Sprawdź nas też tutaj

News

Tidal objęty śledztwem. Fałszywy ruch u dwójki artystów

Serwis wydał oświadczenie.

Opublikowany

 

jay z tidal
Jay-Z

Platforma streamingowa należąca do Jaya-Z została objęta śledztwem przez norweską jednostkę policyjną ds. przestępstw gospodarczych. Chodzi o zawyżanie statystyk dwójki artystów o nawet kilkaset milionów odsłuchów. Śledztwo ma wyjaśnić czy było to celowe działanie, włamanie czy błąd systemu.

Większy ruch, wyższe tantiemy

Fałszywy ruch został wykryty przy albumach Kanye Westa „The Life Of Pablo” i „Lemonade” Beyonce. Warto przy okazji dodać, że Beyonce jest udziałowcem w firmie, a Kanye West opuścił ją w 2017 roku twierdząc, że Tidal jest mu winny 3 miliony dolarów. Śledczy uważają, że do zawyżenia ruchu użyto 1,3 miliona zarejestrowanych kont, które wygenerowały 320 milionów fałszywych odsłuchów. Dzięki zwiększonemu ruchowi wykonawcom wypłacano większe tantiemy.

Tidal się nie przyznaje

Norweskie dochodzenie zostało wszczęte po skargach takich podmiotów jak
norweskie stowarzyszenie praw autorskich Tono SA, organizacje artystyczne Gramart oraz Fono i Związek Muzyków w Norwegii. Serwis stanowczo zaprzecza doniesieniom, że wiedział o fałszywym ruchu. Firma rozpoczęła współpracę z agencją od cyberbezpieczeństwa pod kątem zbadania kradzieży danych i manipulacji streamami.

Jak poinformował dziennik „Dagens Naeringsliv” już w 2016 roku pracownicy Tidala informowali szefostwo o nieprawidłowościach. Odeszli z pracy podpisując umowy o poufności, które zabraniały im ujawniać szczegółów na ten temat.

Serwis Tidal nie jest podejrzanym w śledztwie. Już od czasu pierwszych publikacji medialnych przypuszczamy, że doszło do naruszenia ochrony danych oraz że dane, na które powołuje się gazeta DN, zostały zmodyfikowane lub sfałszowane. Od samego początku DN cytuje dokumenty, które nie zostały nam udostępnione pomimo naszych wielokrotnych próśb. DN po raz kolejny wysuwa wnioski na podstawie informacji, które naszym zdaniem mogą nie być wiarygodne. Jesteśmy świadomi, że przynajmniej jedna z osób, którą podejrzewaliśmy o kradzież, została przesłuchana – oświadczył serwis Tidal.

Zawyżona liczba subskrybentów?

Na początku 2017 roku norweski dziennik „Dagens Naeringsliv” ujawnił wewnętrzne dokumenty firmy, z których wynikało, że Tidal zawyża liczbę swoich subskrybentów. W marcu 2016 roku Tidal miał mieć 850 tys. abonentów, a nie 3 mln jak informował oficjalnie.

Tidal powstał w 2014 roku, a jego właścicielem była norweska firma Aspiro. Rok później serwis został sprzedany Project Panther Ltd, którego właścicielem jest Jay-Z. W marcu 2015 roku Tidal przejął duński serwis streamingowy WiMP.

3 komentarze
3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Naśladowca Odb
3 lat temu

Śledztwo objęte tidalem. Dwójka artystów u fałszywego ruchu

Bonifac RHC
3 lat temu

dwójka tidalów u śledztwa artystów fałszywego ruchu objęta

Odb
3 lat temu

Príliv prílivu je predmetom vyšetrovania. Falošný pohyb medzi dvoma umelcami
 

Popularne