Sprawdź nas też tutaj

News

30 tys. zł za koncert Sokoła, O.S.T.R.-a czy Taco Hemingway’a. Ile zarabiają Polscy raperzy?

Opublikowany

 

– Raperzy pokazują mniej, niż mają – uważa Malik Montana.

Na Youtubowym kanale „Dla Pieniędzy” pojawił się materiał, w którym Paweł Swinarski przygląda się zarobkom raperów pochodzących z naszego kraju. Możemy się z niego dowiedzieć między innymi jakie kwoty zarabiają wykonawcy za zagrane koncerty. Oprócz tego, poruszany jest temat sprzedaży płyt i ubrań.

 

Ile zarabiają raperzy na koncertach?

Z materiału wynika, że w pierwszej linii jeżeli chodzi o gaże koncertowe znajdują się Sokół, O.S.T.R. oraz Taco Hemingway. Mogą oni liczyć nawet na 30000 zł za jeden koncert. Na zarobki od 15000 do 25000 zł za występ otrzymują wykonawcy tacy jak Tede, Quebonafide czy Paluch, a od 5000 do 10000 zł inkasują m.in. Donguralesko, Sitek i Białas.

 

Ostatni próg wynagrodzeń koncertowych zaprezentowany w materiale dotyczy głównie raperów młodego pokolenia i wynosi od 3000 do 5000 zł. Na takie kwoty mogą liczyć Bedoes, Reto i Malik Montana.

 

Według Malika Montany Polscy raperzy nie chwalą się pieniędzmi i pokazują mniej, niż mają w rzeczywistości i raczej ukrywają m.in. to jakimi autami jeżdżą – W krajach zachodnich typu Niemcy, Francja czy Ameryka rzeczywiście jest pokazywanie tych pieniędzy na podstawie aut, ubrań i innych rzeczy – mówi raper.

 

O największym honorarium za koncert wypowiedział się Kuba Stemplowski ze Step Records. Jak mówi, zna przypadek ponad 40 tysięcy za występ. Niestety nie ujawnił on kto zgarnął taką sumę. Przywołał on jednak niedawny koncert Taco Hemingway-a na warszawskim Torwarze, który został wyprzedany. – Było tam kilka tysięcy osób. Jeżeli się to pomnoży przez cenę biletu, to myślę, że małą kawalerkę w mniejszym mieście można sobie za to kupić.

 

Zarobki z płyt

Na przestrzeni lat urosło wiele mitów na temat zarobku raperów na pojedynczej płycie. Wszystko oczywiście rozbija się o to, czy dany krążek jest wydawany samodzielnie czy przez wytwórnię. W cenę jednego krążka wliczonych jest wiele opłat, jak np: 23% podatek VAT, zysk wytwórni (ok. 7%), koszt dystrybucji (10%), opłata dla ZAIKS-u (10%) oraz koszty nagrania oraz promocji albumu.

 

I tak od 8-12 zł na czysto raper zarabia ze sprzedanej jednej płyty, kiedy wydaje ją we własnym wydawnictwie. Dużo gorzej wygląda sytuacja, kiedy album wydawany jest w zewnętrznej wytwórni. Wtedy z jednej płyty można zgarnąć od 2 do 5 zł.

 

Kto sprzedał najwięcej płyt w polskim rapie?

Tutaj Kuba Stemplowski wskazuje na Liroya, którego krążek „Alboom” został sprzedany w ponad pół milionowym nakładzie. – Jego ostatni album to już 5 tysięcy, czyli już zdecydowanie mniej, ale historycznie rzecz biorąc to on rzeczywiście sprzedał najwięcej płyt. Bardzo dobre wyniki notuje też Peja, Ostry, Tede, Gang Albanii, który dwoma płytami sprzedał bardzo dużo swoich albumów. Oprócz tego osoby, które teraz na scenie pojawiają się jakby nowe, ale też bardzo dobrze się sprzedają i dobijają do tej czołówki historycznej. Mowa tutaj na pewno o Quebonafide, Paluchu i Taco Hemingway-u – wylicza project manager opolskiej wytwórni.

