKE BOSKOM CZESTOCHOWSKOM KOCHAM WYSZARPIE MU OCZY OTWIERACZEM DO PIWA OTRZYMANYM OD STAREGO

PAN Yp
1 dzień temu
Reply to  PAN Yp

nic sie natomiast nie dzieje, beciak pokrzyczał, posapał i idzie do domu odpisując po drodze smsy „nie chce z tobom rozmawiać, zraniłaś mnie”
„albo dobra, odpisz, kocham cie myszko ;***”

Trabant
1 dzień temu

Komu?

Tibijczyk
1 dzień temu
Reply to  Lolek

Oprawić cie sprzentem?

Uległość Genetyczna #pentino #qutasura
1 dzień temu
Reply to  Lolek

Pieniądz całym światem rządzi za ten pieniądz bokiem skaczą młodzi ludzie, przemoc na ulicy rządzi
udawaj, ze nic nie wiesz bo sam se zaszkodzisz.Pieniądz całym światem rządzi, za ten pieniądz bokiem skaczą młodzi ludzie. Przemoc na ulicy rządzi udawaj że nic nie wiesz bo sam se zaszkodzisz.

hehe
1 dzień temu

bokiem skaczą xD

Kundel Bury fajny PIES PIE PIE PIESEŁ
23 godzin temu

haha Walthamstow central popek rok 2007 hu hu ha

Pablo
1 dzień temu
Reply to  Lolek

Też o tym pomyslalem

Płyta z kosza
1 dzień temu

W latach 90′ zmywarka u kogoś w domu w Polsce? No ładnie, po 30 latach nadal dla wielu ludzi to jest jakiś luksus w domu, a nie standard. Ale ja w sumie nie o tym, bo tu nie ma co hejtować, czy Sokół był bananowym dzieciakiem, czy kreował się na ulicznika itd. bardziej chodzi mi o to jak zaradni życiowo rodzice, inteligentni, sami mający coś do czynienia z muzyką, aktorstwem, jakąś inteligencką pracą potrafią tak zainspirować własne dzieciaki dając im fundamenty do rozwoju, że później „powstaję” takie Sokoły, Maty itd. Większość z nas w latach 90′ to miało harujących rodziców w jakichś robolskich pracach, mortadelę na obiad i spodnie po starszym bracie etc. Aż mi się to dziwnie czyta, że „ojciec zaszczepił we mnie pasję”, bo jest to dla mnie absurdem patrząc z perspektywy lat na własnych rodziców. Zaszczepić to co najwyżej mógł mnie stary kablem od prodiża. I później tak to wygląda, że ktoś jak miał spokojny, inteligencki dom to często osiąga taki status jak Sokół. Dla wybranych to.

Sos pomidorowy
1 dzień temu
Reply to  Płyta z kosza

To co napisałeś jest prawdą. Niestety patologia powiela patologię, a w bogatych domach dzieciaki dziedziczą bogactwo.

PAN Yp
1 dzień temu
Reply to  Sos pomidorowy

Największy cope życia to mądrości rodziców Januszów
Bądź grzeczny,
Ustępuj głupszym
Nie bądź agresywny
Nie hałasuj
Dzieci i ryby głosu nie mają
Nauczyciel zawsze ma rację, nie kłóć się z nim
Wszystkich dorosłych trzeba zawsze szanować i mówić „dzień dobry”
W tym czasie mały Oskarek ma naganne zachowanie ale mimo wszystko, nauczyciele go lubią i jest „gwiazdą” klasową, w wieku 12 lat łapie za doope koleżanki a te się śmieją. Gdy ma 15 lat zaczynają się dyskoteki i on na nie chodzi bo go rodzice puszczają, tam znajduje pierwszą różową a w wieku 18 lat ma już na liczniku kilka. Dorosły Oskar, choć może nie zdobył inżynierskiego doświadczenia to i tak ogarnął sobie po znajomości robotę i dogadał z szefem fajne warunki pracy, szef go szanuje bo wie że Oskar się może postawić. Jeśli mu coś nie spasuje to u ojca kolegi ma następną robotę. Oczywiście przez pierwsze 30 lat życia pekluje ile wlezie.

