News
50 NAJWIĘKSZYCH HITÓW HIP HOPU (cz.1)
Wzorując się na liście VH1 dotyczącej Amerykańskich hitów hip-hopowych my też postanowiliśmy zrobić taki ranking tylko będzie on dotyczył polskich utworów. Jak wiadomo tzw. hity bywają raz lepsze raz gorsze więc wiemy że niektóre nasze wybory będą się wam nie podobać nas też niemiłosiernie wkurwia ”Jak Zapomnieć” ale chcieliśmy być obiektywni.
Staraliśmy się wybierać też piosenki które miały swój czas w mediach i ew. radiach dlatego odpadły tu np. ”Manewry” – Killaz Group, który na pewno jest hitem ale w stajach muzycznych a tym bardziej znanych radiach trudno jest go uświadczyć.
Zasady są proste jeden wykonawca jeden jego kawałek na liście i braliśmy pod uwagę tylko single.
50. Brahu – Mój Rap
Kalifornijski klimat rapu po polsku czy to możliwe? Brahu tym utworem pokazał nam że da się to zrobić. Miły teledysk utrzymany w letnim i chilloutowym klimacie i pomyśleć że kiedyś takie utwory leciały na MTV zamiast Lady Gagi. Posłuchaj
49. Borixon & Onar – Baus
Bauns po polsku w wykonaniu Borixona i Onara aka. Gruby Dollar. W klipie oprócz dwójki wymieniony już panów możemy zobaczyć między innymi : Tedego, Piha, Kozaka. Zapewne gdyby panowie nakręcili klip do ”Kręć Dupą” to ten drugi utwór znalazłby się na naszej liście, gdyż do dziś lata on na rożnych imprezach ale ”Baus” też miał swój czas. Posłuchaj
48. Grupa Operacyjna – Bądź Sobą
Wiemy, wiemy GO to nie rap, Mieszko to pajac itd. Jednak to był wielki hit z ostatniej typowej hip-hopowej płyty tego duetu. Posłuchaj
47. Elemer – Każdy z Nas
”Już niedługo zobaczysz z bliska, to co widzisz na zachodnich teledyskach. Wielka wyspa, forsa w walizkach i platynowy Nissan.” tak zaczyna się ten teledysk, gdzie obok Eisa i Deny możemy zobaczyć basen i dużo dup (szkoda że nie zawsze ładnych). Klip na bogato do tej pory robiący wrażenie. ”Eis dziecko jak mogłeś nam to zrobić” – no właśnie jak panie Jacku jak? Posłuchaj
46. Małolat & Ajron – W tej grze
Z tym albumem Małolata jest podobnie jak z solowym debiutem Eisa też został doceniony po latach i nie sprzedał się w takich ilościach jak zakładano mimo tego brat Pezeta na szczęście nie porzucił rapu jak Jacek. Teraz do rzeczy dlaczego ten utwór?? gdyż jest on największym hitem tego duetu, który miał swój czas w mediach i do dziś możemy go spotkać na Vivie. Posłuchaj
45. Hemp Gru – To jest To
Dobra nie przepadamy zbytnio za Hemp Gru, no ale mieliśmy spróbować być obiektywni dlatego umieszczamy ten kawałek na naszej liście ”Największych hitów polskiego rapu”. Najwięksi fani tego zespołu nie pamiętają (w sumie nie dziwota pewnie jak wychodził debiutancki album Bilona i Wilka to zaczynali dopiero podstawówkę) że w 2004 roku single HG miały świetną rotację na stacjach muzycznych szczególnie na Vivie i można było jest spotkać prawie o każdej porze, a ”To jest to” zdobyło tam chyba największą sławę. Posłuchaj
44. DonGuralesko – El Polako/ GTW – Grrrubas
Niby Gural robi te bangery które powinny latać co chwilę na stacjach muzycznych, ale jakoś trudno wymienić choćby jeden kawałek który zdecydowanie się tam przebił, dlatego na 44 miejscu stawiamy jego ”El Polako”, oraz ”Grrrrubasa” gdzie oprócz niego rapuje jeszcze Wall-E, Kołcz i Tede. Posłuchaj
43. Bolec – Żeby było miło
Jest rok 1997 wychodzi debiutancki album rapera o ksywce Bolec. Płytę promuję kawałek ”Żeby było miło” który z łatwością przedostaję się do mediów i to nie muzycznych (których w tamtych czasach de facto nie było) ale publicznych (TVP2) czy też komercyjnych (Polonia 1). Wpadający w ucho numer o niezbyt skomplikowanym tekście. Jeśli byliście wtedy w liceum i słuchaliście rapu to zapewne znaliście ten utwór. Posłuchaj
42. Massey & Nullo – Basketball
