Sprawdź nas też tutaj

News

„Wojtek Sokół” najchętniej kupowaną płytą półrocza 2019

Półroczne zestawienia z polskiego rynku muzycznego.

Opublikowany

 

Sokół / fot. Paweł Zanio

Związek Producentów Audio Video przygotował półroczne podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS) oraz zestawienie najpopularniejszych utworów w polskich stacjach radiowych – AirPlay.

Najchętniej kupowanym albumem fizycznym w pierwszym półroczu br. była płyta Wojtek Sokół, autorstwa Sokoła, która od dnia premiery – 15 lutego – nieprzerwanie utrzymuje się na liście. Natomiast w stacjach radiowych królował remiks utworu Freed From Desire, przygotowany przez pochodzącego z Portugali DJ-a Drenchilla oraz Indiianę.

Na OLiSie rządzi hip-hop

Już tradycyjnie polscy artyści są zdecydowanie lepiej widoczni na listach sprzedaży niż na playlistach radiowych. W półrocznym zestawieniu OLiS na 100 pozycji 70 przypadło polskim twórcom. Tylko w pierwszej dziesiątce 8 albumów należy do rodzimych artystów, z czego 5 albumów to albumy hip-hopowe: oprócz Sokoła w top 10 pojawili się O.S.T.R. z albumem „Instrukcja obsługi świrów” na miejscu 3., Pro8L3M i „Widmo” na miejscu 4., Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” na miejscu 6., „Blur” Małpy na miejscu 7., Kali/Magiera i „Chudy chłopak” na miejscu 8., Męskie Granie 2018 na miejscu 9. i Pawła Domagały 1984 na miejscu 10.

TOP 50 na OLiS w pierwszym półroczu 2019

 1. Sokół – Wojtek Sokół
 2. Muzyka filmowa – A Star is Born
 3. O.S.T.R. – Instrukcja obsługi świrów
 4. PRO8L3M – Widmo
 5. Queen – The Platinum Collection – Greatest Hits I, II & III
 6. Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy
 7. Małpa – Blur
 8. Kali/Magiera – Chudy chłopak
 9. Różni wykonawcy – Męskie Granie 2018
 10. Paweł Domagała – 1984
 11. Paluch – Czerwony dywan
 12. Zbigniew Wodecki – Dobrze, że jesteś
 13. Kortez – Mini dom
 14. Różni wykonawcy – Smooth Jazz Cafe 18
 15. Leonard Cohen – The Essential Leonard Cohen
 16. donGURALesko & Matheo – Miłość, szmaragd i krokodyl
 17. Andrea Bocelli – Vivere. The Best of
 18. Nocny Kochanek – Randka w ciemność
 19. Różni wykonawcy – Siesta XIV. Prezentuje Marcin Kydryński
 20. Michael Buble – Crazy Love
 21. Kortez – Mój dom
 22. BTS – Map of the Soul. Persona
 23. Billie Eilish – When We All Fall Asleep, Where Do We Go?
 24. Muzyka filmowa – Bohemian Rhapsody
 25. Rammstein – Rammstein
 26. Szpaku – Atypowy
 27. Daria Zawiałow – Helsinki
 28. Fisz Emade Tworzywo – Radar
 29. Kizo – Pegaz
 30. Zbigniew Wodecki – The Best. Zacznij od Bacha
 31. Maanam – Złota kolekcja – Kocham cię kochanie moje (reedycja 2019)
 32. Tede & Sir Mich – Karmagedon
 33. ABBA – Gold. Greatest Hits
 34. donGURALesko – Latające ryby
 35. Ariana Grande – thank you, next
 36. Nosowska – Poeci polskiej piosenki. Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć
 37. Jan-rapowanie & NOCNY – Plansze
 38. Różni wykonawcy – Mój Empik – moja muzyka. Duety
 39. Jano – Inna wizja
 40. Różni wykonawcy – Mój Empik – moja muzyka. 90’s
 41. Stanisława Celińska – Malinowa…
 42. Różni wykonawcy – Mój Empik – moja muzyka. 80’s
 43. PlanBe – MODA
 44. Kamil Bednarek – MTV Unplugged. Bednarek
 45. Roksana Węgiel – Roksana Węgiel
 46. Alvaro Soler – Mar De Colores
 47. Kafar & Rest – BSNT. Braci się nie traci
 48. Mrozu – Aura
 49. Coma – Sen o 7 szklankach
 50. Różni wykonawcy – The Best of 2018

Stacje radiowe promują muzykę zagraniczną

W półrocznym zestawieniu AirPlay pierwszy polski artysta pojawił się dopiero na pozycji 11. i jest to Marcin Sójka ze swoim debiutanckim singlem Zaskakuj mnie. Kolejni rodzimi twórcy na playlistacji radiowych to: C-Bool z remiksem Rumors na pozycji 14. oraz Krzysztof Zalewski z utworem Kurier na pozycji 18. W całym zestawieniu AirPlay na 100 pozycji polskim twórcom przypadło 29 miejsc.