PAN Yp
1 dzień temu
Reply to  PAN Yp

A przegryw może i będzie inżynierem, który przez całe studia był gnojony przez profesorów którzy chcieli się na nim dowartościować, bo taki przegryw nic nie powie. Następnie przegryw pracuje w Januszexie na kontroli jakości ale zarabia miej niż Oskar który zdał maturę tylko dla tego że mu koleżanka podpowiedziała. Przegryw mało zarabia bo boi się szefa zapytać o podwyżkę (głos rodziców w podświadomości jest zawsze obecny).
A o kobietach to gość może zapomnieć. Chyba że kupi sobie mieszkanie kosztem oszczędnego życia no i trafi się jakaś p0lka, która gdy miała 20-kilka była kiblem dla wytatuowanych Oskarków. A teraz szuka mężczyzny drugiej kategorii na starość.
Taki jest świat, tacy są ludzie.

Milioner
1 dzień temu
Reply to  PAN Yp

Zapomniałeś że inżynier po studiach zarabia 45 k nettto na rękę a Oskarek 4 koła + spłaca leasing passata za pół pensji, inżynier może sobie kupić dozywotni karnet na rimming odbytu a Oskarek nie wyjedzie nigdy na wakacje dalej niż mazury

PAN Yp
1 dzień temu
Reply to  Milioner

Następnie przegryw pracuje w Januszexie na kontroli jakości ale zarabia miej niż Oskar który zdał maturę tylko dla tego że mu koleżanka podpowiedziała. Przegryw mało zarabia bo boi się szefa zapytać o podwyżkę (głos rodziców w podświadomości jest zawsze obecny).

subito
1 dzień temu
Reply to  Płyta z kosza

Napisane idealnie, w punkt. Jak urodzisz się dobrze, to masz już z górki.

Doruch Ania
1 dzień temu
Reply to  Płyta z kosza

Głupoty pier.dolisz jak potłuczony

jendker
1 dzień temu
Reply to  Płyta z kosza

„Zaszczepić to co najwyżej mógł mnie stary kablem od prodiża” – prychłem xd

Uległość Genetyczna #pentino #qutasura
1 dzień temu
Reply to  Płyta z kosza

nie zwalaj na rodziców że jesteś nieudacznikiem

Ksndhei
1 dzień temu
Reply to  Płyta z kosza

To jest prawda, dlatego należy zwalczać nierówności społeczne, aby ludzie mieli normalny start nawet jeśli nie są z bananowego domu.
Oczywiście chodzi o prawdziwe nierówności społeczne a nie jakichs transow

Zakaz heterowania w miejscach publicznych
23 godzin temu
Reply to  Ksndhei

To zaraz się zlecą wielbiciele ultra wolnego rynku bez jakiejkolwiek kontroli i będą gadać ze to co proponujesz to socjalizm. Przecież nierówności muszą być bo inaczej to socjalizm.

Kundel Bury fajny PIES PIE PIE PIESEŁ
23 godzin temu
Reply to  Ksndhei

Dokładnie polskie szkoły to jest jakiś żart mało śmieszny

Kreatywny zryciuch
1 dzień temu
Reply to  Płyta z kosza

Dobrze piszesz, to jacy są rodzice wpływa na dzieci, niestety urodziliśmy się w kraju przesiąkniętym katolickim ciemnogrodem wojnami i komuną zamiast człowiek się rozwjać cieszyć poznawać życie, nasiąkał zabobonami, które nie pomagają, oczywiście to że urodziłeś sie w rodzinie januszy nie znaczy na 100 że nim zostaniesz, zawsze można poszerzyć horyzaty nie jest łatwo jednak cos