Był rok 2005 włączałeś Vive wtedy jeszcze przychylnie nastawioną do hip-hopu i było bardzo możliwe że podczas godzinny oglądania tej stacji spotkasz ten kawałek gdyż cytując Tedego ”zapierdalał na rotacji aż miło”. Jedyny taki numer Masseya który przedostał się do mediów bo obiektywnie mówiąc był dobry i posiadł łatwo wpadający w ucho refren który nucili nie tylko fani rapu. Co robi dzisiaj Massey pozostawmy bez komentarza. Posłuchaj
41. 2Cztery7 – Dwa Cztery Siedem
2cztery7 czyli najlepszy G-Funk po polsku. ”Dwa Cztery Siedem” to największy hicior tego zespołu który w tymże kawałku w refrenie wspomagała Trish (Kazdai). Mimo wszystko komercyjna szansa na sukces nie została do końca wykorzystana i chłopaki lądują dopiero na 41 miejscu. Posłuchaj
40. Teka – Jesteś
O ile Liber, Mezo, GO, Verba mieli dużo tzw. ”hitów” (nie zawsze hip-hopowych) a 18L nagrało jednego wielkiego hita, tak Teka wygląda z swoim ”Jesteś” przy nich marnie. Jednak trzeba mu oddać że w pewnym momencie mody na hip-hop utwór swoje zarobił i dość długo utrzymywał się na wszelakich listach przebojów. Posłuchaj
39. Ten Typ Mes – Jak To?
Mes podobnie jak jego zespół 2cztery7 nigdy nie nagrał typowego hita, który zdobyłby listy przebojów (no dobra nie liczymy 21 Allstars) jeśli mielibyśmy już typować takiego typu utwór w dorobku Piotrka to stawiamy na melanżowy track ”Jak to?”. W 2009 roku dość często mogliśmy go zobaczyć na MTV. Posłuchaj
38. HiFi Banda – Kontroluje Majka
Jeden z nowszych utworów na naszej liście, utwór o przysłowiowej ”dupie Marynie” ale pod koniec 2010 roku już mieliśmy go dosyć gdyż polskie stacje muzyczne doszczętnie nam go obrzydziły emitując ”Kontroluje Majka” prawie co godzinne i prawie w każdym paśmie nawet typu ”Girls Charts” Posłuchaj
37. Mor.W.A. – Dla Słuchaczy
Warszawski zespół miał jeszcze kilka innych singli które latały po stacjach muzycznych, ale to ”Dla Słuchaczy” jest ich największym hitem. Wpadający w ucho refren, ładne panie czyli zdecydowanie coś innego niż to do czego wcześniej panowie nas przyzwyczaili w swoich klipach. Do dziś ten utwór możemy spotkać na czołowych stacjach muzycznych w wersji normalnej jak i remixowej. Posłuchaj
36. PIH – Nigdy już nie wróci
Pih czyli ”kat hip-hopola” jak to go określił Duże Pe. Nagrał utwór którego nie powstydziłby się nawet Mezo, miłosny tekst plus ładnie odśpiewany przez dziewczynę refren i w taki oto sposób powstał największy hit Białostockiego rapera. ”Nigdy już nie wróci” jest w tej chwili jedynym kawałkiem Piha który możemy od czasu do czasu zobaczyć w TV. Posłuchaj
35. Red & Spinache – Wczoraj
Singiel z debiutanckiej płyty tego duetu zrobił duża furorę w mediach, przyjemny refren, gwiazdy w klipie (Pyrkosz, Urbański, Liroy) to wszystko podane z nutką humoru jak to zwykle było w teledyskach Reda i Spinache. Posłuchaj
34. Hardcorowa Komercja – Platynowy Sombrero
Kawałek promujący jedyny legalny w całości bauns’owy album, a zarazem największy komercyjny hit Borysa którego w tym utworze wspomaga Rudy MRW. Podobno najdroższy klip hip-hopowy jak na tamte czasy, lecz szczerze mówiąc są to raczej przechwałki Borixona bo panienki do teledysku i wynajęcie pomieszczenia nie mogły kosztować takiej sumy jaką kielecki raper podawał w wywiadach. Posłuchaj
33. DKA – Jakby to Było
Po tym singlu wielu widziało w raperze nowy talent polskiej sceny hip-hopowej, oraz następce Magika. Kawałek w 2003 roku na fali popularności takiego typu piosenek odniósł duży sukces i otworzył dla Daniela wrota show-biznesu. Później było już tylko lekko popowe ”Wybacz” i DKA zniknął na lata wydając mało promowane albumy w swojej wytwórni ”DonKillaRecords” które przez jak już wspominaliśmy kulawą promocję sprzedawały się w marnych ilościach.
