News
„Wojtek Sokół” pokrył się platyną
W tydzień po premierze raper sprzedał 30 tysięcy płyt.

Pierwsze solowe wydawnictwo Sokoła w ciągu pierwszego tygodnia od premiery uzyskało nakład 30 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Oznacza to status platynowej płyty. Sokół ogłasza także drugą datę warszawskiego koncertu z “Pierwszej Solowej Trasy’, który odbędzie się 14 kwietnia w warszawskim kinie Luna.
Sukces Sokoła
Pierwszy solowy album Sokoła to dla fanów materiał, na który warto było czekać. Świadczą o tym zarówno pełne zachwytów recenzje, jak i liczba sprzedanych płyt. Materiał już w preorderze osiągnął status złotej płyty, a już tydzień po oficjalnej premierze wydawnictwo “Wojtek Sokół” uzyskało sprzedażowy status platynowej płyty.
Trasa koncertowa
Już za kilka dni pierwsi słuchacze Sokoła będą mogli sprawdzić jak nowy materiał artysty wypada na żywo. 2 marca rusza „Pierwsza Solowa Trasa”, czyli trasa koncertowa promująca album. Wojtka Sokoła będzie można zobaczyć i usłyszeć w 15 miastach. Bilety na wszystkie koncerty są już wyprzedane, na czele z wydarzeniem w warszawskim Palladium, na które bilety zniknęły w zaledwie kilka godzin. Trasę oficjalnie zamknie finałowy koncert, który odbędzie się w przestrzeni Kina Luna w Śródmieściu Południowym, symbolicznej dla muzycznych początków Sokoła części miasta. W specjalnie zaaranżowanej na ten dzień sali kinowej, fani rapera będą mieli okazję zobaczyć występ, który zostanie wzbogacony o niezwykłą oprawę wizualną, opartą o materiały archiwalne zebrane przez artystę w ciągu 20 lat jego działalności muzycznej, a jeszcze przez tydzień spacerując po Warszawie, oglądać można afisze na przystankach autobusowych, z wyborem klasycznych cytatów z utworów Sokoła.
Bilety na specjalny koncert zamykający trasę promującą album “Wojtek Sokół” będą dostępne w sprzedaży od 27/02 na platformie Going.
Jeśli szukasz biletów na koncerty hip-hop/rap, zdobędziesz je w 100% legalnie u naszych przyjaciół z Biletomat.pl


Od patusa do kowboja? Zmiana wizerunku u Bedosa zawsze była imponująca, ale teraz raper przeszedł samego siebie. Został kowbojem.
Bedoes i praca na ranczu
Od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami nowego wizerunku Bedoesa. Nieodłącznym elementem u rapera jest koń i kapelusz. Często pokazywał on też jak pracuje na ranczu. Skąd pomysł na zostanie kowbojem?
– Ja przyjechałem na Ranczo Rosochacz na moje urodziny rok temu. To były moje pierwsze urodziny jak odszedł mój dziadek. Pierwszy raz poczułem od tego momentu spokój, bo to było 3 miesiące po tym jak on odszedł – mówi raper w rozmowie z Daily Grind.
Od patusa do kowboja
– Nie chcę zabrzmieć jak idiota, ale poczułem więź z tymi końmi. To jest taki styl życia, który dla mnie jest prawdziwy, nie ma udawania. Możesz kupić kapelusz, konia, ale nie możesz kupić tej roboty, którą wkładasz w tego konia. Kuba, jeden z dwóch właścicieli rancza pokazał mi jak obsługiwać traktor. Ja się wychowałem bez ojca i nie wiedziałem jak obsłużyć piłę mechaniczną, a on mi to pokazał. I wiem teraz jak naprawić płot – dodaje.
Raper wyjaśnia, że to nie tak, że z patusa stał się nagle kowbojem. – To jest naturalne – mówi.
Poniżej wideo:

