Sprawdź nas też tutaj

Felieton

4 lata działalności Eripe (cz. 3/4) |FELIETON

Opublikowany

 

Na palcach jednej ręki można zliczyć tych, co od początku swojej kariery prezentują ponadprzeciętną jakość i potrafili ją utrzymać do chwili obecnej. Jednym z takich raperów jest Eripe.

Przed wami przedostatnia część felietonu podsumowująca jego działalność na scenie. 

2014

Zaczyna się czystkami, ale nie w rapie tylko na FP rapera. Nie był w stanie kontrolować kto go słucha, aczkolwiek mógł ograniczyć dostęp młodocianym do swojego facebooka. Fanpage został udostępniony jedynie dla fanów +17. Tu kolejna ciekawostka, obecnie jego licznik wskazuje około 90 tyś polubień, więc gdyby nie świadome zbanowanie małoletnich, mógłby cieszyć się ponad 100 tysięczną liczbą fanów. Jednak nie o cyferki chodzi w rapie – to się ceni. 

Teraz powrót do pamiętnego wywiadu o noskillach. Najbardziej z całej grupy pospinał się Miuosh. Zaczął on dowiadywać się kim jest Eripe, próbował go namierzać czy po prostu dzwonić do niego. Gdy już obaj byli na linii, Mioush powiedział Ripowi, że będzie ssał kutasa na oczach całej Polski. Od tej chwili raper z Krakowa postanowił, że nie odpuści. Później wynikło jeszcze parę nieprzyjemnych sytuacji, po części w których udział brali pozostali członkowie składu Patokalipsa. Wypadkową tych wydarzeń był pamiętny diss na Miuosha, na którego z resztą sam zainteresowany nie odpowiedział. Swoje "5 groszy" na temat pana z Katowic dorzucił Oxon, którego diss również dobrze przyjął się na scenie. Podobnie jak  poprzednim razem − odpowiedzi nie było. Oba dissy są rzezią,  wspomnę tu kilka trafnych spostrzeżeń bohatera artykułu. Nosem kręcę na te groźby twoje, beka z wacka // Co to za film, że Chewbacca chce udawać 2Paca − idealne wytknięcie image'u Miuosh'a. Tyle lat na scenie i wszyscy z ciebie szydzą // Najlepsze co wyniosłeś z rapu, to ten telewizor − nawiązanie do jednego ze zdjęć, które dodał  reprezentant Katowic. Nazwałeś się Panem, doskonale, goń do Pacanowa // Widzę capie, że mitologia to twoja słaba strona − jedna z płyt Miuosh'a nosiła tytuł Pan z Katowic, a jeżeli chodzi o sprawę z mitologią, Pan wyglądem przypominał kozę, mam nadzieję, że wszyscy czytelnicy kojarzą twarz Miuosh'a. No i ten najlepszy, pełen niedomówień i domysłów: Ty powiedz fanom o RKM i co przed kamerą robiłeś, błaźnie // Teraz karmisz małolatów gównem, które wtedy zjadłeś // Taki z cienie Jackass, typie, na co czekasz? Dissuj nas − podobno gdzieś na jakimś starym VHS'ie jest nagranie, na którym widać jak Mioush zjada swoje ekskrementy.

 

O tym dissie wypowiedział się również Paluch, mówiąc że Pato "zjadło" Miuosh'a, ale tylko dlatego, że on nie odpowiedział na ich zaczepki.  

 

Pozostawiam sprawę dissu, bo tu chyba zostało już wszystko wyjaśnione – przynajmniej przez jedną stronę. Muzycznie nie otrzymaliśmy żadnego większego materiału od Eripe. Doczekaliśmy się jednak kolejnego albumu całego składu Patokalipsa – Droga Krajowa 0,7. Chłopaki ruszyli z materiałem w Polskę i dali parę fajnych koncertów. Apogeum grania jednak przypadło na kolejny rok. Jeszcze przed wydaniem albumu, raperzy z Pato zorganizowali drugie PatoParty, pierwsze miało miejsce w 2013 roku. Impreza okazała się na tyle udana jak i klimatyczna, że stała się corocznym wydarzeniem. W kolejnych latach fani przynajmniej raz w roku mogli bawić się na patokalitpycznym mini festiwalu, w którym udział brali również zaproszeni raperzy. 