Kundel Bury fajny PIES PIE PIE PIESEŁ
23 godzin temu
Reply to  Płyta z kosza

plus ten luz że możesz sobie wyjechać na studia do anglii trochę tam popracować poszalec ale masz z tyłu głowy że jak ci się bunt znudzi to wiesz masz gdzie wracać jest poduszka nigdy nie skończysz na ulicy tego luzu i wachlarzu opcji że nic nie muszą im zazdroszcze brak przymusu a z tego luzu wynika wachlarz możliwości i czas na zbieranie doświadczeń

Codeina
22 godzin temu
Reply to  Płyta z kosza

Tak to w życiu jest, jedni są zaszczepieni pasją, inni Pfizerem

Czesiek
1 dzień temu

Wojtek posiadający status bezdomnego miał w latach 90 w domu zmywarkę…

Trabant
1 dzień temu
Reply to  Czesiek

Aha

Waldek
1 dzień temu

Przecież on całą swoją kariere oparl na tym że jest biedny, i że nienawiść do dzieci z bogatych domów. Kreował się na bezdomnego. Byl glownym przeciwnikiem zarabiania pieniedzy z muzyki zaraz po peji bo to komercja. Okazuje się że to zwykły bananowiec. Totalny farmazoniarz, mam nadzieje ze ktorys z raperow w koncu powie mu prawde prosto w oczy.

Trabant
1 dzień temu
Reply to  Waldek

Czemu?

Ochłapy Świniny
1 dzień temu
Reply to  Trabant

Knurze ekskrementy po złotemu!

Kaczka Proceder
15 godzin temu
Reply to  Waldek

Tu gdzie syf brudnych kamienic nie blask złotych willi

Pusia Z
1 dzień temu

Czyli sokół kremując ojca palił Jana jak zwykle?

Trabant
1 dzień temu
Reply to  Pusia Z

Tak?

Ochłapy Świniny
1 dzień temu
Reply to  Trabant

Kiełasa ze świńskich srak!

SOKÓŁ FARMAZONIARZ
1 dzień temu

SOKÓŁ BYŁ BANANOWCEM A W SWOICH TEKSTACH PALIŁ GŁUPA ŻE NIBY MIAŁ CIĘŻKO ITP.

Pablo
1 dzień temu

Cały ten zip skład jakiś politycznie podejrzany jest.niby ulicznicy ,w tekstach opowiadają jakie to życie ciężkie mieli a po latach wychodzi prawda na jaw

kwasniewski_KUCZMA_W_BAGOLU
22 godzin temu
Reply to  Pablo

no fusznik z mama do Tajlandii w 90tych leciał…

Pablo
4 godzin temu
Reply to  Pablo

A Fu w latach 90 latał do Tajlandii na wakacje ha ha same banany a dzbany wierzyli ze mogą się z nimi identyfikować

Szalomm
10 godzin temu

to chodzi o to że np młody kucharz pracuje te chore godziny i powoli wpada w używki i depresje bo widzi że jako 50 latek będzie turbo przegrywem ma jakiś kolegów w pracy z dzianymi starymi ale akurat się pokłócili i maja okres banano buntu tamten wie ze jak sie uspokoi to wyląduje miękko wiedz długoterminowo mają zupełnie inne perspektywy leki i myślenie pzez chwile taki sokolak moze i mial ciezko ale niech nie poucza bo to jest zupełnie co innego

Mokebe ZIRH
1 dzień temu

Sokół całą swoją karierę zbudował na kulcie biedy a sam był zwykłym bananem który dzięki rodzinie miał gładkie wejście w interes muzyczny.

Czarny kruk
1 dzień temu

„Nie powąchałem tu hajsu po dziadkach, po śmierci ojca nawet zegarka” – ale zmywarkę ogarnął czy nie? Z biedy się wywodzę, w biedzie gniłem i przeżyłem

Uległość Genetyczna #pentino #qutasura
1 dzień temu
Reply to  Czarny kruk

po pierwsze własne pieniądze po drugie własna rodzina

Milfhunter
1 dzień temu

Fiu fiu, jak w 87 kamera VHS i zmywarka w domu? To nawet niektóre resortowe tak dobrze nie miały
PS. Czy to prawda że on się urodził w stolicy ZSRR?