Pezet, jedna z czołowych postaci polskiej sceny hip-hopowej, ogłosił premierę swojego ósmego solowego albumu zatytułowanego „Muzyka Popularna”. Preorder płyty oraz pierwszy singiel promujący wydawnictwo, „Zizu”, będą dostępne 3 czerwca 2025 roku.
Nowy album kontynuuje tradycję nadawania tytułów związanych z różnymi gatunkami muzycznymi, jak w przypadku wcześniejszych płyt: Muzyka Klasyczna, Muzyka Poważna, Muzyka Rozrywkowa, Muzyka Współczesna czy Muzyka Komercyjna. Wyjątkiem w tej serii był album Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak z 2012 roku.
„Muzyka Popularna” będzie drugim wydawnictwem Pezeta w 2025 roku. Wcześniej, w marcu, artysta wydał EP-kę zatytułowaną 00.
Ostatni pełnowymiarowy album Pezeta, Muzyka Komercyjna, ukazał się we wrześniu 2022 roku i zdobył status podwójnie platynowej płyty. Jego poprzednik, Muzyka Współczesna, osiągnął status diamentowej płyty, potwierdzając niezmiennie wysoką pozycję rapera na scenie.
Fani Pezeta mogą spodziewać się premiery singla „Zizu” oraz startu przedsprzedaży albumu Muzyka Popularna już 3 czerwca.
News
Suja ocenił „Bambiszonki” i zażartował z chrupek Bambi
Kolejny raper spróbował nowego produktu Bambi.

Kolejny raper po Kizo ocenił chrupki od Bambi. Tym razem jest to Suja THS Klika, który opowiedział również krótką anegdotę.
Kizo uważa, że chrupki od Bambi mogłyby być trochę bardziej chrupkie. A co o nich sądzi samozwańczy mistrz kulinariów?
– Dobre. Tak jak mówiłem, podobne do Cheetosów – ocenił „Bambiszonki” Suja. Opowiedział też krótki dowcip:
– Można powiedzieć, że Bambi dała nowe hasło na polski rynek. Spotyka się dwóch typów i jeden mówi: „Ty, jaka jest ta twoja nowa dziewucha? No jaka, taka bambiszonka. Ładna i łatwa – zażartował.
Sujbitron nawiązał do naszego felietonu na temat nazwy „Bambiszonki”, która nie jest zbyt fortunna.
Poniżej wideo:
News
Największy hit Cypisa będzie zakazany po wyborach?
Powody do obaw może mieć wielu polskich raperów.

Cypis niespodziewanie dał asumpt do ożywionej dyskusji o wolności słowa na finiszu wyścigu prezydenckiego. Czy za śpiewanie jego największego hitu będzie można trafić do więzienia, jeśli wybory wygra Rafał Trzaskowski?
Obóz rządowy próbował niedawno przeforsować ustawę o mowie nienawiści. Przeciwnicy nowego prawa twierdzili, że pod powierzchownie szlachetną inicjatywą krył się zespół prokuratorów, którzy mają śledzić treści w internecie i stawiać zarzuty za stanowiska niezgodne z lewicowo-ekologiczną doktryną. Jak to wygląda w praktyce widzieliśmy na przykładzie Wielkiej Brytanii, gdzie np. oskarżano internautów za cytowanie piosenek rapowych. Przekonała się o tym Chelsea Russell, gdy skazano ją na 500 godzin robót społecznych za zacytowanie utworu z „N-word” Snoop Dogga na Instagramie.
Powody do obaw może mieć zatem wielu raperów, w tym też ci, którzy nie kryli sympatii do Trzaskowskiego. Przykładem jest tu chociażby Sokół i utwór „Życie depcze wyobraźnię”, gdzie padają wersy o „adoptowaniu dzieci przez ped***w”. Na podobnym wózku jedzie Cypis ze szlagierem „JBĆ PIS”. Rafał Trzaskowski nie chciał wprost odpowiedzieć, jak będzie traktowana wspomniana piosenka, gdy wygra wybory i podpisze ustawę, co już zapowiedział. – Zostawmy w tej chwili to – oznajmił wymijająco, czym dał szerokie pole do interpretacji swoich intencji.
– Mowa nienawiści powinna być zakazana
— Wolność__Słowa (@WolnoscO) May 24, 2025
– A jak Pana koledzy śpiewali piosenkę Cypisa, to to była mowa nienawiści?
– Zostawmy w tej chwili to pic.twitter.com/jYiYslNB04
News
Paluch i Taco Hemingway mają najwięcej wyróżnień w branży muzycznej
Wśród singlowych rekordzistów również znajduje się raper.