Co ciekawe tego samego bitu użył 3 lata później popularny niemiecki raper Sido w swoim kawałku ”Goldjunge” który został umieszczony na albumie ”Ich”. Posłuchaj
32. Flexxip – List
Długo zastanawialiśmy się czy dać tu utwór o ”hajsie” czy właśnie ”List” no i wybór padł na ten drugi kawałek. Przyjemny bit, czarno-biały klip autorstwa Reda i bardzo dobry tekst odwołujący się do kultowego już ”Stan” Eminema. Szkoda że ”Fach” był ich ostatnim wspólnym projektem. Posłuchaj
31. Paresłow & Tede – Gwiazda
Ironiczny tekst i teledysk jednej z niewielu kobiecych hip-hopowych zespołów na naszej scenie, oraz wspomagający je w tym kawałku Tede. Żaden inny utwór Paresłów nie zrobił już takiego zamieszania jak ”Gwiazda”. Duet na pewien okres zawiesił swoją działalność, ale nie został rozwiązany (przyp. Fala), a Tede? – wiadomo klasa sam w sobie na scenie do dziś. Posłuchaj
30. Grammatik – Nie ma skróconych dróg
Genialny bit połączony z bardzo dobrym tekstem. I pomyśleć że kawałek miał swoją premierę RMF FM. Posłuchaj
29. Fu – Raptowne realia
Fu z ekipą u nas na 29 miejscu. Przyjemny imprezowy hit łączący rożne style muzyczne, a tekst Fu do dziś wywołuję u nas uśmiech na twarzy. Posłuchaj
28. Eis – Najlepsze Dni
I znów Eis na naszej liście tym razem już solo, opisujący życie w kraju gdzie ”lata są trochę za gorące a zimy za ostre”. Kapitalny utwór z równie świetnego albumu ”Gdzie jest Eis”, który jest kopalnią cytatów dla fanów i ogromnej ilości follow-up’ów z strony innych MC’s. Posłuchaj
27. Fenomen – Ludzie Przeciwko Ludziom
Mimo że debiut ”Efekt” jest uważany za najlepszy album Fenomenu to jednak musicie przyznać że utwór promujący ich drugą płytę jest największym hitem zespołu z Jelonek. Sobota od 11-13 Viva Polska – pasmo Get The Clip : Hip Hop i ten kawałek lecący tam co tydzień (oczywiście w innych porach też) = piękne wspomnienia. Posłuchaj
26. Sokół & Pono – Uderz w Puchara
Odrzuciliśmy ”W Aucie” z wiadomych przyczyn i wyszło że największym hitem obu panów jest ich pierwszy wspólny singiel. Utwór kompletnie różniący się od poprzednich singli ZIPów, dość prosty tekst z wpadającym w ucho refrenem. Oprócz normalnej wersji ”Puchara” powstały dwa remiksy jeden z TDF’em a drugi z Brahem oba również dość często gościły w TV. Posłuchaj
KONIEC CZĘŚCI I – zapraszamy na drugą która ukaże się niebawem. Wszystkich których dziwią nasze wybory niech przeczytają jeszcze raz notkę przed rankingiem i jeśli macie lepsze propozycję to czekamy na wasze zestawienia.
News
Peja pokazał mapę banderyzmu na Ukrainie. Jeden szczegół przykuwa uwagę
Rychu nie boi się podejmować trudnych tematów.
Peja przyzwyczaił, że stoi daleko od ojkofobicznej narracji znanej z przekazów „Gazety Wyborczej” i polityków obozu władzy. Poznański weteran zwrócił uwagę na problem kultu banderyzmu na Ukrainie, który przybrał niepokojącą skalę.
Ostatni tydzień bardzo podzielił polskie społeczeństwo w kwestii postrzegania polityki historycznej Ukrainy. Z jednej strony mamy kosiniakowo-kamyszowy spin, w którym 150 tysięcy wymordowanych Polaków nazywa się „ofiarami Wołynia”, tak jakby to jakiś bliżej niezidentyfikowany „Wołyń” stał za ich uśmierceniem, rozmywając w ten sposób odpowiedzialność na sprawcach. O krok dalej poszła marszałek Senatu, Magdalena Biejat, która jedno z najbardziej bestialskich ludobójstw w dziejach ludzkości określiła eufemistycznie „atakami na ludność cywilną”. Po drugiej stronie mamy z kolei Grzegorza Brauna i Leszka Millera, którzy konsekwentnie widzą zagrożenie w faszystowskich tendencjach tożsamościowych u naszych wschodnich sąsiadów.

