Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Wspominamy ciekawe produkcje DJ-a 600V

Opublikowany

 

Legenda. Po prostu. Inaczej nie da się chyba określić postaci Volta, a produkcji, których dostarczył przez długie lata swojej kariery trudno byłoby zliczyć.

Brał udział w wielu projektach muzycznych, które kształtowały hiphopowe brzmienie w Polsce – wystarczy chyba wspomnieć składankę Smak Beat Records, "Skandal" Molesty, numery 1kHz czy też jego krążki producenckie. Mimo, że obecnie już nieco zakurzony i jego nowej muzyki nie słyszymy już zbyt często, to za brak jakiejkolwiek wiedzy o jego dokonaniach słuchacz polskiego rapu powinien skończyć w kryminale. A jako, że od czasu do czasu lubimy sobie na Glamrapie powspominać, to postanowiliśmy odświeżyć kilka produkcji Volta. Sprawdźcie. 

Vienio i Pele – „Rzeczywisty Film” i Fenomen – „Sam Na Sam”

"Nie wierzyłem uszom – Volt miał niezły plan / Ten sam bit na 'Autentyku 2' i 'Sam na sam'" – takie wersy można było usłyszeć we wspominkowym numerze "2003" na "Kwiatach Zła" Piha. O co chodziło? Ano podczas premiery obu krążków okazało się, że zarówno Vienio i Pelson, a także chłopaki z Fenomenu zrobili dwa różne numery wykorzystując dokładnie ten sam bit od DJ-a 600V. Sytuacja dość niecodzienna, a doszło do tego prawdopodobnie przez zwykłą pomyłkę.Reni Jusis – „Przepraszam Bardzo”

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że postać Reni Jusis jest bezsprzecznie związana z tą pozornie ciemniejszą stroną muzycznej mocy – no wiecie – kontrakt z bezwzględnym majorsem, radiowe hity grane w stricte komercyjnych i powszechnie dostępnych stacjach, i tak dalej, i tak dalej. Tak, czy inaczej to prędzej wrzucilibyśmy Reni do jednego worka z Sylwią Grzeszczak i Natalią Szroeder aniżeli z… no właśnie – DJ-em 600V? A tak, bo jak się okazuje Reni na swoim koncie oprócz typowo popowych kawalin ma także bardzo owocną współpracę z postaciami ze środowiska rapowego. Już na swoim debiutanckim krążku (z którego pochodzi ultrahitowa, tytułowa "Zakręcona") można znaleźć było klimaty funkowe czy też naleciałości rapowe, a główna w tym zasługa producenta o ksywce Yaro (współpracował m.in. z Liroyem) i kto wie, czy na drugiej płycie wokalistki pojawiłby się w ogóle Volt, gdyby Reni nie pokłóciła – i nie rozstała prywatnie – z Yarem. Volt wyprodukował artystce numer "Przepraszam Bardzo", który brzmiał… no powiedzmy, że refren był jeszcze akceptowalny, ale rapowanych zwrotek Reni z 1999 roku 18 lat później słucha się, delikatnie mówiąc, niezbyt przyjemnie. Mimo wszystko numer warty odnotowania, chociażby ze względu na dość niecodzienne połączenie.

 

Ten Typ Mes – „Jeste'mistrzem”

Na „Trzeba Było Zostać Dresiarzem” poświęciłem bardzo dużo swojego czasu, zresztą jak na (prawie) każdy krążek Tego Typa Mesa – w końcu to przecież Ten Typ Mes i przez bardzo długi czas wydawało mi się, że poznałem już ten album wystarczająco dobrze. Hm, jakie było moje zdziwienie, gdy zupełnym przypadkiem natknąłem się na numer „Jeste'mistrzem”, który okazał się być bonsuowym numerem z „TBZD”. Kompletnie nie miałem pojęcia o jego istnieniu, a chyba śmiało mogę też założyć, że sporo z Was też, bo na dzień pisania tego tekstu Youtube pokazuje ledwo przekroczone 170 tysięcy odtworzeń. Kolejne zdziwienie? Ksywa producenta odpowiadającego za ten lekko baunsujący podkład. Mes już przecież wiele lat temu współpracował z DJ-em 600V i mimo że już obecnie mało kto wraca do przeszłości i korzysta z usług legendardnego muzyka, to Piotrek cały czas faktycznie pamięta o „autorze płyt, którego znamy na pamięć” i stara się tę pamięć pielęgnować, bo oprócz „Jeste'Mistrzem”, to Volt pojawił się też na reedycji „Zapisków Typa” współpracując przy numerze „Klocki”. Też warto odświeżyć.