Polscy raperzy są w czołówce artystów, którzy zdobyli najwięcej wyróżnień w ciągu 30 lat przyznawania Złotych i Platynowych w naszym kraju.
Dziś mija dokładnie 30 lat od chwili, gdy Związek Producentów Audio Video po raz pierwszy w historii przyznał w Polsce Złote i Platynowe Płyty – prestiżowe wyróżnienia dla najlepiej sprzedających się wydawnictw muzycznych.
26 maja 1995 r. ZPAV ogłosił pierwszych laureatów certyfikowanych wyróżnień. Złotą Płytą uhonorowani zostali:
· Edyta Górniak za debiutancki album Dotyk,
· Edyta Bartosiewicz za Sen,
· Hey za Live,
· oraz Majka Jeżowska za Kolorowe dzieci.
Platynowe wyróżnienia trafiły natomiast do:
· Maanamu za album Róża,
· zespołu Hey za płytę Ho.
Od tamtego czasu ZPAV przyznał już ponad 12,5 tys. wyróżnień, a sama certyfikacja stała się nieodłącznym elementem polskiego przemysłu muzycznego – zarówno dla albumów, jak i singli cyfrowych.
Certyfikacja Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt od 30 lat odzwierciedla zmieniający się rynek muzyczny w Polsce. To nie tylko symbol sukcesu artystycznego, ale też ważny wskaźnik kondycji branży fonograficznej. Dostosowując zasady przyznawania wyróżnień do realiów cyfrowego świata, dbamy o to, by tytuł Złotej Płyty miał swoją wagę i znaczenie – mówi Anna Ceynowa, dyrektorka komunikacji ZPAV.
Nowa era certyfikacji
W ciągu trzech dekad zmieniały się nie tylko progi sprzedaży, ale i zasady przyznawania wyróżnień. Od 2015 r. Złote, Platynowe i Diamentowe Płyty mogą zdobywać także single cyfrowe, których premiery miały miejsce po 1 stycznia 2015 r.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje również nowy, znacznie bardziej wymagający regulamin, dostosowany do dynamicznie rosnącego rynku cyfrowego. Przykładowo, by zdobyć Złotą Płytę za singiel, konieczne jest wygenerowanie przychodu w wysokości 125 tys. zł, podczas gdy w 2015 r. wystarczyło 10 tys. zł.
W przypadku albumów zmieniono m.in. przelicznik wartości sprzedaży cyfrowej oraz wprowadzono nowe zasady zliczania winyli (jeden winyl = 2,5 CD). Zniesiono także rozróżnienie progów sprzedaży dla repertuaru polskiego i zagranicznego: od 2025 r. każdy album musi osiągnąć ten sam poziom, by uzyskać Złotą, Platynową czy Diamentową Płytę.
Kto zdobył najwięcej?
Na liście artystów z największą liczbą wyróżnień znajdują się m.in. Taco Hemingway, Paluch oraz legendarny zespół Queen – wszyscy z ponad 30 wyróżnieniami albumowymi. Wśród rekordzistów singlowych są sanah i Malik Montana, których liczba wyróżnionych utworów, biorąc pod uwagę solowe nagrania, duety i kolaboracje, przekracza już setkę.
Należy podkreślić jednak, iż Złota Płyta za singiel i za album to dwie różne kategorie, o odmiennych progach, sposobach obliczeń i „trudności zdobycia”.
****
Związek Producentów Audio Video (ZPAV) jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce. Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.
Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.
-
Felieton1 dzień temu
Śliwa poszedł w disco-polo. Bajorson alfonsem raperów-przegrywów – felieton
-
News2 dni temu
Kizo ocenił chrupki Bambi
-
News5 dni temu
Raperzy z USA z największą liczbą dzieci. Rekordzista ma 17
-
News2 dni temu
BSK zdissowani przez 3 raperów. Brudy na duet wywalił też dziennikarz Interii
-
News1 dzień temu
Gośc specjalny na 20-leciu Diil Gangu
-
News4 dni temu
Young Leosia i Bambi to raperki, a Fagata to produkt – mówi współpracownik Paktofoniki
-
News24 godziny temu
Pezet wyda płytę „Muzyka popularna”
-
News1 dzień temu
Peja pisze o desperacji. Donald Tusk powołuje się na Jacka Murańskiego