Sprawdź nas też tutaj

News

Spotify wspiera równouprawnienia kobiet w muzyce

177 rynków i 29 milionów odtworzeń. Spotify podsumowuje pół roku programu EQUAL.

Opublikowany

 

Sześć miesięcy temu, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, Spotify rozpoczęło globalną kampanię EQUAL i powołało do życia program o tej samej nazwie. Ma on na celu wspieranie równouprawnienia kobiet w przemyśle muzycznym. W ramach inicjatywy powstała globalna playlista, jak i jej lokalne odpowiedniki zawierające utwory wyróżniających się na danym rynku artystek, w tym także z Polski, gdzie projekt zainaugurowała LUNA. Playlisty EQUAL przekroczyły łącznie już 29 milionów odtworzeni na 177 rynkach.

Nierówność ze względu na płeć, mimo upływu lat nadal stanowi ważny problem społeczny. Jak pokazuje najnowszy raport Europejskiego Instytutu ds. Równości Płci (EIGE) nim w Europie uda się uzyskać pełną równość, przy zachowaniu aktualnego tempa zmian, minie aż 60 lat1. Polska pod względem wskaźnika równości płci zajmuje dopiero 24 miejsce w Unii Europejskiej2. Nierówności nie omijają także branży muzycznej, co pokazały wyniki badania USC Annenberg współfinansowanego przez Spotify, według których kobiety stanowią jedynie 1/5 wszystkich twórców obecnych na listach przebojów3. W odpowiedzi na ten problem Spotify wykorzystując swoją platformę oraz możliwości marketingowe rozpoczęło program EQUAL służący wspieraniu kobiet w branży muzycznej na całym świecie.

Spotify EQUAL wspiera artystki

Pół roku temu Spotify stworzyło globalną playlistę, w ramach której promowane są uzdolnione artystki. Ponadto na 35 rynkach w ponad 50 krajach uruchomiono jej lokalne wersje, tym samym zwiększając możliwości współpracy z wykonawczyniami. Spotify zapewnia również artystkom wsparcie poprzez swoje działania marketingowe, takie jak umieszczanie wizerunku artystki na billboardzie nad słynnym Times Square. Lokalne playlisty znajdują się na platformie w hubie EQUAL, a w ramach programu rotacyjnie dla każdego rynku wybierana jest także Artystka Miesiąca. Dotychczas playlisty EQUAL przekroczyły aż 29 milionów odtworzeni na 177 rynkach, a obecni na niej artyści zostali dodani do ponad 600 różnych playlist ponad 1500 razy w ciągu pierwszego miesiąca od dołączenia do programu.

– Wspieranie twórców oraz dążenie do równości są nieodłączną częścią DNA Spotify, dlatego program EQUAL jest dla nas bardzo ważny. Cieszy nas także jego dobre przyjęcie i sukces, który odniosła ta inicjatywa. Pokazuje to, że słuchacze doceniają także silne kobiece głosy, których odnalezienie im ułatwiamy – komentuje Mateusz Smółka, Music Team Lead, Eastern Europe w Spotify

Ogromny sukces LUNY

Artystką reprezentującą polską playlistę w pierwszym inauguracyjnym zestawieniu była LUNA. O sukcesie playlisty świadczy fakt, że liczba jej słuchaczy na platformie Spotify, w miesiącu, w którym dołączyła do programu, zwiększyła się trzykrotnie, a zasięg jej utworów wzrósł o 486% już w pierwszym miesiącu. Program pomógł jej w dotarciu do słuchaczy na całym świecie, ponieważ w ekosystemie Spotify była ona odkrywana 10-krotnie częściej. Słuchacze playlisty EQUAL Polska mają także szansę zapoznać się z twórczością takich artystek jak Monika Brodka, Sanah, Hania Rani czy Young Leosia.