Nie inaczej wygląda to wśród polskich raperów i paradoksalnie im bardziej lewicowe poglądy, tym większa wyrozumiałość dla polityki kraju, gdzie normą jest kult hitlerowskich kolaborantów, czemu niejednokrotnie dali wyraz Mes i Gural. Na przeciwległym biegunie ideologicznym znajdą się natomiast Peja i Gandzior. Rychu podzielił się z fanami mapą, która obrazuje skalę upamiętnienia architektów ludobójstwa i terroryzmu wymierzonego w Polaków. Warto też zwrócić uwagę, że wśród Ukraińców wspomniana wyżej kwestia budzi duże emocje i nie można mówić o jednomyślności w tym temacie. Im dalej na wschód, tym wyraźnie słabnie poparcie dla dziedzictwa banderyzmu.

News
Czy Major SPZ rapuje o spotkaniu z tajskim ladyboyem? „Szczecin przeprasza”
To za dużo nawet dla fanów szczecińskiego rapera.
Major SPZ zmienił wizerunek i za kilka godzin uraczy nas nowym kawałkiem „Tajlandia”. W udostępnionym fragmencie kawałka raper nawija o tajskim ladyboyu.
Szczeciński raper pofarbował sobie włosy na blond, co jest ostatnio dość popularnym zabiegiem wśród polskich raperów. O północy ma natomiast odpalić nowy numer „Tajlandia” – który określa mianem bangera – i w którym słyszymy:
„Jestem w Tajlandii u samego Boga / Tanie żarcie i brudna woda / Idzie wariatka o długich nogach / Szkoda tylko, że ma hot-doga / Dawaj mała ja mam king-konga / Anakonda zbada cię jak sonda / Ona mówi mi, lej do środka / Patrzę na nią, głupia gąska” – rapuje Major.
Fani w komentarzach są niemal jednogłośni, to dla nich już przesada:
- Szczecin przeprasza.
- Kto cię tak skaleczył.
- Mickiewicz naszych czasów.
- Rzęsy sobie jeszcze zrób.
- Szkoda chłopa.
- Nie wyglądasz na mądrego z ryja, ale teraz to już nie mam żadnych wątpliwości.
- Co za pet.
Blanka i Malik Montana przez długi czas nie potwierdzali oficjalnie swojego związku, ale ich wspólne zdjęcia i wyjazdy mówiły same za siebie. Teraz media donoszą, że para rozstała się już kilka tygodni temu.
Choć Blanka i Malik Montana konsekwentnie unikali publicznego deklarowania, że są parą, od dawna trudno było ignorować sygnały wskazujące na coś więcej niż tylko koleżeńską relację. Fani regularnie wyłapywali wspólne wyjazdy, spotkania oraz aktywność w mediach społecznościowych.
Przez ostatnie miesiące artyści byli widywani razem nie tylko podczas zagranicznych wakacji, ale również na prywatnych spotkaniach w mieście. Dodatkowo internauci zwracali uwagę na komentarze, które zostawiali sobie pod publikowanymi postami. Z czasem w sieci zaczęły pojawiać się także ich wspólne fotografie.
Jak informuje Pudelek, relacja Blanki i Malika Montany miała jednak dobiec końca. Według ustaleń serwisu uczucie, które połączyło artystów, wygasło, a para nie jest już razem.
Jak przekazał informator portalu, do rozstania miało dojść około dwóch miesięcy temu. Z nieoficjalnych informacji wynika również, że inicjatorką zakończenia związku była Blanka Stajkow.
Na ten moment żadna ze stron nie odniosła się publicznie do doniesień dotyczących rozstania, a raper jest widywany na mieście z innymi kobietami.
News
Awantura podczas występu Malika i Kizo. Doszło do bójki między fanami
Premiera nowego numeru zeszła na dalszy plan.
Podczas występu Malika Montany i Kizo doszło do bójki pod sceną. W tym samym czasie raperzy premierowo wykonali numer „Czempion 2”, jednak uwagę publiki przykuła awantura między fanami.
Występ Malika Montany i Kizo nie przebiegł spokojnie. W trakcie koncertu pod sceną doszło do starcia kilku uczestników wydarzenia, które przerodziło się w błyskawiczną bójkę.
Cała sytuacja wydarzyła się w momencie, gdy raperzy po raz pierwszy prezentowali publiczności kawałek „Czempion 2”. To kontynuacja dobrze znanego utworu z 2018 roku. Oryginalny „Czempion” trafił na album Kizownika.
