Sprawdź nas też tutaj
Red ivanda Red ivanda

ranking

5 najciekawszych produkcji Reda

Bierzemy na warsztat dyskografię Ernesta.

Red

Opublikowany

 

Kariera muzyczna Reda jest naprawdę dziwna. Chociaż słowo „dziwna”, to może niezbyt trafne określenie, bo brzmi to lekko negatywnie, a kariery Reda bynajmniej negatywnie określić nie wypada. W tej dziwności chodzi raczej o to, że składa się ona z momentów. Czasem dłuższych, czasem krótszych, ale trudno tu znaleźć coś, czym Red zajmował się regularnie, przez dłuższy czas.

Solowo poza „Al Hub” i krążkiem wydanym przed nim, o którym niewiele osób jednak pamięta, to raczej bryndza, jak na staż, którym może się pochwalić. Najdłużej trwała chyba współpraca ze Spinachem, ale i ona pomimo prób reaktywacji, ostatecznie się zakończyła. Przez moment był też Monopol, a potem zostały już tylko single, z których chyba każdy promował zupełnie inny album, albo może ten sam album z regularnie zmieniającymi się tytułami. Albumu, który miał nadejść, ale ostatecznie nie nadszedł i trudno w zasadzie określić, kiedy on się może faktycznie pojawić (chociaż podobno w tym roku). Ale nawet w tej, złożonej z fragmentów kariery, można doszukać się sporej liczby naprawdę dobrych, a nawet i bardzo dobrych produkcji. Bo przyznać trzeba, że Red produkować umie. Dzisiaj więc bierzemy na warsztat dyskografię Ernesta.

Eis – 07.02.83 (prod. Korzeń, Majki, Red)

Red zdecydowanie umiał znaleźć się w odpowiednim miejscu i o odpowiedniej porze. Bo tak chyba trzeba określić fakt, że znalazł się on na jedynej, nazywanej do tej pory klasykiem, solówce Eisa. I to jeszcze w numerze, który lata później inspirował młodsze pokolenia raperów, by śmiało followupowqć go we własnych nagraniach. Bardzo refleksyjne i osobiste outro „Gdzie Jest Eis?”, chociaż efekty współpracy obu Panów nie zawsze takie były, bo dużo bardziej bangerowy był numer na solówce Reda i wspólny singiel z Pezetem.

O.S.T.R. – Ja i mój lolo (prod. Red)

O.S.T.R. rzadko kiedy oddawał numery na swoich płytach, by produkował je ktoś inny poza nim samym, ale na te kilka wyjątków, jednym z nich był numer z płyty „Tabasko”. Skoro więc do takiej współpracy na płycie Adama doszło, to musieli być dobrymi ziomkami, a po drugie – najzwyczajniej w świecie bit musiał być po prostu zajebisty. Z czasem jednak współpraca oby Panów się zakończyła, niestety z otoczką konfliktu. Odnosił się nawet do tego sam O.S.T.R., zaczepiając Reda na numerze „Odzyskamy Hip Hop”.

Red – Al Hub (feat. Eldo)

Ten album do definitywnie opus magnum w dyskografii Reda. Są albumy, które stają się ultraklasykami, gamechangerami, krążkami przebijającymi do świadomości całych pokoleń. Czy „Al Hub” takim albumem było? No cóż, określanie tej płyty w ten sposób byłoby pewnie nadużyciem, ale takim „klasykiem drugiej kategorii” – którego po latach słucha się tak samo przyjemnie, jak wówczas, gdy rynek go witał – już tak. Super album, super bity, a ten w tytułowym numerze z klimatycznymi, idealnie współgrającymi wersami Eldoki był prawdziwą truskawką na torcie.

Molesta (Pelson) – Wolne Myśli (prod. Red & Spinache)

Wspominałem już, że Red sprawia wrażenie gościa, który znajdzie się w odpowiednim czasie i o właściwym miejscu? Była współpraca z Eisem, Ostrym, Eldoką, Pezetem, Mesem i nie będzie chyba w tym zbytniej przesady, gdy określimy ich mianem ikon polskiego rapu. Do tej imponującej listy, trzeba też dopisać udział na płycie Molesty „Nigdy Nie Mów Nigdy”, gdzie Pelson w swoim solowym numerze, zarapował na przepięknym, klasycznym bicie wykonanym do spółki ze Spinachem. Tak brzmiał kiedyś rap.