Tak jest
1 dzień temu

Wychodzi na to że tede nie jest takim bananowcem heh

Bukake romantico
1 dzień temu

Sokół to resortowe dziecko pozujące na ulicznika, nie ulega wątpliwości.
Niemniej on pisze o tęsknocie do zmarłego ojca, a wszyscy mają ból du py, że miał zmywarkę w latach 80.

Pablo
1 dzień temu

Raczej wszyscy mają ból że co drugi kawałek wwo czy zip składu był o prawilnosci.teraz wychodzi na to że oni tej prawilnosci od nas słuchaczy wymagali a od siebie już niekoniecznie

Zakaz heterowania w miejscach publicznych
23 godzin temu
Reply to  Pablo

Fakt. Ale koniec końców pomijając jego bogactwo to pisze o tęsknocie za zmarłym ojcem i wpis sentymentalny. A ludzlu nie skupiają się na wydźwięku wypowiedzi tylko na tym że miał zmywarkę.

A to co piszesz o wwo to prawda. Nie żyłem na ulicy i nigdy się nie utożsamiałem ale też wierzyłem w ich gadanie że to tak na serio.

BOLA MNIE WLOSY
1 dzień temu

W 88 MOJI STARZY MIELI CZARNOBIALY TELEWIZOR 14 CALI Z TAKA ZOLTA D UPA (NIE PAMIETAM FIRMY) GRAMOFON UNITRY Z DWIEMA KOLUMNAMI PO 80 W I WIEZE „DIORA” (NIE NIE TEGO DIORA) TAKA 3 SEGMENTOWKE – KASECIAK – RADIO I WZMACNIACZ,PRALKA FRANIA I ODKURZACZ ZELMER… WSZYSTKO NA TALONY,3DNI W KOLEJCE I TAK TO WLASNIE WYGLADALO W PRZECIETNEJ NIE POTAOLOGICZNEJ ROBOTNICZEJ RODZINIE W POLCE U KRESOW LAT 80… A POZNIEJ BYLO TYLKO GORZEJ…

Zakaz heterowania w miejscach publicznych
23 godzin temu

Taki gramofon mamy do dziś, ale ojcu się nie chce wymienić paska, a ja ze swoim szczęściem do sprzętu bym prędzej jeszcze bardziej go popsuł. Potem jeśli chodzi o sprzęt to jednak był mały popsuł, czarno biały telewizor zamieniliśmy na kolorowy, który nawet miał pilota. i doszedł odtwarzacz vhs na przegrywane dziesięć razy kasety. Kaseciak z odtwarzaczem cd, ale płyty nie były jeszcze tak popularne, więc i tak głównie słuchało się z kaset.

kwasniewski_KUCZMA_W_BAGOLU
10 godzin temu

Naprawcie go razem może sobie pogadacie fajnie warto potem rodzice odchodzą i już nie ma kogo ani opieprzyć ani zapytac o cos istotnego Elo

Zakaz heterowania w miejscach publicznych
23 godzin temu

Jak matka kolegi kupiła odkurzacz z automatycznie zwijanym kablem to był luksus

Aby
1 dzień temu

Dobre sprzęty były wtedy w bananowychdomach

BiedakZkamienicy
1 dzień temu

jak wszystkie banany miałeś swój okres buntu i tyle zawsze mi szkoda tych ulicznych kolesi którzy się dadzą nabrać na takie aktorstwo dadzą serce i prawdziwa przyjaźń takim a potem sie okazuje ze byli tylko epizodem ciekawostka okresem w kogoś takiego życiu.