 

Miało już nie być o zaczepkach i chciałem przejść do wrzucenia paru zręcznych punchline'ów z tego okresu. Pozostaje tylko kwestia Sitka. Eripe chyba nigdy w żadnym wywiadzie nie wypowiadał się na jego temat, jednak zaczepki w stronę reprezentanta 71 były ewidentne. Pierwszy raz zrobił to na tracku Masakra. Kolejno w 86 Słonia, fani dopatrzyli się wersów w stronę wrocławianina i na koniec w O chuj tu chodzi dżentelmenie jebany już bez owijania w bawełnę poleciała ksywka Sitka.  

 

Można powiedzieć, że kolejne dwa lata działalności Eripe zostały podsumowane. Pozostaje poprzeć je trafnymi wersami i sprawdzić czy gracz ten nie obniżył lotów przez to, że wdał się jedynie w utarczki słowne z innymi raperami i nie zdołał nas uraczyć żadnym solowym projektem. Featów było sporo, więc Eripe nie próżnował. Oto luźne punche z omawianego okresu. Zacznę spokojnie, technicznie: Dzięki sobie to nie dla mas, tworzenie za grosze // Przeciw modzie robię hałas może weź to doceń − podobno rym sześciokrotny i to z sensem. Dalej też nie jest źle: Zabijam nim widzisz topór jak jest zapisana kartka // Tamtą linijkę weź od tyłu, to nie pierwsza randka − tym co nie rozumieją tych wersów polecam sprawdzić co znaczy versus cancrini. Teraz może jakieś hasztagi oparte na założeniach, np. marvelowskich: Nie mogę się poddać, ambicji tony mam // Chcą żebym złożył broń?; Tony Stark czy Wersy młotem, które z mocą im wbijam w skroń // Aż te pizdy się moczą; Wibrat(h)orCoś za spokojnie, teraz musi być obrazoburczo, bardzo lubię ten punch: Wiara, nadzieja, miłość to też drogi do celu // Nazwę tak swoje córki i sprzedam je do burdeluIdąc za ciosemJa chociaż nie nazwę ojca asem – jestem asasynem. Te dwa wersy pochodzą z tracku Witamy w piekle z Golinem na bicie Efena. Polecam sprawdzić cały track. I na zakończenie, tak na rozluźnienie przed kolejną częścią: Mów mi Eripe Eripe jakbym się dwoił w oczach // Za dobry na jedno imię; Jay-Jay Okocha.   

 

Lata 2013-2014 w solowym wykonaniu Eripe były mniej owocne niż debiut. Można było go jednak usłyszeć na wielu podziemnych projektach, stworzył dwie płyty w kooperacjach jak i pojawił się na oficjalnym wydawnictwie. Pokazał, że kogoś tam szanuje oraz, że na scenie może być ktoś warty uwagi poza nim. Nie obyło się też bez zaczepek, jednak nic większego z tego nie wynikło, choć diss na Miuosh'a (gdyby ten włączył się do walki) mógłby okazać się początkiem końca kariery dla jednego z tych dwóch raperów. 

12 komentarzy
12 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Bigos ATL
5 lat temu

MIGOS X DAFT PUNK
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_Vdfu8N1LUU[/youtube]

Ar-Buss
5 lat temu
Reply to  Bigos ATL

MIGOS X ERIPE

pozdroziom
5 lat temu
Reply to  Bigos ATL

RIP
Rymy i Punche

jorrannn
5 lat temu
Reply to  pozdroziom

[img]https://bankfotek.pl/image/2073947.jpeg[/img]

cydży
5 lat temu
Reply to  Bigos ATL

ZBESZCZESCILI KAWAL PORZADNEGO RAPU JAKIMS PIERDOLONYM DYSKOTEKOWYM KALEM.

cydży
5 lat temu

ZNOWU O TYM KAPISZONIE. JEBAC ŁAKA.

nns
5 lat temu

To wygląda jakby Marta Linkiewicz dostała na glamrapie kolumnę o sremurdach. Panegiryk po same kule i zaproszenie na kakaowy bekstejdż.

probo123
5 lat temu
Reply to  nns

ch*ja wiesz o rapie

nns
5 lat temu
Reply to  probo123

Nie piszę akurat o tym chłopaku, który ma problem ze wszystkim. Chodzi mi o czteroczęściowy wysryw na jego temat. Wygląda to śmieszniej niż Popek kręcący film dokumentalny o swoim życiu, a to już spore „osiągnięcie”.

miras x
5 lat temu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Ps500ebE-6k[/youtube]

Hejnal
5 lat temu

Przecież te zacytowane wersy to jakiś kurwa średni freestajl gimnazjalisty.

kongo
5 lat temu

[img][IMG]https://images81.fotosik.pl/558/88a439517e096f35med.jpg[/IMG]: https://www.fotosik.pl/zdjecie/88a439517e096f35%5B/img%5D

Popularne