Sprawdź nas też tutaj

Felieton

Zagraniczne kolaboracje polskich raperów. Cz.5 – Globtroterzy |FELIETON

Opublikowany

 

Pięć zagranicznych – światowych kooperacji naszych rodzimych artystów.

Czas powoli kończyć cykl zagranicznych kolaboracji. W tych kilku częściach przypomniałem ważniejsze rapowe kooperacje. Jest tego znacznie więcej i spokojnie można by napisać jeszcze parę odcinków tej serii. Jak widać w polskim rapie, współpraca z raperami prawie ze wszystkich kontynentów układała się bardzo dobrze. Znając możliwości niektórych MC w niedługim czasie pewnie nie będzie miejsca gdzie nie słyszano rapera z Polski. 

Ostatnia część cyklu będzie kontynuacją między-oceanicznej współpracy oraz powrotem do Europy.  Będzie trochę Francji, Wielkie Brytanii, Włoch oraz Skandynawii.  

#1 O.S.T.R.  feat Evidence – Real Game

Reprezentantowi Łodzi można by poświęcić osobną część tego cyklu. Jako jeden z nielicznych współpracował z całą gamą znamienitych, zagranicznych raperów, ale i producentów. Jako flagowy numer z zagranicznym gościem typuję track z członkiem Dilated Peoples. Jako, że O.S.T.R to człowiek orkiestra, nie można nie wspomnieć o jego wspólnej płycie z kanadyjskim producentem Marco Polo. Poza tym m.in. współpraca z Craig'iem G, holenderskim kolektywem Killing Skills oraz Sacha Vee z Nowej Zelandii, a jest tego jeszcze trochę.

 

#2 Los Sicarios feat Sokół, Koras – A veces

Tym razem lądujemy na Kubie. Sokół z Korsem wybrali się tam na krótkie wakacje czego efektem była współpraca z chłopakami z Los Sicarios. Zniewagą byłoby nie wspomnieć o tej nietypowej kolaboracji. Co więcej Prosto wydało album "Cuba Libre", który był kompilacją kubańskiego rapu. Materiał promował również utwór Checkeando, w którym gościnnie również udzielił się Sokół.

 

#3 Tau feat Lecrae – Godline

Znacząca zmiana klimatu w porównaniu z poprzednimi numerami. Tym razem trochę o chrześcijańskiej współpracy. Tau na swoim albumie Remedium zebrał całkiem fajną listę gości, aczkolwiek to właśnie Lecrae jako laureat Grammy przykuwał największą uwagę. Jedna z mocniejszych międzynarodowych kolaboracji jak i chyba najważniejsza w karierze Tau.

 

#4 Slums Attack feat DeFuckTo, Azyl, Sniper, Clementino, RMC, Gandzior, LooMC, Shazaam, Hijack – Radio Wolna Europa

W tym kawałku Peja zaserwował nam iście europejski numer pokazując, że żadne podziały nie są wstanie powstrzymać muzyki. Ten rapowy posse cut sprawił, iż na jednym tracku obok siebie można było usłyszeć reprezentantów Czech, Niemiec, Włoch, Anglii, Belgii, Szwecji czy Litwy.

 

#5 Inne

Tutaj powinien pojawić się kolejny numer, który mógłby zakończyć część piątą. Zdecydowałem, że wspomnę jeszcze kilka tracków, gdyż nie ma sensu umieszczać ich w kolejnej części. Oczywiście seria ta nie zawiera wszystkich międzynarodowych kolaboracji, bo przecież wielu polskich raperów nagrywa z różnymi mniej lub bardziej znanymi artystami z innych krajów. Przechodząc do sedna. Na pewno warto wspomnieć o zapomnianym feacie John'a Connor'a z Dog Eat Dog, który to pojawił się na "Ścieżce Dźwiękowej" TDF'a. Fanom na pewno jest znana postać francuskiego rapera De2s'a, który ma za sobą współpracę m.in. z Peją, Hukosem, Brahem czy grupą MorWA. Na zakończenie track Hometown, w którym udzieliło się kilku polskich raperów, aczkolwiek najważniejszą postacią na bicie jest niestety, nieżyjący już Sean Price.