 

donGURALesko – „To My”

Gural, czyli kolejny żołnierz Volta, z którym stworzył numer bez wątpienia kultowy, legendarny i taki, do którego wraca się regularnie z niezmienną przyjemnością. W momencie, gdy słyszymy zestawione ze sobą ksywki 600V i DGE to chyba od razu gdzieś z tylu głowy słyszymy nieśmiertelny refren „leje się tekila, a my gramy w bilard”. Mimo, że zdecydowanie najbardziej znany, to nie jest to jedyny numer, który stworzyli wspólnie Ci dwaj weterani. Gural podczas nagrywania pod skrzydłami Wielkie Joł, swojego drugiego solowego krążka "Drewnianej Małpy Rock" sięgnął po sporo różnych producenckich nazwisk, a nie tylko po sprawdzonych w boju White House'ów i padło tym razem między innymi na Volta. Tak też powstał bit do numeru "To My", idealnie skrojony pod braggowy styl Gurala.

 

Ero, Małolat, Ten Typ Mes, Pezet – „W Klub Idziemy”

Nieistniejący już warszawski klub The Fresh można wspominać przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze – sporo ciekawych koncertów, m.in. KRS-One, Twista, Method Man, Kurtis Blow czy M.O.P., po drugie – beef z siecią komórkową Play, której firma będąca właścicielem klubu zarzuciła, iż bezczelnie podkradła logo The Fresh w swojej kampanii o identycznej nazwie, no i po trzecie – kawałek "W Klub Idziemy". Właściciele The Fresh nie pierdolili się w tańcu, tylko wytoczyli do promocji swojego dziecka bardzo ciężkie działa, bo tak chyba należy określić wspólny numer Erosa, braci Kaplińskich i Mesa okraszonego bitem DJ-a 600V. Jak wyszło? No cóż, klimat numeru idealnie nadawał się na imprezę, chwytliwy refren, luźne zwrotki całej zebranej ekipy i do tego bujający bit Volta robiło niezłą promocję powstającemu klubowi. Obecnie już jednak lokal The Fresh nie istnieje, a jedne z niewielu wspomnień jakie po nim zostało, to ten właśnie numer.

14 komentarzy
14 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kye
5 lat temu

Kye 600fau

RatujeNiusy
5 lat temu
Reply to  Kye

[img]https://oi66.tinypic.com/2dm798h.jpg[/img]

jp sekta
5 lat temu
Reply to  RatujeNiusy

[img]https://oi60.tinypic.com/168eel4.jpg[/img]

sc5qk
5 lat temu
Reply to  RatujeNiusy

Kojarzy ktoś jak się nazywa ta cycolina? Widziałem z nią kiedyś galerie, mega cyc

BogatyKarierowicz
5 lat temu
Reply to  Kye

A wy co tam biedak?

[img]https://retro.pewex.pl//uimages/services/pewex/i18n/pl_PL/201508/1438760545_by_krzys_500.jpg[/img]

Nawet mi was nie żal 🙂

prawdziwygracz h
5 lat temu

Smalec

kimmm
5 lat temu
Reply to  Kye

Ja wspominam jego płytę za 5,99 w Saturnie. Beka w chuj ;d (żeby nie było kupiłem)

ELO KURWA
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/video_copynotice?v=dy3HGEPcwDU[/youtube]

KROTKO

tetyyt
5 lat temu

600V – polski DJ Premier

DOŻYWOTNI PROPS

swagyyy
5 lat temu
Reply to  tetyyt

Dokladnie. Polski Primo.
Cale skladanki to klasyka polskiego rapu.
Szkoda ze Volt juz nie robi takich skladanek z przegladem fajnych skladow.

hahasz
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=pHUtpaJbCR4[/youtube]

cydży
5 lat temu

CO TEN MARNY TRUSEK MA NA ŁBIE I CO ZA DEBILNE MINY ODPIERDALA. JEBAC.

Pararara
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wCHy57TsnU0[/youtube]

hujjj
5 lat temu

po chuju na kwiatach zla. Raczej krew pot i lzy

Popularne