Sprawdź nas też tutaj

News

„Wojtek Sokół” najchętniej kupowaną płytą półrocza 2019

Półroczne zestawienia z polskiego rynku muzycznego.

Opublikowany

 

Sokół / fot. Paweł Zanio

Związek Producentów Audio Video przygotował półroczne podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS) oraz zestawienie najpopularniejszych utworów w polskich stacjach radiowych – AirPlay.

Najchętniej kupowanym albumem fizycznym w pierwszym półroczu br. była płyta Wojtek Sokół, autorstwa Sokoła, która od dnia premiery – 15 lutego – nieprzerwanie utrzymuje się na liście. Natomiast w stacjach radiowych królował remiks utworu Freed From Desire, przygotowany przez pochodzącego z Portugali DJ-a Drenchilla oraz Indiianę.

Na OLiSie rządzi hip-hop

Już tradycyjnie polscy artyści są zdecydowanie lepiej widoczni na listach sprzedaży niż na playlistach radiowych. W półrocznym zestawieniu OLiS na 100 pozycji 70 przypadło polskim twórcom. Tylko w pierwszej dziesiątce 8 albumów należy do rodzimych artystów, z czego 5 albumów to albumy hip-hopowe: oprócz Sokoła w top 10 pojawili się O.S.T.R. z albumem „Instrukcja obsługi świrów” na miejscu 3., Pro8L3M i „Widmo” na miejscu 4., Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” na miejscu 6., „Blur” Małpy na miejscu 7., Kali/Magiera i „Chudy chłopak” na miejscu 8., Męskie Granie 2018 na miejscu 9. i Pawła Domagały 1984 na miejscu 10.

TOP 50 na OLiS w pierwszym półroczu 2019

 1. Sokół – Wojtek Sokół
 2. Muzyka filmowa – A Star is Born
 3. O.S.T.R. – Instrukcja obsługi świrów
 4. PRO8L3M – Widmo
 5. Queen – The Platinum Collection – Greatest Hits I, II & III
 6. Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy
 7. Małpa – Blur
 8. Kali/Magiera – Chudy chłopak
 9. Różni wykonawcy – Męskie Granie 2018
 10. Paweł Domagała – 1984
 11. Paluch – Czerwony dywan
 12. Zbigniew Wodecki – Dobrze, że jesteś
 13. Kortez – Mini dom
 14. Różni wykonawcy – Smooth Jazz Cafe 18
 15. Leonard Cohen – The Essential Leonard Cohen
 16. donGURALesko & Matheo – Miłość, szmaragd i krokodyl
 17. Andrea Bocelli – Vivere. The Best of
 18. Nocny Kochanek – Randka w ciemność
 19. Różni wykonawcy – Siesta XIV. Prezentuje Marcin Kydryński
 20. Michael Buble – Crazy Love
 21. Kortez – Mój dom
 22. BTS – Map of the Soul. Persona
 23. Billie Eilish – When We All Fall Asleep, Where Do We Go?
 24. Muzyka filmowa – Bohemian Rhapsody
 25. Rammstein – Rammstein
 26. Szpaku – Atypowy
 27. Daria Zawiałow – Helsinki
 28. Fisz Emade Tworzywo – Radar
 29. Kizo – Pegaz
 30. Zbigniew Wodecki – The Best. Zacznij od Bacha
 31. Maanam – Złota kolekcja – Kocham cię kochanie moje (reedycja 2019)
 32. Tede & Sir Mich – Karmagedon
 33. ABBA – Gold. Greatest Hits
 34. donGURALesko – Latające ryby
 35. Ariana Grande – thank you, next
 36. Nosowska – Poeci polskiej piosenki. Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć
 37. Jan-rapowanie & NOCNY – Plansze
 38. Różni wykonawcy – Mój Empik – moja muzyka. Duety
 39. Jano – Inna wizja
 40. Różni wykonawcy – Mój Empik – moja muzyka. 90’s
 41. Stanisława Celińska – Malinowa…
 42. Różni wykonawcy – Mój Empik – moja muzyka. 80’s
 43. PlanBe – MODA
 44. Kamil Bednarek – MTV Unplugged. Bednarek
 45. Roksana Węgiel – Roksana Węgiel
 46. Alvaro Soler – Mar De Colores
 47. Kafar & Rest – BSNT. Braci się nie traci
 48. Mrozu – Aura
 49. Coma – Sen o 7 szklankach
 50. Różni wykonawcy – The Best of 2018

Stacje radiowe promują muzykę zagraniczną

W półrocznym zestawieniu AirPlay pierwszy polski artysta pojawił się dopiero na pozycji 11. i jest to Marcin Sójka ze swoim debiutanckim singlem Zaskakuj mnie. Kolejni rodzimi twórcy na playlistacji radiowych to: C-Bool z remiksem Rumors na pozycji 14. oraz Krzysztof Zalewski z utworem Kurier na pozycji 18. W całym zestawieniu AirPlay na 100 pozycji polskim twórcom przypadło 29 miejsc.