 
11 komentarzy
11 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Sigil
5 lat temu

SOKÓŁ TO RZECZYWIŚCIE ZAGRANICZNY, TYLKO ŻE POD WZGLĘDEM TYCH JEBANYCH CEN NA SWOICH SZMATACH SZYTYMI W UGANDZIE . KLAPKI WAKACYJNE PROSTO ZA 169,99 NIGDY CI KURWA NIE ZAPOMNE

STREET CREDIBILITY
5 lat temu
Reply to  Sigil

jak cie nie stac to nie kupuj i zamknij pysk cymbale

ołjeje
5 lat temu

Ta ty zamknij pizde jak to kupujesz to niezle dajesz sie jebac jakby jeszcze w Polsc szyli to ok.Beka z ludzie co popierdalaja w ciuchach prosto

Knu_Pce
5 lat temu
Reply to  Sigil

„(…)i pierdoliłeś coś, że za droga PROSTO bluza. Nie kupuj jej, ona nie jest dla lamusa(…)”

AQHAA
5 lat temu
Reply to  Knu_Pce

no no tak samo z ciemnej strefy rapowali zdejmij to logo falszywi niech go nie noszą a same barany w tym chodzą ludzie wspolczuje wam.Wojtek propsy za koszenie hajsu na niedorozwojach mając przebbitke 500 procent brawo 😀

kstyk-ty-kurwo
5 lat temu

KREDENSA ALBO ZBANOWALI. ZREZYGNOWAL Z NUDÓW. ODSZEDL NA EMERYTURE (NIE JAK KAPO DZIWKA, DALEJ SZUKA PLUSIKOW), ALBO POWROCI Z MOCNIEJSZA SILA.

ASAP SWAG
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=mLZgQBuWJVw[/youtube]
WOLE TO

PS:kuchwy

no wiadomo
5 lat temu

KURWA MYŚLAŁEM ŻE TO TESTOVIRON NA ZDJĘCIU

_aqq_
5 lat temu

głąby nie wiedzo :)))

Wilki współpracują lepiej niż psy. Udowadniają to badania, w których naukowcy porównywali zachowania watah obu tych gatunków. Okazuje się, że to wilki są skore do współpracy, a u psów dominuje dyktatura.
Uczone podawały jedzenie parom złożonym z liderów watah i zwierząt tworzących watasze „ogony”. Okazało się, że wilki alfa, choć czasem powarkiwały na swoich słabszych towarzyszy, to dopuszczały ich do miski. Natomiast wśród psów panowała tak ostra hierarchia, że te najsłabsze często nawet nie odważały się zbliżyć do posilającego się przewodnika stada.
Podczas poszukiwania pożywienia wilki wykazywały się złożonymi zachowaniami społecznymi – potrafiły „obgadywać” zmieniające się okoliczności i reagowały na sygnały od innych członków watahy. Natomiast psy poddawały się dyktaturze lidera grupy, a każda niesubordynacja wiązała się z jego ostrą reakcją.
Powyższe doświadczenia wskazują na to, że psy, choć są gatunkiem pochodzącym od wilka, są selekcjonowane i warunkowane przez człowieka do zachowania absolutnego posłuszeństwa. Te wzorce przenoszą potem z relacji człowiek – pies, na relacje wewnątrz watahy. Z kolei wilki, żeby przetrwać, muszą ze sobą współpracować.
Podczas jednego z eksperymentów rzucono 20 dorosłym psom zamknięte opakowania suchej kiełbasy. Żaden z nich nie potrafił dostać się do niej w czasie krótszym niż dwie minuty. Kiedy jednak takiej samej próbie poddano 10 wilków, aż osiem z nich szybko dało sobie radę. Co ciekawe, podobnie sprawne były… psie szczeniaki. A dorosłe psy otworzyły w końcu opakowania z kiełbasą, kiedy… dostały takie polecenie od człowieka.
https://wyborcza.pl/1,75400,16521779,Wilki_wspolpracuja_lepiej_niz_psy.html

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Bk_b1EjRNkA[/youtube]

_aqq_
5 lat temu

Du Starker, der den Berg ersteigt,
der allen Winden entgegentritt,
der zornige Wind, dessen aufkommen wild ist.
Heftiger , Wütender , der im wilden Grimm einhergeht,
der die Weltgegender anbrüllt.
Der die hohen Berge verwüstet,
der den Sumpf austrocknet, der das Rohr verdorren läst.
Er stellt sich dem Wald entgegen und warf seine Bäume um.
Er stieg zum Garten herab und hat seine Früchte abgerissen.
Er stieg zum Fluss hinunter und hat Eis ausgeschüttet.
Er stieg hinab zum Festland und überzog es mit Rauhreif.
Qual der Menschen, Krankheit der Menschen, Schmerz der Menschen.
in das Haus, in das ich eintrete, tritt du nicht ein,
dem Haus , dem ich mich nähere, nähere dich nicht,
in das Haus, in das ich eintrete, tritt du nicht ein.
Bei Anu und Antu , bei Enlil und Ninlil,
bei Ea und Damkina bist du beschworen und mögest du beschworen bleiben.
https://pazuzu01.wordpress.com/author/pazuzu01/page/2/

#naucz się służyć, psie

[img]https://orig14.deviantart.net/cb55/f/2012/002/3/f/js7h1223_by_frecklydog-d4l3784.jpg[/img]

Gimby
5 lat temu

Nie że drogie ciuchy,ale po chuj przepłacać jak w tej cenie mam ubrania naprawde zajebistych firm a nie jakieś kurwa proste prosto

Popularne