Kaz Bałagane – WawaLove (prod. Red & RunForEast)

Tu mamy już do czynienia z bardziej świeżą muzyczną stroną Reda. Producent-raper, raper-producent przy kilku młodych zawodnikach się zakręcił, czego efektem było kilka efektownych numerów m.in. z Białasem, Bedoesem, Braddu, czy Kartkym, ale także z jednym z najciekawszych obecnie artystów, czyli Bałagane. Stworzony przez Reda do spółki z RunForEast, skręcający mocno w klubowe brzmienie podkład posłużył do nagrania „hymnu” ciemnej strony Warszawy. No, powiedzmy, że to taka współczesna, rapowa odpowiedź na „Stację Warszawa” Lady Pank.

 
24 komentarze

24
Dodaj komentarz

1500
najnowszy najstarszy oceniany
glamrap - ignoranci dla ignorantów

ile ten korpulentny pozer wam płaci?

Trystydycymyt

I ani słowa o monopolu? Wstyd! Tak się wstydzić.

18:43

01:42

Trystydycymyt

Grozisz mi?

Wns

Calkowita racja

jajajaja

5 produkcji spaslaka… I jako pierwsza „rod. KORZEŃ”
XDD

Red

Łooooo!

cydży

Niech mi nikt nie mówi ze ten spaślak ma jakieś najlepsze kawałki. Przecież to gówno najgorszego sortu.

PimpJuice

ej kurwa – al hub tobył ogien, kawalek mesa, pezeta,eisa nikt takich bitów ala timbaland czy swizz nie robil w pl wtedy. posluchaj pezet – azizi a nie pierdol, moze raper mierny ale bity umie kleic.

Wns

Oboz ta… poza tym Adam mowil, ze ciezko rapuje sie do swoich bitow…
Red to burak
Its true

QueboRPK

Jebać Reda konfidenta,cwela i pozera,Red to jebany kurwa leszcz,sprzątaczka roku wytwórni Def Jam

glamrapkozakpl

ej ktoś zna jego historie z Def Jam???

Karła Starawy

Tak, zerżneli go w tłuste dupsko, spakowali w karton i wysłali do polszy.

18:43

Ja

IGI i jego stara

Red a kto to .??? co to za gruby wieprz… i jaka kariera . Nazywając do Raperem obrażamy całą RAP GRĘ. ZWYKŁY GRUBY POZER!! NIC NIE ZROBIŁ DLA POLSKIEJ SCENY PO ZA TYM ZE ZABIERAŁ NAJWIĘCEJ MIEJSCA W KLIPACH

Gorący red

Przecież to jest najlepsza produkcja reda z eldoką

Zobacz eldoka na wolno,
Masz tutaj przed sobą moją myśl uwolnioną,
Gotów do walki jak lobo i tak jak cop robo oczyszczam miasto ze…(Smarknięcie) Z pustą głową.
A więc zobacz jak na wolno eldo jedzie cały świat pada tutaj na kolana, zobacz eldo cały czas sie stara no bo obrońcy tytułu zniszczą każdego kto fika z pustą głową,
zniszcze wszystkich zobaczysz, eldo miasto wyczyści z tych którzy są nie najsys ale worst,
Leżą na podłodze zobacz eldoka zniszczy przejdzie po nich jak tak jak walec,
Zniszcze, zostawie cie sempom,eldo prezidento,
Zobacz tak jak na kubie fidel castro nigdy nie skończe bo cały czas mikrofon włącze,
nikt mi go nie odetnie, zobacz eldoka więc zobacz teraz sprawdź tu,
w programie skład, erdo i red,
zobacz więc na wolnych majkach nigdy to nie kończy sie,
a eldo pozdrawia wszystkich,
Pis jou
Łoooooo

Wns

Klasyk, trzeba przyznac. To opanowanie przy łoooo…. ja bym plakal

Ze smiechu

czternascie87plus1

Uprasza sie o nie promowanie chamow i zlamasow

camike

I would like to read more of your posts. Very nice post thank you for sharing.
wings io

Wonsky

Ciekawe ile dal hajsu za promocje (czt. Arty) na glamrapie…
„Red, w wolnym tlumaczeniu BURAK”
Sprawdzie poczatek blokersow, zal
Bral kode? Opiatowy truskulowiec
Beka juz nie z Reda, a z glamrapu
Zal

MIRAS X

Tak dla ciekawości propozycja https://youtu.be/Tw-3sLQZfis INŻYNIERIA projekt 140

MIRAS X

3 to byłyby tematy dla CERVANTESA na dzisiejszy świat : https://www.youtube.com/watch?v=HvGwmHqPe2s KICHOT DZIŚ projekt 142

ggjjgjvjff

Popularne