Poniżej wideo:
News
Machine Gun Kelly przypłacił zdrowiem zrobienie sobie blackout tattoo
Raper wyjaśnił, dlaczego to zrobił.
MGK przyspieszył wykonanie swojego blackout tattoo z dwóch lat do zaledwie dwóch miesięcy. Efekt? Poważne problemy zdrowotne, ból i długa rekonwalescencja.
Zignorował ostrzeżenia
Machine Gun Kelly wrócił wspomnieniami do jednego z najbardziej ekstremalnych momentów w swoim życiu. W rozmowie z Billboard Canada opowiedział o kulisach wykonania słynnego blackout tattoo, które w 2024 roku wywołało ogromne poruszenie wśród fanów.
Projekt realizowany przez tatuatora ROXX miał pierwotnie zostać rozłożony na około dwa lata. MGK postanowił jednak pójść na skróty i zamknąć cały proces w ciągu dwóch miesięcy. To okazało się znacznie bardziej wyniszczające, niż przypuszczał.
Organizm zaczął się buntować
Raper przyznał, że już po pierwszym tygodniu pojawiły się poważne problemy zdrowotne.
– Po pierwszym tygodniu dotarliśmy do węzłów chłonnych pod pachami i w okolicach barków, i bardzo się rozchorowałem. Moja skóra zaczęła żółknąć. Nie mogłem spać. Przestałem być w stanie poruszać niektórymi częściami górnej części ciała.
Blackout tattoo pokryło znaczną część jego torsu oraz górnej partii ciała niemal jednolitą warstwą czarnego tuszu. Intensywność zabiegów sprawiła jednak, że organizm zaczął wysyłać sygnały alarmowe.
Zmiana większa niż nowa muzyka
MGK tłumaczy, że w tamtym okresie przechodził intensywny etap zmian zarówno prywatnie, jak i artystycznie. Pracował nad nową muzyką, w tym nad projektem Blog Era Boyz realizowanym wspólnie z Wizem Khalifą, ale szukał czegoś więcej niż tylko nowego brzmienia.
– Szukając zmiany, nie chciałem, żeby była ona tylko falą dźwięku. Musiała być czymś fizycznym.
Artysta przyznał również, że z czasem przestał utożsamiać się z tatuażami, które przez lata pokryły jego ciało.
Dlaczego raper zrobił sobie taki tatuaż?
Według MGK patrzenie w lustro zaczęło wywoływać w nim coraz większy dyskomfort. Tatuaże, które kiedyś miały konkretne znaczenie, zaczęły przypominać mu trudne momenty życia.
– W tych wszystkich wzorach, które dosłownie zapisywałem na swoim ciele, widziałem śmierć i narkotyki. Były tam szczęśliwe tatuaże, smutne tatuaże, święte tatuaże i piekielne tatuaże. To było tak, jakby moja dwubiegunowość krzyczała ze skóry.
To właśnie wtedy narodził się pomysł blackout tattoo, które przykryło znaczną część wcześniejszych wzorów.
MGK Via Roxx’s Instagram Story adding onto his blackout tattoo! ❤️🔥❤️🔥❤️🔥 @machinegunkelly #mgk #machinegunkelly pic.twitter.com/BaqnuSwins
— Trista XX (@Tristaf14) October 4, 2025
Bolesna droga do nowego rozdziału
Mimo problemów zdrowotnych MGK twierdzi, że cała historia zakończyła się dla niego pozytywnie. Jak mówi, po zakończeniu rekonwalescencji poczuł przypływ motywacji i kreatywności.
W tamtym czasie MGK podsumował wykonanie takiego tatuażu krótko: – To najbardziej bolesne g*wno, jakiego doświadczyłem w całym swoim życiu.
-
News2 dni temuSkoksowany Waco wyjeżdża na dłużej z Polski
-
News4 dni temuTyle miał kosztować koncert Kanye Westa w Polsce (tylko u nas)
-
News4 dni temuDawny wróg Haniora zmarł podczas interwencji policji w Płocku
-
News13 godzin temuCzy Major SPZ rapuje o spotkaniu z tajskim ladyboyem? „Szczecin przeprasza”
-
News3 dni temuDoda twierdzi, że powstała lista osób, które nigdy nie zagrają ze Skolimem
-
News3 dni temuTupac przemówił do Snoop Dogga: „Człowieku, dobrze cię widzieć”
-
News21 godzin temuPeja pochwalił krytykę Skiby, który zaatakował Skolima
-
News2 dni temuLiroy i Ice-T w wywiadzie dla TVP. Tak wyglądał polski rap 31 lat temu