PAN Yp
1 dzień temu

Babom się szykuje pogrom, bo wykonują proste prace w usługach, a tam automatyzacja będzie największa. Popatrz jak została zredukowana liczba kasjerek odkąd wprowadzono kasy samoobsługowe, a następne w kolejce do automatyzacji są mniejsze sklepy jak Żabka.
p0lka nie rodząc dzieci stanie się zbędnym ogniwem w społeczeństwie. Automat fryzjerski to kwestia czasu, myślę że max 10-20 lat. Ludzie wybierają robota zamiast człowieka gdzie tylko się da, bo chcą unikać cringe’u. Zobacz co się stało w Mc Donalds – nikt praktycznie nie stoi w kolejce do człowieka.

JE BAC CW ELTINO
1 dzień temu
Reply to  PAN Yp

Nigdy kobiety nie miales i nie bedziesz mial

PAN Yp
1 dzień temu

Tak jak ty cfelu

Ochłapy Świniny
1 dzień temu
Reply to  PAN Yp

Za młody jesteś na roboty!

Sokółpalijana
11 godzin temu

Historia zna wiele przypadków mistyfikacji podobnych do mistyfikacji sokoła, ktory twierdził, że jest biednym bezdomnym żebrakiem, będąc w rzeczywistości bogatym paniczem w rodzinie komunistycznej S.B . W każdym cywilizowanym kraju takie osoby są naturalnie pociągane do odpowiedzialności karnej, muszą płacić gigantyczne odszkodowania oszukanym ludziom, przyjmują kolejne wyroki sądowe, odbierane są im nagrody itp.

Babol
22 godzin temu

TO NIEZŁY ULICZNIK ROZRABIAKA ZE ZMYWARA I JVC NA CHACIE GDZIE MÓJ DZIADEK KIEROWNIK PGR A POTEM PRZEDSIĘBIORCA TAKICH RZECZY NIE MIAŁ W 90

Babol
22 godzin temu

Wojtek był biedny i bezdomny tylko że bezobjawowo i po 21 wracał na chatę wyłożyć naczynia ze zmywarki

Sokółpalijana
11 godzin temu

Alicia Esteve Head – oszukała ludzi mówiąc że przeżyła atak na WTC, 11 września będąc dokładnie na tym piętrze, w które uderzył samolot. Zarobiła fortune na opowiesciach o przetrwaniu zamachu terrorystycznego. Prawda okazała się jednak zupełnie inna, w dniu ataku siedziała w domu przed zmywarką, i nie było jej nawet w USA. Toczą się wobec niej postępowania sądowe. Po wykryciu oszustwa w śledztwie dziennikarskim zniknęła z życia publicznego.

Sokółpalijana
11 godzin temu

Misha Defonseca – twierdziła, że przetrwała Holokaust, ukrywając się z wilkami w lesie, a mając 7 lat przeszła całą Europę jedynie przy pomocy kompasu. Nagrano nawet pełnometrażowy film na podstawie jej opowieści. Oszukała cały świat. W tej chwili toczą się wobec niej postępowania sądowe.

Sokółpalijana
11 godzin temu

W każdym z cywilizowanych krajów zachodu tacy oszuści pociągani są do odpowiedzialności karnej. Z moralnego punktu widzenia jest to porównywalne do zachowania przysłowiowego cygana, który turla się i udaje że nie ma nóg, a po wyłudzeniu pieniędzy od ludzi o dobrym sercu znika, i nagle pojawiają sie mu nogi.

siemano
1 dzień temu

ok

Bonito
1 dzień temu
Reply to  siemano

Spie.rdalaj

Uległość Genetyczna #pentino #qutasura
1 dzień temu

pieniądze to nie wszystko !!

Czarny kruk
1 dzień temu

Masz racje ale jak się jest z bogatej rodziny to się nie udaje, że się jest bezdomnym. Jeśli faktycznie nim był to tylko na własne życzenie. Już wiadomo skąd ta sympatia do maty

Popularne