– Czasami ludzie pytają mnie o najlepszy, najbardziej przełomowy moment w mojej karierze. Jestem dopiero na początku swojej drogi, ale jedno wydarzenie było naprawdę ważne i wyjątkowe. W kwietniu 2021 roku stałam się częścią kampanii EQUAL realizowanej przez Spotify. Byłam tam pierwszą polską artystką i ambasadorką wspierania praw kobiet w branży muzycznej. I w efekcie tego miałam swój billboard na Times Square w NYC. Z moją twarzą na nim! I to było po prostu niewiarygodne! Poczułam, że wszystko jest możliwe – mówi LUNA

Spotify w ramach programu EQUAL nie tylko tworzy specjalne playlisty złożone z kobiecych twórców oraz wspiera ich promocyjnie, ale także wspólnie z SoundGirls (profesjonalną organizacją wspierającą kobiety pracujące w branży audio) uruchomił katalog EQUAL Directory, który pozwala kobietom i osobom niedeklarującym swojej płci na stworzenie dedykowanych profili i znalezienie idealnej kandydatki do współpracy przy nadchodzących projektach. Za pośrednictwem Rady EQUAL firma łączy też siły z organizacjami wspierającymi kobiety na całym świecie, takimi jak: She’s the Music (USA), Grils Rock Australia Network (Australia), Girls Connected (Kanada) czy Music Women (Niemcy).

9 komentarzy
9 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
JangMulti
9 miesięcy temu

No tak, zamordystyczny egalitaryzm.

lil pill
9 miesięcy temu
Reply to  JangMulti

ja identyfikuje sentina jako małą dziwkę i nie słucham damskiego rapu

Przeróbka master
9 miesięcy temu
Reply to  lil pill

Szacun. Srentino łak absolutny (no skill)

Facet
9 miesięcy temu

Przywileje w życiu codziennym to za mało, więc trzeba kolejnych przywilejów w muzyce? Przecież kobiety mają takie same szanse w przemyśle muzycznym co faceci, więc po co ten cyrk? Bardzo dużo kobiet jest w popie (Jennifer Lopez, Billie Eilish, Kesha, Selena Gomez, Demi Lovato, Ariana Grande). Coraz więcej kobiet jest w rapie (Doja Cat, Cupcakke, Saweetie, Meghan Thee Stallion, Princess Nokia), więc mają takie same szanse na wybicie się co mężczyźni. Czyżby ich twórczość była zbyt słaba, aby mogła bronić się sama? Spróbujcie zrobić taką samą kampanię o facetach, a usłyszycie wrzask feministek o patriarchacie.

Ziominho
9 miesięcy temu
Reply to  Facet

Jakie kobiety w rapie? To nie jest rap

KURWA CO
9 miesięcy temu

Każda kobieta jako wokalistka mająca jakikolwiek, najmniejszy nawet kurwa fanbase – nie ważne czy w Polsce czy Ameryczce czy kurwa gdziekolwiek – może sobie bez problemu pozwolić na wybór czym chce srać i czym się podetrzeć. Może to być burger szmaty z maka albo pełnowartościowy wegański posiłek. Może to być szara srajtaśma albo szorstki jęzor pierwszego lepszego frajera poznanego na tinderze. Ale jasne. Równouprawienie kurwa.

To ja lecę na kolejną nockę za barem, dziś zastępuję kolegę. Nara kurwa.

JeffOne to marka
9 miesięcy temu

PLAN BE X DR. DRE – FORGOT ABOUT NAYEBUNNY
https://youtu.be/Sf84FAPO4Is

BUCZER12
9 miesięcy temu

Lepsze to niż kurwa Srentino gówno. Co to wgl jest za DAMSKA ciota ten srajkarios, autotuna najebane jak szpachli na golfie 4, pierdolenie o niczym jak kurwa jakiś srata czy inne srakonafide i jeszcze kurwa buja sie jak jakiś spedalony rezus w rurkach.

MUZYCZNE GÓWNO, GDZIE JEST KURWA PRAWDZIWA POLSKA ULICZNA PRAWDA JAK KIEDYŚ PEJA, PEZET CZY PÓŹNIEJ ROGAL DDL?

CZEMU PROMUJEMY CHUJOWE BEZTALENCIA CO BRZMIĄ JAK PIERDOLONA DODA NA GŁODZIE?

NIECH DEBIL WRACA DO NAWIJANIA PO NIEMIECKIEMU BO JESZCZE BARDZIEJ ZANIŻA I TAK JUŻ ZNIEWIEŚCIAŁY POZIOM HH W POLSCE… WTEDY PRZYNAJMNIEJ NIKT NIE BĘDZIE ROZUMIAŁ TEGO BEZWARTOŚCIOWEGO SZAMBA CO PŁYNIE Z JEGO MORDY.

Nosz kurwa, przecież nawet jakby uszaty asperger i pikej najlepszy na floe razem zrobili freestyle to by brzmiało lepiej niż te szczyny pachołka Srakino.

Popularne