Na przykładzie list OLiS i Airplay możemy zobaczyć ogromny dysonans między tym, jakie płyty kupują Polacy, a co jest promowane w stacjach radiowych. Pierwsze zestawienie pokazuje, że wybieramy przede wszystkim polskie produkcje i na nie wydajemy pieniądze. Stacje radiowe promują jednak głównie zagranicznych artystów.

TOP 50 na Airplay w pierwszym półroczu 2019

TOP 20 polskich artystów na Airplay w pierwszym półroczu 2019

Chociaż polskie albumy hip-hopowe sprzedają się najlepiej wśród wszystkich innych gatunków w Polsce, raperów próżno szukać w stacjach radiowych. Nawet na liście 20 polskich artystów najczęściej puszczanych w radiach nie znalazł się żaden raper.

Co to Airplay?

Airplay to zestawienie najpopularniejszych utworów granych w polskich stacjach radiowych przygotowywane przez firmę MicroBe na zlecenie Związku Producentów Audio Video. System MicroBe jest zbudowanym od podstaw w Polsce, nowoczesnym narzędziem do automatycznego monitorowania i analizy strumieni audio/video w oparciu o autorskie algorytmy rozpoznawania utworów. Na mocy umowy pomiędzy ZPAV i MicroBe monitorowane są 74 stacje radiowe (lokalne i ogólnopolskie) oraz 14 telewizyjnych kanałów muzycznych.

Co to OLiS?

OLiS to cykliczne zestawienie najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w formacie fizycznym, opracowane na podstawie danych ze sprzedaży detalicznej z sieci największych sklepów muzycznych w Polsce. Lista jest kompilowana co tydzień przez Instytut TNS.

 
11 komentarzy

11
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Różowy Sokół

Sokół – dobry produkt. Łby żyjące przeszłością myślą, że to nadal ulicznik i kupują płyty. Hipsterzy i LGBT wiedzą, że to ich stronnik, zachwycają się postępowością i ewolucją sztywnego niegdyś rapera. A tak naprawdę to różowa parówa odbijająca jak lustro to, co akurat jest popularne w warszawce. Prymitywny i dość głupi, choć cwany, handlarz, u ktòrego prześwietlenia wykazały całkowity brak jakiegokolwiek kręgosłupa; starzejący się bezdzietny wirażka, który stylem życia skupionym wokół używek, śmieciowego seksu i tępego objeżdżania hoteli na świecie jest w stanie zaimponować wyłącznie nastolatkom i ciężkim idiotom. Tfu

MOCNO WKURWIONY W HUJ HUJ

dzien dobry. chcialbym ladnie poprosic redakcje aby dowiedzieli sie czemu tworca gry rap tycoon opierdala sie na karaibach i nic nie robi. dziekuje

op op

Sokoły najchętniej kupowane w 2019

Alternatywki i inne spierdoliny

Wodecki czy Andrea Bocelli by rozjebali tych retow szpakow jednym wersem

Odb

W 2019 Wojtek najchętniej kupował sokoły na pobliskim targu

Wasz ziom

Jędker Realista

Jasiu Oliwa

Wojtek, pomlaszczyłbym Ci pytonga

sdada

Sokół props, zajebista płyta

Natomiast nie mam pojęcia, kto zarządza ramówką w tych polskich radiach, ale od czasów powstania prywatnych rozglośni nic się nie zmienia i to mnie wkurwia. Tam chyba panuje założenie, że ramówka to ma być popelina dla Januszy, którzy muzyki słuchają tylko w samochodzie jadąc na grilla do Stefana, albo wywrotką w trasę i ich Grażyn, co w trakcie gotowania obiadu zaśmiewają się do łez z jakichś debilnych konkursów płacząc z radości jak usłyszą Marylę Rodowicz.

Kiedy te kurwy ogarną, że ludzie którzy wychowywali się na innej muzyce niż komercyjna papa mają dzisiaj po 30, 40+ lat i chętnie by usłyszeli takiego Sokoła czy Ostrego. No ale widać mają to w chuju, dlatego pozostają małe niezależne radia jak chociażby Kampus, ewentualnie Anty-radio, bo tam przynajmniej dużo nowego rocka i nie leci scorrpions i bon jovi non stop, jak w innych stacjach, które mają „rock” w nazwie

Kuki

Co na to paluch?

Jasiu Mela

Pluje na was totalnie zakompleksione dziadki z radia. Chuj wam na kurwe cweliska, tych gówien nikt nie słucha, a szanty dalej promują. Hip hop was rozpierdala pedały, a ignorowanie go i puszczanie popowych popierdółek to kaberet jest. Jebać propagandę, jebać radia!

DDSDS

mam 20 pare lat i gdy jadę samochodem to wolę się zrealksować i posłuchać dobrej muzyki i ładną melodią niż pierdolenia obszczymurów lub gimbów udających czarnuchów, którzy co kilka sekund wydają z siebie dźwięki jak pojeby w psychiatryku

Popularne