Na przykładzie list OLiS i Airplay możemy zobaczyć ogromny dysonans między tym, jakie płyty kupują Polacy, a co jest promowane w stacjach radiowych. Pierwsze zestawienie pokazuje, że wybieramy przede wszystkim polskie produkcje i na nie wydajemy pieniądze. Stacje radiowe promują jednak głównie zagranicznych artystów.

TOP 50 na Airplay w pierwszym półroczu 2019

TOP 20 polskich artystów na Airplay w pierwszym półroczu 2019

Chociaż polskie albumy hip-hopowe sprzedają się najlepiej wśród wszystkich innych gatunków w Polsce, raperów próżno szukać w stacjach radiowych. Nawet na liście 20 polskich artystów najczęściej puszczanych w radiach nie znalazł się żaden raper.

Co to Airplay?

Airplay to zestawienie najpopularniejszych utworów granych w polskich stacjach radiowych przygotowywane przez firmę MicroBe na zlecenie Związku Producentów Audio Video. System MicroBe jest zbudowanym od podstaw w Polsce, nowoczesnym narzędziem do automatycznego monitorowania i analizy strumieni audio/video w oparciu o autorskie algorytmy rozpoznawania utworów. Na mocy umowy pomiędzy ZPAV i MicroBe monitorowane są 74 stacje radiowe (lokalne i ogólnopolskie) oraz 14 telewizyjnych kanałów muzycznych.

Co to OLiS?

OLiS to cykliczne zestawienie najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w formacie fizycznym, opracowane na podstawie danych ze sprzedaży detalicznej z sieci największych sklepów muzycznych w Polsce. Lista jest kompilowana co tydzień przez Instytut TNS.

 
11 komentarzy

11
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
Różowy Sokół

Sokół – dobry produkt. Łby żyjące przeszłością myślą, że to nadal ulicznik i kupują płyty. Hipsterzy i LGBT wiedzą, że to ich stronnik, zachwycają się postępowością i ewolucją sztywnego niegdyś rapera. A tak naprawdę to różowa parówa odbijająca jak lustro to, co akurat jest popularne w warszawce. Prymitywny i dość głupi, choć cwany, handlarz, u ktòrego prześwietlenia wykazały całkowity brak jakiegokolwiek kręgosłupa; starzejący się bezdzietny wirażka, który stylem życia skupionym wokół używek, śmieciowego seksu i tępego objeżdżania hoteli na świecie jest w stanie zaimponować wyłącznie nastolatkom i ciężkim idiotom. Tfu

MOCNO WKURWIONY W HUJ HUJ

dzien dobry. chcialbym ladnie poprosic redakcje aby dowiedzieli sie czemu tworca gry rap tycoon opierdala sie na karaibach i nic nie robi. dziekuje

op op

Sokoły najchętniej kupowane w 2019

Alternatywki i inne spierdoliny

Wodecki czy Andrea Bocelli by rozjebali tych retow szpakow jednym wersem

Odb

W 2019 Wojtek najchętniej kupował sokoły na pobliskim targu

Wasz ziom

Jędker Realista

Jasiu Oliwa

Wojtek, pomlaszczyłbym Ci pytonga

Kuki

Co na to paluch?

sdada

Sokół props, zajebista płyta

Natomiast nie mam pojęcia, kto zarządza ramówką w tych polskich radiach, ale od czasów powstania prywatnych rozglośni nic się nie zmienia i to mnie wkurwia. Tam chyba panuje założenie, że ramówka to ma być popelina dla Januszy, którzy muzyki słuchają tylko w samochodzie jadąc na grilla do Stefana, albo wywrotką w trasę i ich Grażyn, co w trakcie gotowania obiadu zaśmiewają się do łez z jakichś debilnych konkursów płacząc z radości jak usłyszą Marylę Rodowicz.

Kiedy te kurwy ogarną, że ludzie którzy wychowywali się na innej muzyce niż komercyjna papa mają dzisiaj po 30, 40+ lat i chętnie by usłyszeli takiego Sokoła czy Ostrego. No ale widać mają to w chuju, dlatego pozostają małe niezależne radia jak chociażby Kampus, ewentualnie Anty-radio, bo tam przynajmniej dużo nowego rocka i nie leci scorrpions i bon jovi non stop, jak w innych stacjach, które mają „rock” w nazwie

Jasiu Mela

Pluje na was totalnie zakompleksione dziadki z radia. Chuj wam na kurwe cweliska, tych gówien nikt nie słucha, a szanty dalej promują. Hip hop was rozpierdala pedały, a ignorowanie go i puszczanie popowych popierdółek to kaberet jest. Jebać propagandę, jebać radia!

DDSDS

mam 20 pare lat i gdy jadę samochodem to wolę się zrealksować i posłuchać dobrej muzyki i ładną melodią niż pierdolenia obszczymurów lub gimbów udających czarnuchów, którzy co kilka sekund wydają z siebie dźwięki jak pojeby w psychiatryku

Popularne