 

Przy okazji warto przypomnieć nasze ubiegłoroczne zestawienie dotyczące raperów, którzy sprzedali najwięcej płyt w polskim rapie. Na pierwszym miejscu znalazł się wspomniany wcześniej Liroy z 850 tys. sprzedanych kopii. Z dalszymi pozycjami zapoznacie się tutaj: Najlepiej sprzedający się raperzy w Polsce – ranking

 

W materiale ponadto Sokół ujawnił m.in., że Prosto generuje powyżej 10 milionów obrotów rocznie.

 

0 0 vote
Article Rating
 
19 komentarzy
19 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
oto
3 lat temu

Co was obchodzi kto ile zarabia?? U nas się nie mówi o takich rzeczach bo ludzie są zazdrośni! I to jest w tym kraju CHORE! Zapracowali sobie na takie stawki to mają… Nie porównujcie USA do Polski bo tam już muzyki nie ma, jest tylko Biznes Pedalski Biznes!

hardier
3 lat temu

CMAZ ROCKS!!

TWOJ NICK SKURWYSYNU
3 lat temu

KURWA TEN JEBANY PLACEK TACO 30K A LEGENDA PL HIP HOPU GURAL ZACZYNA OD 5K?

ActiveDirectory
3 lat temu

ciekawe ile hypemani zarabiają

podobno Brewa dokłada się do paliwa i biega Jackowi po szlugi i alko dla załogi (za które oczywiście wieprz mu nie oddaje)

Tomasss
3 lat temu

Wobec tego artykulu polecam serdecznie teraz kazdemu sprawdzic ten odcinek powiedzmy od 2:45 jak pięęęknie Sokół oraz ten typ mes palą jana az miłoooo:)
https://m.youtube.com/watch?v=x1Y4FwfzaRM

MALTNO
3 lat temu

POZDRAWIAM WOJTEK PSEUDONIM NARRATOR.

Judenrat
3 lat temu
olek14
3 lat temu

JASZCZOMP ZARABIA NAJWIECEJ NA SKRPETKACH ,ZNICZACH I MAJTKACH PROSTO

Rockefeller
3 lat temu

**UJA ZARABIAJĄ
[img]https://e-anetabloguje.blog.pl/files/2017/08/david-rockefeller.jpg[/img]

cydży
3 lat temu

PISALEM JUZ WYZEJ, KOPY W DUPY SIE NALEZA A NIE TAKA JALMLUZNA.

BACK
3 lat temu

Bezdomni mają więcej niż te berlinki

Jarzyna
2 lat temu

Cena biletu to nie wyłącznie koszt wykonawcy, więc takie „mnożenie ceny biletu przez ilość osób” nie ma większego znaczenia.

TYLKO ERDZIU EDK
3 lat temu

ERDZIU NA RAZIE NIE ZARABIA KOKOSÓW, ALE ZA TO MA PRAWDZIWYCH FANÓW.
[img]https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/26804484_1544504282299359_270837247239885788_n.jpg?oh=ecef4f199f9661395bdcd9aab6fba0d0&oe=5AEB09A8[/img]

JASZCZOPM
3 lat temu

SOKOLOWI HAJS MUSI SIE ZGADZAC
[img]https://www.glamrap.pl/images/stories/f3/sokol-hajs-sie-zgadza.jpg[/img]

Judenrat
3 lat temu

Po chuj ryj tego ludzkiego gowna Bedopsa?

cmaz szok
3 lat temu

CHUJA NIC NIE ZARABIAJA BO NIKT NIE CHCE ICH SLUCHAC, TO CMAZ PUSZCZA CI OCZKO CHOC MA SLABĄ KARTĘ, ALE ZGARNIA CAŁĄ PULĘ BO TEN POKER JEST FARTEM
ALE ON NIE GRA KONCERTOW BO MA WYJEBANE NA HAJS
[img]i.ytimg.com/vi/s5zImROAmaQ/maxresdefault.jpg[/img]
https://www.youtube.com/watch?v=4SQWfu8fIAQ

cmaz szok
3 lat temu

NO I JESZCZE JEBAC PALUCHA

Dorian*
3 lat temu

jak ktos nie oglądał informuję że cokół zarabia na ciuchach 10 baniek rocznie.

ehh
3 lat temu

Zazdroszcze. Mi nie wyszło. 29 lat na karku, za późno już na nagrywki, mimo że mam dobry sprzęt i pisze od 3 lat. 89 rocznik startujący w 2018 roku to już chyba za duzy poslizg. Lipa…

Popularne